Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

https://wccftech.com/heres-how-to-improve-cyberpunk-2077-texture-sharpness-when-using-nvidia-dlss/

Βρε βρε...αυτά δε μας τα είπανε...κατά τα άλλα, το dlss 2.0 σκίζει.

However, using NVIDIA's Deep Learning Super-Sampling feature can make your textures look blurrier than you'd expect in Cyberpunk 2077

 

 

Ποσο γτπ αρθρο λολ. 

Συγκεκριμένα θέλει να βάλεις τιμή -3.0000 και στο "Allow negative lod bias" να βαλεις allow αντί για clamp. Αν βάλεις απλά -3 ή δεν βάλεις allow δεν βλέπεις διαφορά.

Αυτό ακόμα και εγώ το ήξερα από την πρώτη μέρα χωρίς καν να έχω το game η rtx κάρτα. Η nvidia είχε μιλήσει για το negative lod bias και οτι χρειάζεται στο scene reconstruction

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, malakudi είπε

Στη σελίδα της ASUS έχει το εξής:
 


Version V2
2020/12/14 8.55 MBytes
RTX3080 bios update tool
-Further optimize the performance for 0dB fan feature
-Fixed motherboard “beeping” bug during computer start-up

που όταν το τρέχω μου λέει "Your graphic card no need to update VBIOS!"

Μήπως αναφέρεσαι κάπου αλλού; Στου techpowerup βλέπω δύο BIOS με νεότερο build date αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι νεότερα

Στο overclock.net Το διάβαζα μάλιστα αυτός είχε κάνει share Και το bios ,αν το ξανά βρω θα στο ανεβασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στο overclock.net Το διάβαζα μάλιστα αυτός είχε κάνει share Και το bios ,αν το ξανά βρω θα στο ανεβασω

Έκανα ένα edit στο αρχικό μου post, check

edit: Βρήκα και αυτό

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?121277-3080-biosupdate-error-Your-grafic-card-no-need-to-update-VBIOS!

Όντως είναι νεότερα αλλά για κάποιο λόγο το εργαλείο της ASUS δε το κάνει. Βέβαια το μόνο που αναφέρουν σαν fix είναι κάτι για το fan stop, που σε μένα δουλεύει όντως δε δουλεύει, η GPU είναι τώρα 30C idle και τα fans γυρίζουν.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έκανα ένα edit στο αρχικό μου post, check

edit: Βρήκα και αυτό

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?121277-3080-biosupdate-error-Your-grafic-card-no-need-to-update-VBIOS!

Όντως είναι νεότερα αλλά για κάποιο λόγο το εργαλείο της ASUS δε το κάνει. Βέβαια το μόνο που αναφέρουν σαν fix είναι κάτι για το fan stop, που σε μένα δουλεύει όντως δε δουλεύει, η GPU είναι τώρα 30C idle και τα fans γυρίζουν.

Στην δικιά μου strix το εργαλείο της asus δούλεψε κανονικά και έγινε το update στο bios.Τωρα οι ανεμιστήρες όντως γύρω στους 40-45 και κάτω δεν δουλεύουν καθόλου.Και σε άλλους δεν δουλεύει το εργαλείο της asus και έχει ενημερωθεί, οπότε θέμα χρόνου πιστεύω να το διορθώσουν.

Επεξ/σία από harrybani
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα manual flash, το fan stop δουλεύει τώρα. Δοκίμασα και το latest TUF OC BIOS του Δεκέμβρη (94.02.42.40.65 silent, το performance δε το έβαλα ακόμα) και δε κάνει διαφορά στο power limit, μία από τα ίδια ακριβώς.

Ερώτηση: για να κάνω flash έπρεπε να δώσω πρώτα nvflash --protectoff. Αλλά όταν προσπαθώ να δώσω μετά nvflash --protecton δε το κάνει. Χρειάζεται να γίνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Έκανα manual flash, το fan stop δουλεύει τώρα. Δοκίμασα και το latest TUF OC BIOS του Δεκέμβρη (94.02.42.40.65 silent, το performance δε το έβαλα ακόμα) και δε κάνει διαφορά στο power limit, μία από τα ίδια ακριβώς.

Ερώτηση: για να κάνω flash έπρεπε να δώσω πρώτα nvflash --protectoff. Αλλά όταν προσπαθώ να δώσω μετά nvflash --protecton δε το κάνει. Χρειάζεται να γίνει;

 

 

οχι δεν ρε δεν χρειαζεται protecton

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

340w max  επιτρεπει το Board μου οτι bios και να βαλω

103776450_.png.37b370da879cd0110787210797e91d67.png

 

 

Ενδιαφέρον, έκανα κι εγώ δοκιμή με τα fans 100% και το power limit πήγε ως 357W ενώ ανέβηκε και το σκορ μου. Μήπως τελικά είναι θέμα ψύξης των VRM;

Superposition_Benchmark_v1.1_16018_1608460139.png.8f4db1443a1959efce8a8b65d6836e2c.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ενδιαφέρον, έκανα κι εγώ δοκιμή με τα fans 100% και το power limit πήγε ως 357W ενώ ανέβηκε και το σκορ μου. Μήπως τελικά είναι θέμα ψύξης των VRM;

Superposition_Benchmark_v1.1_16018_1608460139.png.8f4db1443a1959efce8a8b65d6836e2c.png

Δεν νομίζω αν ήταν έτσι ο tenshi που την έχει σε νερό δεν θα είχε θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dem είπε

@malakudi  γιατί πριν τι max temp είχες στον πυρήνα ?

Με το silent vbios 71, με το performance 65-66. Με τα fans 100% στο superposition δε πάει πάνω από 58.

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν νομίζω αν ήταν έτσι ο tenshi που την έχει σε νερό δεν θα είχε θέμα.

Το 357 πάντως ήταν στιγμιαίο, στη διάρκεια του benchmark είναι από 340 ως 352 και πιο πολύ ώρα στο 347

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα έχει και ένα διακοπτάκι για το bios!!   τώρα το είδα !!  είναι στο norm, (στο oc μάλλον αλλάζει το fan curve , αλλα είναι και για backup bios :ph34r: )

στοκ bios , norm. της FT3 Ultra 

max gpu clock 2145 ( στο bench μάλλον avg 2080 - 2100 κάπου εκεί , όχι κάτω από 2075) 

Mem clock + 1100 

power limit 105%

Board Power Draw 396.7W max

Cpu στοκ - 0,075V offset pbo off, και όλα τα cool n quiet c state κτλ ον

 μήπως να τον γύριζα default , μπας και το gpu utilization πάει 99% ? και κερδίσω και κανα πονταλάκι από εκεί? 

 

16065.jpg.a968ac3a9f2374a025c00453c1bf3abf.jpg

να συνεχίσω να ανεβάζω mem/core? 

ή  πλησιάζει η ώρα για το XOC bios της FTW3 ultra ?

Επεξ/σία από dem
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dem είπε

Εμένα έχει και ένα διακοπτάκι για το bios!!   τώρα το είδα !!  είναι στο norm, (στο oc μάλλον αλλάζει το fan curve , αλλα είναι και για backup bios :ph34r: )

στοκ bios , norm. της FT3 Ultra 

max gpu clock 2145 ( στο bench μάλλον avg 2080 - 2100 κάπου εκεί , όχι κάτω από 2075) 

Mem clock + 1100 

power limit 105%

Board Power Draw 396.7W max

Η FTW3 όμως έχει 3 8pin, το θέμα είναι με αυτές που έχουν 2*8pin και δεν ανεβαίνουν παραπάνω σε PL παρ' όλο που το VBIOS το υποστηρίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η FTW3 όμως έχει 3 8pin, το θέμα είναι με αυτές που έχουν 2*8pin και δεν ανεβαίνουν παραπάνω σε PL παρ' όλο που το VBIOS το υποστηρίζει

ναι αλλά τα pcie τα 8πινα  150W δεν είναι nominal ? παίζει ρόλο και πόσα δίνει η m/b , μέχρι 70W ?  ανάλογα το σχεδιασμό   δεν είναι ? 

δεν νομίζω να άφηναν με 2 3πινα να δώσεις στην κάρτα 400W , άσχετα αν από τα καλώδια και από τα καλά 3πινα μπορούν να περάσουν και πάνω από 150W.  

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, malakudi είπε

Με το silent vbios 71, με το performance 65-66. Με τα fans 100% στο superposition δε πάει πάνω από 58.

Το 357 πάντως ήταν στιγμιαίο, στη διάρκεια του benchmark είναι από 340 ως 352 και πιο πολύ ώρα στο 347

 

αντίστοιχα  και εμένα παίζει 10-20w περίπου κάτω 330-335 γράφει το rtss και 343w βλέπει σε spike το gpuz

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...