Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Imola είπε

Παίδες να ρωτήσω κάτι... Έχω παραγγείλει και προπληρώσει στο Πλαίσιο την "Asus VGA GeForce RTX 3080 ROG Strix Gaming 10 GB", φέτος τον Ιανουάριο. Δεν με ενδιαφέρει το πότε θα φτάσει στα χέρια μου , αλλά με αυτά που διαβάζω ανησυχώ 1) αν όντως θα φτάσει ή όχι... και 2) υπάρχει περίπτωση τότε που θα έρθει να μου ειπωθεί απο το Πλαίσιο ότι η τιμή έχει αναπροασαρμοστεί... και να μου ζητήσουν επιπλέον χρήματα;

Λογικά θα φτάσει όταν ξαναπάρουν stock, που μπορεί να αργήσει μερικούς μήνες ακόμα.

Τώρα να σου ζητήσουν παραπάνω λεφτά ενώ την έχεις πληρώσει μου φαίνεται παράλογο και μάλλον παράνομο. Αν την είχες πάρει αντικαταβολή μπορεί, έχουμε ακούσει τέτοια. Θέλω να πιστεύω ότι τουλάχιστον μαγαζιά μεγέθους Πλαίσιο δε θα σου κάναν νερά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, purif είπε

Ελπίζω να είμαι πολύ κ@λόφαρδος, ήταν 1 κομμάτι μόνο σε στοκ...Μου κάνει εντύπωση πως πρόλαβα τα bots...

Screenshot 2021-02-23 140533.png

Ε, δεν γίνεται. Είμαι ανίκανος.

Μπράβο και καλορίζικη.

Μπορείς να πεις κάνα κόλπο να μάθουμε και εμείς;

1 μήνα κυνηγάω μία γαμω3090 στα 1500-1700 ευρώ και δεν έχω πετύχει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, volman είπε

Ε, δεν γίνεται. Είμαι ανίκανος.

Μπράβο και καλορίζικη.

Μπορείς να πεις κάνα κόλπο να μάθουμε και εμείς;

1 μήνα κυνηγάω μία γαμω3090 στα 1500-1700 ευρώ και δεν έχω πετύχει τίποτα.

Tίποτα, δουλεύω από το σπίτι οπότε είμαι 10-12 ώρες μπροστά από την οθόνη και ειδοποιήσεις από το PartAlert. Για κάποιο λόγο το discord τους μου αργεί πολύ περισσότερο από το twitter. Αλλά θέλει πολύ πολύ πολύ γρήγορα κλικς. Σε λίγο θα έφτανα σε σημείο να κατέβω στους Ολυμπικακούς αγώνες 😂

Επεξ/σία από purif
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σκάσω ρε φίλε.

Πήρα την απόφαση να τους σκάσω μαμησιάτικα μιάμιση χήνα γιατί έτσι γουστάρουν και δεν υπάρχει κάρτα να αγοράσω.

Δηλαδή είδες στο τουήτα ενημέρωση για νέα 3090 και πρόλαβες; Αυτό; Τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, volman είπε

Θα σκάσω ρε φίλε.

Πήρα την απόφαση να τους σκάσω μαμησιάτικα μιάμιση χήνα γιατί έτσι γουστάρουν και δεν υπάρχει κάρτα να αγοράσω.

Δηλαδή είδες στο τουήτα ενημέρωση για νέα 3090 και πρόλαβες; Αυτό; Τίποτα άλλο;

Ναι, ήρθε push notification και με κάποιο μαγικό τρόπο πρόλαβα το μοναδικό κομμάτι. Ελπίζω να μη την ακυρώσουν μόνο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, billeiros είπε

IMG_20210223_151454.jpg

Ο ορισμός της ξεφτίλας φίλε.

Εγώ δεν πήρα την 2080 TI πριν 2 χρόνια γιατί για 11 γίγα μνήμη δεν δίνω μιάμιση χήνα.

Και κατάντησα να ψάχνω κάρτα στα 1,5 - 2 χιλιάρικα για να κάνω την δουλειά μου και δεν βρίσκω.

Και έλεγα, κιόλας, πάνω από 8 κατοστάρικα, άντε χιλιάρικο για κάτι σούπερ ντούπερ να σκεφτώ και να τα δώσω, αν έχει σωστή μνήμη (16 ή παραπάνω).

Ρε πως έρχονται τούμπα τα πράγματα ώρες ώρες.

Ποτέ μην λες ποτέ.

Επεξ/σία από volman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, volman είπε

Ο ορισμός της ξεφτίλας φίλε.

Εγώ δεν πήρα την 2080 TI πριν 2 χρόνια γιατί για 11 γίγα μνήμη δεν γίνω μιάμιση χήνα.

Και κατάντησα να ψάχνω κάρτα στα 1,5 - 2 χιλιάρικα για να κάνω την δουλειά μου και δεν βρίσκω.

Και έλεγα, κιόλας, πάνω από 8 κατοστάρικα, άντε χιλιάρικο για κάτι σούπερ ντούπερ να σκεφτώ και να τα δώσω, αν έχει σωστή μνήμη (16 ή παραπάνω).

Ρε πως έρχονται τούμπα τα πράγματα ώρες ώρες.

Ποτέ μην λες ποτέ.

Επίσης αυτοί που κοστολογουσανε τις ti 300 ευρώ μεταχειρισμένες τώρα πουλάνε κάτι χρεπια 580 400 ευρώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3090 έχει 24 giga ram οπότε αν τη θες για δουλειά (ή για να βάλεις όλα τα mods στο Skyrim), είναι μεγάλη διαφορά από την 2080 ti. Αρκεί να τη βρεις κοντά σε MSRP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που για όλα φταίει το Mining με ξεπερνάει... Λες και οι amd Που δεν είναι mining καρτες, τις βρίσκεις με το κιλό σε τσάμπα τιμές ...  

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αυτό που για όλα φταίει το Mining με ξεπερνάει... Λες και οι amd Που δεν είναι mining καρτες, τις βρίσκεις με το κιλό σε τσάμπα τιμές ...  

Εγώ δεν κατηγορησα την amd ούτε εκθειασα την nv.Την κατάσταση περιέγραψα λιτά και όμορφα.διαφωνεις ως προς τούτου?

Αλλά ναι στο mining οφείλονται οι τρελλες τιμές των amd καθώς υπάρχει Παντελής έλλειψη άλλων καρτών.τι να αγοράσει κάποιος που καίγεται δλδ? Citroen gpu?

Στην προηγούμενη έκρηξη του mining που οι amd σκάβανε πολύ αποδοτικότερα από τις nv κάποιοι εδώ μέσα φωνάζανε ότι έφταιγε η κακιά amd καινοτι έτσι μόνο θα πουλούσε τα σαπακια τις vega.Μεχρι που αφού εξαντλήθηκαν όλες άρχισαν να έχουν τρελλές τιμες και οι καρτες της Αγίας Nvidia.Μετα κρυφτηκανε...

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pug987 είπε

Η 3090 έχει 24 giga ram οπότε αν τη θες για δουλειά (ή για να βάλεις όλα τα mods στο Skyrim), είναι μεγάλη διαφορά από την 2080 ti. Αρκεί να τη βρεις κοντά σε MSRP.

Απίστευτη διαφορά και πιο σταθερή.

Στην επεξεργασία βίντεο είναι λιγότερο πιθανό να κρασάρει ο αντόμπις (λόγω μνήμης).

Καλά, και με το Skyrim, με 24 γίγα θα το κάνω να φαίνεται παιχνίδι από το μέλλον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, billeiros είπε

Εγώ δεν κατηγορησα την amd ούτε εκθειασα την nv.Την κατάσταση περιέγραψα λιτά και όμορφα.διαφωνεις ως προς τούτου?

Αλλά ναι στο mining οφείλονται οι τρελλες τιμές των amd καθώς υπάρχει Παντελής έλλειψη άλλων καρτών.τι να αγοράσει κάποιος που καίγεται δλδ? Citroen gpu?

Στην προηγούμενη έκρηξη του mining που οι amd σκάβανε πολύ αποδοτικότερα από τις nv κάποιοι εδώ μέσα φωνάζανε ότι έφταιγε η κακιά amd καινοτι έτσι μόνο θα πουλούσε τα σαπακια τις vega.Μεχρι που αφού εξαντλήθηκαν όλες άρχισαν να έχουν τρελλές τιμες και οι καρτες της Αγίας Nvidia.Μετα κρυφτηκανε...

Δεν πήγαινε για σένα το σχόλιο...  Φυσικά βρίσκουν και τα κάνουν οι εταιρίες. γιατί πρέπει να τους νοιάζει που θα καταλήξουν τα προϊόντα τους ? Επιθυμητός στόχος είναι ξεπουλάω στην ακριβότερη δυνατή τιμή. Και μια χαρά τα πάνε και οι 2 σε αυτό.

Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να χρυσοπληρώσω κάρτες για να κάνω Minning Και να μην αγοράσω απευθείας κρυπτονόμισμα   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...