Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, lef80 είπε

χθες εβλεπα στο youtube ένα Ιταλό τύπο (με 200k subs) που έλεγε οτι έχει άκριες σε κάτι μεγάλα μαγαζιά της Ιταλίας ,

τα οποία του έλεγαν ότι τους στέλνουν 4-5 3080 την εβδομάδα ... όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε !

ψεματα - αλήθεια δεν ξέρω , αλλά δεν μου ακούγεται και σενάριο επιστημονικής φαντασίας...

και εγώ σκέφτρομαι για 2080ti μεταχειρισμένη αλλά ρε γμτ για την δουλεία που χρειάζομαι (3d render κτλ) εγώ την 3080

έχει μεγάλη διαφορά με την 2080ti ... και αξίζει να δώσεις 200-250 ευρώ παραπάνω

εγώ προβλέπω, ότι λόγω των Χριστουγέννων θα έρθουν κάποια κομμάτια στα ράφια αλλα θα πεσει ξύλο για το ποιος θα προλάβει να παρει ...

Θα βαλω πολιτικό μεσο!!!! Χαχαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, lef80 είπε

χθες εβλεπα στο youtube ένα Ιταλό τύπο (με 200k subs) που έλεγε οτι έχει άκριες σε κάτι μεγάλα μαγαζιά της Ιταλίας ,

τα οποία του έλεγαν ότι τους στέλνουν 4-5 3080 την εβδομάδα ... όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε !

ψεματα - αλήθεια δεν ξέρω , αλλά δεν μου ακούγεται και σενάριο επιστημονικής φαντασίας...

και εγώ σκέφτρομαι για 2080ti μεταχειρισμένη αλλά ρε γμτ για την δουλεία που χρειάζομαι (3d render κτλ) εγώ την 3080

έχει μεγάλη διαφορά με την 2080ti ... και αξίζει να δώσεις 200-250 ευρώ παραπάνω

εγώ προβλέπω, ότι λόγω των Χριστουγέννων θα έρθουν κάποια κομμάτια στα ράφια αλλα θα πεσει ξύλο για το ποιος θα προλάβει να παρει ...

Εισαι σιγουρος οτι για 3d rendering ειναι καλυτερη η 3080 απο την 2080 Ti; Εννοω το εχεις ψαξει ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy^ είπε

Αααα ενταξει! Την ειχα κι εγω πριν καποια χρονια, ωραιος!

Η γρια με ξελασπωσε.... Την εχω σε E8600, X48, high end του καποτε... Συστηματαρα κορυφη τοτε. Παλι καλα...

Τα specs δειχνουν οτι θα ειναι η 3080 καλυτερη στο 3d. Η 3070 νομιζω οτι δεν θα ειναι σιγουρα. Εικασιες παντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Εισαι σιγουρος οτι για 3d rendering ειναι καλυτερη η 3080 απο την 2080 Ti; Εννοω το εχεις ψαξει ετσι;

ναι, υπάρχουν ηδη κάποια reviews αλλά νομίζω ότι έιναι και κάπως αναμενόμενο αφού

η 2080τι έχει 4352 cuda cores ενώ η 3080 8704

vv.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Free performance..

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.... δεσμεύεται ανάλογη die area στο chipset για ανάλογα κερδη στις επιδόσεις.

Το DLSS δεν είναι ο σωτήρας που διαφημίζουν κάποιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.... δεσμεύεται ανάλογη die area στο chipset για ανάλογα κερδη στις επιδόσεις.

Το DLSS δεν είναι ο σωτήρας που διαφημίζουν κάποιοι. 

Δηλαδή αν αντί για tensor cores εκείνος ο χώρος στο die είχε cuda cores θα είχαμε την ίδια απόδοση που έχει τώρα το DLSS; Τόσο γραμμικά πάει η απόδοση των cuda cores; Το DLSS βασικά για το RT έχει νόημα που έχει μεγάλο perf hit. Τώρα το να βάζεις DLSS σε games που δεν έχουν RT και έχουν καλό perf σε native έτσι και αλλιώς (Death Stranding) το θεωρώ μη απαραίτητο αφού το native πάντα θα έχει καλύτερο image quality..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Δηλαδή αν αντί για tensor cores εκείνος ο χώρος στο die είχε cuda cores θα είχαμε την ίδια απόδοση που έχει τώρα το DLSS; Τόσο γραμμικά πάει η απόδοση των cuda cores; Το DLSS βασικά για το RT έχει νόημα που έχει μεγάλο perf hit. Τώρα το να βάζεις DLSS σε games που δεν έχουν RT και έχουν καλό perf σε native έτσι και αλλιώς (Death Stranding) το θεωρώ μη απαραίτητο αφού το native πάντα θα έχει καλύτερο image quality..

Για βάλτο στο quality mode το DLSS και πες μου αν κερδίζεις πάνω από 30%

Και δεν τα βγάζει πέρα στην ποιότητα εικόνας σε όλα τα σενάρια. Ειδικοί στο θέμα τα έχουν γράψει αυτά σε φόρα και τα μεταφέρω γιατί μου φαίνονται λογικά.

Τζάμπα πράμα δεν υπάρχει. Εγώ νομίζω ότι η Nvidia προσπαθεί να βγάλει μια κάρτα επαγγελματική που να τη λανσάρει και στους gamers. Οπότε προσπαθεί να μας πουλήσει κατώτερη τεχνολογία ως λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Για βάλτο στο quality mode το DLSS και πες μου αν κερδίζεις πάνω από 30%

Και δεν τα βγάζει πέρα στην ποιότητα εικόνας σε όλα τα σενάρια. Ειδικοί στο θέμα τα έχουν γράψει αυτά σε φόρα και τα μεταφέρω γιατί μου φαίνονται λογικά.

Τζάμπα πράμα δεν υπάρχει. Εγώ νομίζω ότι η Nvidia προσπαθεί να βγάλει μια κάρτα επαγγελματική που να τη λανσάρει και στους gamers. Οπότε προσπαθεί να μας πουλήσει κατώτερη τεχνολογία ως λύση.

Ναι κερδίζω. Στο control με όλα τέρμα και όλα τα RT εφέ έχω 45 fps σε ένα σημείο που τσέραρα. Με DLSS quality έχω 65, άρα 44% διαφορά. Το κακό στο Control είναι ότι παρόλο που είναι DLSS 2.0 δεν είναι τόσο καλή υλοποίηση όσο το DS και το Deliver Us the Moon. To τι λένε στα forums άστο. Προσωπική εμπειρία με την 1070Ti σε DLSS δεν γίνεται..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το quality mode dlss στο ds συγκεκριμένα δουλεύει άψογα στα μάτια μου(παιχνιδαρα)

DS και Deliver Us είναι κρύσταλλο. Στο Control ψιλομάπα, ειδικά αν πέσεις και στο balanced. Προτιμώ το Quality και ας έχει drops κάτω από 60 σε δύσκολα σημεία, VRR to the rescue!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

DS και Deliver Us είναι κρύσταλλο. Στο Control ψιλομάπα, ειδικά αν πέσεις και στο balanced. Προτιμώ το Quality και ας έχει drops κάτω από 60 σε δύσκολα σημεία, VRR to the rescue!! :P

Το Control γενικά είναι μάπα δεν περίμενα το μάπα dlss για να αξιολογήσω τον συγκεκριμένο τίτλο😆

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Το Control γενικά είναι μάπα δεν περίμενα το μάπα dlss για να αξιολογήσω τον συγκεκριμένο τίτλο😆

Εμένα μου αρέσει γενικά. Εντάξει όχι top αλλά περνάει η ώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εμένα μου αρέσει γενικά. Εντάξει όχι top αλλά περνάει η ώρα..

Μέχρι εκεί είναι απλά για να περάσει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γι' αυτό δεν είναι τα games; Ειδικά για μένα που δεν έχω και πολύ χρόνο τέτοια corridor games είναι ιδανικά, παρά κάτι άλλα που διακλαδώνονται σε εκατοντάδες side quests..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...