Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εντάξει η 5700xt βγήκε ως mid range κάρτα όχι top θα δούμε τι διαφορά  θα έχει με την 6700xt

γενιά με γενιά μετράω......αν έβγαλε midrange τότε είναι σίγουρο....αλλά τότε όμως και άλλο τώρα....τότε μέχρι εκεί ήταν το max της......τώρα θα παίξει μπάλα και πιο πάνω....οπότε perfomance leap μεγαλύτερο......rdna1 vs rdna2.....γενιά με γενιά.....B)

2 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Να σαι καλα φιλε... Ευτυχως κατεληξα... Αλλα θα παω στον 10900κ (αν βρω kf ακομα καλυτερα). Για ψυχολογια αφου πρακτικα και ο 10700 δεν εχει διαφορα. Αλλα.... Ποια 490???????? Msi meg ace η Asus maximus hero? Οι αποψεις διιστανται. Κοντα βεβαια. Εχω βγαλει τα ματια μου να διαβαζω. Αυτες τις δυο κλειδωσα για διαφορους λογους. 

ace πιο ολοκληρωμένη από hero......τώρα αν θες σε asus .....πας σε apex το λιγότερο........

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@BabisTs να εισαι καλα. Κι εγω προς τα εκει κλινω. Δειχνει πιο καλη στα σημεια και ας βγαζουν μερικοι καλυτερη τη rog. Πρεπει να πεφτει επιδοματακι απο την asus. 

Δεν εχω κανενα κολλημα με την asus. Οι πιο πολλες μητρικες μου ηταν παντα msi και gigabyte. Στο 490 δεν διαβαζω πολυ καλα σχολια για τις gigabyte 

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DIM1000 είπε

Να σαι καλα φιλε... Ευτυχως κατεληξα... Αλλα θα παω στον 10900κ (αν βρω kf ακομα καλυτερα). Για ψυχολογια αφου πρακτικα και ο 10700 δεν εχει διαφορα. Αλλα.... Ποια 490???????? Msi meg ace η Asus maximus hero? Οι αποψεις διιστανται. Κοντα βεβαια. Εχω βγαλει τα ματια μου να διαβαζω. Αυτες τις δυο κλειδωσα για διαφορους λογους. 

Όλα αυτά τα κάνεις για να παίξεις στο 24αρη μονιτορ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@leros2004 ασε αδελφε.... Φευγει και αυτο... Παμε για 32 curved τελικα... Ο γερο σκυλος θα μαθει νεα κολπα χαχαχα. Τουλαχιστον με χαιρομαι που στα 40 λειτουργω σε αυτο το θεμα οπως οταν ημουν πιτσιρικας... Ξεκιναω να παρω τσιγαρα και φτανω θεσσαλονικη... Χαχαχα

Το επομενο βημα ειναι μια 2k οθονη. Οχι 4k γιατι στο πρωτο drop θα ψαχνω 3090 με κινδυνο να με ανακαλυψει η γυναικα μου.

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DIM1000 είπε

@leros2004 ασε αδελφε.... Φευγει και αυτο... Παμε για 32 curved τελικα... Ο γερο σκυλος θα μαθει νεα κολπα χαχαχα. Τουλαχιστον με χαιρομαι που στα 40 λειτουργω σε αυτο το θεμα οπως οταν ημουν πιτσιρικας... Ξεκιναω να παρω τσιγαρα και φτανω θεσσαλονικη... Χαχαχα

Αν έχεις το σύστημα της υπογραφής, εκτός απο κάρτα γιατί να αλλάξεις και τα υπόλοιπα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον λογο που το εκανα παντα. Για την τρελα. Πρακτικα δεν χρειαζοταν να το ακουμπησω. Σε κανενα χρονο θα το δεις παλι αγγελια. Η τρελα σε αυτα δεν αλλαζει.

Κραταω λοιπον μνημες, δισκους, κουτι κλπ και επεξεργαστης και μητρικη πουληθηκαν 400 ευρω σε φιλο. Η καρτα εφυγε κι αυτη.... Οποτε... Θελω pc τωρα. Αυτη ειναι η μαγεια του να δημιουργεις αναγκες απο το τιποτα. Χαχαχα

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλιστα.... Εμμμ...Εδω δεν μπορουν να παραξουν αυτες που ηδη κυκλοφορησαν με τη μιση μνημη. Τα 20gb τους μαραναν. Υπηρχε ενδειξη τιμης για την 3080 με τα 20? 

Επεξ/σία από DIM1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DIM1000 είπε

Μαλιστα.... Εμμμ...Εδω δεν μπορουν να παραξουν αυτες που ηδη κυκλοφορησαν με τη μιση μνημη. Τα 20gb τους μαραναν. Υπηρχε ενδειξη τιμης για την 3080 με τα 20? 

Μακάρι να ήταν αυτό.

Έρχετε τσαπού από τους κόκκινους και μάλλον θέλουν να βγάλουν refresh στα 7.

Γαμώ την ατυχία μου, την έκδοση με τα 20 γίγα είχα βάλει στο μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου παντως, χωρις να εχω τις φοβερες γνωσεις που πολλα παιδια εχετε εδω, στηριζομενος ομως στην εως τωρα ιστορια τους, η AMD ποτε δεν καταφερε στα γραφικα να χτυπησει τις ναυαρχιδες της Nvidia. Το πρωτο μου pc στην ηλικια των 10 ηταν 8088. Θελω να πω με αυτο οτι θυμαμαι την εξελιξη απο πολυ απαρχης. Παντα λοιπον η AMD ηταν η καρτα που θα εκανες αξιοπρεπως τη δουλεια σου, με λιγουερα χρηματα, αλλα με υποχωρησεις. Μα θερμοκρασιες? Μα drivers? Και φυσικα το απολυτο ηταν παντα πρασινο και πανακριβο γιατι επαιζε μονο του. Δυστυχως. Οι πρασινοι δημιουργουσαν μαζι με εταιριες παιχνιδιων τεχνολογιες και οι κοκκινοι ετρεχαν ιδρωμενοι ενα βημα πισω. 

Φυσικα τοτε τρωγομασταν για το ποιος την εχει μεγαλυτερη, αλλα αργοτερα καταλαβα οτι με τα λεφτα μου δεν χωρανε οπαδιλικια. Με χαρα ειδα και με τεραστια επιφυλαξη στην αρχη, τους επεξεργαστες που εριξαν κλωτσια στα αχαμνα της intel. Προσγειωθηκαν λιγο και οι μπλε. Θελω να πω οτι μακαρι να ταρακουνησουν την nvidia. Η αποψη μου ομως βαση των γεγονοτων ειναι οτι η καινουργια σειρα θα αποτελειται απο καρτες πιο οικονομικες που θα συγκρινονται με τις 3060, 3070 (γι αυτο ετοιμαζαν TI φυλασσοντας τα οπισθια τους) και ισως η ναυαρχιδα τους ψιλοτρωγεται με την 3080 η οποια μεν υα ειναι πιο οικονομικη αλλα θα υποφερει καπου. Απο θεμα τιμης ομως ισως καποιοι αγορασουν πιο οικονομικα παραπλησιες επιδοσεις. Για την 3090.... Δεν θα πλησιαζει καν πιστευω και θα ειναι παλι μια κατηγορια μονη της. Ανατρεξτε και σε παλιοτερες συζητησεις εδω που καθε φορα περιμενουμε την AMD να βγαλει κατι να απειλησει την κυριαρχια της nvidia και ποτε δεν συμβαινει. Μακαρι να συμβει αυτη τη φορα αφου εμεις σαν ενθουσιωδεις χρηστες θα επωφεληθουμε. Πολυ θελω να προσγειωθουνε με τα δοντια στο χωμα οι πρασινοι αλλα.... Το κοβω πολυ χλωμο δυστυχως... Τωρα που τα εχουν σκατωσει με την ελλειψη καρτων ειναι παντως η ευκαιρια των κοκκινων. Η τωρα η ποτε.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυσκολα εως ακατορθωτα θα εχει απαντηση στην 3090 η AMD και δε νομιζω οτι ειναι το ζητουμενο/στοχος της.

Στοχος ειναι η μεσαια κατηγορια οπου εκει βρισκεται ο μεγαλος ογκος αγορων απο χρηστες = εσοδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DIM1000 είπε

Η αποψη μου παντως, χωρις να εχω τις φοβερες γνωσεις που πολλα παιδια εχετε εδω, στηριζομενος ομως στην εως τωρα ιστορια τους, η AMD ποτε δεν καταφερε στα γραφικα να χτυπησει τις ναυαρχιδες της Nvidia. Το πρωτο μου pc στην ηλικια των 10 ηταν 8088. Θελω να πω με αυτο οτι θυμαμαι την εξελιξη απο πολυ απαρχης. Παντα λοιπον η AMD ηταν η καρτα που θα εκανες αξιοπρεπως τη δουλεια σου, με λιγουερα χρηματα, αλλα με υποχωρησεις. Μα θερμοκρασιες? Μα drivers? Και φυσικα το απολυτο ηταν παντα πρασινο και πανακριβο γιατι επαιζε μονο του. Δυστυχως. Οι πρασινοι δημιουργουσαν μαζι με εταιριες παιχνιδιων τεχνολογιες και οι κοκκινοι ετρεχαν ιδρωμενοι ενα βημα πισω. 

Φυσικα τοτε τρωγομασταν για το ποιος την εχει μεγαλυτερη, αλλα αργοτερα καταλαβα οτι με τα λεφτα μου δεν χωρανε οπαδιλικια. Με χαρα ειδα και με τεραστια επιφυλαξη στην αρχη, τους επεξεργαστες που εριξαν κλωτσια στα αχαμνα της intel. Προσγειωθηκαν λιγο και οι μπλε. Θελω να πω οτι μακαρι να ταρακουνησουν την nvidia. Η αποψη μου ομως βαση των γεγονοτων ειναι οτι η καινουργια σειρα θα αποτελειται απο καρτες πιο οικονομικες που θα συγκρινονται με τις 3060, 3070 (γι αυτο ετοιμαζαν TI φυλασσοντας τα οπισθια τους) και ισως η ναυαρχιδα τους ψιλοτρωγεται με την 3080 η οποια μεν υα ειναι πιο οικονομικη αλλα θα υποφερει καπου. Απο θεμα τιμης ομως ισως καποιοι αγορασουν πιο οικονομικα παραπλησιες επιδοσεις. Για την 3090.... Δεν θα πλησιαζει καν πιστευω και θα ειναι παλι μια κατηγορια μονη της. Ανατρεξτε και σε παλιοτερες συζητησεις εδω που καθε φορα περιμενουμε την AMD να βγαλει κατι να απειλησει την κυριαρχια της nvidia και ποτε δεν συμβαινει. Μακαρι να συμβει αυτη τη φορα αφου εμεις σαν ενθουσιωδεις χρηστες θα επωφεληθουμε. Πολυ θελω να προσγειωθουνε με τα δοντια στο χωμα οι πρασινοι αλλα.... Το κοβω πολυ χλωμο δυστυχως... Τωρα που τα εχουν σκατωσει με την ελλειψη καρτων ειναι παντως η ευκαιρια των κοκκινων. Η τωρα η ποτε.... 

H AMD είχε κάρτες που χτυπούσε την Nvidia και την περνούσε και σαν σταματημένη.

Το άθλημα το παράτησε μετά την R9 290X λόγω του ότι δεν έβγαζε τα profit margins που ήθελε από αυτή την ιστορία.

Καλύτερη εποχή 9700XT, 5870, 7970Ghz .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εκτός από τα 3 τελευταία αξίζει κανένα άλλο? 

To Mortal Shell φαίνεται καλό αλλά με μόνο RT Shadows είναι σαν να μην έχει RT ουσιαστικά, δεν καταλαβαίνεις καμία διαφορά. Το game φαίνεται να είναι καλό, θα δούμε..

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ας παίρνουν όλα έστω DLSS 2.0/2.1 που είναι πολύ καλό κι ας μην βλέπουμε RT παντού.

To 2.0/2.1 από μόνο του δεν εξασφαλίζει το σωστό αποτέλεσμα, πρέπει να είναι καλή και η υλοποίηση. Το Control αν και 2.0 δεν έχει καλή υλοποίηση, και είναι και το killer app του RT και καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DIM1000 είπε

Η αποψη μου παντως, χωρις να εχω τις φοβερες γνωσεις που πολλα παιδια εχετε εδω, στηριζομενος ομως στην εως τωρα ιστορια τους, η AMD ποτε δεν καταφερε στα γραφικα να χτυπησει τις ναυαρχιδες της Nvidia. Το πρωτο μου pc στην ηλικια των 10 ηταν 8088. Θελω να πω με αυτο οτι θυμαμαι την εξελιξη απο πολυ απαρχης. Παντα λοιπον η AMD ηταν η καρτα που θα εκανες αξιοπρεπως τη δουλεια σου, με λιγουερα χρηματα, αλλα με υποχωρησεις. Μα θερμοκρασιες? Μα drivers? Και φυσικα το απολυτο ηταν παντα πρασινο και πανακριβο γιατι επαιζε μονο του. Δυστυχως. Οι πρασινοι δημιουργουσαν μαζι με εταιριες παιχνιδιων τεχνολογιες και οι κοκκινοι ετρεχαν ιδρωμενοι ενα βημα πισω. 

Φυσικα τοτε τρωγομασταν για το ποιος την εχει μεγαλυτερη, αλλα αργοτερα καταλαβα οτι με τα λεφτα μου δεν χωρανε οπαδιλικια. Με χαρα ειδα και με τεραστια επιφυλαξη στην αρχη, τους επεξεργαστες που εριξαν κλωτσια στα αχαμνα της intel. Προσγειωθηκαν λιγο και οι μπλε. Θελω να πω οτι μακαρι να ταρακουνησουν την nvidia. Η αποψη μου ομως βαση των γεγονοτων ειναι οτι η καινουργια σειρα θα αποτελειται απο καρτες πιο οικονομικες που θα συγκρινονται με τις 3060, 3070 (γι αυτο ετοιμαζαν TI φυλασσοντας τα οπισθια τους) και ισως η ναυαρχιδα τους ψιλοτρωγεται με την 3080 η οποια μεν υα ειναι πιο οικονομικη αλλα θα υποφερει καπου. Απο θεμα τιμης ομως ισως καποιοι αγορασουν πιο οικονομικα παραπλησιες επιδοσεις. Για την 3090.... Δεν θα πλησιαζει καν πιστευω και θα ειναι παλι μια κατηγορια μονη της. Ανατρεξτε και σε παλιοτερες συζητησεις εδω που καθε φορα περιμενουμε την AMD να βγαλει κατι να απειλησει την κυριαρχια της nvidia και ποτε δεν συμβαινει. Μακαρι να συμβει αυτη τη φορα αφου εμεις σαν ενθουσιωδεις χρηστες θα επωφεληθουμε. Πολυ θελω να προσγειωθουνε με τα δοντια στο χωμα οι πρασινοι αλλα.... Το κοβω πολυ χλωμο δυστυχως... Τωρα που τα εχουν σκατωσει με την ελλειψη καρτων ειναι παντως η ευκαιρια των κοκκινων. Η τωρα η ποτε.... 

Ξεχνάς τις ATI Radeon 9700 pro , Radeon 1950 XTX,  HD5870, HD5970 , HD7970 HGz, HD7990.

Kαι την RX295X2 ($1499) που στα μισά λεφτά κόντραρε την TITAN Z($2999).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, adtakhs είπε

H AMD είχε κάρτες που χτυπούσε την Nvidia και την περνούσε και σαν σταματημένη.

Το άθλημα το παράτησε μετά την R9 290X λόγω του ότι δεν έβγαζε τα profit margins που ήθελε από αυτή την ιστορία.

Καλύτερη εποχή 9700XT, 5870, 7970Ghz .

Σωστα. Αλλα παντα ηταν θεμα ελαχιστου χρονου η σφαλιαρα. Επειδη λοιπον οντως θυμαμαι την 5870 την οποια και ειχα, την πηρα και κουνιομουνα στο παρεακι των φιλων μου με nvidia. Ελαχιστα μετα, κανα τριμηνο ΑΝ θυμαμαι καλα, τσουπ.... Η GTX480 και καθε κατεργαρης στον παγκο του. Οποτε πηγε η AMD με καποιες καλες προτασεις να σηκωσει κεφαλι, της το εκοψαν οι πρασινοι με συνοπτικες διαδικασιες. Μακαρι να αλλαξει αυτο, γιατι η υπεροψια τους στην τιμολογηση και στο πως παιζουν το ντεφι και χορευει η αγορα με εκνευριζει φουλ. Να θες να δωσεις 1000 ευρω να παρεις μια καρτα και να μην εχουνε να σου δωσουνε. Ημαρτον...

Υ.Γ.  Το αναφερω παλι προς αποφυγη παρεξηγησεων, δεν ειμαι οπαδος της nvidia η οποιας αλλης. Οπαδιλικια μονο αν σου χαριζουν κατι. Οταν πληρωνω θελω τα λεφτα μου να εχουν το καλυτερο αντικρισμα και κυριως να με σεβονται σαν πελατη. Κατι που η nvidia εχει ξεχασει πια. Μακαρι να ερθει δυνατα η AMD.

Επεξ/σία από DIM1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...