Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Πού; Δε βλέπω αγγελία γιατί ψηθηκα :P

Αν όντως ψήθηκες πέριμενε να πάρω κάρτα. Όταν / αν βρώ 3080 / 6800xt / 6900xt σε ανθρώπινη τιμή στην δίνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, icenex είπε

Αμα δεις τις αγγελιες θα αλλαξεις γνωμη εδω στο ινσομνια ζητανε 2080ti στα 650 και δεν βρισκουν ποσο μαλλον καποιος να πουλησει καλη υλοποιηση στα 600 ευρω...αν λες για τιποτα τελειωμενες υλοποιησεις ναι εκει μπορει να βρεις στα 600 αλλα asus,msi που ψαχνουν οι περισσοτεροι δεν βρισκεις κατω απο 650 αν βρεις καμια στα 600 ευρω στειλε μου να την αγορασω και εγω αν ειναι.Ξαναλεω αν φτιαξει το msrp η διαθεσιμοτητα και ολος αυτος ο χαμος στις ampere τοτε ναι θα μιλαμε για αλλες τιμες και στα μεταχειρισμενα αλλα απο την στιγμη που επικρατει αυτος ο χαμος δυστυχως οι τιμες παιζουν εκει που λεω και αν δεν με πιστευετε μπειτε στις αγγελιες μια βολτα.Απλα σπανια θα βρεις καμια ευκαιρια απο πωλητη που ειναι βιαστικος και δεν τον νοιαζει η χασουρα και πουλαει οσο οσο γιατι θελει να μαζεψει το χρημα για την σειρα 3000.

Και εγώ υπολόγιζα να έχουν πέσει στα 500~ μέχρι τώρα, ωστόσο υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση από διαθεσιμότητα, και όσοι έχουν 2080/s δεν πολυκοιτάνε σε αναβάθμιση (το κλασσικό πηδάω μια γενιά) οπότε οι super που έπρεπε να έχουν 400~, φτάνουν στα 450-500. 

Από την άλλη, αυτοί πουλάνε βιαστικά για να πάρουν νέες κάρτες, δεν βιάζονται τώρα αφού 0 διαθεσιμότητα.

Έχω δει 5-6 2080s να φέυγουν κοντά στα 400 (και εκτός από μια rog strix στα 390 από μέλος χωρίς αξιολογήσεις που έδινε μόνο χέρι με χέρι αθήνα, οι άλλες ήταν ή χωρίς εγγύηση ή δεν φένονταν έμπιστο το acc ), αλλά καμία 2080ti κάτω από 600. (έχω το bot που ανέφερα παλιότερα μου στέλνει ειδοποίηση οταν βρίσκει :P )

Το πιο αστείο είναι σε ryzen. Αυτήν την στιγμή πουλάω άνετα τον 3600 όσο τον πήρα καινούργιο πριν 3 μήνες. Αν μπορούσα χωρίς pc, θα τα έδινα και θα περίμενα για 5600x

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν σαφώς ο καθένας όσο θέλει πουλάει κλπα κλπα. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Το "πρόβλημα" είναι ότι ενώ λές η 2070s πιάνει πάνω από 400€ (ανοιγμένη, μεταχειρισμένη, παλαιότερη γενιά, με λιγότερα χρόνια εγγύησης), σου φαίνονται πολλά τα 600-650 για μια κάρτα που είναι 30-40% πιο γρήγορη σε raster, καλύτερη σε RT, σφραγισμένη και με πλήρη εγγύηση και καλύτερη μελοντική υποστήριξη σε drivers. Ε συγνώμη, δεν στέκει. Όχι απλά είναι εξωφρενικά καλή τιμή τα 650 (σε σχέση με το πόσο λες πως θα πουληθεί η 2070s),  τα δίνεις και ταυτόχρονα πιάνεις κορόδιο την nvidia. 

Η 1080ti που έχω πάντως, η οποία σε 4k είναι καλύτερη της 2070s (και της 2080), 200€ την δίνω. Τα 400+ που λές είναι από άλλο πλανήτη, αλλά τι να πώ, αμα βρείς κάποιον δώστηνα και άναψε λαμπαδα. 

ΥΓ1. ROG OC 2080ti στα 700€ στις αγγελίες πάντως (που για μένα προφανώς πολλά είναι, αλλά τέσπα)

Μαλλον δεν διατυπωσα σωστα τις σκεψεις μου στα ποστ η μαλλον δεν διαβασες το ακριβες νοημα αυτων που εγραψα.Θα το πω οσο πιο απλα μπορω..Η 3070 δεν αξιζει τα λεφτα της 650+ στα 550 μαξ θα ειναι λουκουμι(fps/$) οχι οτι και στα 650 δεν θα πουλησει ισα ισα(σου φαινεται καλη στα 650 επειδη ειχε κακο perfomance/$ η σειρα 2000)απλα λεω οτι αν ειναι να φτασεις 650+ καλυτερα να πας σε 3080 που εχεις καλυτερες επιδοσεις/ευρω αυτο ειπα. Οσον αφορα την 2070 μιλησα την δεδομενη στιγμη τι παιζει στα μεταχειρισμενα σαφως και αμα πεσει η τιμη στην σειρα 3000 και η 2070 θα παρει τον κατηφορο και μαλιστα θα χασει ακομη μεγαλυτερη αξια ανετα θα πεσει κατω απο 300 ευρω απλα την δεδομενη στιγμη νομιζω ανετα πουλιεται 400 ευρω μια καλη υλοποιηση παντα.Πραγματικα θα με κανεις να βαλω την καρτα αγγελια 450 ευρω και να σου στειλω ολα τα μηνυματα με παζαρια που θα μου την ζητανε στα 400.Αλλα δεν θα το κανω γιατι δεν γουσταρω να παιζω με τον κοσμο μιας και δεν εχω σκοπο να πουλησω εκτος αν γινει κανα απροοπτο στις τιμες της 3080..(αλλα και εκει αν γινει κατι τετοιο θα προσαρμοσω την τιμη της 2070 αναλογα)

Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου ποσο πρεπει να πουλησω μια 2070super 300 ευρω?? Και αν ναι δηλαδη μου λες οτι αξιζει να δωσω αλλα 350 ευρω για να παρω 20-30 fps average μιας και η χρηση της θα ειναι για gaming σε 1440p και οχι 4k..

Ps.Η 1080ti Ομως δεν εχει καθολου rt και λογικα και καθολου εγγυηση εμενα εχει ακομη 2 χρονια εγγυηση η καρτα και νομιζω προσφατα εκλεισε 1 χρονο στην κατοχη μου.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, icenex είπε

Μαλλον δεν διατυπωσα σωστα τις σκεψεις μου στα ποστ η μαλλον δεν διαβασες το ακριβες νοημα αυτων που εγραψα.Θα το πω οσο πιο απλα μπορω..Η 3070 δεν αξιζει τα λεφτα της 650+ στα 550 μαξ θα ειναι λουκουμι(fps/$) οχι οτι και στα 650 δεν θα πουλησει ισα ισα(σου φαινεται καλη στα 650 επειδη ειχε κακο perfomance/$ η σειρα 2000)απλα λεω οτι αν ειναι να φτασεις 650+ καλυτερα να πας σε 3080 που εχεις καλυτερες επιδοσεις/ευρω αυτο ειπα. Οσον αφορα την 2070 μιλησα την δεδομενη στιγμη τι παιζει στα μεταχειρισμενα σαφως και αμα πεσει η τιμη στην σειρα 3000 και η 2070 θα παρει τον κατηφορο και μαλιστα θα χασει ακομη μεγαλυτερη αξια ανετα θα πεσει κατω απο 300 ευρω απλα την δεδομενη στιγμη νομιζω ανετα πουλιεται 400 ευρω μια καλη υλοποιηση παντα.Πραγματικα θα με κανεις να βαλω την καρτα αγγελια 450 ευρω και να σου στειλω ολα τα μηνυματα με παζαρια που θα μου την ζητανε στα 400.Αλλα δεν θα το κανω γιατι δεν γουσταρω να παιζω με τον κοσμο μιας και δεν εχω σκοπο να πουλησω εκτος αν γινει κανα απροοπτο στις τιμες της 3080..(αλλα και εκει αν γινει κατι τετοιο θα προσαρμοσω την τιμη της 2070 αναλογα)

Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου ποσο πρεπει να πουλησω μια 2070super 300 ευρω?? Και αν ναι δηλαδη μου λες οτι αξιζει να δωσω αλλα 350 ευρω για να παρω 20-30 fps average μιας και η χρηση της θα ειναι για gaming σε 1440p και οχι 4k..

Ps.Η 1080ti Ομως δεν εχει καθολου rt και λογικα και καθολου εγγυηση εμενα εχει ακομη 2 χρονια εγγυηση η καρτα και νομιζω προσφατα εκλεισε 1 χρονο στην κατοχη μου.

Σε βλέπω για ps5 τα χεις κανει λίγο σαλάτα στο μυαλό σου ήρεμα το λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μια καινούργια κάρτα σφραγισμένη με εγγύηση με καλύτερο RT και 30-40% πάνω σε raster δεν αξίζει τα 650, αλλά η 2070s αξίζει 400+.

Δεν διαφώνησα με το αν θα πουλήθει η 2070s στα 400+ που λές, διαφώνω με οτι είναι πολλά τα 650 για 3070. Τα 20-30 fps δεν μου λέει κάτι, ποσοστά κοιτάμε. Και εγώ αμά πάω σε 3080 20-30 fps θα πάρω, μιας και βγάζω 30fps στο rdr2. Όμως τα 30 fps είναι 100% πάνω, διπλασιασμός των επιδόσεων.

Ουσιαστικά εσύ με 200€ θα πάρεις 40% επιδόσεις σε raster, καλύτερο RT, καλύτερη υποστήριξη σε drivers, σφραγισμένη κάρτα με πλήρη εγγύηση και μου λές δεν συμφέρει. Για 200€!! Εντάξει, τι να πώ. Απλές μαθηματικές πράξεις να κάνεις, το 40% της 2070 είναι 172€. Δηλαδή χωρίς να υπολιγσούμμε το RT, το οτι ειναι καινούργιο προιόν σφραγισμένο με εγγύηση κλπα κλπα, από το raster performance και μόνο αξίζει η διαφορά των 200€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρεσει που το εγραψα κιολας...οχι δεν αξιζει η 2070 400 ευρω αλλα την δεδομενη στιγμη με τις τιμες που παιζουν οι 3070 ναι τοσο πουλιουνται ποσο πιο απλα να το πω..Ξαναλεω δεν συγκρινω αν αξιζει η 3070 εναντι της 2070 αλλα οτι αξιζει περισσοτερο να παρεις 3080 αντι για 3070 γιατι σου δινει καλυτερες επιδοσεις ανα ευρω.Πραγματικα πως αλλιως να το πω κολλησατε που αναφερα την 2070 στην εξισωση..Απλα αναφερα την δικη μου περιπτωση με την 2070 οτι δεν με συμφερει να παω σε 3070 περα απο την χασουρα που εχω σαν μεταχειρισμενο η 3070 μου δινει λιγοτερο perfomance/ευρω σε σχεση με την 3080..Με λιγα λογια αν ειναι να κανεις ενα overkill τοτε ειναι να το κανεις σωστα και οχι μισες δουλειες.

32 λεπτά πριν, gpapad20 είπε

Σε βλέπω για ps5 τα χεις κανει λίγο σαλάτα στο μυαλό σου ήρεμα το λέω..

Εχεις δικιο και μαλιστα ειναι ceasars...(ευτυχως @gpapad20 το πιασες οτι δεν παρεξηγηθηκα και κανω πλακα και εγω)

Απλα βλεπω πολλες φορες τα γραφομενα παρεξηγουνται ειτε απο λαθος αναγνωση ειτε απο λαθος διατυπωσης(που μαλλον εγω δεν διατυπωσα σωστα την σκεψη μου στην προκειμενη).Εν παση περιπτωση το κλεινω εδω μην ζαλιζουμε το θεμα αλλο.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα βρε παιδιά θέλω τα φώτα σας !!!

δουλεύω με unreal engine θέλω raytracing αλλά έχω σκαλώσει να πάρω μεταχειρισμένη rtx 2080 2070 super i 2060 super φράγκα δεν παίζουν και πολλά covid19  2 παιδιά δύσκολα ...

τι προτείνεται για δουλεύω αξιοπρεπώς σε pc

mobo asus croshrair formula z

cpu 8350 black

mem 32 g

 

Επεξ/σία από bwoolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bwoolf είπε

καλημέρα βρε παιδιά θέλω τα φώτα σας !!!

δουλεύω με unreal engine θέλω raytracing αλλά έχω σκαλώσει να πάρω μεταχειρισμένη rtx 2080 2070 super i 2060 super φράγκα δεν παίζουν και πολλά covid19  2 παιδιά δύσκολα ...

τι προτείνεται για δουλεύω αξιοπρεπώς σε pc

mobo asus croshrair formula z

cpu 8350 blak

mem 32 g

Απο οσο ξερω σε τετοια προγραμματα η νεα γενια εχει παρει καλυτερο boost σε σχεση με το boost στα παιχνιδια μηπως να κοιταγες κατι εκει??Βεβαια αυτο που ρωτας εξαρταται και ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις??Ακυρο τωρα ειδα τον επεξεργαστη νομιζω θα σε κραταει πολυ πισω ο επεξεργαστης ισως πρεπει εκει να επενδυσεις πρωτα αλλιως πας στην φθηνοτερη επιλογη καμια 2060....Βεβαια ας απαντησει καποιος που ασχολειται μιας και εγω μονο gaming κανω.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, icenex είπε

οχι δεν αξιζει η 2070 400 ευρω αλλα την δεδομενη στιγμη με τις τιμες που παιζουν οι 3070 ναι τοσο πουλιουνται

Μην μπερδευεις το γεγονός οτι ζητανε 400 οι πωλητες με το οτι πωλουνται τοσο. 

Εγω πουλάω 1080ti 500€ μαζι με αλλους 10. Ουτε αξιζουν αλλα κυριότερα δεν θα πωληθουν τοσο. Ποσοι βλακες να υπάρχουν που ψαχνουν 1080ti και θα δεχτουν τετοια τιμή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, icenex είπε

Απο οσο ξερω σε τετοια προγραμματα η νεα γενια εχει παρει καλυτερο boost σε σχεση με το boost στα παιχνιδια μηπως να κοιταγες κατι εκει??Βεβαια αυτο που ρωτας εξαρταται και ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις??Ακυρο τωρα ειδα τον επεξεργαστη νομιζω θα σε κραταει πισω επεξεργαστης πολυ ισως πρεπει εκει να επενδυσεις πρωτα αλλιως πας στην φθηνοτερη επιλογη καμια 2060....Βεβαια ας απαντησει καποιος που ασχολειται μιας και εγω μονο gaming κανω.

ευχαριστω εχω βεβαια και amd fx 9590

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bwoolf είπε

ευχαριστω εχω βεβαια και amd fx 9590

Όλοι οι fx είναι σκουπίδια ακόμα και ο 9560 θα σε κρατάει πίσω ξεκάθαρα.. ένας 2600 η καλύτερα ο 3600 θα σου λύσει τα χέρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...