Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

υπαρχει η συνταγη για τα μπιφτεκια απο αλυσιδες στυλ burgering house,american burger

ή george's steak house(μπιφτεκουπολη γλυφαδα),καναδος ή λαδοκολλα ή μπαρμπα μητσος αγ.δημητριος,μπαμπης αμφιθεας?

πολλα μπαχαρικα σιγουρα αλλα τι αναλογιες στα υπολοιπα μοσχαρισιο/χοιρινο/λιπος mix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνταγή δεν έχω από κανένα steak house αλλά η απλή συνταγή με καλά υλικά είναι αξεπέραστη και πεντανόστιμη!

 

 

 

Κιμάς μοσχάρι 100% ή 90 μοσχάρι 10 χοιρινό (ιδανικά για μένα μοσχαρίσιος λαιμός, χοιρινή σπάλα ή λαιμός)

 

αλατοπίπερο

 

1,5 αυγό στο κιλό κιμά

 

κρεμύδι (εγώ το προτιμώ στο μπλεντεράκι έστω και αν βγάζει άπειρα υγρά και χάνει λίγο σε γεύση, ΜΙΣΩ τα κομμάτια στο μπιφτέκι!) ελαφρώς σωταρισμένο (έτσι έχει και περισσότερη γεύση και εξουδετερώνονται τα οξέα του κρεμυδιού, το μόνο μείον είναι ότι γίνεται λίγο πιο βαρύ, αν θες στο σωτάρισμα βάλε και λίγο θυμάρι)

 

Λίγη μουστάρδα

 

Ελαιόλαδο

 

Αρκετή ρίγανη (ανάλογα τα γούστα πάντως)

 

ΜΠΟΛΙΚΟ μαϊντανό και τέλος

 

πολύ πολύ καλό πλάσιμο. Εγώ τον αφήνω να ξεκουραστεί και τον δίνω μετά από 1-2 ώρες.

 

(πολλοί βάζουν και λίγο ούζο ή τομάτα αλλά εγώ το προτιμώ στα κεφτεδάκια αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

επειδη εχω ενα ολοκληρο βαζο με μουσταρδα η οποια ομως παραειναι καυτερη και δεν θελω να παει χαμενη, υπαρχει κανας τροπος να την κανω την μουσταρδα λιγοτερο καυτερη;

ξερω γω, να την αναμιξω με κατι αλλο,κτλ η τελικα παει για πεταμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είχα φτιάξει πανσέτες στο τηγάνι, έβαζα το λάδι επάνω τους και όχι μέσα στο τηγάνι και μετά όταν το τηγάνι είχε κάψει στο μάτι τις έβαζα στο τηγάνι και ψηνόντουσαν, σαν τηγανιτές ήταν ουσιαστικά αλλά από το λάδι που είχαν επάνω τους καθώς και το λοίπος που έχουνε.

 

Θέλω να μάθω αν έχει κάνει κάποιος το παραπάνω σε τηγάνι και για μπριζόλα και αν το έκανε αν ήταν νόστημη. Θέλω να μαγειρέψω την μπριζόλα αλλά όχι ψητή στο ταψί στον φούρνο ούτε εντελώς βραστή με νερό γιατί τότε είναι κάπως άνοστη, απλά να την αλοίψω με λάδι και να την βάλω στο τηγάνι να τηγανιστεί από το λάδι και το λοίπος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα είχα φτιάξει πανσέτες στο τηγάνι, έβαζα το λάδι επάνω τους και όχι μέσα στο τηγάνι και μετά όταν το τηγάνι είχε κάψει στο μάτι τις έβαζα στο τηγάνι και ψηνόντουσαν, σαν τηγανιτές ήταν ουσιαστικά αλλά από το λάδι που είχαν επάνω τους καθώς και το λοίπος που έχουνε.

 

Θέλω να μάθω αν έχει κάνει κάποιος το παραπάνω σε τηγάνι και για μπριζόλα και αν το έκανε αν ήταν νόστημη. Θέλω να μαγειρέψω την μπριζόλα αλλά όχι ψητή στο ταψί στον φούρνο ούτε εντελώς βραστή με νερό γιατί τότε είναι κάπως άνοστη, απλά να την αλοίψω με λάδι και να την βάλω στο τηγάνι να τηγανιστεί από το λάδι και το λοίπος της.

 

http://www.youtube.com/watch?v=M2DcN0I3LCo

http://www.youtube.com/watch?v=MtIiR7DBAqY

 

Προσωπικα εχω κανει το ιδιο και με χοιρινες, και εχουν βγει μια χαρα.

Εχε στο νου σου οτι αν δεν εχεις καλο απορροφητηρα θα μυρισει ολο το σπιτι λαδι.

 

Μπορεις επισης να κανεις μονο το "χρωματισμα" σε καθε πλευρα, και μετα να τις βαλεις στον φουρνο για να ψηθουν και μεσα.

Να εχεις προθερμανει τον φουρνο, και αναλογα το παχος της μπριζολας και τον φουρνο, υπολογιζε κανα 10λεπτο.

Θα το κανεις 2-3 φορες και θα δεις εσυ πως ακριβως σου αρεσει.

________________________

 

Μιας και το ξεθαψαμε, ας γραψω την συνταγη του φτωχου μου σημερινου γευματος.

 

Σουπιτσα με μανεστρα και ντοματα.

 

Μπλεντερ λιγο κρεμμυδι και πιπερια

Τσιγαρισμα με αλατι-πιπερι.

Μπλεντερ μια φρεσκια ντοματα

Μολις τσιγαριστει το κρεμμυδι και η πιπερια προσθετουμε ελαχιστο κετσαπ και ανακατευουμε για μερικα δευτερολεπτα

Ριχνουμε την ντοματα

Μαζι με την ντοματα εναν κυβο κνορ κοτοπουλο (ή οποιον σας αρεσει) διαλυμενο σε ενα ποτηρι νερο.

Μπαχαρι και λιγο βασιλικο αποξηραμενο

Προσθετουμε νερο αν χρειαζεται και αφηνουμε να παρει βραση

Μολις παρει βραση προσθετουμε λιγη μανεστρα, αναλογα με το ποσο ζουμερη θελουμε την σουπα

Ανακατευουμε για να μην κολλησει η μανεστρα

Δοκιμαζουμε για να προσθεσουμε αλατι-πιπερι αν χρειαζεται

post-81176-0-51790500-1347746930_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα τηγανισα μπανανες. οριστε το αποτελεσμα. ειναι σαν πολυ γλυκες πατατες τηγανιτες.

 

δεν ειναι ομως οι μπανανες φρουτο που τρωμε συνηθως. Αυτη εδω ειναι μια ποικιλια μπανανας για μαγειρεμα που την χρησιμοποιουν κατα κορο στην αφρικη και λεγε πλαντεν. στις επομενς φωτογραφιες βλεπετε πως ειναι αψητη (σκουρο κιτρινο) και την συγκριση με την μπανανα φρουτο (τσικιτα εδω)

 

 

 

p1030821u.jpg

p1030818p.jpg

p1030814s.jpg

p1030815c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evabb η γεύση τους ήταν ωραία; Άν τα έτρωγες αυτά τηγανιτά χωρίς να ήξερες οτι ήταν μπανάνες θα το καταλάβαινες ή θα τα παιρνούσες για πατάτες; Επίσης πόσος χρόνος χρειάστηκε για το τηγάνισμα; Και κάτι τελευταίο, αν πας να τηγανίσεις την κανονική μπανάνα που τρώμε και όχι την πλαντέν, θα έχει την ίδια γεύση/χρώμα ή θα υπάρξουν διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evabb η γεύση τους ήταν ωραία; Άν τα έτρωγες αυτά τηγανιτά χωρίς να ήξερες οτι ήταν μπανάνες θα το καταλάβαινες ή θα τα παιρνούσες για πατάτες; Επίσης πόσος χρόνος χρειάστηκε για το τηγάνισμα; Και κάτι τελευταίο, αν πας να τηγανίσεις την κανονική μπανάνα που τρώμε και όχι την πλαντέν, θα έχει την ίδια γεύση/χρώμα ή θα υπάρξουν διαφορές;

 

http://www.youtube.com/watch?v=wCHIeRYzKII

 

και στο 6:20

http://www.youtube.com/watch?v=GuGVkqPddg8&feature=player_detailpage#t=382s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

evabb η γεύση τους ήταν ωραία; Άν τα έτρωγες αυτά τηγανιτά χωρίς να ήξερες οτι ήταν μπανάνες θα το καταλάβαινες ή θα τα παιρνούσες για πατάτες; Επίσης πόσος χρόνος χρειάστηκε για το τηγάνισμα; Και κάτι τελευταίο, αν πας να τηγανίσεις την κανονική μπανάνα που τρώμε και όχι την πλαντέν, θα έχει την ίδια γεύση/χρώμα ή θα υπάρξουν διαφορές;

 

ναι η γευση τους ειναι ωραια. μπορεις να τις φας με ζαχαρη η αλατι. προφανως το σχημα προδιδει αμεσως οτι ειναι μπανανες αλλα απο την γευση δεν θα τις περναγα για πατατες η εστω θα ειχα τις αμφιβολιες μου. για το τηγανισμα θελει ελαχιστο χρονο, γινονται πολυ πιο γρηγορα απο τις πατατες. αν πας να τηγανισεις κανονικη μπανανα θα ειναι αηδια γιατι ειναι πολυ γλυκες, επισης το χρωμα των κανονικων μπανανων ειναι πολυ πιο ανοιχτο. δεν εχω επιχειρησει να τηγανισω ποτε τσικιτα. παντως πλαντεν εχω φαει και γιαχνι με κοτοπουλο στην κατσαρολα και εκει πραγματικα μου φανηκαν σαν πατατες,

 

 

εγω τις εκανα deep fry. παντως με εξεπληξε το καθαρισμα τους. νομιζα οτι θα ανοιγαν σαν κανονικη μπανανα αλλα επρεπε να βαλω μαχαιρι τελικα οπως στο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-βγάζουμε την πίτσα από την κατάψυξη

-ξετυλίγουμε το περίβλημα (πολύ σημαντικό)

-προθερμαίνουμε τον φούρνο (για προχωρημένους)

-προσθέτουμε έξτρα κασέρι ή/και πιπεριές

-βάζουμε την πίτσα στον φούρνο

-περιμένουμε ψάχνοντας τι ταινία θα δούμε

-βγάζουμε την πίτσα από τον φούρνο και την κόβουμε σε κομμάτια

-ενώ η πίτσα κρυώνει ψάχνουμε για υπότιτλους επειδή στην ταινία μιλάνε "βρετανικά" αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...