Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ramsay κανει μια παρα πολυ ωραια εκπομπη και εχει πολυ απλες συνταγες: http://scrapbook.channel4.com/programmes/gordon-ramsays-ultimate-cookery-course

 

και σημερα ειδα για πρωτη φορα στην ζωη μου φρεσκα ρεβιθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεραααα. εχω μαυρο και ασπρο σουσαμι και θα ηθελα να κανω κατι με αυτα κυριως με το μαυρο. σκεφτομουν να φτιαξω μικρα ψωμακια, καμια ιδεα κανεις; καμια συνταγη ισως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macaron απο καρυδα (αν και μοιαζουν πιο πολυ με βραχακια, η υφη τους ειναι πολυ κοντα στο μακαρον ειδικα οταν ειναι ζεστα)

 

υλικα

4 ασπραδια αυγου (αν τα αυγα ειναι μεγαλα ανεβαζουμε λιγο την δοση της ζαχαρης και της καρυδας)

250γρ ζαχαρη

250γρ ξυσμενη καρυδα (προσωπικα προτιμω την φρεσκια που την τριβω μονη μου)

 

εκτελεση

χτυπαμε τα ασπραδια με την ζαχαρη σε μαρεγκα

προσθετουμε την καρυδα και ανακατευουμε καλα

καλυπτουμε με λαδοκολλα ενα ταψι και χρησιμοποιοντας δυο κουταλια σχηματιζουμε μερικα βραχακια πανω στο ταψι. ψηνουμε 15 λεπτα στους 180 βαθμους (να ειναι μεγαλα, αν βγουν μικρα θελουν λιγοτερο ψησιμο γιατι καιγονται)

 

 

 

 

p1030828t.jpg

 

 

p1030830j.jpg

 

 

p1030822v.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινεται αυτο εκτος αν τα κανεις deep fry. αλλιως μπορεις να τα τσιγαρισεις να βγαλουν το νερο τους και να τα αφησεις μετα κι αλλο εως οτου εξατμιστει ολο το νερο και στο τελος να τηγανιστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα δει καπου εναν τρόπο να τα ψησουν χωρις να βγαλουν πολύ νερό, δεν μπορω να βρω τώρα το βιντεο δυστυχως για να δω σε ποσο δυνατη φωτια τα ειχε κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεραααα. εχω μαυρο και ασπρο σουσαμι και θα ηθελα να κανω κατι με αυτα κυριως με το μαυρο. σκεφτομουν να φτιαξω μικρα ψωμακια, καμια ιδεα κανεις; καμια συνταγη ισως;

Δες πιο πανω στο link αυτη την βδομαδα ξεκινησε το baking αυτη την βδομαδα

Και παει πολυ καλα σαν κρουστα σε ψαρι ειδικα σολομο

 

 

Πειτε τρόπο να τηγανιστούν τα μανιταρια χωρις να βγάλουν μετά απο λίγο το ζουμι τους και στην ουσια βράσουν σε αυτο!

Στον φουρνο, ή/και και σε οσο πιο μεγαλο σκευος γινεται ωστε να εξατμιζεται αμεσως το υγρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πιο πανω στο link αυτη την βδομαδα ξεκινησε το baking αυτη την βδομαδα

Και παει πολυ καλα σαν κρουστα σε ψαρι ειδικα σολομο

 

δεν εχει τπτ στο baking το κοιταξα ηδη, για δωσε μοαρ ινφο για τον σολωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγοράζω από supermarkt και σ'ένα δίχτυ έχει τρία τεμάχια αλλά δεν είναι όπως είπες καλά ξεραμένα, στην Ελλάδα ξέρω τα κρεμάνε έξω γιατί έχει και στεγνό κλίμα,αλλά εδώ που είμαι; τώρα τα έβαλα στη αποθήκη που είναι και ο λέβητας του καλοριφέρ πιστεύω να κάνει δουλειά.

Πόσο χρόνο αναλλοίωτα κρατάνε τα σκόρδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...