Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

 

δεν την ηξερα τετοια τεχνικη λεπτομερια. αν και δεν νομιζω οτι θα ειχα το κουραγιο να αφησω το λαχταριστο κρεατακι να περιμενει.

 

 

 

εε; :huh:

 

Και γω το θεωρουσα ασήμαντη λεπτομέρια μέχρι που το δοκίμασα! Ασε που με τα ζουμιά που θα βγάλει οση ωρα θα "ξεκουράζεται", φτιαχνεις μια ακόμη πιο special σαλτσούλα! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευα, αλατι-πιπερι-τηγανι το κρεας?

 

φουρνος (αλουμινενιο κεσεδακι, το καλυτερο ψησιμο) με αρωματισμενο βουτυρο (δεν ξερω τι εχει ακριβως, ερχεται πακετο με το κρεας) εξου και η λιμνουλα. το αλατι το εβαλα μετα στο πιατο (fleur de sel)

 

Και γω το θεωρουσα ασήμαντη λεπτομέρια μέχρι που το δοκίμασα! Ασε που με τα ζουμιά που θα βγάλει οση ωρα θα "ξεκουράζεται", φτιαχνεις μια ακόμη πιο special σαλτσούλα! :)

 

αυτα τα ζουμακια τα απολαμβανω κι εγω ανακατεμενα με το βουτυρο την ωρα που το κοβω και τρεχουν. ειναι πολυ σλουρπ σλουρπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φουρνος (αλουμινενιο κεσεδακι, το καλυτερο ψησιμο) με αρωματισμενο βουτυρο (δεν ξερω τι εχει ακριβως, ερχεται πακετο με το κρεας) εξου και η λιμνουλα. το αλατι το εβαλα μετα στο πιατο (fleur de sel)

 

δεν εχω ψησει ποτε φουρνο , μονο σε αυτη την τηγανογκριλιερα...

ποση ωρα το αφησες? το γυρισες? σκεπασες με αλουμινοχαρτο μεσα στο φουρνο καθολου? φανταζομαι στο γκριλ , οχι αερα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ψησει ποτε φουρνο , μονο σε αυτη την τηγανογκριλιερα...

ποση ωρα το αφησες? το γυρισες? σκεπασες με αλουμινοχαρτο μεσα στο φουρνο καθολου? φανταζομαι στο γκριλ , οχι αερα ετσι?

 

Το εψησα κανα 10λεπτο-τεταρτο στους 220 περιπου (κρυος φουρνος χωρις προθερμανση, ασε που ο δικος μου ειναι λιγο μπρικι οποτε δεν ειναι και πολυ ενδεικτικοι οι χρονοι και οι θερμοκρασιες). Το γυρισα 2 φορες νομιζω η δευτερη ηταν για να παρει απλα λιγο χρωμα στο τελος κανα λεπτο. βασικα δεν πρεπει να κανει το λαθος να το τσιμπησεις με κανα πηρουνι για να το τσεκαρεις γτ θα χυθουν ολα τα ζουμια του. δεν το σκεπασα καθολου, το εψησα με το βουτυρο του στις αντιστασεις (γκριλ ειναι αυτο; ). παντως ο καθε φουρνος ειναι διαφορετικος οποτε πρεπει να πειραματιστεις με τον δικο σου για να βρεις τον ιδανικο χρονο ψησιματος. Και επιμενω στα αλουμινενια κεσεδακια, οτιδηποτε και να ψησεις εκει μεσα γινεται πολυ καλυτερο απ'οτι αν το ψησεις σε σιδερενιο ταψι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας ρωτήσω κάτι;

 

για να μην ξεραθούν τα κανελλόνια είναι απαραίτητο να τα καλύψω μέχρι πάνω με σάλτσα; γιατί τα έκανα χτες και μου φάνηκαν βαριά εξαιτίας των 2 πουμαρό που αναγκάστηκα να βάλω προκειμένου να γίνει αρκετή η σάλτσα και να καλύψει τα κανελόνια. Η συνταγή έλεγε φυσικά ότι μπορώ να συμπληρώσω κρέμα γάλακτος ή νερό, ίσως να γινόταν καλύτερο έτσι, αλλά επειδή μ αρέσει η κόκκινη σάλτσα είπα να βάλει επιπλέον πουμαρό με αποτέλεσμα να γίνει βαρύ...

 

Τί μπορώ να κάνω λοιπόν για να μην ξεραθούν τα κανελλόνια;

Επεξ/σία από stavi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως λέγεται η βανίλλια υποβρύχιο στα αγγλικά ;

 

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη λεξη νομιζω.

Οποτε η θα το πεις περιγραφικα ή θα πεις Vanilla Submarine και οποιος καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...