Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το σουφλε δεν εχει μακαρονια

Ετσι εχει επικρατησει ξερω τη ειναι το σουφλε, πεστο ογκρατεν ή φουρνου.

 

Υπάρχουν και σουφλέ που δεν γίνονται πέτρα όταν κρυώνουν? :P

Επίσης ...λιγκουήνι σουφλέ???

Εννωω αυτο που βαζεις κρεμα γαλακτος και αλλαντικα και απο πανω τυρι και στο φουρνο.

 

Συνηθως προτιματε ζυμαρικο που ειναι "πλακουτσοτο" χωριατικες μακριες χιλοπιτες ή λιγκουινι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ο αληταρας ο Ramsey εδειξε μια μαγιονεζα που θελω να φτιαξω, στην καινουρια του εκπομπη.

 

http://www.youtube.com/watch?v=M_ySXKfxWwQ

 

Στο 08:00 ειναι η συνταγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι εχει επικρατησει ξερω τη ειναι το σουφλε, πεστο ογκρατεν ή φουρνου.

 

Εννωω αυτο που βαζεις κρεμα γαλακτος και αλλαντικα και απο πανω τυρι και στο φουρνο.

 

Συνηθως προτιματε ζυμαρικο που ειναι "πλακουτσοτο" χωριατικες μακριες χιλοπιτες ή λιγκουινι.

 

Βαλε βιδες πενες κλπ. Οχι μακρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε βιδες πενες κλπ. Οχι μακρια

Μου αρεσουν τα μακρια με κρεμα γαλακτος στο φουρνο, αν επαιρνα κντα θα επαιρνα τορτελινια.

Τελικα πηρα λαζανακι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρνι για καποιο λογο το ειχανε μια τιμη ολο το ζωο και το μοσχαρι ηταν κανα 20+ το κιλο αν θυμαμαι καλα.

Στο δε αρνι, οταν ειπα "κανε αυτο και αυτο και αυτο"¨για να μου το ετοιμασει με κοιταγανε και περιεργα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο κρεοπώλης μου πε 28 ευρώ.Πάει το wellington. :cry:

 

Κάτι ακόμα : τις προάλλες αγοράσα γαρίδες και έφτιαξα ένα ζωμό.

Τον ζωμό τον φυλάω στη κατάψυξη ή στην συντήρηση;

Που μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καταψυξη ειναι μια χαρα, για να μην χαλασει. Κανει απιστευτο ριζοτο, και σαλτσα για μακαρονια.

28 το κιλο για ελληνικο μοσχαρι ειναι παρα μα παρα πολλα. Αν το κανεις καλοψημενο θα σου λεγα να δοκιμασεις νουα ή κατι αλλο "καθαρο" μιας και δεν θα δεις διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω ρε Τουφ, για κάποιον λόγο το ψάρι μου το θέλω σκέτο απόσκετο. Στα κάρβουνα αν είναι μεγάλο, στο τηγάνι αν είναι μικρό. 3-4 φορές έκανα κάτι συνταγές για φούρνο, με κρεμμύδια και ντομάτα (πλακί το λενε στο χωριόμ), ένα άλλο αγιορίτικο με λευκό κρασί και κρεμμύδια αλλά χωρίς ντομάτα που στο τέλος τα λιώνεις όλα μαζί, όχι το ψάρι ε, ταβά το λένε στο χωριόμ, και καναδυό ακόμα που δεν θυμάμαι, με ροφό, με σκουμπρί. ΔΕΝ ΜΕ ΑΡΕΣΑΝ. Είμαι ολίγον οπισθοδρομικός στόκος επί των ιχθύων...

Κάρβουνο, λαδολέμονο (χωρίς ρίγανη), τσίπουρο, πράσινη σαλάτα (βρασμένη κατά προτίμηση), αυτά.

 

 

Να βάλω φωτό μερικές καλοκαιρινές ψησταριές; Καλκάνια, καπόνια, λαβράκια, και διάφορα άλλα; :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kαι εγω με το πλακι δεν τα παω καθολου καλα. Ισως επειδη παντα οταν το μαγειρευουν το ψαρι ειναι παραψημενο του κερατα.

 

Λογικό! Στο χωριό που θυμάμαι, το ψάρι ήταν μέσα στο φούρνο από την αρχή μαζί με όλα τα υλικά (για παραπάνω από μια ώρα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό! Στο χωριό που θυμάμαι, το ψάρι ήταν μέσα στο φούρνο από την αρχή μαζί με όλα τα υλικά (για παραπάνω από μια ώρα...).

 

1 ωρα το ψαρι; στα 20 λεπτα ηδη ειναι παραψημενο :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...