Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόοον στο θέμα μας.

 

Επιτέλους ανακάλυψα το αγαπημένο μου πιάτο, chilli con carne.

 

Βρήκα με το έτερον ήμισυ κάποιες συνταγές στην τύχη, και δεν έχω σταματήσει να το ζητάω.  :-D  :-D

 

Ζεσταίνω μια πίτα τορτίγια, τη γεμίζω με chilli και τριμμένο καρότο ή κανένα λαχανικό έτσι για την αντίθεση και του δίνω και καταλαβαίνει.

 

Οι βασικές ερωτήσεις μου, πέρα από κάποια ιδιαίτερη συνταγή που πιθανότατα δεν έχω βρει/σκεφτεί ακόμα, είναι δύο:

 

Αφενός, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα σκόνης τσίλι που θα προτείνατε; Μια-δύο που δοκιμάσαμε από σουπερμάρκετ ήταν επιεικώς απαράδεκτες. Σκεφτείτε πως η συνταγή έγραφε για ένα κουτάλι (στα 500γρ κιμά), εμείς βάλαμε δέκα, και βγήκε οριακά spicy. Εντάξει, δεν την κάνει τη «ζημιά» μόνο η σκόνη, αλλά περίμενα να είναι κάπως καυτερή, εκτός αν τα έχω μπλέξει αρκετά.

 

Δεύτερο, και κυριότερο. Πιπεριές τσίλι. Δεν έχω ψαχτεί καθόλου, και κάτι μου λέει ότι αν πάω σε σουπερμάρκετ θα με κοιτάνε με απορία. Μέχρι τώρα φτιάχναμε με jalapenos, το οποίο απ'όσο ξέρω είναι αρκετά πιο ήπιο από τις cayenne, αλλά μου άρεσε αρκετά. Θα δω κάποια διαφορά αν δοκιμάσω κάτι πιο καυτερό, ή απλά θα κλειστώ περισσότερη ώρα στο βεσέ;

 

Γενικώς, έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα (κατά προτίμηση νότια προάστια) που να έχει τέτοια υλικά;

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.H0.Xchili+powder.TRS0&_nkw=chili+powder&ghostText=&_sacat=0

 

φίλε μόνο από ebay. και πρόσεχε.. δλδ review για κάθε σκόνη και από τι πιπεριά παράγεται. υπάρχουν δαιμονισμένες (τύπου ghost pepper) που θα μείνεις κάγκελο. αυτά τα τσίλι σκονες στον ελληνικό χώρο ειναι της πλάκας μιας και πρωορίζονται για ουρανίσκους και την ελληνική κουζίνα που το καυτερό είναι κάτι περίεργο.

 

επίσης αν δεν θες από ebay μπορείς να κοιτάξεις σε μπαχαράδικα και τέτοια σίγουρα θα βρεις κάτι αρκετά καυτερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ γροσερισοπ.

 

Χμμ μου είπε φίλος πως υπάρχει μαγαζάκι κάπου κόρινθο που φέρνει imported από ινδία. Θα περάσω μια βόλτα να δοκιμάσω. Μέχρι τότε απλά θα αυξήσω την περιεκτικότητα σε jalapeno :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου αρεσει το λιμονοντσελο φτιαξε κατι αλλο :P

 

βοτκα μια χαρα ειναι.εδω εχει οδηγιες και για αλλα παρομοια.

http://www.tovima.gr/vimagourmet/wines/article/?aid=496188

 

Είναι για να πάρω το κολάι. Μετά θα κάνω κι άλλα. Ξες, στέλνεις διεύθυνση, πάω ελτά, στέλνω μπουκαλάκι . :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως να κανω φακες? Εχω δοκιμασει απειρες φορες και ποτε δεν πηζουν. Ξετσουτσουριάζονται, φαινεται ενα φυτρο στις περισσοτερες και ειναι παπαριασμενες και νερουλες. Τι κανω λαθος? Εχω δοκιμασει να πεταω το νερο ή να το κρατάω, να βαζω λαδι στην αρχη ή στο τελος, να βαζω ντοματα ή πελτέ, να βαζω κυβο ή αλάτι, να τις σιγοβραζω με ή χωρις καπάκι, κλπ.

Μου αρέσουν πολύ αλλά πάντα τις κάνω σκατά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Εχω δοκιμάσει συνταγές του ιντερνετ και των πακετων, τις ακολουθω κατα γραμμα και παλι βγαινουν χαλια μαυρα οι φακες. Εχω απλη κατσαρολα (οχι χυτρα) και συνηθως σε 20-30 λεπτα εχουν γινει ετσι οπως λεω, ξεφτουρλιασμενες και νερουλιαρικες. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμπληρώνεις λίγο λίγο το νερό και θα τις παρακολουθείς.Μην βάζεις απ την αρχή πολύ νερό...αυτό είναι το μυστικό...τα υπόλοιπα βάλτα με όποια σειρά θες...

Εγώ βάζω και μια πατάτα μέσα...να τις κάνει πιο χυλομένες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πως να κανω φακες? Εχω δοκιμασει απειρες φορες και ποτε δεν πηζουν. Ξετσουτσουριάζονται, φαινεται ενα φυτρο στις περισσοτερες και ειναι παπαριασμενες και νερουλες. Τι κανω λαθος? Εχω δοκιμασει να πεταω το νερο ή να το κρατάω, να βαζω λαδι στην αρχη ή στο τελος, να βαζω ντοματα ή πελτέ, να βαζω κυβο ή αλάτι, να τις σιγοβραζω με ή χωρις καπάκι, κλπ.

Μου αρέσουν πολύ αλλά πάντα τις κάνω σκατά και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Εχω δοκιμάσει συνταγές του ιντερνετ και των πακετων, τις ακολουθω κατα γραμμα και παλι βγαινουν χαλια μαυρα οι φακες. Εχω απλη κατσαρολα (οχι χυτρα) και συνηθως σε 20-30 λεπτα εχουν γινει ετσι οπως λεω, ξεφτουρλιασμενες και νερουλιαρικες. Καμια ιδεα?

Λοιπόν αν κ μαγειρεύω με το μάτι τετοια φαγητά θα προσπαθήσω να σου δώσω όσο πιο ακριβείς αναλογίες μπορώ.

Υλικά

3/4 του πακέτου φακές(περιπου 400 γρ)

3 μέτρια κρεμμύδια ξερά ψιλοκομμένα

2(ή 3) σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένο

μισό(+ κατι ψιλα) ματσάκι μαιντανό ψιλοκομμένο

1 κουτακι τοματαδα (προτιμώ τη χαρτινη συσκευασία  500 γρ κύκνος)

μια μετρια πατατα κομμένη σε μικρά κυβάκια

2-3 δαφνόφυλλα

ελαιόλαδο

πιπερι ,αλάτι κατα βούληση

 

Εκτέλεση

1)Σε μια κατσαρόλα σε άφθονο νερό βαζεις τις καθαρισμένες απο πετραδακια φακές και τις αφήνεις μεχρι να βρασει το νερό 5 λεπτά(εναλλακτικά τις έχεις βαλει να μουλιαζουν απο το βράδυ)

2)Τις στραγγίζεις σε σουρωτηρι .Στεγνώνεις τη κατσαρόλα απο τα νερά και ρίχνεις ελαιολαδο ισα που να καλυφθεί ο πάτος της (1/3 του δάκτυλου).

3)Σε δυνατή φωτια τοποθετεις τη κατσαρόλα και μολις κάψει το λάδι ρίχνεις το κρεμμυδι ,το σκόρδο και χαμηλώνεις τη θερμοκρασία στο μισό αφήνοντας τα να "καραμελώσουν-χρυσισουν" ελαφρα. Τα ανακατευεις τακτικά να μη σου καουν κ κολλήσουν.

4)Ριχνεις τις φακές και τα κυβακια πατάτας και τα αφήνεις να τσιγαριστούν κι αυτά για 3-4 λεπτά πάντα ανακατεύοντας τακτικά.

5)Προσθέτεις τη τοματάδα ,γεμιζεις το αδειο κουτι της με νερό το ανακινεις να ξεπλυθεί κ το ρίχνεις κι αυτό. 

6)Ρίχνεις μαιντανούς και μπαχαρικά. και κλείνεις το καπάκι, το αφήνεις να σιγοβράζει σε μέτρια θερμοκρασία για 1+ ώρα τουλάχιστον ανακατευοντας ανα διαστήματα κ ελεγχοντας αν χρειάζεται να προσθέσεις κι άλλο νερό. Θα είναι έτοιμη οταν δεις το χύλωμα που τόσο σ'αρεσει...Την δευτερη μέρα είναι ακόμη πιο νόστιμες κ χυλωμένες.Προσθετεις αν θες κ εξτρα ελαιολαδο στο τέλος.

Προσοχή!Μη βάλεις εξτρα νερο αν δεν ειναι ετοιμες να σου κολλήσουν στο πάτο..(υπερβαλλω λιγο για να σου δωσω να καταλάβεις οτι σκοπος σου ειναι να βαλεις οσο λιγοτερο νερο μπορεις)λιγο λιγο νερό θα βάζεις και θα το αφηνεις να το τραβάνε πριν ξαναπροσθεσεις.

 

Υ.Γ Αυτος ο τροπος μαγειρεματος δεν ενδεικνυται αν ακολουθείς υγιεινή διατροφή μιας και με τοσα τσιγαρισματα + 500 χρονια βρασιμο αν ειχαν κατι να σου δώσουν ...δεν μενει τιποτα. Αλλά αν σε ενδιαφερει απλα η γευση τοτε ολα καλά..βγαίνουν εγγυημένα τούμπανο...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερουσα παραλλαγη για τις φακες, ειναι να προσθεσεις πλιγουρι, λιαστη ντοματα και μπαλσαμικο.

Το πλιγουρι θα βοηθησει και στο χυλωμα που θες. Η λιαστη και το μπαλσαμικο θα σου δωσουν ενα πιο γλυκο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...