Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτιμότερο είναι να χτυπήσεις σε καμιά νοικοκυρά γύρω σου...να σου δείξει πώς να τις κάνεις...παρά να βάλεις αλευροκορνφλάουερ!!! :D

 

Ξέρω δύο τρόπους να γίνονται πάντως...ο πρώτος τσιγαρίζεις κρεμμυδια με το λάδι..μετά ρίχνεις φακές -καρότα-πατάτα-και λίγο νερό σε σιγανή φωτιά και ανα 5-7 λετπά προσθέτεις ΖΕΣΤΟ νερό..όταν χρειάζεται.

 

και ο δευτερος....ρίχνεις τις φακες σε νερό να καλύπτονται και το βαζεις στο δυνατό μέχρι να αρχίσει να βράζει...τότε το χαμηλώνεις στο ελάχιστο ..και ρίχνεις χύμα τα υπόλοιπα...και τ αφήνεις πάλι να σιγοβράζει...πάντα με προσθήκη ζεστού νερού!!

 

Σημειώνω...ότι δεν πρεπει να χάσει εντελώς το νερό για να προσθέτεις....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βαζω αλατι στην αρχη, εχω δοκιμασει ολες τις μαρκες του σουπερ μαρκετ και μια χυμα, δεν τις μουλιαζω και στο 20λεπτο-μισαωρο εχουν παπαριασει.

Θα βαλω αλευρι ή corn flour, ειναι το μονο που δεν εχω δοκιμασει.

 

Το αλεύρι είναι καλό κόλπο για να χυλώσει η φακή .

Δοκίμασε κανά δεκάλεπτο πριν τις βγάλεις να ανακατέψεις σε ένα

πιάτο μια κουταλιά γεμάτη αλεύρι με δυο κουταλιές ξύδι , μετά ρίξε

λίγο ζεστό ζουμί από τη φακή που βράζει στο μίγμα, ξανανακάτεψε

και ρίχτο μετά στη κατσαρόλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εκτός από τις απλές φακές κυκλοφορούν διάφορες άλλες ποικιλίες. Η ακριβότερη είναι η Beluga και είναι μαύρες (γι αυτό και το όνομα) και έχουν το πλεονέκτημα πως ενώ βράζουν μέσα σε 20 λεπτά, αν τις αφήσεις παραπάνω δεν σπάνε ποτέ και δεν διαλύονται. Συνήθως τις χρησιμοποιούν σε σαλάτες μιας και μένουν σπυρωτές κλπ αλλά είναι καλές και σε σούπα (αν δεν σας ενοχλεί το χρώμα). Ταυτόχρονα είναι πολύ πιο ελαφριές από τις κανονικές. 

 

Αν θυμάμαι καλά το παρακάτω σακουλάκι κάνει κάπου στα 4 ευρώ...

 

fakes-mavres.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πιο χαμηλη φωτια που εχει το ματι τις εκανα σημερα. Εκανα και πειραμα με corn flour σε λιγες και μιλαμε εγιναν συσκατες. Ναι, οκ, επηξε το ζουμι, αλλα το χρωμα του ηταν σαν ευκοιλια και απο γευση αστα να πανε. Ευτυχως τις περισσοτερες τις εκανα σαλατα και τρωγονται.

Τις beluga δεν τις εχω δοκιμασει (γιατι ολα τα αλλα "κολπα" που λετε δεν μου πετυχαινουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανες ένα livestream αφού τις έφτιαχνες τώρα...να σου λέμε τί να κάνεις?!!

Μάλλον δεν το χεις...πρέπει να βρεις κάποιον να σου δείξει...και θα δεις μετά ότι είναι απλό ...απλά κάπου κάνεις λάθος...

Κιμά για μακαρόνια φτιάχνεις??Κ αυτός νερομπούλι σου βγαίνει??Παρόμοιος ο τρόπος παρασκευής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ο κιμας μου βγαινει τελειος. Εχω φαει πολλους κιμαδες σε εστιατορια, μαγειρεια και σπιτια και ο δικος μου ειναι καλυτερος. Και ρεβιθια ωραια κανω. Η φασολαδα μου ειναι μετρια προς "αναγκαστικα θα την φαω" και οι φακες μου σκατα.

Θα ρωτησω την απο πανω καμια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το να μην σου σπασουν ειναι δυσκολο. δεν ξερω τι να πω. εμενα δεν με ενοχλουν να εχουν διαλυθει λιγο


μιας και ειπωθηκε το θεμα της φασολαδας. αυτη ειναι η δικια μου (ειχα ξεχασει το σελινο ομως)

 

424887_242730045802038_761129418_n.jpg?o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα συνεχίσει να στο κάνει μετά απο τόσες συμβουλές, απλά πάρε άλλη ποικιλία. Μερικές ποικιλίες διαλύονται πιο εύκολα στο βράσιμο απο κάποιες άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σημερα τις επλυνα και τις τσιγαρισα, αλλες φορες το εχω παραλειψει. Δεν εχει διαφορα το αποτελεσμα.

 

Το τσιγάρισμα πριν παίζει ρόλο τόσο στις φακές όσο και στο ρύζι. Γίνονται πιο σπυρωτά κατά το βράσιμο. 

 

(που φτάσαμε, γεμάτο νοικοκυρές το topic και να δίνουμε συμβουλές εμείς οι μαντράχαλοι...) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρισμα πριν παίζει ρόλο τόσο στις φακές όσο και στο ρύζι. Γίνονται πιο σπυρωτά κατά το βράσιμο. 

 

(που φτάσαμε, γεμάτο νοικοκυρές το topic και να δίνουμε συμβουλές εμείς οι μαντράχαλοι...) :P

 

θα διαφωνισω. δεν ξερω τι ρυζι χρησιμοποιεις αλλα δεν μου αρεσει καθολου το ρυζι λαδωμενο. γινεται σαν λασπη. εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα μπασματι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα διαφωνισω. δεν ξερω τι ρυζι χρησιμοποιεις αλλα δεν μου αρεσει καθολου το ρυζι λαδωμενο. γινεται σαν λασπη. εγω χρησιμοποιω αποκλειστικα μπασματι.

 

Το μπασμάτι δεν έχει λόγο να το βοηθήσεις για να γίνει σπυρωτό μιας και είναι by default! Στο ρυζότο όμως το τσιγάρισμα, κάνει το ρύζι (αρμπόριο συνήθως) να μην γίνει εντελώς μαλακό και ...κρέμα.

 

Το λάδωμα γενικώς δεν το λασπώνει, απλά το θωρακίζει πριν πέσει το νερό για να βράσει, ώστε να παραμείνει σταθερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπασμάτι δεν έχει λόγο να το βοηθήσεις για να γίνει σπυρωτό μιας και είναι by default! Στο ρυζότο όμως το τσιγάρισμα, κάνει το ρύζι (αρμπόριο συνήθως) να μην γίνει εντελώς μαλακό και ...κρέμα.

 

Το λάδωμα γενικώς δεν το λασπώνει, απλά το θωρακίζει πριν πέσει το νερό για να βράσει, ώστε να παραμείνει σταθερό. 

 

οντως ειναι γαματο το μπασματι  :-D

 

δεν εχω ασχοληθει με ρυζοτα, εχω ακουσει ιστοριες για αγριους και δεν τολμω. μια φορας παντως που μου εφτιαξε τσιγαρισμενο ρυζι μια φιλη μου, ηθελα να το πεταξω στα σκουπιδια.... γενικως εχω υψηλες απαιτησεις απο το ρυζι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οντως ειναι γαματο το μπασματι  :-D

 

δεν εχω ασχοληθει με ρυζοτα, εχω ακουσει ιστοριες για αγριους και δεν τολμω. μια φορας παντως που μου εφτιαξε τσιγαρισμενο ρυζι μια φιλη μου, ηθελα να το πεταξω στα σκουπιδια.... γενικως εχω υψηλες απαιτησεις απο το ρυζι μου

 

Ε ναι, αν το τσιγάριζε κάνα μισάωρο, είναι λογικό να βγήκε στο τέλος ...ρυζόγαλο! :P

 

Το ρυζότο είναι το πιο απλό πράγμα και πετυχαίνει πάντα ο,τι και να ρίξεις μέσα (είναι ο καλύτερος τρόπος να χρησιμοποιήσεις ο,τι έχει απομείνει στην κουζίνα και το ψυγείο). Απλά πρέπει να είσαι συνέχεια από πάνω του για κάνα μισάωρο και μόλις γίνει να το σερβίρεις αμέσως. Μη δοκιμάσεις πάντως ποτέ να κάνεις ρυζότο με ...μπασμάτι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...