Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρπει νά τρώω κατιτίς στην δουλειά. Ταπερ και τέτοια δεν παίρνω. Συνήθως η μάνα μου ετοιμάζει 2 τοστ με κασέρι φέτα τυρί λίγο πιπέρι και λίγο βούτυρο στο πάτημα. Απλός συνδυασμός και πρακτικά υλικά. Αλλά βαρέθηκα τόσους μήνες. Πείτε ρε παίδες κάνα κλασσικό επιτυχημένο λίγο γήινο συνδυασμό για κάνα τοστακι. Έκανα μια αναζητηση στο νετ και έχει κάτι άρθρα με πεπόνι καρύδι και κατσικίσιο τυρί ένα άλλο με μούρα και βασιλικό και παει λέγοντας ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί μόνο τυρί μπορείς να προσθέσεις γαλοπούλα/ζαμπόν, μαρούλι, κέτσαπ και μουστάρδα, λεπτές φέτες αυγού... Σκέψου το σαν σάντουιτς. Τι θα ήθελες να είχε μέσα, τι θα έβαζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοτόπουλο tandoori σε στρογγυλές φέτες (το φτιάχνεις εσύ) , καπνιστό τυρί, λεπτές φέτες αγγούρι, γλυκά ντοματίνια, λίγο iceberg και μια σως της επιλογής σου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Penthesilea είπε

Αντί μόνο τυρί μπορείς να προσθέσεις γαλοπούλα/ζαμπόν, μαρούλι, κέτσαπ και μουστάρδα, λεπτές φέτες αυγού... Σκέψου το σαν σάντουιτς. Τι θα ήθελες να είχε μέσα, τι θα έβαζες;

Δυστυχώς αυγό δεν τρώω /και τα διάφορα σαλάμια τα αποφεύγω /επίσης συνήθως το τρώω αρκετές ώρες μετά την ετοιμασία. 

 

12 ώρες πριν, l337 είπε

Κοτόπουλο tandoori σε στρογγυλές φέτες (το φτιάχνεις εσύ) , καπνιστό τυρί, λεπτές φέτες αγγούρι, γλυκά ντοματίνια, λίγο iceberg και μια σως της επιλογής σου.

Ρε μαν δεν πάμε για μάστερ σεφ /τι ταντοορι είναι αυτό, χώρια που ψάχνω κάποιον άμεσο και απλό συνδυασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια σως, που πρότεινε ο Ι337, θα το έκανε πιο ενδιαφέρον, όπως και εάν άλλαζες το τυρί. Σκέψου και πατέ ελιάς, καμιά βραστή πατατούλα, κάνα μπιφτέκι, καμιά πιπεριά... Ή ακόμα και κάποια γλυκιά εκδοχή, πχ φυστικοβούτυρο με μπανάνα, μιας και προσέχεις την διατροφή σου. Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές, βέβαια. Πόσο τοστ να φάει κανείς; Αργά ή γρήγορα, το βαριέσαι. Οπότε για δες και το ενδεχόμενο να έπαιρνες μαζί σου καμιά σπιτική πίτα, ας πούμε. Θ' άλλαζες και τις γεύσεις σου, και μετά θα έτρωγες πάλι με όρεξη το τοστ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, di maria kun είπε

Ρε μαν δεν πάμε για μάστερ σεφ /τι ταντοορι είναι αυτό, χώρια που ψάχνω κάποιον άμεσο και απλό συνδυασμό 

Ρώτησες " Πείτε ρε παίδες κάνα κλασσικό επιτυχημένο λίγο γήινο συνδυασμό για κάνα τοστακι." και σου απάντησα το παραπάνω το οποίο είναι πανεύκολο και θα φτιάξεις και κοτόπουλο για 4-5 σάντουιτς ώστε να έχεις και για καμιά άλλη μέρα και να μην τρως κάθε μέρα τα ίδια.
Αν το tandoori το θεωρείς masterchef ή κάτι περίεργο, τότε έχεις μαύρα μεσάνυχτα από το φαγητό γενικότερα :) Δες το μήπως ψαχτείς περισσότερο, για καλό σου θα είναι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα πάρω αύριο μαρούλι από την λαϊκή να φτιάξω σαλάτα μαρούλι. 

Πως να την κάνω για είναι νόστιμη; 

Να φτιάξω κάποια σως;

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, skiabox είπε

Παιδιά θα πάρω αύριο μαρούλι από την λαϊκή να φτιάξω σαλάτα μαρούλι. 

Πως να την κάνω για είναι νόστιμη; 

Να φτιάξω κάποια σως;

Ευχαριστώ! 

Λάδι, αλάτι, ξύδι και φρέσκο κρεμμυδάκι :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά θα πάρω αύριο μαρούλι από την λαϊκή να φτιάξω σαλάτα μαρούλι. 

Πως να την κάνω για είναι νόστιμη; 

Να φτιάξω κάποια σως;

Ευχαριστώ! 

Σως σε μαρούλι δεν πολυπάει.

Αυτά που είπε ο zio αλλά πολύ λίγο λαδάκι γιατί δεν αφομειώνεται στη μαρουλοσαλάτα και το βλέπεις πάνω στα φύλλα.

Μία άλλη σαλάτα  που κάνουμε αρκετές φορές τα ίδια υλικά αλλά προσθέτεις ένα τόνο  και αρκετή μαγιονέζα ή μία καλή σως που προανέφερες.Εγώ πάντα με μαγιονέζα τη φτιάχνω.Είναι νοστιμότατη αλλά πλέον πας σε μία πιο βαριά εκδοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, skiabox είπε

Παιδιά θα πάρω αύριο μαρούλι από την λαϊκή να φτιάξω σαλάτα μαρούλι. 

Πως να την κάνω για είναι νόστιμη; 

Να φτιάξω κάποια σως;

Ευχαριστώ! 

Σως από αλάτι, μέλι, μουστάρδα, (ελάχιστο) γιαούρτι, φέτες πράσινου μήλου και ρόδι (ή σως φράουλας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω πεθυμήσει γαύρο μαρινάτο.Θα πάω μια βόλτα ψαράδικο να δω αν έχει και σε τι τιμή.:P

Edit. Όχι έτοιμο εννοείται ότι εγώ θα τον φτιάξω αν βρω κατάλληλο βέβαια.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερή η συνταγή πιο πάνω.

Την δοκίμασα σήμερα.

Το μόνο που έλειπε σε σχέση με τα επαγγελματικά πιάτα που βλέπουμε στα εστιατόρια είναι κάτι πλάκες τυριού που βλέπουμε να βάζουν από πάνω.

Αυτές οι πλάκες τυριού τι ακριβώς είναι;

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Εγώ έχω πεθυμήσει γαύρο μαρινάτο.Θα πάω μια βόλτα ψαράδικο να δω αν έχει και σε τι τιμή.:P

Edit. Όχι έτοιμο εννοείται ότι εγώ θα τον φτιάξω αν βρω κατάλληλο βέβαια.

Σωστό τηγάνισμα γαύρου μια φορά έχω δει στη ζωή μου σε λέσχη του στρατού.

Είχε ανοίξει το πάνω μέρος και το είχε τηγανίσει μπρούμυτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τρομερή η συνταγή πιο πάνω.

Την δοκίμασα σήμερα.

Το μόνο που έλειπε σε σχέση με τα επαγγελματικά πιάτα που βλέπουμε στα εστιατόρια είναι κάτι πλάκες τυριού που βλέπουμε να βάζουν από πάνω.

Αυτές οι πλάκες τυριού τι ακριβώς είναι;

Σωστό τηγάνισμα γαύρου μια φορά έχω δει στη ζωή μου σε λέσχη του στρατού.

Είχε ανοίξει το πάνω μέρος και το είχε τηγανίσει μπρούμυτα!

Παρμεζάνα συνήθως, ή κάποιο σκληρό τυρί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...