Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Είδα ότι ξεκινάνε από 10ρικο και πάνε στον Θεό, για αυτό ρώτησα ;)

Προφανώς χρειάζεται μια Α ακρίβεια, αλλά μη δώσουμε και 2 μεροκάματα για αξεσουάρ 

 

18 ώρες πριν, billdanos είπε

Πήρα ένα με 30 ευρώ και μου έμεινε στο χέρι από τους υδρατμούς του φαγητού στην κατσαρόλα. Νομίζω πως τα πιο καλά είναι αυτά που έχεις ξεχωριστά την οθόνη και ο αισθητήρας επικοινωνεί με καλώδιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες. 

https://www.ikea.gr/eidi-kouzinas/skeui-psisimatos/zigaries-kai-thermometra-kouzinas/fantast-thermometro-kreatos-xronodiakoptis-12264/20103016/

Το έχουμε 4-5 χρόνια και δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

https://www.ikea.gr/eidi-kouzinas/skeui-psisimatos/zigaries-kai-thermometra-kouzinas/fantast-thermometro-kreatos-xronodiakoptis-12264/20103016/

Το έχουμε 4-5 χρόνια και δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα!

Ότι πρέπει φαίνεται, θα πάω να τσιμπήσω ένα :) :)

Ευχαριστώ ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billdanos : Τελειοποίησα την παραπάνω συνταγή που λέγαμε ρίχνοντας την βινεγκρέτ αφού μπούνε τα τσιπς παρμεζάνας πάνω από την σαλάτα.

Σημαντικό το τελευταίο βήμα γιατί τα τσιπς που βγάζει η συγκεκριμένη παρμεζάνα είναι αρκετά αλμυρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή το βασικό συστατικό είναι το ψωμί ειδικά και για μας τους πιο εύσωμους.

Δεν ξέρω αν και πόσοι από σας το κάνετε εγώ το κάνω όσο πιο αραιά μπορώ γιατί όταν το κάνω και βγει ζεστό και τραγανό από το φούρνο δεν σταματάω με τίποτε.

Καλή φέτα από έναν παραγωγό στην Παλλήνη ντομάτα και γίνεται της Πόπης.:P

https://www.youtube.com/watch?v=pFqg51-dWnk

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και επειδή το βασικό συστατικό είναι το ψωμί ειδικά και για μας τους πιο εύσωμους.

Δεν ξέρω αν και πόσοι από σας το κάνετε εγώ το κάνω όσο πιο αραιά μπορώ γιατί όταν το κάνω και βγει ζεστό και τραγανό από το φούρνο δεν σταματάω με τίποτε.

Καλή φέτα από έναν παραγωγό στην Παλλήνη ντομάτα και γίνεται της Πόπης.:P

https://www.youtube.com/watch?v=pFqg51-dWnk

Ωραίο το βίντεο και όντως πολύ ωραίο και το ψωμί και σίγουρα είναι πεντανόστιμο.

Επειδή ζυμώνω κι εγώ χρόνια, μου κάνει εντύπωση που σε 1 κιλό αλεύρι αρκούν μόνο 250 γρ. νερό!

Εγώ βάζω 650 με 700 γρ. νερό στο 1 κιλό αλεύρι, ανάλογα αν είναι λευκό αλεύρι, ολικής ή ανάμικτο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Ωραίο το βίντεο και όντως πολύ ωραίο και το ψωμί και σίγουρα είναι πεντανόστιμο.

Επειδή ζυμώνω κι εγώ χρόνια, μου κάνει εντύπωση που σε 1 κιλό αλεύρι αρκούν μόνο 250 γρ. νερό!

Εγώ βάζω 650 με 700 γρ. νερό στο 1 κιλό αλεύρι, ανάλογα αν είναι λευκό αλεύρι, ολικής ή ανάμικτο!

Τα 250 τα ρίχνω στην αρχή με τη μαγιά.Μετά κάπου νομίζω στο πρώτο  βιντεάκι λέω ρίχνουμε όσο νερό χλιαρό χρειαστεί ακόμη και ναι κάπου εκεί που λες πάει συνολικά.

Κάνω και εγώ με ολικής και άλλα αλλά αυτό ήταν λευκό που φουσκώνει ώστε να βγει πιο εντυπωσιακό το ψωμί και να γράφει καλύτερα στο βίντεο.:P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και επειδή το βασικό συστατικό είναι το ψωμί ειδικά και για μας τους πιο εύσωμους.

Δεν ξέρω αν και πόσοι από σας το κάνετε εγώ το κάνω όσο πιο αραιά μπορώ γιατί όταν το κάνω και βγει ζεστό και τραγανό από το φούρνο δεν σταματάω με τίποτε.

Καλή φέτα από έναν παραγωγό στην Παλλήνη ντομάτα και γίνεται της Πόπης.:P

https://www.youtube.com/watch?v=pFqg51-dWnk

Μερακλής! Εύγε παππού!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 03/04/2019 at 11:42, SB_1957 said:

https://www.ikea.gr/eidi-kouzinas/skeui-psisimatos/zigaries-kai-thermometra-kouzinas/fantast-thermometro-kreatos-xronodiakoptis-12264/20103016/

Το έχουμε 4-5 χρόνια και δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα!

Το πήρα. Λειτουργεί άψογα και είναι ακριβεστατο στις μετρήσεις! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Δικό σου το βίντεο παππού ;

Ναι πάντα στη ζωή μου άρεσε και τολμούσα σε ότι έπεφτε στο δρόμο μου.Κάποιοι θα γελάσουν,κάποιοι άλλοι θα πουν τι μας λέει τούτος εδώ , κάποιοι έστω και λίγοι θα πάρουν κάτι. Αυτοί με ενδιαφέρουν ας είναι και λίγοι.☺️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Highlander είπε

Μπράβο παππού :)
Άντε, σε προκαλώ να φτιάξεις και δικό σου προζύμι, εκεί να δεις γεύση.

Δεν το κάνω γιατί δεν ξέρω για πόσες μέρες μπορώ να το διατηρήσω στο ψυγείο.Μπορεί π.χ.να διατηρηθεί πάνω από 3-4 μέρες ή θα ξυνίσει;;;;; Δεν υπάρχουν πουθενά και στοιχεία.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι πιο κοντινό σε προζύμι που ξέρω είναι: από την προηγούμενη μέρα σε ένα μπολ βάζουμε μαγιά ζάχαρη νερό αλεύρι ώστε να είναι χυλός και όχι ζυμάρι, ανακατεύουμε καλά και στο ψυγείο για 24 ώρες, μετά προσθέτουμε και το υπόλοιπο νερό αλεύρι της συνταγής συν ότι άλλο έχει (αλάτι λάδι) και ζυμώνουμε, φουσκώνει, μεταφέρουμε στο σκεύος και ψήνουμε. 

Το φυσικό προζύμι πιστεύω κρατάει 4-5 μέρες στο ψυγείο διότι αν δεν κάνω λάθος θέλει 30 μέρες εκτός ψυγείου για να γίνει, οπότε η λογική μου λέει πως θα αντέξει, δεν το έχω δοκιμάσει όμως ποτέ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν το κάνω γιατί δεν ξέρω για πόσες μέρες μπορώ να το διατηρήσω στο ψυγείο.Μπορεί π.χ.να διατηρηθεί πάνω από 3-4 μέρες ή θα ξυνίσει;;;;; Δεν υπάρχουν πουθενά και στοιχεία.:P

Εβδομάδες θα σου κρατήσει. Αν το ταϊζεις μια φορά το 20ημερο, θα εισαι μια χαρά. Εγώ έφτιαχνα μία φορά το μήνα ψωμί και πάντα το τάιζα μία-δύο μέρες πριν το αναπιάσω. Το φυσικό προζύμι θέλει μία εβδομάδα για να γίνει, όχι 30 μέρες.

Δυστυχώς το δικό μου πέθανε πριν από λίγες ημέρες, το είχα ξεχάσει τέσσερις μήνες ατάιστο και η υγρασία που είχε μέσα το βαζάκι μετατράπηκε σε μούχλα. Είμαι σίγουρος ότι το "υγιές" τμήμα του προζυμιού θα μπορούσε να ζωντανέψει (δεν μούχλιασε όλο), αλλά δεν το ρίσκαρα. Ο λόγος για τον οποίο το πέταξα (και δεν το είχα ταϊσει τόσον καιρό) είναι ότι εδώ και τέσσερις μήνες φτιάχνω ψωμί με μαγιά και 90% υγρασία, χωρίς καν να το ζυμώσω. Γίνεται κι αυτό πολύ γευστικό, αλλά το κυριότερο είναι ότι σε μία ωρίτσα (άντε 90 λεπτά) από τη στιγμή που βγάζω τα υλικά από το ντουλάπι έχω έτοιμο, ψημένο ψωμί στο τραπέζι μου.

Αν υπάρχουν απορίες για ο,τιδήποτε από τα παραπάνω, φωνάξτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...