Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Σωστό τηγάνισμα γαύρου μια φορά έχω δει στη ζωή μου σε λέσχη του στρατού.

Είχε ανοίξει το πάνω μέρος και το είχε τηγανίσει μπρούμυτα!

Δεν το είχε ανοίξει.Αυτό λέγεται φιλετάρισμα. Ανοίγεις όπως είναι ωμός το γαύρο στη μέση και του βγάζεις το κοκαλάκι (ραχοκοκοκαλιά) Μετά όπως και να τον μαγειρέψεις είναι τέλειος αλλά είναι μεγάλη βαβούρα το φιλετάρισμα.

Με ζαλίζουν τα παιδιά και η γυναίκα και τους το κάνω καμιά φορά.Σήμερα πήρα 1,5 κιλό γιατί τον βρήκα 3 ευρώ το κιλό + 500 γραμμάρια δώρα :P και μάλλον θα τον κάνω το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skiabox είπε

Αυτές οι πλακιτσες  παρμεζάνας φτιάχνονται εύκολα; 

Αν εννοείς αυτό:

Διαφορετικά αν εννοείς ωμή την παρμεζάνα, απλά θες ένα εργαλείο που ξύνεις φλοίδες από ολόκληρο κομμάτι παρμεζάνας.
Ένα παρόμοιο έχω εγώ: https://www.snatch.gr/product/2942398/kofths-turiou-leifheit-proline-03129/?ref=bestprice.gr

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marios32 είπε

Και με ένα κοφτερό μαχαίρι μπορείς να το κάνεις, προσεκτικά εννοείται..

Νομίζω ότι με το μαντολίνο θα γίνει πιο σωστή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Highlander και λοιπούς καλοφαγάδες:

Πήρα ρε παιδιά μια ψησταριά γκαζιού, και σκέφτομαι αύριο να κάνω μια μάζωξη με 3-4 φίλους να την εγκαινιάσουμε (επισήμως, ανεπίσημα έψησα μια φορά κάτι σουβλάκια και την 2η μπριζόλες - γουρούνι)

Για πείτε καμιά ιδέα τι να πάρω να τους φτιάξω, λαμβάνοντας υπόψη ότι είμαι πολύ νέος στο σπορ (έχω ψήσει 2 φορές στη ζωή μου σε γκάζι και 4-5 σε κάρβουνα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

@Highlander και λοιπούς καλοφαγάδες:

Πήρα ρε παιδιά μια ψησταριά γκαζιού, και σκέφτομαι αύριο να κάνω μια μάζωξη με 3-4 φίλους να την εγκαινιάσουμε (επισήμως, ανεπίσημα έψησα μια φορά κάτι σουβλάκια και την 2η μπριζόλες - γουρούνι)

Για πείτε καμιά ιδέα τι να πάρω να τους φτιάξω, λαμβάνοντας υπόψη ότι είμαι πολύ νέος στο σπορ (έχω ψήσει 2 φορές στη ζωή μου σε γκάζι και 4-5 σε κάρβουνα) 

Αν είσαι πολύ νέος στο ψήσιμο η γνώμη μου είναι να αποφύγεις σουβλάκια(βαρετά στο ψήσιμο επειδή έχουν 4 πλευρές) και σίγουρα τους κιμάδες για να μη σου κολλήσουν και ξενερώσεις. Πανσέτες είναι σταθερή αξία και δεν γίνεται να μην τις πετύχεις. Αν θες σε μπριζόλα χοιρινή πας σε λαιμού και αφού είναι φίλοι σου πάρε και μια μοσχαρίσια για να μπεις στο κλίμα. Να δεις δηλαδή πως ψήνει η ψησταριά σου ε και αν δεν την πετύχεις δεν χάθηκε ο κόσμος. Αν θες σε λουκάνικο απλά μην τα τρυπήσεις ή κόψεις στη μέση γιατί θα γίνει χαμός απο φωτιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 01/04/2019 at 14:13, skiabox said:

Αυτές οι πλακιτσες  παρμεζάνας φτιάχνονται εύκολα; 

Τρίβεις παρμεζάνα στον ψιλό τρίφτη, την απλώνεις σε ταψάκι με λαδόκολλα (ή προσεκτικά σε αντικολλητικό τηγάνι) και μόλις λιώσει και παει να πάρει χρώμα τη βγάζεις και την αφήνεις να σταθεροποιηθεί. Στο στάδιο που θα είναι ακόμη ζεστή και εύκαμπτη μπορείς να της δώσεις ο,τι σχήμα θέλεις. Αν θες ας πούμε να φτιάξεις μια "φωλιά" από παρμεζάνα για να βάλεις μέσα σαλάτα, την αναποδογυρίζεις ζεστή πάνω από ένα μπωλ ή πιάτο που έχεις στήσει ανάποδα, περιμένεις να κρυώσει και ξεφορμάρεις! :) 

pars.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

@Highlander και λοιπούς καλοφαγάδες:

Πήρα ρε παιδιά μια ψησταριά γκαζιού, και σκέφτομαι αύριο να κάνω μια μάζωξη με 3-4 φίλους να την εγκαινιάσουμε (επισήμως, ανεπίσημα έψησα μια φορά κάτι σουβλάκια και την 2η μπριζόλες - γουρούνι)

Για πείτε καμιά ιδέα τι να πάρω να τους φτιάξω, λαμβάνοντας υπόψη ότι είμαι πολύ νέος στο σπορ (έχω ψήσει 2 φορές στη ζωή μου σε γκάζι και 4-5 σε κάρβουνα) 

Πανσετες λουκάνικα  μπριζόλες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πεπατημένη ε ; 

Έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ 

@nogoso καλή η ιδέα για το μοσχάρι, θα πάρω μια να τη δοκιμάσω 

Γενικά μοσχαρίσια μπριζόλα σπίτι έχω να φάω καμιά 15αριά χρόνια, καιρός να ξαναμπεί στο μενού μου φαίνεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, AristidisZ said:

Στη πεπατημένη ε ; 

Έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ 

@nogoso καλή η ιδέα για το μοσχάρι, θα πάρω μια να τη δοκιμάσω 

Γενικά μοσχαρίσια μπριζόλα σπίτι έχω να φάω καμιά 15αριά χρόνια, καιρός να ξαναμπεί στο μενού μου φαίνεται :)

Κόντρα χωρίς κόκκαλο ftw! Αρκετά καλό VFM.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...