Προς το περιεχόμενο

Topic Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς έτσι, χάρη στις συμβουλές του έφτιαξα το δικό μου προζύμι. Είναι πολύ απλό, αρκεί να έχεις υπομονή. Και η υπομονή είναι - ως γνωστόν - αρετή. Χρειάζεται πάντοτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον ήρθε η ώρα να πάμε  σε κάτι γλυκό και παραδοσιακό συγχρόνως.

Έχω φτιάξει αρκετά γαλακτομπούρεκα με φύλλο με καταίφι αλλά το συγκεκριμένο που φτιάχνω τελευταία γίνεται ανάρπαστο και μου αρέσει περισσότερο.Ίσως βοηθούν και τα μικρά κομμάτια του.

Δεν ξέρω αν και κάποιος άλλος είναι γλυκατζής και ασχολείται οπότε περιμένω παρατηρήσεις.Στο φύλλο μόνο συστήνω  Βηρυτού αλλά δεν είχα και έβαλα απλό κρούστας και δεν μου άρεσε γιατί ήταν λίγο χοντρό όπως θα παρατηρήσετε και στη διαδικασία τυλίγματος.

Βέβαια  φαγώθηκε πλήρως όπως τα υπόλοιπα.Πάντως από εμφάνιση πέτυχα το απόλυτο στην αρχική φωτογραφία.:P

https://www.youtube.com/watch?v=XTGcNpmOSuI&t=2s

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και κάτι άγλυκο αλλά πολύ αγαπημένο από όλους νομίζω.Μπορείτε στη γέμιση να βάλετε ότι γουστάρετε.☺️

https://www.youtube.com/watch?v=baqAQ9rdu_Y

Μπράβο pappoy! :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Speculoos είπε

 Kαι thermomix o pappoys!

Ναι αλλά το ζύμωμα παραδοσιακά στο χέρι πάντα για όλα τα μαγειρέματα. Δεν τα πάω καλά με  αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου.:D

Της κόρης είναι.Όταν πάει για δουλειά και είναι άδειο το σπίτι πιάνω την κουζίνα γιατί στο δικό μου με κυνηγάει η γυναίκα. Από τη μία της κάνω το νεροχύτη χάλια από την άλλη φτιάχνω πολλά γλυκά  και μπινελίκια και θα τους κάνω όλους υπέρβαρους μου λέει.

Κοίτα τι έβγαλα πριν 20 λεπτά.Ακόμη δεν έχει κάτσει το σιρόπι να βγάλω κομμάτι.΄Η μάλλον κομμάτια.Είναι μικρά και πάντα ζεστά και τραγανά θέλω 2 να τα καταλάβω.☺️

 

 

 

IMG_0243.JPG

Όποιος είναι κοντά στο Γέρακα κερνάω κομμάτι.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ναι αλλά το ζύμωμα παραδοσιακά στο χέρι πάντα για όλα τα μαγειρέματα. Δεν τα πάω καλά με  αυτά τα μηχανήματα του διαβόλου.:D

Της κόρης είναι.Όταν πάει για δουλειά και είναι άδειο το σπίτι πιάνω την κουζίνα γιατί στο δικό μου με κυνηγάει η γυναίκα. Από τη μία της κάνω το νεροχύτη χάλια από την άλλη φτιάχνω πολλά γλυκά  και μπινελίκια και θα τους κάνω όλους υπέρβαρους μου λέει.

Κοίτα τι έβγαλα πριν 20 λεπτά.Ακόμη δεν έχει κάτσει το σιρόπι να βγάλω κομμάτι.΄Η μάλλον κομμάτια.Είναι μικρά και πάντα ζεστά και τραγανά θέλω 2 να τα καταλάβω.☺️

IMG_0243.JPG

Όποιος είναι κοντά στο Γέρακα κερνάω κομμάτι.:lol:

Παππού ενδιαφέρεσαι για σεζόν? 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δε βλέπω πολύ δημιουργία από άλλα μέλη.Μάλλον πολύ ετοιματζίδικο πρέπει να δουλεύεται.😊

Είχα πάει πριν 5-6 μέρες στο χωριό η γειτόνισα έχει μία βυσινιά και βύσινα δε μαζεύει ποτέ γιατί βαριέται.Έπειτα από άδειά της βέβαια την τρύγισα μάζεψα μία σακκούλα και έφτιαξα παραδοσιακό γλυκό βύσινο φυσικά. Για όποιον ενδιαφέρεται η συνταγή μου είναι εδώ 

https://www.youtube.com/watch?v=ruZbrGdwTC4

με όλες τις πληροφορίες και το απαραίτητο χιούμορ να μη βαρεθείτε και φύγετε.:P

Πληροφοριακά βύσινα επειδή είναι δύσκολο φρούτο θα βρείτε στην αγορά Αθήνα με κίνδυνο τα μισά να είναι σαβούρα .Εγώ άλλα χρόνια έπαιρνα από mart (πρώην makro) που τα έχει σε κιβώτιο 3 κιλών περίπου λίγο ακριβότερα αλλά πολύ καλή ποιότητα για όσους έχουν πρόσβαση.Για 5-10 μέρες ακόμη πιθανώς θα υπάρχουν.Μετά του χρόνου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται η συνταγή μου είναι εδώ 

papoys1  βαλτός είσαι ? Με τέτοιες συνταγές το ζάχαρο θα πάει 300 Θα μας στείλεις αδιάβαστους !!!!!!! 😂  Καμία με καροτακια και μπρόκολο δεν παίζει?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δε βλέπω πολύ δημιουργία από άλλα μέλη.

Συνήθως postάρουν στο Anti-Fitness είτε χειροποίητα ή έτοιμα αγοραστά. 

........................................................................

Σκέφτομαι να αγοράσω Sous Vide, έχει κανείς να προτείνει κάποιο (ακόμη κι από εξωτερικό εντός Ε.Ε.);  Λεκάνη;  Να πάρω και κανά βάκουμ ή και οι άλλοι τρόποι αφαίρεσης αέρα (π.χ. καλαμάκι) κάνουν δουλειά; (τώρα τον αέρα από το κοτόπουλο δεν ψήνομαι να τον αφαιρώ με καλαμάκι) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, frozex είπε

Συνήθως postάρουν στο Anti-Fitness είτε χειροποίητα ή έτοιμα αγοραστά. 

........................................................................

Σκέφτομαι να αγοράσω Sous Vide, έχει κανείς να προτείνει κάποιο (ακόμη κι από εξωτερικό εντός Ε.Ε.);  Λεκάνη;  Να πάρω και κανά βάκουμ ή και οι άλλοι τρόποι αφαίρεσης αέρα (π.χ. καλαμάκι) κάνουν δουλειά; (τώρα τον αέρα από το κοτόπουλο δεν ψήνομαι να τον αφαιρώ με καλαμάκι) 

Καλησπέρα,  έχω την anova. Μάλλον είναι η πιο γνωστή και είμαι ευχαριστημένος.  Όλοι οι άλλοι τρόποι για κενό αέρος είναι σπαστικοι με αποτέλεσμα αρκετές φορές να μη βγαίνει είτε να μην σφραγιζει σωστά και να ξενερώνεις. Για λεκάνη εγώ χρησιμοποιώ μια μεγάλη κατσαρόλα αλλά αγοράσεις και από ικεα. Σκέψου καλά πόσο συχνά θα τη χρησιμοποιήσεις μην πετάξεις τα λεφτά. Αν ξεκινούσα από την αρχή το πιθανότερο ειναι να έπαιρνα μόνο το βακουμ και ένα θερμόμετρο  και να έπαιζα με το μάτι της κουζίνας και τις θερμοκρασίες που βγάζει από το 1-10.  Γενικά δεν είναι μια συσκευή που τη χρησιμοποιείς και πολύ συχνά εκτός αν έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο για δοκιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο περίεργος με τα φαγητά. Θέλω να ξεκινήσω να τρώω κάτι καινούριο γιατί τουλάχιστον 3-4 φορές την βδομάδα τρώω μακαρόνια και όσο να ναι βαρέθηκα. 

Αρχικά θα ήθελα να μου πείτε από ποια υλικά πέραν της πατάτας μπορώ να φτιάξω ένα απλό νόστιμο πουρέ. Θα δοκιμάσω με γλυκοπατάτα σίγουρα και ίσως καρότο. Κάτι άλλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μου φέρανε κάνα κιλό ολόφρεσκια μυζήθρα από Ρέθυμνο, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να καταναλωθεί σε 3-4 μέρες 

Καμιά ιδέα τι μπορώ να την κάνω μπας και την κρατήσω παραπάνω ; 

Η γυναίκα δεν ακουμπάει τυριά, οπότε έχω μείνει μόνος :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
53 minutes ago, AristidisZ said:

Παιδιά μου φέρανε κάνα κιλό ολόφρεσκια μυζήθρα από Ρέθυμνο, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να καταναλωθεί σε 3-4 μέρες 

Καμιά ιδέα τι μπορώ να την κάνω μπας και την κρατήσω παραπάνω ; 

Η γυναίκα δεν ακουμπάει τυριά, οπότε έχω μείνει μόνος :P :P

Φτιάξε πίτα και κάνα γλυκό. Σιγά ένα κιλό είναι όχι 10! :p  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Φτιάξε πίτα και κάνα γλυκό. Σιγά ένα κιλό είναι όχι 10! 😛

Καμιά εύκολη συνταγή ; 

Εγώ μόνο να ψήνω ξέρω, αλλά δε νομίζω να συμφέρει να την βάλω στη ψησταριά :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...