Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το επόμενο "project" (μέχρι να καταφέρω επιτέλους να στήσω το νέο ρημαδοPC) είναι να βάλω head tracking στο MSFS. Ιδανικά χωρίς να μπλέξω με το (παραδοσιακά πανάκριβο) TrackIR ή με λύσεις που απαιτούν καπέλα και LED φωτάκια.

Χθες βράδυ ασχολήθηκα καμια ωρίτσα και κατάφερα να κάνω την αρχή με μάλλον ενθαρρυντικά αποτελέσματα, χρησιμοποιώντας:

Σε πρώτη φάση τα παραπάνω φαίνονται να είναι σχεδόν plug 'n' play. Λεπτομέρειες παρακάτω:

Νομίζω το πιο δημοφιλές πρόγραμμα του είδους είναι το FaceTrackNoIR, το οποίο όμως πλέον δεν είναι δωρεάν και κυρίως δεν έχει trial. Υπάρχει μια δυσάρεστη ιστορία πίσω από το θέμα της τιμής (σοβαρά προβλήματα υγείας του developer, περισσότερα στο site της εφαρμογής). Το κόστος είναι μεν πολύ μικρό (3,45 ευρώ, τα οποία πολύ ευχαρίστως θα δώσω) αλλά το θέμα είναι να μπορούσα να δοκιμάσω πρώτα αν όντως παίζει σωστά χωρίς πολλή φασαρία και ρυθμίσεις.

Εφόσον δεν μπορούσα να δοκιμάσω, αρχικά κατέληξα στο δωρεάν και open source Opentrack. Η πρώτη δοκιμή ήταν πανωλεθρία καθώς αλλού γύριζα το κεφάλι και αλλού έδειχνε το tracking. Η λύση δόθηκε μέσω του AITrack, το οποίο λειτουργεί προσθετικά και μπαίνει μπροστά από το Opentrack, δηλαδή παίρνει το input της webcam και στέλνει τις παραμέτρους στο Opentrack. Οδηγίες προς ενδιαφερομένους:

1) Ανοίγουμε το AITrack και από το configuration επιλέγουμε την κάμερά μας. Νομίζω η default ανάλυση 640x480 αρκεί σε πρώτη φάση ενώ πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 30fps (τα οποία προφανώς πρέπει να υποστηρίζει και η κάμερα). Στο Model Type (δηλ. το CPU processing που θα δεσμεύει η εφαρμογή) χρειάζεται τουλάχιστον Medium, γιατί κάποιες δοκιμές που έκανα με Fast δεν είχαν καλά αποτελέσματα.

Στο δε Heavy το CPU usage φαίνεται να είναι παρόμοιο (γύρω στο 20-28% στον αρχαίο μου i5-2500k) ωστόσο δεν δοκίμασα τι διαφορά κάνει εντός του MSFS. Με distance και camera FOV δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, ενώ δεν χρειάζεται να σεταριστεί κάτι άλλο. Το καλό είναι ότι το AITrack μπορεί να λειτουργήσει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και δεν απαιτεί να έχουμε αναμμένα φώτα στο δωμάτιο ή λάμπες να χτυπάνε το πρόσωπό μας. Στην περίπτωσή μου έκανε δουλειά απλώς με το φως της οθόνης που έπεφτε πάνω μου σε in-game συνθήκες ντάλα ήλιου, οπότε θέλω να δοκιμάσω τι γίνεται σε νυχτερινές πτήσεις.

Πατάμε Start tracking. Αργότερα μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το preview ώστε να γλυτώσουμε λίγο CPU usage (3-5% στην περίπτωσή μου)

2) Ανοίγουμε το Opentrack και επιλέγουμε:

  • Input: UDP over network
  • Output: freetrack 2.0 Enhanced (για κάποιο λόγο το FSX Simconnect θα έπρεπε να δουλεύει αλλά δεν δουλεύει, το έχουν κι άλλοι αυτό και δεν βρήκα λύση όσο έψαξα)
  • Filter: άφησα το default Accela αλλά δεν ξέρω πόση σημασία έχει, ίσως κάνω δοκιμές σήμερα
  • Options -> Output tab: ενεργοποίηση Invert στο "Pitch" και στο "Ζ" axis
  • Υπάρχουν κι άλλες πολλές ρυθμίσεις αλλά δεν πρόλαβα να ασχοληθώ περισσότερο, οψόμεθα

Πατάμε Tracking -> Start. Κουνάμε λίγο το κεφάλι μας και βλέπουμε αν το... χταπόδι σαλεύει όπως πρέπει, έστω και στο περίπου.

3) Φορτώνουμε το MSFS. Πάμε options -> controls. Επιβεβαιώνουμε ότι υπάρχει η επιλογή TrackIR πάνω-πάνω στη λίστα των χειριστηρίων. Δεν έχουμε τη δυνατότητα για ρυθμίσεις, ούτε χρειάζεται να κάνουμε κάτι άλλο αφού το calibration γίνεται αποκλειστικά στο Opentrack.

4) Ξεκινάμε μια πτήση και θεωρητικά δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα άλλο. Για παν ενδεχόμενο είναι καλό να έχουμε ένα κουμπί που κάνει reset στην αρχική cockpit camera (στην περίπτωση πχ που κάνουμε χειροκίνητα zoom ή επιλέξουμε κάποιο συγκεκριμένο view). Για τον ίδιο λόγο είναι καλή ιδέα να ορίσουμε άλλο ένα κουμπί στο Options- > Shortcuts -> Toggle του Opentrack, ώστε να ενεργοποιούμε το head tracking μόνο όταν χρειάζεται και να μην τρελαίνεται η κάμερα αν πχ. σηκωθούμε από την καρέκλα να πάμε φέρουμε μπύρες.

Το τελευταίο βήμα πρακτικά είναι να αρχίσουμε να παίζουμε με τις καμπύλες του Opentrack Mapping στον κάθε άξονα, ώστε να το φέρουμε σε λίγο πιο αποδεκτά αποτελέσματα. Εναλλακτικά να χρησιμοποιήσουμε έτοιμα profiles σαν αυτό του flightsim.to που παρέθεσα πιο πάνω. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω χθες, οπότε επιφυλάσσομαι για σήμερα.

Στην περίπτωσή μου θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη ευαισθησία στην κίνηση δεξιά-αριστερά (δηλ. στο yaw axis) για να βλέπω με μικρότερο κόπο τι γίνεται εκατέρωθεν του πιλοτηρίου χωρίς να χρειάζεται να στρίβω εντελώς το κεφάλι μου (αφού έτσι δεν μπορώ να κοιτάζω την οθόνη).

Αυτά για αρχή. Αν βρω κάτι περισσότερο θα επανέλθω.

ps: αναγνωρίζω ότι τα παραπάνω δεν είναι καλύτερα από το VR, αλλά ας το αφήσουμε για το μέλλον αυτό.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ηρθε στο σπιτι προχθες το tobbi eye tracker 5 αλλα δυστυχως δεν ειμαι Ελλαδα για να το δοκιμασω και να γραψω εντυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nzeppos είπε

Το επόμενο "project" (μέχρι να καταφέρω επιτέλους να στήσω το νέο ρημαδοPC) είναι να βάλω head tracking στο MSFS. Ιδανικά χωρίς να μπλέξω με το (παραδοσιακά πανάκριβο) TrackIR ή με λύσεις που απαιτούν καπέλα και LED φωτάκια.

Χθες βράδυ ασχολήθηκα καμια ωρίτσα και κατάφερα να κάνω την αρχή με μάλλον ενθαρρυντικά αποτελέσματα, χρησιμοποιώντας:

Σε πρώτη φάση τα παραπάνω φαίνονται να είναι σχεδόν plug 'n' play. Λεπτομέρειες παρακάτω:

Νομίζω το πιο δημοφιλές πρόγραμμα του είδους είναι το FaceTrackNoIR, το οποίο όμως πλέον δεν είναι δωρεάν και κυρίως δεν έχει trial. Υπάρχει μια δυσάρεστη ιστορία πίσω από το θέμα της τιμής (σοβαρά προβλήματα υγείας του developer, περισσότερα στο site της εφαρμογής). Το κόστος είναι μεν πολύ μικρό (3,45 ευρώ, τα οποία πολύ ευχαρίστως θα δώσω) αλλά το θέμα είναι να μπορούσα να δοκιμάσω πρώτα αν όντως παίζει σωστά χωρίς πολλή φασαρία και ρυθμίσεις.

Εφόσον δεν μπορούσα να δοκιμάσω, αρχικά κατέληξα στο δωρεάν και open source Opentrack. Η πρώτη δοκιμή ήταν πανωλεθρία καθώς αλλού γύριζα το κεφάλι και αλλού έδειχνε το tracking. Η λύση δόθηκε μέσω του AITrack, το οποίο λειτουργεί προσθετικά και μπαίνει μπροστά από το Opentrack, δηλαδή παίρνει το input της webcam και στέλνει τις παραμέτρους στο Opentrack. Οδηγίες προς ενδιαφερομένους:

1) Ανοίγουμε το AITrack και από το configuration επιλέγουμε την κάμερά μας. Νομίζω η default ανάλυση 640x480 αρκεί σε πρώτη φάση ενώ πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 30fps (τα οποία προφανώς πρέπει να υποστηρίζει και η κάμερα). Στο Model Type (δηλ. το CPU processing που θα δεσμεύει η εφαρμογή) χρειάζεται τουλάχιστον Medium, γιατί κάποιες δοκιμές που έκανα με Fast δεν είχαν καλά αποτελέσματα.

Στο δε Heavy το CPU usage φαίνεται να είναι παρόμοιο (γύρω στο 20-28% στον αρχαίο μου i5-2500k) ωστόσο δεν δοκίμασα τι διαφορά κάνει εντός του MSFS. Με distance και camera FOV δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, ενώ δεν χρειάζεται να σεταριστεί κάτι άλλο. Το καλό είναι ότι το AITrack μπορεί να λειτουργήσει σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και δεν απαιτεί να έχουμε αναμμένα φώτα στο δωμάτιο ή λάμπες να χτυπάνε το πρόσωπό μας. Στην περίπτωσή μου έκανε δουλειά απλώς με το φως της οθόνης που έπεφτε πάνω μου σε in-game συνθήκες ντάλα ήλιου, οπότε θέλω να δοκιμάσω τι γίνεται σε νυχτερινές πτήσεις.

Πατάμε Start tracking. Αργότερα μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το preview ώστε να γλυτώσουμε λίγο CPU usage (3-5% στην περίπτωσή μου)

2) Ανοίγουμε το Opentrack και επιλέγουμε:

  • Input: UDP over network
  • Output: freetrack 2.0 Enhanced (για κάποιο λόγο το FSX Simconnect θα έπρεπε να δουλεύει αλλά δεν δουλεύει, το έχουν κι άλλοι αυτό και δεν βρήκα λύση όσο έψαξα)
  • Filter: άφησα το default Accela αλλά δεν ξέρω πόση σημασία έχει, ίσως κάνω δοκιμές σήμερα
  • Options -> Output tab: ενεργοποίηση Invert στο "Pitch" και στο "Ζ" axis
  • Υπάρχουν κι άλλες πολλές ρυθμίσεις αλλά δεν πρόλαβα να ασχοληθώ περισσότερο, οψόμεθα

Πατάμε Tracking -> Start. Κουνάμε λίγο το κεφάλι μας και βλέπουμε αν το... χταπόδι σαλεύει όπως πρέπει, έστω και στο περίπου.

3) Φορτώνουμε το MSFS. Πάμε options -> controls. Επιβεβαιώνουμε ότι υπάρχει η επιλογή TrackIR πάνω-πάνω στη λίστα των χειριστηρίων. Δεν έχουμε τη δυνατότητα, ούτε χρειάζεται να κάνουμε κάποια άλλη ρύθμιση, αφού το calibration γίνεται αποκλειστικά στο Opentrack.

4) Ξεκινάμε μια πτήση και θεωρητικά δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα άλλο. Για παν ενδεχόμενο είναι καλό να έχουμε ένα κουμπί που κάνει reset στην αρχική cockpit camera (στην περίπτωση πχ που κάνουμε χειροκίνητα zoom ή επιλέξουμε κάποιο συγκεκριμένο view). Για τον ίδιο λόγο είναι καλή ιδέα να ορίσουμε άλλο ένα κουμπί στο Options- > Shortcuts -> Toggle του Opentrack, ώστε να ενεργοποιούμε το head tracking μόνο όταν χρειάζεται και να μην τρελαίνεται η κάμερα αν πχ. σηκωθούμε από την καρέκλα να πάμε φέρουμε μπύρες.

Το τελευταίο βήμα πρακτικά είναι να αρχίσουμε να παίζουμε με τις καμπύλες του Opentrack Mapping στον κάθε άξονα, ώστε να το φέρουμε σε λίγο πιο αποδεκτά αποτελέσματα. Εναλλακτικά να χρησιμοποιήσουμε έτοιμα profiles σαν αυτό του flightsim.to που παρέθεσα πιο πάνω. Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω χθες, οπότε επιφυλάσσομαι για σήμερα.

Στην περίπτωσή μου θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη ευαισθησία στην κίνηση δεξιά-αριστερά (δηλ. στο yaw axis) για να βλέπω με μικρότερο κόπο τι γίνεται εκατέρωθεν του πιλοτηρίου χωρίς να χρειάζεται να στρίβω εντελώς το κεφάλι μου (αφού έτσι δεν μπορώ να κοιτάζω την οθόνη).

Αυτά για αρχή. Αν βρω κάτι περισσότερο θα επανέλθω.

ps: αναγνωρίζω ότι τα παραπάνω δεν είναι καλύτερα από το VR, αλλά ας το αφήσουμε για το μέλλον αυτό.

TrackHat Clip,γυρω στα 55 με μεταφορικα για Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, προς το παρόν δεν θέλω να μπλέξω με καπέλα, headsets και λεντάκια. Επίσης η παραπάνω λύση είναι δωρεάν αρκεί κάποιος να έχει μια webcam.

Από εκεί και πέρα, ναι υπάρχουν πολλές λύσεις από 55 έως 200+ ευρώ, έως το κόστος του VR που σύντομα αναμένεται στο MSFS. 

Πάντως στις δοκιμές που έχω κάνει μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα. Μάλλον ζαλάδα φέρνει αυτό το πράγμα πάρα ευκολία, εκτός του ότι όταν πατάς κουμπιά πρέπει να μένεις εντελώς ακίνητος ή να απενεργοποιείς το tracking. Ίσως είναι θέμα συνήθειας ή/και περαιτέρω calibration οπότε θα επιμείνω. Ελπίζω όταν επιτέλους έρθει το Honeycomb throttle να διευκολυνθεί η κατάσταση λόγω των έξτρα κουμπιών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα,

 

Ψαχνω joystic για το FS2020 να παιξω λιγο στην αδεια των Χριστουγεννων .

Ειμαι αρχαριος οπτοε νομιζω μεχρι 80-100 ευρο,τι με συμβουλευετε?..

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αγορά από Ελλάδα και ειδικά τέτοια περίοδο, δεν ξέρω τι ρεαλιστικές επιλογές υπάρχουν. Με τη λογική ότι έχει περισσότερο νόημα να κοιτάξεις για σύστημα HOTAS και όχι για σκέτο joystick, νομίζω το καλύτερο είναι ίσως το Thrustmaster T-Flight Hotas X που όμως έχει πολύ μικρή διαθεσιμότητα (μόνο το overshop βρήκα να το δίνει στις 4-10 μέρες και πολύ αμφιβάλλω αν ισχύει).

Εναλλακτικά στα ετοιμοπαράδοτα υπάρχει και η αντίστοιχη έκδοση ThrustMaster T-Flight Hotas 4 που διατίθεται από διάφορες αλυσίδες αλλά και σκρουτζομάγαζα (ή bestprice), αλλά σε παράλογα υψηλή τιμή (100+ ευρώ αντί για 70-75 που κόστιζε παλιότερα). Απ΄ όσο έψαξα είναι γενικά το μοναδικό που δείχνει να υπάρχει σε απόθεμα, αν και λόγω της κατάστασης δεν είμαι βέβαιος ότι θα καταφέρεις να το αποκτήσεις πριν τα Χριστούγεννα εκτός αν το παραλάβεις ο ίδιος με click away.

Άλλη επιλογή είναι το σκέτο Thrustmaster T-Flight Stick X γύρω στα 50-70 ευρώ.

Διαφορετικά θα πρέπει να κοιτάξεις για αγορά από το εξωτερικό με την ανάλογη καθυστέρηση για παράδοση. Κι εκεί όμως υπάρχει μεγάλη έλλειψη τελευταία αν κρίνω από τα στοκ του Amazon και άλλων μαγαζιών.

Προσωπικά είτε θα έβρισκα ένα Xbox gamepad για να δοκιμάσω το MSFS και να δω αν μου αρέσει, είτε θα έψαχνα για κάτι μεταχειρισμένο σε αγγελίες, είτε θα έπαιρνα το Hotas 4 έστω και στην αυξημένη τιμή.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι σκυλί η κάμερα και καλό vfm. Τζάμπα από τη δουλειά ελέω remote working, διαφορετικά ούτε καν θα είχα μπει στον κόπο να δοκιμάσω το head tracking.

Θυμάμαι πριν χρόνια είχα κάνει παρόμοια απόπειρα με μια περισσευούμενη PS3 Eye για το Euro Truck Simulator 2 αλλά δεν είχα προχωρήσει πολύ. Το ίδιο θα πάθαινα και τώρα αν δεν ανακάλυπτα το AITrack που βελτιώνει απείρως την κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να πολυσκαλίσω το Opentrack.

Δεν το βλέπω να συνεχίζω πάντως γιατί μετά από 10 λεπτά χρήσης με πιάνει ζαλάδα και αυχένας, εκτός πια κι αν ο συνδυασμός Honeycomb yoke και throttle κάνει επιτακτικό το head tracking (γιατί πχ μπορεί να μην έχω που να βάλω το keyboard). Είναι πολύ κουραστικό να πρέπει να κρατάς συνέχεια το κεφάλι σου σταθερό για να σημαδεύεις με το ποντίκι εν ώρα πτήσης και αναταράξεων τον τάδε διακόπτη ή να γυρίζεις το κουμπί HDG με τη ροδέλα

Το throttle quadrant (που δεν έχω ιδέα αν και πότε θα σταλεί) και το Logitech Radio panel (που περιμένω από μέρα σε μέρα) θα λύσουν κάποια από τα παραπάνω προβλήματα λόγω των έξτρα κουμπιών τους. Ωστόσο όλες αυτές οι εφαρμογές head tracking προϋποθέτουν να κρατάς το κεφάλι σου σχετικά σταθερό ενώ εγώ συνέχεια κουνιέμαι στην καρέκλα.

Ευελπιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον να δοκιμάσω το Tobii.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφόρησε το 1.12.13 update του VR, περίπου 13,5GB. Παράλληλα διορθώνει αρκετά ενοχλητικά bugs, ιδού το changelog:

https://forums.flightsimulator.com/t/release-release-notes-1-12-13-0-sim-update-2-now-available/337875

Ό,τι και να λέει η Asobo δυστυχώς τα πάμπολλα προβλήματα παραμένουν. Μπορεί για παράδειγμα ένα από τα νέα features του update να είναι το παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Live Weather is enhanced with Meteo blue data to include snow and ice coverage.

Ωστόσο τι να το κάνεις, όταν εξακολουθεί να υφίσταται το bug του second flight όπου αν έχεις live weather και φορτώσεις δεύτερη πτήση στα καπάκια, τα πάντα ξαφνικά γυρίζουν σε καλό καιρό, altimeter 29,92 κλπ. Το έπαθα πριν 10 λεπτά.

Ήρθε χθες το Honeycomb Alpha yoke. Φαίνεται να είναι αρκετά καλή κατασκευή και σίγουρα καλύτερο από το αντίστοιχο (και φθηνότερο) της Logitech/Saitek. Αρχικά έφαγα μια πρώτη ήττα  αφού το γραφείο έχει μεγάλο πάχος και δεν χωράνε οι σφιγκτήρες για 1-2 χιλιοστά, οπότε τοποθέτησα το yoke με το δεύτερο τρόπο, δηλαδή το 3M suction που φαίνεται να βεντουζώνει καλά. Ωστόσο δεν είναι μόνιμη λύση μιας και το γραφείο το χρειάζομαι για δουλειά, οπότε το yoke πρέπει να μπορεί να μπαινοβγαίνει εύκολα χωρίς να πρέπει να καθαρίζω συνέχεια την επιφάνεια suction.

Ακόμα χειρότερα μέσα σε 2 λεπτά ανακάλυψα το κλασικό bug του συνδυασμού MSFS με Honeycomb Alpha/Beta, οπού knobs σαν του altimeter, heading, FLC, VS κλπ γυρίζουν αν 10 και όχι ανά 1 οπότε είτε πρέπει να αφαιρέσεις το default mapping των διακοπτών, είτε να γυρίζεις τα knobs με κλικ του ποντικιού (ούτε καν ροδέλα ή πληκτρολόγιο) με κίνδυνο να πέσεις στο άλλο bug του MSFS που τα knobs αρχίζουν να περιστρέφονται σαν τρελά χωρίς να σταματάνε ποτέ.

Bugs παντού, είναι ατέλειωτα, ένα εντομοκτόνο ρε παιδιά.

ps: ακόμα χειρότερα, τώρα που βγήκε το VR έχουν πλακώσει όλοι σαν τα κοράκια πάνω του για να αναφέρουν εντυπώσεις, προβλήματα κλπ οπότε φοβάμαι μην πέσει μεγάλο βάρος εκεί και μείνουν πίσω τα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nzeppos έχουμε χριστουγεννιάτικη πτήση σήμερα με τον 320 Sim Pilot ( στις 20.00). Σε περιμένω (και όποιος άλλος θέλει) να πετάξουμε... 

image.png.2cf11ebad6545fff478b077d500aeef3.png

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά bug και το vr

Έχω το oculus rift 

Και έχει ένα τετράγωνο κενό σαν το πλαίσιο από τα όργανα στη μέση της οθόνης.. 

Παίζεται μεν αλλά σπαστικό πολύ.

Θα βάλω φωτο κάποια στιγμή πάντως θελει δουλειά πολύ ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω update εκεί που προχωράει στα 850mb σταματάει και με ξαναγύρνα ει πάλι από την αρχή, μου βγάζει μυνήμα ότι έχει αποσυνδεθεί ο λογαριασμός μου από το xbxox και αντε πάλι αο την αρχή, κατεβασα 3.5gb και μου έμειναν αλλά 5.83gb αλλά μουλαρώσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pikoriko είπε

Προσπαθώ να κάνω update εκεί που προχωράει στα 850mb σταματάει και με ξαναγύρνα ει πάλι από την αρχή, μου βγάζει μυνήμα ότι έχει αποσυνδεθεί ο λογαριασμός μου από το xbxox και αντε πάλι αο την αρχή, κατεβασα 3.5gb και μου έμειναν αλλά 5.83gb αλλά μουλαρώσε...

Είναι bug του ηλίθιου launcher, βάλε netlimiter και περιόρισέ το στα 512KB/s αλλιώς μην περιμένεις να το περάσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, newlynx είπε

@nzeppos έχουμε χριστουγεννιάτικη πτήση σήμερα με τον 320 Sim Pilot ( στις 20.00). Σε περιμένω (και όποιος άλλος θέλει) να πετάξουμε... 

image.png.2cf11ebad6545fff478b077d500aeef3.png

Ευχαριστώ για την πρόσκληση και πολύ ευχαρίστως να συμμετέχω κι εγώ αν τα καταφέρω (αν μου το επιτρέψουν οι μικρές δηλαδή), αλλά αυτό το Caravan είναι σίγουρο ότι δουλεύει σωστά; Το φόρτωσα μόλις τώρα για να του ρίξω μια ματιά και βλέπω διάφορα προβλήματα που αν κατάλαβα καλά δημιουργήθηκαν από το τελευταίο patch. Από cosmetic issues (πχ. το yoke δεν κινείται και δεν κρύβεται) μέχρι το MFD που πρακτικά δεν μπορώ να το ανάψω και άρα δυσκολεύει πάρα πολύ η κατάσταση.

Τα ίδια που περιγράφουν κι εδώ :https://forums.flightsimulator.com/t/caravan-problems-since-update/339238/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...