Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nzeppos είπε

Φαίνεται να αξίζει η προσφορά της Microsoft μιας και στα κλειδάδικα στην καλύτερη περίπτωση οι τιμές είναι ελάχιστα χαμηλότερες έως ίδιες. Αρκεί βέβαια να ενδιαφέρεται κάποιος για την Premium έκδοση και τα έξτρα αεροπλάνα/αεροδρόμιά της, διαφορετικά και τα 55 ευρώ της βασικής έκδοσης μια χαρά είναι.

Και φυσικά να έχει gamepass, το οποίο έκοψα από τότε που πήγε απ' τα 4 ευρώ στα 10.

Να βάζεις gamepass από τα κλειδαδικα, στακαρε 3μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Να βάζεις gamepass από τα κλειδαδικα, στακαρε 3μηνες

Δεν νομιζω να αξίζει.

Και γω με game pass ειμαι τοσο καιρο και βλεπω οτι παίζοντας μονο αυτο προς το παρών σε κανα 6αμηνο θα εχω φτάσει την τιμή του παιχνιδιού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

Δεν νομιζω να αξίζει.

Και γω με game pass ειμαι τοσο καιρο και βλεπω οτι παίζοντας μονο αυτο προς το παρών σε κανα 6αμηνο θα εχω φτάσει την τιμή του παιχνιδιού...

μιλάμε καθαρά για κάποιον που παίζει παιχνίδια, όχι 1 παιχνίδι.. Εννοείται, όποιος έχει gamepass για να παίζει 1 παιχνίδια, κάνει @@.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panoskir είπε

nzeppos στο τέλος σε βλέπω εδώ https://pilotcenter.gr/ ή να φτιλαξεις κάτι αντίστοιχο στην περιοχή σου :) 

Ψψψς, υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα; Καλή φάση.Πρώτη φορά το ακούω αλλά βλέπω έχει βγει και σε εκπομπές στην τηλεόραση. Οι τιμές δεν φαίνονται να είναι για συχνές επισκέψεις, αλλά τελοσπάντων για δώρο γενεθλίων ή έστω για να πάει κάποιος μια φορά για το yolo νομίζω είναι ό,τι πρέπει. Πολύ καλή ιδέα.

Είμαι βέβαιος ότι θα έχω κι εγώ ένα τέτοιο μια μέρα. Αρκεί να το φτιάξω σταδιακά, ξεκινώντας από τον Ryzen 5600X που ακόμα περιμένω να έρθει. Μετά θα είναι κατήφορος η υπόθεση, θα πάει στον αυτόματο που λένε (pun intended).

Προς το παρόν τσουλάει πολύ αργά το πράγμα, μιας και τα πάντα πάνε προς τα πίσω, πχ. το Honeycomb throttle μετατέθηκε από την Amazon για τέλος Δεκέμβρη, ενώ οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι το Alpha yoke θα σταλεί γύρω στα μέσα του μήνα, όταν αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καν διαθεσιμότητα ούτε στο Amazon, ούτε πουθενά (εκτός από το ebay που οι φίλοι μας οι μαυραγορίτες scalpers το πουλάνε σε διπλάσια τιμή).

5 ώρες πριν, stavroulis1985 είπε

Δεν νομιζω να αξίζει.

Και γω με game pass ειμαι τοσο καιρο και βλεπω οτι παίζοντας μονο αυτο προς το παρών σε κανα 6αμηνο θα εχω φτάσει την τιμή του παιχνιδιού...

Στα 4 ευρώ το μήνα ακόμα κι αν έπαιζες μόνο MSFS, έλεγες πάει στο καλό ας το κρατήσω λίγο ακόμα έτσι και αν κολλήσω με το "παιχνίδι" (γιατί παιχνίδι δεν είναι), τότε το αγοράζω μετά από λίγο. Αλλά τώρα που τελείωσε η περίοδος χάριτος και η συνδρομή ανέβηκε στα 10 ευρώ, νομίζω δεν έχει κανένα νόημα...

2 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

μιλάμε καθαρά για κάποιον που παίζει παιχνίδια, όχι 1 παιχνίδι.. Εννοείται, όποιος έχει gamepass για να παίζει 1 παιχνίδια, κάνει @@.

...αρκεί φυσικά να μιλάμε αποκλειστικά για το MSFS. Γιατί η υπηρεσία είτε στα 4 ευρώ/μήνα, είτε στα 10, αξίζει πάρα πολύ. Έχει άπειρα παιχνίδια. Ιδού η πλήρης λίστα που ανανεώνεται διαρκώς (γεια στα χέρια του μερακλή που κάθεται και συντηρεί διαρκώς αυτό το επικό spreadsheet).

Όσο για μένα, αρχικά είχα πάρει το gamepass το καλοκαίρι περισσότερο για δοκιμή παιχνιδιών λόγω του χαμηλού κόστους των 4 ευρώ, αλλά και από περιέργεια να δω το MSFS χωρίς να έχω πολλές ελπίδες αφού ήμουν κάτω από τα minimum specs (άσχετα αν τελικά παίζει σχετικά αξιοπρεπώς ακόμα και με low/medium graphics). Δοκίμασα κάμποσα παιχνίδια, αλλά όταν το πήρα απόφαση ότι πλέον στο PC με ενδιαφέρει να παίζω μόνο flight/racing/truck sims και σχεδόν τίποτα άλλο, αγόρασα την premium deluxe και τέρμα το gamepass.

Μ' αρέσει που την deluxe έκδοση την αγόρασα κυρίως για το Baron G58 και ίσως να χαζέψω το Β787 αλλά τελικά δεν έχω γράψει ούτε ένα δευτερόλεπτο πτήσης με δαύτα. Cessna 172 και King Air 350 και ξερό ψωμί.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://flightsim.to/by-country/GR&sort=downloads
Υλικό για Ελλάδα με προσθήκη Κέρκυρας (εξαιρετικό), Θεσσαλονίκης και Αλεξανδρούπολης σε επίπεδο αεροδρομίων. Επίσης υπάρχουν διάφορα landmarks και τοποθεσίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α έβγαλαν και το LGTS; Καλή φάση. Γρήγορα κατέβασμα, μαζί με το LGAL που έχω δρομολόγιο σήμερα από Σάμο.

Έχω κατεβάσει τα περισσότερα από τα αξιοθέατα και γενικά μπορώ να πω ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Highlight το αεροδρόμιο στο Πόρτο Χέλι (LGHL) που προσπαθώ ακόμα να καταλάβω ποιος μερακλής το έφτιαξε, μιας και στην πραγματικότητα δεν λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια αν και είναι το μοναδικό αεροδρόμιο της ανατολικής Αργολίδας. Δεν υπάρχει καν στην database του MSFS.

Η πλάκα είναι που το εν λόγω mod απλώς πρόσθεσε νυχτερινό φωτισμό και την ακριβώς προηγούμενη μέρα είχα δοκιμάσει προσγείωση εκεί στα μαύρα μεσάνυχτα με το αναμενόμενο αποτέλεσμα (νυχτερινό μπάνιο στους υπέροχους κόλπους της περιοχής λίγο πριν τη Χινίτσα). Χάθηκε να το είχα πάρει χαμπάρι λίγες ώρες νωρίτερα...

Γενικά από δωρεάν sceneries πάει καλά το πράγμα. Αλλού είναι τα προβλήματα και έχουν να κάνουν με το αστείο testing (?) της Asobo που είναι κυριολεκτικά σουρωτήρι. Αυτό που με εκνευρίζει τελευταία περισσότερο από το συνηθισμένο είναι η έλλειψη βροχής σε live weather αλλά και το χειρότερο performance μετά το τελευταίο patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ  πάντως ξαναγύρισα σε icon και ταξίδια μέσα Ιαπωνία. Με αυτό το αεροπλάνο τα ευχαριστιέμαι πολύ τα ταξίδια συν ότι σε καιρικές συνθήκες έχει κάποια πρόκληση στο να το πετάς :D 

V8IEE6k.jpeg

JO5adOq.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chek2fire είπε

εγώ  πάντως ξαναγύρισα σε icon και ταξίδια μέσα Ιαπωνία. Με αυτό το αεροπλάνο τα ευχαριστιέμαι πολύ τα ταξίδια συν ότι σε καιρικές συνθήκες έχει κάποια πρόκληση στο να το πετάς :D 

V8IEE6k.jpeg

JO5adOq.jpeg

που να το πας Ιμαλάια, πετάει στα όρια του, ή πάνω από τα όρια του...Τρέμει ολόκληρο και λόγω της ταχύτητας του θα κάνεις αιώνα να φτάσεις κάπου :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι στα Ιμαλάια θα σου μείνει στο χέρι μιας και απ' ότι βλέπω το όριό του σε crosswind είναι μόλις 12 knots σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Ένας test pilot ισχυρίζεται ότι πιάνει και 20 αλλά οι πιλότοι δοκιμών γενικά δεν είναι άνθρωποι.

Μόλις χθες διάβαζα ότι είναι συνήθης πρακτική (ειδικά στις VFR πτήσεις) να μην πετάς αν ο crosswind είναι ακόμα και ο μισός σε σχέση με το όριο του κατασκευαστή.

Αφήνοντας τα θεωρητικά στην άκρη, το Α5 είναι πραγματικά το ιδανικό αεροπλάνο για τέτοιες πτήσεις αρκεί φυσικά το PC να σε αφήνει να τις ευχαριστηθείς όπως πρέπει (με 1440 ή 4k ultra).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες είχα και το πρώτο μου ωραιότατο crash to desktop στα μισά της πτήσης Σάμος-Αλεξανδρούπολη. Θεωρητικά δύο πράγματα μπορεί να έφταιξαν: είτε το METAR Unreal Weather που άρχισα να χρησιμοποιώ μιας και βαρέθηκα να πετάω με live weather χωρίς βροχή (το γνωστό bug), είτε κάποιο από τα ελληνικά sceneries που έβαλα χύμα από το flightsim.to. Τζάμπα μιάμιση ώρα δουλειάς. Είπαμε σε κάθε πτήση να έχουμε και διαφορετικό τεχνικό πρόβλημα, αλλά όχι κι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφορά το Game Pass 1€ για 3 μήνες. Και για παλιούς συνδρομητές, που δεν το έχουν ενεργό. 

Κατεβάζω το game τώρα. Με 30αρα σύνδεση (thanks Vodafone) θα τελειώσει αύριο το μεσημέρι. 😛

Πιστεύω να μην έχω θέματα που το εγκαθιστώ σε "Green" HDD. Είναι ο μόνος που έχω χώρο. 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε το πρώτο εργαλείο. Τα άλλα της Honeycomb έχουν πολύ μέλλον ακόμα ως φαίνεται. 

Βέβαια οι πρώτες δοκιμές ήταν λίαν απόγοητευτικές μιας και χρειάζεται καλιμπράρισμα το sensitivity αλλά και τα ποδάρια μου, αφού δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει rudder pedals. 

IMG_20201203_095047.jpg.9d9a1b9a40f97cae90f06f5f31b023b4.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...