Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ωραία. Γενικά έχω στο μυαλό μου τα 5Κ περίπου. ~3Κ για ένα δυνατό PC μαζί με ultrawide monitor και τα υπόλοιπα για τα sim parts..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ωραία. Γενικά έχω στο μυαλό μου τα 5Κ περίπου. ~3Κ για ένα δυνατό PC μαζί με ultrawide monitor και τα υπόλοιπα για τα sim parts..

μιλάμε για να φτιάξεις pc τώρα ή για του χρόνου; γιατί για τώρα δε φτάνουν τόσα για "δυνατό" pc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

μιλάμε για να φτιάξεις pc τώρα ή για του χρόνου; γιατί για τώρα δε φτάνουν τόσα για "δυνατό" pc!

Όχι ρε συ τι τώρα, ούτε καν. Στην επόμενη γενιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όχι ρε συ τι τώρα, ούτε καν. Στην επόμενη γενιά..

εντάξει, χέρι χέρι θα πάμε! τα χω παρατήσει πχια για φέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεο update: https://forums.flightsimulator.com/t/release-release-notes-1-14-5-0-sim-update-iii-now-available/375519

Φαίνεται να φτιάχνει κυρίως πολλά μικροπράγματα, πολλά από τα οποία επηρεάζουν συγκεκριμένα αεροσκάφη μόνο.

Γύρω στα 11 GB συνολικά (μαζί με το αρχικό 1GB update του installer και άλλα 500ΜΒ για τα διάφορα updates μέσω Profile -> Content Manager).

Φυσικά ένα patch του MSFS δεν είναι ποτέ χωρίς προβλήματα, αφού πλέον το παιχνίδι κρασάρει συνέχεια σε διάφορα σημεία του κεντρικού μενού με error VCRUNTIME140.dll, οπότε δοκιμάζω τις διάφορες λύσεις που προτείνουν διάφοροι. Δεν μου είχε ξανατύχει ποτέ το συγκεκριμένο, πρώτη φορά μου εμφανίστηκε με το νέο patch. Άσχετα αν και χθες είχα crashes με διαφορετικά errors.

update: όπως και χθες με τα προηγούμενα errors που οδηγούσαν σε crash to desktop, η μοναδική λύση που φαίνεται να δουλεύει είναι να γυρίσω το Tuning Control της AMD σε manual, χωρίς να ενεργοποιήσω κάποια ρύθμιση. Σε άλλα παιχνίδια που δοκίμασα σε ultra για να πουσάρω την κάρτα δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Μου φαίνεται θα το αφήσω έτσι για να τελειώνει η υπόθεση, αφού ούτως ή άλλως δεν φαίνεται να επηρεάζεται το performance. Την ώρα που πετούσα σε σταθερά 45-60fps, στρίμαρα παράλληλα δοκιμαστικά στα 1440p στο Youtube με 80Mb/s video bitrate χωρίς προβλήματα.

Και φυσικά επιτέλους κατάλαβα πως πρέπει να είναι το MSFS. Απίστευτα γραφικά.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο (βασικά) πράγματα μου λείπουν ακόμα στο παιχνίδι. Το πρώτο είναι καλύτερα αεροπλάνα (αν και με το a32nx και το CJ4 κάτι πάει να γίνει από χρήστες) και υποσυστήματα και το δεύτερο περισσότερη και ρεαλιστική εμφάνιση και κίνηση αεροπλάνων σε ένα αεροδρόμιο. Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να το νιώσεις αυτό ανεξαρτήτως τύπου traffic που έχεις ορίσει. Στο X-Plane υπάρχουν plugin για αυτή τη λειτουργία, όταν πετώ από Αθήνα θα δω πολλά αεροπλάνα στο χώρο και μάλιστα από αερογραμμές που χρησιμοποιούν το αεροδρόμιο. Επίσης υπάρχει plugin με το οποίο έχει live traffic εκείνης της στιγμής στο αεροδρόμιο και το οποίο σου δίνει την αίσθηση ενός ζωντανού συστήματος.
Θεωρώ πως κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό και αφού προστεθούν χαρακτηριστικά και διορθωθούν οι παιδικές ασθένειες που έχει ακόμα το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, newlynx είπε

Δύο (βασικά) πράγματα μου λείπουν ακόμα στο παιχνίδι. Το πρώτο είναι καλύτερα αεροπλάνα (αν και με το a32nx και το CJ4 κάτι πάει να γίνει από χρήστες) και υποσυστήματα και το δεύτερο περισσότερη και ρεαλιστική εμφάνιση και κίνηση αεροπλάνων σε ένα αεροδρόμιο. Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να το νιώσεις αυτό ανεξαρτήτως τύπου traffic που έχεις ορίσει. Στο X-Plane υπάρχουν plugin για αυτή τη λειτουργία, όταν πετώ από Αθήνα θα δω πολλά αεροπλάνα στο χώρο και μάλιστα από αερογραμμές που χρησιμοποιούν το αεροδρόμιο. Επίσης υπάρχει plugin με το οποίο έχει live traffic εκείνης της στιγμής στο αεροδρόμιο και το οποίο σου δίνει την αίσθηση ενός ζωντανού συστήματος.
Θεωρώ πως κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό και αφού προστεθούν χαρακτηριστικά και διορθωθούν οι παιδικές ασθένειες που έχει ακόμα το παιχνίδι.

Νομίζω και το FS2020 έχει live traffic αλλά τώρα λόγω covid είναι ελάχιστες οι πτήσεις γι' αυτό δεν βλέπεις συχνά άλλα αεροπλάνα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Νομίζω και το FS2020 έχει live traffic αλλά τώρα λόγω covid είναι ελάχιστες οι πτήσεις γι' αυτό δεν βλέπεις συχνά άλλα αεροπλάνα..

Έχει AI traffic αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί live δεδομένα. Αλλά θα κάτσω να το ελέγξω βλέποντας και ζωντανά ένα μεγάλο αεροδρόμιο στο δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, newlynx είπε

Έχει AI traffic αλλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιεί live δεδομένα. Αλλά θα κάτσω να το ελέγξω βλέποντας και ζωντανά ένα μεγάλο αεροδρόμιο στο δίκτυο.

Ας πούμε τώρα στο LGAV δύο αεροσκάφη έχει όλα και όλα που φεύγουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! 

Εχω την εντυπωση οτι το traffic δεν ειναι real life, αλλα sim traffic. Καπου γραφει οτι ειναι αλλοι χρηστες με τα ιδια realism settings. Στο LGAV κι εγω συνηθως κανενα εως 2 αεροσκαφη συναντω (μια Air Crete συχνα, ειναι καποιος απο εδω?).

Ωραιο traffic, με hold, line and hold κλπ εχω συναντησει στο De Gaulle. Θελουν προσοχη τα σκαλοπατια στους taxiways ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το live traffic χρησιμοποιεί πραγματικά δεδομένα, αν και με κάποια καθυστέρηση. Έχει προβλήματα όμως κάθως άλλες φορές λειτουργεί σωστά, άλλες όχι. Επίσης δεν χρησιμοποιεί όλες τις πτήσεις σύμφωνα με αυτά που γράφουν εδώ

Για να το καταλάβετε πρέπει να βάλετε κάποιο πολυσύχναστο αεροδρόμιο ή airspace, να περιμένετε λίγα λεπτά να ανανεώσει τα δεδομένα και να συγκρίνετε την κίνηση με ένα site σαν το flightradar24 ή αντίστοιχο. Συνήθως δουλεύει. Ή τουλάχιστον έτσι λένε γιατί έχω μήνες να το δοκιμάσω αφού πετάω αποκλειστικά σε vatsim χωρίς AI traffic (οπότε πριν κάτι μέρες που ήμουν Princess Juliana έκανα μισή ώρα μέχρι να πάρω clearance για απογείωση λόγω της τεράστιας κίνησης). 

Η real life κίνηση στην Ελλάδα είναι πεσμένη πάντως, οπότε καλύτερα να ξεκινήσετε τις δοκιμές από αλλού. Τις προάλλες το απόγευμα-βραδάκι θυμάμαι που χάζευα για καμιά ώρα το flightradat24 σε συνδυασμό με το liveatc.net και πραγματικά σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια πετούσαν 2 (δύο) ελληνικά αεροπλάνα, συν 5-6 άλλα που απλώς περνούσαν από το FIR από/προς Μέση Ανατολή.

Ένα πρόβλημα που έχει το AI traffic, είτε live είτε offline, είναι ότι το ATC δεν αλληλεπιδρά με αυτό και αν θυμάμαι καλά η Asobo δεν έχει ανοίξει ακόμα το API (όπως και με τον καιρό), με αποτέλεσμα ακόμα και οι εφαρμογές που βάζουν ρεαλιστικές συνομιλίες (πχ FS-ATC-Chatter) να είναι απλώς ηχογραφημένα μηνύματα που δεν απευθύνονται πουθενά. 

ps: νέο patch για το CJ4 WT, που βάζει ακόμα και charts (!), έχουν ξεφύγει οι τύποι. Επίσης 5 μέρες έμειναν για το Aerosoft CRJ, το οποίο δεν ξέρω τι flight model θα έχει πάντως από λεπτομέρεια και λειτουργίες είναι συγκλονιστικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά τα πυροσβεστικά ελικόπτερα έχουν επικοινωνία με πολιτικά αεροδρόμια; Δεν πηγαίνουν σε στρατιωτικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, ειπα να κανω κι εγω σημερα το update κι εμπλεξα...Το A320NX Flybywire εχει παντου σβηστες οθονες! Το εχετε κι αλλοι αυτο? Τρεχω την τελευταια stable version.

Μας το φυλαγε για το 3ημερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stcp είπε

Ok, ειπα να κανω κι εγω σημερα το update κι εμπλεξα...Το A320NX Flybywire εχει παντου σβηστες οθονες! Το εχετε κι αλλοι αυτο? Τρεχω την τελευταια stable version.

Μας το φυλαγε για το 3ημερο...

Φαίνεται να είναι γνωστό issue και λογικά θα βγει update σύντομα, συνήθως δεν τα αργούν αυτά:

https://forums.flightsimulator.com/t/fbw-a32nx-cockpit-displays-not-working-after-latest-update/376278/2

Νάτα τα charts στο CJ4, δεν υπάρχει αυτό το πράμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...