Προς το περιεχόμενο

Microsoft Flight Simulator 2020 [PC]


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Φαίνεται να είναι γνωστό issue και λογικά θα βγει update σύντομα, συνήθως δεν τα αργούν αυτά:

Να 'σαι καλα που το βρηκες. Εψαχνα, αλλα δεν μπορουσα να βρω κατι για το σημερινο. Εν αναμονη update του update λοιπον...και μετα ισως βγει νεο update, για να διορθωσει τα προβληματα του update του update.😝

Κουραζει αυτο λιγο, 🤔ε?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι γενικό πρόβλημα, έχουν πέσει τα πάντα ως συνήθως εδώ και καμια ώρα.

https://forums.flightsimulator.com/t/back-to-square-one-please-insert-the-microsoft-flight-simulator-game-disc/378701/

Δεν βλέπω να πετάμε σήμερα, οπότε προς το παρόν κάθομαι και ξαναφτιάχνω όλα τα community addons μου από την αρχή, γιατί έχει ξεφύγει η κατάσταση. Με τόσα που έχω βάλει (και δεν είναι ΠΑΡΑ πολλά), παρ' ότι τρέχω το MSFS από NVMe 970 Plus 1TB κάνει σχεδόν 10 λεπτά μέχρι να φτάσει στο κεντρικό menu. Χωρίς τα addons δεν είναι ούτε 30 δευτερόλεπτα.

Οπότε... https://flightsim.to/file/1572/msfs-addons-linker

Επίσης αύριο δεν ξεχνάμε ότι κάποια στιγμή (λογικά το μεσημέρι) βγαίνει το Aerosoft Bombardier CRJ 550/700. Όποιος δεν το πάρει, θα πρέπει να μπανάρει τον εαυτό του από αυτή τη συζήτηση.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nzeppos είπε

 παρ' ότι τρέχω το MSFS από NVMe 970 Plus 1TB κάνει σχεδόν 10 λεπτά μέχρι να φτάσει στο κεντρικό menu. Χωρίς τα addons δεν είναι ούτε 30 δευτερόλεπτα.

δεν νομιζω να φταιει ο nvme,  μαλλον η vga πρέπει να ευθύνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, πιστεύω να είναι καθαρά θέμα addons. Μόλις έσβησα το φάκελο Community πήγε από τα 10 λεπτά στα 30 δευτερόλεπτα. Το GPU usage για το flightsimulator.exe στο task manager ήταν 0%, αφού δεν κάνει και τίποτα η 6800ΧΤ εκείνη την ώρα. Μιλάμε τώρα για το φόρτωμα του παιχνιδιού από τα Windows μέχρι το main menu. Μετά δεν αργεί.

Τώρα έχω αρχίσει και ξαναχτίζω σιγά σιγά το φάκελο μέσω του Addons Linker όποτε πιστεύω θα είναι ΟΚ. Το κέρδος είναι ότι δεν θα χρειάζεται κάθε φορά να φορτώνω ΟΛΑ τα addons αλλά μόνο όσα χρειάζομαι για κάθε πτήση. Για παράδειγμα ήθελα πιο πριν να κάνω μια γρήγορη δοκιμή σε ένα τυχαίο ελληνικό αεροδρόμιο, αλλά όπως είναι by default ο φάκελος Community πάει και φορτώνει αεροδρόμια της Νορβηγίας με 30 χιλιάδες αρχεία έκαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογος. Δεν έχω τελειώσει τη δουλειά ακόμα αλλά μου φαίνεται θα τα παρατήσω όλα για σήμερα να το κατεβάσω να αρχίσω το ταχύρυθμο training και το transition από CJ4 σε CRJ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει, θα φτιαχτούν αυτά. Εδώ έχει ακόμα προβλήματα με ΑΡ το ίδιο το MSFS μετά από 200GB updates. Πιο γρήγορα θα τα φτιάξει η Aerosoft παρά η Asobo. Αν έδωσα κοντά 20 ευρώ για το μετριότατο C182 της Carenado (το μόνο payware που έχω μέχρι στιγμής) που τα flood lights του δεν φωτίζουν τα όργανα το βράδυ και ψάχνω κάθε φορά με το... φακό, ευχαρίστως να δώσω τα 42 για το CRJ 550 ίσα ίσα για να μάθω τις λειτουργίες μέχρι να στρώσουν icing και AP.

Εμπρός λοιπόν καλό μου non-EU VPN...

ps: πολύ καλό το Addons Linker, δεν ξέρω γιατί δεν το είχα βάλει τόσο καιρό. Οργανώνεις τα addons σου με καταπληκτικό τρόπο και ενεργοποιείς μόνο όσα χρειάζεσαι κάθε στιγμή. Όχι να πετάω Ελλάδα και να μου φορτώνει by default τα 29 custom αεροδρόμια της Παταγονίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nzeppos είπε

Επίσης αύριο δεν ξεχνάμε ότι κάποια στιγμή (λογικά το μεσημέρι) βγαίνει το Aerosoft Bombardier CRJ 550/700. Όποιος δεν το πάρει, θα πρέπει να μπανάρει τον εαυτό του από αυτή τη συζήτηση.

Αν και δεν πρόκειται να το τιμήσω (ακόμα) η εκπαίδευσή μου είναι έτοιμη.... Επειδή μερικοί ρωτούν για υλικό εκμάθησης, να αναφέρω πως η παρακάτω εικόνα προσεγγίζει τη δική μου πορεία. Χιλιάδες σελίδες και ακόμα μαθαίνω άπειρα πράγματα. Τα δύο εγχειρίδια αριστερά είναι απαραίτητα για να αποκτήσεις στοιχειώδεις γνώσεις πτήσης και προτείνω το διάβασμά τους (είναι υλικό της Federal Aviation Administration του US Department of Transportation και δίνονται δωρεάν στο δίκτυο).

 printed_airplanes_small.jpg.54c2aa6b99348c722b811dac1c3a1de7.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κάνω λάθος τα δύο στα δεξιά έτυχε να τα κατεβάσω πριν κάτι βδομάδες σε PDF και ξεκίνησα να τα διαβάζω. Όντως αναφέρονται σε βασικά πράγματα οπότε φεύγουν γρήγορα (δεν τα έχω τελειώσει ακόμα). Αυτό που έψαχνα και δεν μπορούσα να βρω με τίποτα ήταν το https://www.goodreads.com/book/show/2748851-everything-explained-for-the-professional-pilot που προτείνεται από αρκετούς επαγγελματίες και μη, αλλά νομίζω δεν υπάρχει καν σε ηλεκτρονική μορφή.

Άλλο βιβλίο που παίρνει καλές κριτικές είναι το https://www.goodreads.com/book/show/680115.Stick_and_Rudder. Αυτό τουλάχιστον υπάρχει σε PDF αλλά νομίζω είναι καλύτερα να ξεκινήσει κάποιος (εμού συμπεριλαμβανομένου) από τα βιβλία της FAA που προτείνει ο newlynx.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά το Α320 το έχουν βελτιώσει καθόλου; Κυρίως τα θέματα με τον αυτόματο που είχε; Λέω μήπως πάρω το Thrustmaster TCA, για αρχή τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Παιδιά το Α320 το έχουν βελτιώσει καθόλου; Κυρίως τα θέματα με τον αυτόματο που είχε; Λέω μήπως πάρω το Thrustmaster TCA, για αρχή τουλάχιστον..

Για το Α320 χρησιμοποιείς το A32NX Project (https://github.com/flybywiresim/a32nx); Συνεχίζεται η ανάπτυξη του με σωστά βήματα αν και είναι άγνωστο πότε θα ολοκληρωθεί. Το default δεν αξίζει την ενασχόληση καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...