Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανεβάζετε φωτογραφίες από φακούς που δεν είναι κιτ!

Τα 250mm αν κατάλαβα είναι σε κροπ σώμα άρα ~375mm ισοδύναμο και με το κροπάρισμα που έκανες μάλλον κάδρο κοντά στα 2000mm ισοδύναμο.

Ε, προφανώς τα κινητά δεν μπορούν να σταθούν απέναντι σε κινητά με μεγάλους φακούς. Όταν λέω μεγάλους εννοώ κυριολεκτικά μεγάλους. Με πολλά mm ή/και πολύ ανοικτά διαφράγματα.

Αν κάποιος θέλει να φωτογραφίσει κάτι μακρινό και σε κίνηση ή σκοτάδι, ναι θα θέλει μεγάλο φακό. Αν μάλιστα θέλει να αποθανατίσει κάτι μακρινό σε κίνηση και σκοτάδι, απλά δεν μπορεί να το κάνει.

Πάντως το P40Pro+ που ανακοινώθηκε θα έχει 240mm ισοδύναμο τηλεφακό σε 8MP αισθητήρα. Που πιθανώς θα μπορεί να δώσει μέχρι τα 480mm καλή φώτο (με digital zoom στα 2ΜΡ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εδω εισαι, κατι ακινητο σε κοντινη αποσταση με τη ταπεινη nx300, 45mm f2.8, ακριβως απο πισω στη μπαλκονοπορτα χρηση flash 45 μοιρες με diffuser.

αρχικη αναλυση 5112χ3408

αναλυση φωτο εδω :1280χ853

1280.jpg.aca01c0597f2c9a2f75b092ed2ed0902.jpg

 

crop 1:1 απο την αρχικη εικονα και αποθηκευση σε jpg

2.jpg.6032bd19a6799a7b733483cff086eff2.jpg

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία φώτο αλλά δεν είναι με κιτ σύστημα. Έχεις φακό ~2 στοπ πιο φωτεινό από τον κιτ (και επιπλέον αυτού μάλλον πιο οξύ τέρμα ανοικτό) έχεις φλας έξτρα από ότι καταλαβαίνω και έχεις diffuser. 3 στοιχεία εξοπλισμού πέρα από το κιτ σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickolas είπε

Πολύ ωραία φώτο αλλά δεν είναι με κιτ σύστημα. Έχεις φακό ~2 στοπ πιο φωτεινό από τον κιτ (και επιπλέον αυτού μάλλον πιο οξύ τέρμα ανοικτό) έχεις φλας έξτρα από ότι καταλαβαίνω και έχεις diffuser. 3 στοιχεία εξοπλισμού πέρα από το κιτ σύστημα.

Η nx300 αγοραστηκε σαν κιτ με τον 45 (ναι πωλουταν και ετσι), τερμα ανοιχτος δεν ειναι καθως ειναι 1.4,  φλας εχουν και τα κινητα και diffuser μπορεις να φτιαξεις με κοστος λιγοτερο απο 1Ε με οποιοδηποτε υλικο θες η μπορεις να χρησιμοιποιησεις καποια λευκη καρτα (ξρεις σαν αυτες που μοιραζουν οι επαγγελματιες) για να σπασεις το αποτομο φως του flash . Αυτα δεν αποτελουν δικαιολογιες για να ακουω οτι θα εβγαζε παρομοια εστω και λιγο φωτο ενα κινητο, και ευτυχως εχω δοκιμασει πολλα απο τα κορυφαια κινητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, panoc είπε

εδω εισαι, κατι ακινητο σε κοντινη αποσταση με τη ταπεινη nx300, 45mm f2.8, ακριβως απο πισω στη μπαλκονοπορτα χρηση flash 45 μοιρες με diffuser.

αρχικη αναλυση 5112χ3408

αναλυση φωτο εδω :1280χ853

1280.jpg.aca01c0597f2c9a2f75b092ed2ed0902.jpg

crop 1:1 απο την αρχικη εικονα και αποθηκευση σε jpg

2.jpg.6032bd19a6799a7b733483cff086eff2.jpg

     Εσύ του λες επακριβώς , πως έχεις χρησιμοποιήσει φλας και diffuser , κι' εκείνος σου λέει πως έχεις φλας έξτρα και diffuser " Απ' ότι καταλαβαίνει " κι' όχι επειδή του το έχεις δηλώσει εσύ ήδη . Ο θεός μαζί σου ! 

     Πάντως το crop είναι αρκουντως αποκαλυπτικό η δε φωτογραφία εξαιρετική .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητό δε βγαζει αυτο το καταπληκτικό αποτέλεσμα , και σε μάστορα να το δώσεις και χρονο μερος και υλικά να δώσεις στον μάστορα και να τους πεις βγαλε κατι τετοιο με αυτο ( κινητο ) .

Πιστευω θα σου φέρει το κινητο στο κεφαλι "κρακ" και θα φύγει.

Σιγα μη κατσει να στήσει !!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίθανος φακός και η ΝΧ300 παλιά ναι, ταπεινή όχι.

Και αυτό έγινε  με ένα απλό diffuser της πλάκας . Σκέψου να έχεις και εξοπλισμό (ομπρέλα, soft box)

 

 

Σημ. Η ΝΧ300 δεν έχει ενσωματωμένο φλας, αλλά δίνει στο κιτ ένα μικρό φλασάκι που μπαίνει στο hot shoe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, hectorsdad είπε

Απίθανος φακός και η ΝΧ300 παλιά ναι, ταπεινή όχι.

Και αυτό έγινε  με ένα απλό diffuser της πλάκας . Σκέψου να έχεις και εξοπλισμό (ομπρέλα, soft box)

Σημ. Η ΝΧ300 δεν έχει ενσωματωμένο φλας, αλλά δίνει στο κιτ ένα μικρό φλασάκι που μπαίνει στο hot shoe.

Καλη μηχανουλα με πολυ καλους φακους, ειχα αγορασει αρχικα το κιτ με τον 18-55 (πρωτη ενασχοληση με φωτογραφια) και στη πρωτη εκδρομη μου επεσε απο το τελεφερικ....

Ειδα οτι οι περισσοτερες φωτο μου ηταν στα 40-55mm και ετσι μετα αγορασα παλι με τον 45αρι.

Τελικα κατεληξα να αγορασω ολους τους φακους πλην τον 60sigma και τον 18-55, πηρα και την nx-1 πηρα και τους S φακους και τελικα διαπιστωσα οτι εκτος εξαιρεσεων παντα προτιμουσα την ευκολια της 300 μαζι με τον 45αρι και τα εδωσα ολα πλην του 12-24....

εδω ειναι αλλη μια f2.2, 45mm, flash 45 μοιρες καθετα επανω 90 μοιρες δεξια (κτυπησε πανω σε λευκο τοιχο) χωρις diffuser, φωτισμος χωρου ψυχρος φωτισμος απο λαμπες φθορισμου.

αρχικη αναλυση 5112χ3408

αναλυση φωτο εδω :1280χ853

 

1280-1.jpg.459429dc84c1da253e54b4e98794916f.jpg

 

crop 1-1 jpg 97% (στο 100% εβγαινε μεγαλο και δε με αφηνε να το ανεβασω)

 

edit

απο οτι ειδα τη δευτερη εικονα την εχει κανει resize το forum

την ανεβασα ξανα εδω

 

N1Brv9P.jpg

 

https://imgur.com/N1Brv9P

στη κορη του ματιου καθρεπτιζεται ο χωρος η λαμπα στο βαθος το λευκο ψυγειο με τα μαγνητακια και η μητερα που προσπαθει να κανει το παιδι να κοιταξει προς το μερος μου 😛

Επεξ/σία από panoc
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Ωραίες φωτο ...και η Samsung ήταν πολύ μπροστά και σε πολλά οι άλλοι τώρα την φτάνουν. Κρίμα που δεν επέμεινε να τα σαρώσει όλα!

κριμα δε λες τιποτα, πρακτικα αφησε ξεκρεμαστους οσους επενδυσαν στο συστημα της, οσοι δε θελουν κατι παραπανω (οπως εγω) εμειναν εκει, οσοι ηταν πιο σοβαροι φυσικα εφυγαν και δε προκειται να γυρισουν ποτε παλι (καπου διαβασα φημες οτι θα φτιαξει νεες μηχανες...)

Μόλις τώρα, hectorsdad είπε

45αρης ε;  Θα έβαζα στοίχημα ότι ήταν κάτω από 30χιλ.

45αρης της ΝΧ ναι, δε ξερω εαν φαινεται στο exif αυτου που ανεβασα. Αλλα γιατι κατω απο 30mm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φάνηκε αφύσικη η προοπτική, αλλά προφανώς παραβλέπω το ιδιαίτερο της ηλικίας. 😃

( ΒΤW- Φωτογράφιζε αλύπητα. Σε λίγα χρόνια δεν θα σου κάθονται τα παιδιά. Μόνο σέλφις.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hectorsdad είπε

Μου φάνηκε αφύσικη η προοπτική, αλλά προφανώς παραβλέπω το ιδιαίτερο της ηλικίας. 😃

ειναι μηνων το παιδακι και πηγα υπερβολικα κοντα για να γεμισει το καδρο ενω ο ξαδελφος το κρατουσε στον αερα 😛

 

1 λεπτό πριν, hectorsdad είπε

( ΒΤW- Φωτογράφιζε αλύπητα. Σε λίγα χρόνια δεν θα σου κάθονται τα παιδιά. Μόνο σέλφις.)

κατι θα βρουμε μωρε, θα αλλαξω θεμα να το παω σε κατι πιο στατικο και surreal https://www.insomnia.gr/forums/topic/723840-dslr-vs-smartphone-iii/?do=findComment&comment=57603171

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nickolas είπε

Ανεβάζετε φωτογραφίες από φακούς που δεν είναι κιτ!

Οι DSLR είναι κάμερες που έχουν σχεδιαστεί να λειτουργούν το ίδιο εύκολα με διάφορους φακούς. Πολλοί άλλωστε αγοράζουν μόνο το σώμα. Δεν υπάρχει λόγος να υποθέσουμε ότι κάποιοι φακοί είναι ακατάλληλοι για σύγκριση και κάποιοι άλλοι όχι. Αλλά αυτό δεν ισχύει για το smartphone γιατί τα όποια προσαρτήματα μπορεί να δεχτεί, σταδιακά το απομακρύνουν από τη λογική και την ευχρηστία σχεδίασης ενός smartphone και το μετατρέπουν σε κάτι άλλο.
 Η βασική ιδέα της σχεδίασης μιας κάμερας δεν είναι η ποιότητα εικόνας γενικώς αλλά και η δυνατότητα να λαμβάνει κανείς ποιοτικές εικόνες κάτω από συνθήκες που διαφορετικά θα ήταν αδύνατο ή πολύ δύσκολο. Για παράδειγμα όποιος έχει στοιχειωδώς ασχοληθεί με action shooting (αλλά όχι μόνο), γνωρίζει ότι το σκόπευτρο είναι απαραίτητο διότι σου δίνει καλύτερη σταθερότητα, καλύτερη συγκέντρωση και παρακολούθηση στο στόχο, καλύτερη τύχη στη σύνθεση, αξιόπιστη εστίαση. Και αυτό χωρίς να λάβουμε υπόψη, εργονομία, γρήγορη ρύθμιση παραμέτρων σε πραγματικό χρόνο, ανακλινόμενη οθόνη για λήψεις υπό γωνία κλπ. Όλα αυτά περιλαμβάνονται μέσα στη λογική της χρήσης μιας DSLR ή γενικότερα μιας ILC. Και με όλα αυτά δε μπορεί παρά να αναρωτηθεί κανείς αν ένα smartphone που θα είχε τη γενικότερη φιλοσοφία σχεδίασης μιας ILC (σκόπευτρο, χειριστήρια, grip, δυνατότητα χρήσης φακών ειδικού σκοπού) θα ήταν ακόμα smartphone ή μια κάμερα που συν τοις άλλοις μπορεί να κάνει και τηλεφωνικές κλήσεις. Δοκίμασε να προσεγγίσεις χωρίς macro μεγάλης εστιακής απόστασης ένα οδοντόγναθο Aeshna isoceles (πιο εύκολο είναι να το φωτογραφίσεις σε πτήση παρά ακίνητο - ούτε καν με συμβατικό τηλεφακό δε μπορείς να το κάνεις αυτό εύκολα!) ή την αεικίνητη Gonepteryx cleopatra. Για να πάρεις μια ιδέα πόσο δύσκολο είναι, σου λέω ότι συχνά αναγκάζεσαι, για να συμπιέσεις πολύ το βάθος πεδίου (γιατί με μια αναπνοή μπορείς να βγεις εκτός εστίασης) να παίζεις με διαφράγματα f11 -f13, οπότε για να αποφύγεις το κουνημένο κάδρο παίζεις με ταχύτητες 1/200 τουλάχιστον (η σταθεροποίηση για μεγέθυνση 1:1 είναι πρακτικά άχρηστη), οπότε για να φωτιστεί σωστά το θέμα σου θες δυνατό macro flash (το απλό flash της μηχανής το ξεχνάς: συχνά παράγει σκιές λόγω του μεγάλου βαρελιού του φακού), οπότε τι θα έκανες στην περίπτωση του smartphone; Θα το μετέτρεπες σε DSLR με όλα αυτά τα προσαρτήματα; Μετά, τι θα γίνει με τις τηλεφωνικές κλήσεις; Εγώ χρειάζομαι το τηλέφωνο ανά πάσα ώρα και στιγμή διαθέσιμο. Θα έχω το smartphone στο τρίποδο και θα διακόπτεται η φωτογράφιση για να απαντάω σε κλήσεις που θα δέχεται η κάμερα/smartphone;  Ή θα έχω και ένα δεύτερο smartphone χωρίς κάρτα για να βγάζω μόνο φωτογραφίες έχοντας δώσει ένα όχι ασήμαντο ποσό για μια συσκευή που κάνει και άλλα πράγματα εκτός από το να βγάζει φωτογραφίες;
Προσωπικά το smartphone δε το χρησιμοποιώ ούτε σαν τηλέφωνο. Έχω ένα smartphone, το μοναδικό που έχω αγοράσει ποτέ, χωρίς κάρτα τηλεφώνου μέσα (συνήθως κλειστό) που το χρησιμοποιώ όταν θέλω να κάνω χρήση των διαφόρων εργαλείων που έχει. Αλλά τη χρηστικότητα και τη φορητότητα μιας συμβατικής κινητής τηλεφωνικής συσκευής με φυσικό πληκτρολόγιο δε μπορώ να την αποχωριστώ. Δεν ήταν μακριά ο καιρός όπου το μικρό μέγεθος ενός κινητού τηλεφώνου ήταν πλεονέκτημα. Εγώ το έχω μονίμως στην τσέπη. Και ξαφνικά μάθαμε ότι πρέπει να κουβαλάμε αυτές τις παντόφλες τα smartphones, το μέγεθος των οποίων έχει εισέλθει πια στην περιοχή των tablets. Άσε την πληκτρολόγηση. Εγώ πληκτρολογώ έως 330 χαρακτήρες το λεπτό και θέλω να έχω απόλυτο έλεγχο στο τελικό αποτέλεσμα. Ανταλλάσσω μηνύματα με άλλους που χρησιμοποιούν φωνητική πληκτρολόγηση και τα δικά μου συντάσσονται πιο γρήγορα και πιο σωστά. Γιατί; Επειδή είμαι desktop user. Ακόμα και στο μοναδικό laptop που έχω αγοράσει προσφάτως για τη δουλειά, έχω τοποθετήσει desktop πληκτρολόγιο. Ελπίζω πως αν τα οικονομικά μου το επιτρέψουν, θα το αντικαταστήσω κι εκεί με desktop. Βλέπω συχνά τις φωτογραφίες όπως αξίζει να τις βλέπει κανείς σήμερα που η ποιότητά τους έχει βελτιωθεί: Με μια μεγάλη desktop οθόνη και εδώ και ένα χρόνο και σε μια μεγάλη 4Κ TV (αν και έχω να δω ελληνική τηλεόραση ή ειδήσεις κάπου... 17 χρόνια). Για δε το αυτοκίνητο προτιμώ το κανονικό GPS. Δε γίνεται να διακόπτεται η πλοήγηση για να απαντώ σε κλήσεις. Θες να διαβάσεις ένα άρθρο; PC ή φυσικό χαρτί. Βιβλίο; Ποιός βγάζει τα μάτια του στο PC ή στο smartphone; Εγώ με το ρυθμό που διαβάζω θα είχα ήδη στραβωθεί. Φυσικό βιβλίο και άγιος ο Θεός. Φτιάχνω συχνά data sheets με conditional formating, συναρτήσεις και μακρο-εντολές, μέσα σε ελάχιστο χρόνο για απλές καθημερινές εφαρμογές και υπολογισμούς στη ζωή μου και στη δουλειά. Είναι δυνατό να τα κάνω με smartphone; Κανένα παιχνίδι που και πού; Ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορεί να αποχωριστεί κανείς ποντίκι, καλό πληκτρολόγιο, καλά ηχεία και καλή οθόνη αν του αρέσουν τα games.
Δεν είμαι κατά των πολυεργαλείων, αλλά πάντοτε τα εξειδικευμένα εργαλεία κάνουν τη δουλειά καλύτερα.

 

16 ώρες πριν, panoc είπε

εδω εισαι, κατι ακινητο σε κοντινη αποσταση με τη ταπεινη nx300, 45mm f2.8, ακριβως απο πισω στη μπαλκονοπορτα χρηση flash 45 μοιρες με diffuser.

αρχικη αναλυση 5112χ3408

αναλυση φωτο εδω :1280χ853

1280.jpg.aca01c0597f2c9a2f75b092ed2ed0902.jpg

crop 1:1 απο την αρχικη εικονα και αποθηκευση σε jpg

2.jpg.6032bd19a6799a7b733483cff086eff2.jpg

Εξαιρετική φωτογραφία!

Μπαίνω στον πειρασμό να ανεβάσω πορτραίτα, αλλά για λόγους αρχής δεν το κάνω. Περιορίζομαι στο να δείξω ένα μικροσκοπικό crop, 184x131 pixels, από ένα πορτραίτο ανάλυσης 6000x4000 pixels. Σα φακός χρησιμοποιήθηκε ο Nikkor 55-300mm. Αυτή η τριάδα ανθρώπων που βλέπετε, είναι το περιεχόμενο του οφθαλμού ενός βρέφους. Σημειωτέον ότι το κάδρο ήταν αρκετά ευρύ ώστε να μη λείπει τίποτα από το κεφάλι του μοντέλου. Στη μέση είμαι εγώ 🙂

eye crop.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, panoc είπε

κριμα δε λες τιποτα, πρακτικα αφησε ξεκρεμαστους οσους επενδυσαν στο συστημα της, οσοι δε θελουν κατι παραπανω (οπως εγω) εμειναν εκει, οσοι ηταν πιο σοβαροι φυσικα εφυγαν και δε προκειται να γυρισουν ποτε παλι (καπου διαβασα φημες οτι θα φτιαξει νεες μηχανες...)

Ενώ άλλοι που έπαθαν ακριβώς το ίδιο με το πολύ πιο παλιό και ακριβό a mount , γυρνάνε και ξαναγυρνάνε στην ίδια εταιρεία με φανατισμό ... παρόλο που τους άφησε ξεκρέμαστους με κάμερα 15πλασιας τιμής από της samsung ...

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...