Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κινητα για εμενα δεν μπορουν να φτασουν μια φωτογραφικη μηχανη αλλα τουλαχιστον πλησιαζουν.

Μιας και οι αλλοι δεν ποσταραν και κατι ιδιαιτερο σαν παραδειγμα για τα κινητα ας ποσταρω εγω κατι.
Εδω μια φωτο που εβγαλα με το κινητο μου (xiaomi mi a1) που πιστευω οτι ειναι αξιοπρεπεστατη για κινητο ,αν και με μια dslr θα ειχε βγει καλητερη.... 😄
Ναι η φωτογραφια εχει υποστει λιγη επεξεργασια οποτε αν θελει καποιος ποσταρω την original, sorry για τα γραμματα πανω στη φωτο απλα τα εβαλα για ευνοητους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mr.angelos είπε

Τα κινητα για εμενα δεν μπορουν να φτασουν μια φωτογραφικη μηχανη αλλα τουλαχιστον πλησιαζουν.

Μιας και οι αλλοι δεν ποσταραν και κατι ιδιαιτερο σαν παραδειγμα για τα κινητα ας ποσταρω εγω κατι.
Εδω μια φωτο που εβγαλα με το κινητο μου (xiaomi mi a1) που πιστευω οτι ειναι αξιοπρεπεστατη για κινητο ,αν και με μια dslr θα ειχε βγει καλητερη.... 😄
Ναι η φωτογραφια εχει υποστει λιγη επεξεργασια οποτε αν θελει καποιος ποσταρω την original, sorry για τα γραμματα πανω στη φωτο απλα τα εβαλα για ευνοητους λογους.

    Η εικόνα είναι πολύ καλή και φυσικά το ζητούμενο είναι τελικά να βγάζει κάποιος φωτογραφίες . Αυτό που χρειάζεται είναι να γνωρίζει τα όρια κάποιου συστήματος , όπως αυτό που βρίσκεται μέσα σε ένα σμαρτφοουν . Όταν μιλάμε για όρια , δεν εννοούμε τις αναλύσεις επί αναλύσεων , Ω αναλύσεις που αναφέρουν και κάνουν διύλιση κάποιων τεχνικών χαρακτηριστικών , τα οποία δεν βοηθάνε στο ζητούμενο και δεν προσφέρουν παρά ελάχιστα όταν πάει κάποιος να τραβήξει μια φωτογραφία . Εκείνη την στιγμή αυτό που χρειάζεται , είναι να μπορεί να βάλει τα πράγματα σε ένα κάδρο , να βρει το σημείο που τον ενδιαφέρει να εστιάσει , ακόμη να γυρίσει γύρω γύρω μήπως βρει κάποια πιο ενδιαφέρουσα γωνία , να πάει πιο κοντά η πιο μακριά κλπ .

   Στα παραπάνω δεν πρόκειται να βοηθηθεί , αν το τάδε τεχνικό φόρουμ έχει αναλύσει και αποφανθεί πως ο φακός του είναι λιγότερο η περισσότερο οξύς κλπ .

  Όλοι μας βγάζουμε φωτογραφίες και με σμαρτφοουν , λιγότερο η περισσότερο , γνωρίζοντας πως όταν ο κόμπος φτάσει στο χτένι χρειαζόμαστε κάτι πολύ περισσότερο σε οπτικά δλδ φακούς και όχι απλά ένα λογισμικό που μετατρέπει μια εικόνα κάνοντας beautify ας πούμε . 

  Να θυμίσω πως ακόμη και σήμερα , κανείς από όσους αναφέρονται και κοπτονται γύρω από τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αναφέρεται στο αισθητικό μέρος της φωτογραφίας , το αποφεύγουν μάλιστα όπως ο διάβολος το λιβάνι ......... εκεί τα πράγματα αγριευουν κι' αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν ανεβάζουν εικόνες που έχουν τραβήξει οι ίδιοι ( ερευνάται αν έχουν τραβήξει ) αλλά περιορίζονται στο ανέβασμα βίντεο ένθεν κι εκείθεν , όπως και τεχνικών αναφορών από " επίσημες " πηγές . 

sketch-1584271082655.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mr.angelos είπε

Τα κινητα για εμενα δεν μπορουν να φτασουν μια φωτογραφικη μηχανη αλλα τουλαχιστον πλησιαζουν.

Είναι γεγονός αυτό. Είμαι μιας γενιάς που οι φωτογραφικές μηχανές της σειράς ήταν οι Kodak και οι Polaroid, ως μοναδική τότε λύση για έναν μέσο άνθρωπο (και πορτοφόλι) που ήθελε έντυπη απεικόνιση για οποιονδήποτε σκοπό. Έκτοτε και μέχρι σήμερα, τα βήματα της τεχνολογίας ήταν πραγματικά αλματώδη (το πρώτο κινητό με φωτογραφική μηχανή το πήρα το 2003, ενώ την πρώτη ψηφιακή μηχανή το 2000 / μια Sony που αποθήκευε φωτογραφίες σε 3.5" δισκέτες).

Σήμερα πια, είναι άπειρες οι επιλογές, ωστόσο όλα σχετίζονται άμεσα με τη χρήση για την οποία προορίζεται καθένα εξ αυτών. Για γρήγορες λήψεις, για δημιουργία αρχείου, για memo ή αναμνηστικές είναι ό,τι πρέπει (ειδικά σε συνδυασμό με το όποιο cloud). Για επαγγελματική χρήση όμως, σε καμία περίπτωση.

Στο λέω και σαν επαγγελματίας (όχι φωτογράφος) και σαν κάτοχος dslr. Πλείστα τα παραδείγματα (τουλάχιστον στο δικό μου αντικείμενο). Δεν αναφέρομαι σε αυτά για οικονομία χώρου και χρόνου. Αν θες καθαρά από προσωπικό ενδιαφέρον να το αναπτύξουμε όμως, στη διάθεσή σου.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι απο την στιγμη που η φωτογραφικες φτιαχνονται για εναν και μονο σκοπο την φωτογραφια, ενω τα κινητα στοχευουν στο multitasking, δηλαδη μπορουν απλα να κανουν και αυτο που κανει μια φωτογραφικη στο περιπου, δεν μπορουν απλα να συγκριθουν.... 😄

Οντως τα κινητα ειναι μια καλη λυση για μια απλη οικογενιακη φωτογραφια, μια selfie...🤢 ή αντε και καποια καλουτσικη φωτο ,αλλα σαν την καμερα δεν εχει, ακομα και αν φτασουμε στο επιπεδο να ειναι παρομοια εντελος το αισθημα της φωτογραφικης μηχανης δεν μπορει να στο δοσει κανενα κινητο. 

Για παραδειγμα ακομα και εγω που ειμαι ασχετος με τον χωρο της φωτογραφιας, αρχισα να χρησιμοποιω προσφατα μια φιλματη καμερα και το αισθημα που μου δινει οταν παταω το κλικ ειναι εντελος διαφορετικο απο ενα κινητο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε κι αυτό για να εκτιμήσετε την κατάσταση:

Μέσα στην καραντίνα, βρήκα το χρόνο να κοιτάξω παλιές φωτό στον Η/Υ και να κάνω ένα πρόχειρο ξεκαθάρισμα.

Δυστυχώς πολλές φωτό ήταν τραβηγμένες με φτηνές μηχανές, αλλά και με ακριβές κόμπακτ . Τότε που τις τράβηξα, τις χαιρόμουν ελέγχοντας σε μέγεθος Α4 (μισή οθόνη). Σήμερα απογοητεύτηκα και έσβησα τις περισσότερες, γιατί δεν μπορούσα να τις βλέπω σε μέγεθος οθόνης. Μια θολούρα, παραμορφώσεις κλπ.

Σήμερα λοιπόν χτυπάω το κεφάλι μου , γιατί όταν ο γιος μου ήταν 0-6 ετών τσιγκουνεύτηκα να πάρω μια DSLR και να του αφήσω μια φωτοκληρονομιά της προκοπής. 

Όταν βλέπω φωτό της ίδιας εποχής, άλλες τραβηγμένες με sony A100 των 10ΜΡ και άλλες με κόμπακτ των 14ΜΡ , η διαφορά  είναι "κρατάω-πετάω".

 

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα σκεφτείτε ότι έχετε ένα πανάκριβο κινητό με καλή κάμερα και δεν χρειάζεστε DSLR,

την επόμενη φορά που θα σηκώσετε το τηλέφωνο για να φωτογραφήσετε το μπομπιράκι σας,

την επόμενη φορά που θα φύγετε από το σπίτι για βόλτα με τα παιδιά, χωρίς την φωτογραφική σας, 

θυμηθείτε ότι αυτές τις φωτό δεν θα τις τραβήξετε για σήμερα, με τα σημερινά σας κριτήρια, αλλά για αύριο και θα τις βλέπουν τα παιδιά σας μετά από 20-30 χρόνια με τα τότε κριτήρια.

Μην κάνετε το δικό μου λάθος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!!!!

Διαβασες το μυαλό μου .

Αυτο που έγραψα παραπάνω ότι απο τοτε που πήρα το καμερακι εχω 0 κλικ απο το κινητό στα αγαπημένα μου παιδια και ανθρώπους.

Και φυσικά πηγαίνοντάς πισω στο παρελθόν έιπα γιατι με το κινητό ; Γιατι πιο πριν δεν το αποφάσισα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ηλικίες 4,5 και 2,5 .

Νωρις θα έλεγα ε ;

Θα ηθελα να ανεβάσω εικονες με αυτα μόνο και μονο για να δούνε ο κοσμος τι έχανα μονο με 250 ευρώ αγορά , να δουνε το ΧΑΣΜΑ οχι την διαφορά , το φως το αληθινό !!!!

Αλλα δε θα το κάνω φυσικά.

Οποιος ενδιαφέρεται ψάχνει μαθαίνει και προς θεου ΣΤΑΜΑΤΉΣΤΕ ΝΑ ΔΊΝΕΤΑΙ πολλά λεφτά σε smartphone με γνώμονα την κάμερα .

Το smartphone ειναι η πιο επαναστατική πολυσυσκευή του συνχρονου κόσμου .

Μαζεύετε αναγκες και αλλάζετε , οχι για την κάμερα ΜΟΝΟ .

και ΣΤΑΜΑΤΉΣΤΕ να την λέτε σε ανθρώπους με κάμερες .

Δε σας παίρνει !

Σας μιλαει ενας αρχάριος με φθηνή ιντζας με καλο φακουδακι!

Φαντάζομαι χομπυστες !

Απλα βαριουνται , δεν είναι αδυναμία !!!!!

 

Λοιπά συγκριτικά και στα ιντερνετια ......πως να το πω ευγενικά ; ........τα κατουραω!!!

Τα ματια και η πραγματικότης ειναι ο οδηγός.

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hectorsdad είπε

...

Τότε που τις τράβηξα, τις χαιρόμουν ... Σήμερα απογοητεύτηκα και έσβησα τις περισσότερες, γιατί δεν μπορούσα να τις βλέπω σε μέγεθος οθόνης. Μια θολούρα, παραμορφώσεις κλπ.

Σήμερα λοιπόν χτυπάω το κεφάλι μου...

Μην κάνετε το δικό μου λάθος.

Όχι κανείς να μην κάνει το δικό σου λάθος και σε μια στιγμή (κατά)θλιψης να μην σβήσει αγαπημένες φώτο.

Άλλωστε το software σήμερα μπορεί να φτιάξει/βελτιώσει παλαιές φώτο.

Ελπίζω να έχεις τρόπο να τις ανακτήσεις..

Ενδεικτικά*:

*προφανώς ελάχιστοι μπορούν τέτοιο αποτέλεσμα αλλά όλοι πρακτικά έχουν καλύτερο εξοπλισμό

 

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το κοντέρ γράψει 30 χρόνια φωτογραφία, ξέρεις τι σώζεται και τι όχι. Κι αυτό που δεν σώζεται σε θυμώνει και δεν θέλεις να το ξαναδείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nickolas είπε

Όχι κανείς να μην κάνει το δικό σου λάθος και σε μια στιγμή (κατά)θλιψης να μην σβήσει αγαπημένες φώτο.

Άλλωστε το software σήμερα μπορεί να φτιάξει/βελτιώσει παλαιές φώτο.

Ελπίζω να έχεις τρόπο να τις ανακτήσεις..

Ενδεικτικά*:

*προφανώς ελάχιστοι μπορούν τέτοιο αποτέλεσμα αλλά όλοι πρακτικά έχουν καλύτερο εξοπλισμό

 

Το κακο ειναι οτι δε καταλαβαινεις και τι βλεπεις κιολας και μας το βαζεις παραδειγμα για αλλο πραγμα.

Ο ανθρωπος στο video εκανα ενα footage απο μια καμερα της πλακας, και μετα το μονταρε και το επεξεργαστηκε ωστε να μοιαζε με super8 και εβγαλε ενα ομορφο (πολυ ομορφο) αποτελεσμα.

Δεν υπαρχει καμια βελτιωση εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickolas είπε

Για  όσους  το μέγεθος μετράει... ο 1.33 αισθητήρας από το S20Ultra δίπλα σε μια επαγγελματική κάμερα (~1400 ευρώ σώμα στο scroutz).

 

Spoiler

screenshot.png.df8ddaaa715bd3df36eff01c84ed4788.png

 

Δηλαδή ο μεγαλύτερος αισθητήρας κινητού αυτή τη στιγμή, δίπλα σε έναν από τους μικρότερους αισθητήρες φωτογραφικής, η οποία μάλιστα έχει τέτοιο αισθητήρα λόγω σαφέστατου προσανατολισμού στο βίντεο. Μάλιστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2020 στις 12:30 ΜΜ, georgerapp είπε

Οποιος ενδιαφέρεται ψάχνει μαθαίνει και προς θεου ΣΤΑΜΑΤΉΣΤΕ ΝΑ ΔΊΝΕΤΑΙ πολλά λεφτά σε smartphone με γνώμονα την κάμερα .

Το smartphone ειναι η πιο επαναστατική πολυσυσκευή του συνχρονου κόσμου .

Θεωρω τα λεφτά σε σμαρτ , τα πιο χαμένα λεφτά που υπάρχουν.

Προσωπικά τα εγκατέλειψα οριστικά , αρχές του 2015.

Ένα nokia των 50€ με πληκτρολόγιο , καλύπτει τις ανάγκες μου σε τηλέφωνο για 3-4 ζρόνια , με φόρτιση κάθε 4 μέρες. Με τα σμαρτ, δεν έβγαζα ούτε ολόκληρο 24ωρο. 

Πολλοί ξοδεύουν 500€ ως 1000€ το χρόνο για σμαρτ.

Με αυτά τα λεφτά , αγοράζεις μια full frame dslr κάθε 6-7 χρόνια και  ένα βαρβάτο λαπτοπ/ντεσκτοπ.

Με τα λεφτά που δίνουν όσοι αγοράζουν τα κορυφαία σμαρτ, παίρνεις φωτογραφική κλάσης D5 , κάθε κάποια χρόνια. 

6 λεπτά πριν, Haldol είπε

Δηλαδή ο μεγαλύτερος αισθητήρας κινητού αυτή τη στιγμή, δίπλα σε έναν από τους μικρότερους αισθητήρες φωτογραφικής, η οποία μάλιστα έχει τέτοιο αισθητήρα λόγω σαφέστατου προσανατολισμού στο βίντεο. Μάλιστα.

Κινητού που κάνει 1300€ . Όταν με 750€ παίρνεις full frame dslr , όπως η D610 , η 6D ... κτλ ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι ετσι οπως τα λεει ο @Ηaldol στην εικονα εχω να πω , βρε τους σαταναδες τι σκαρφίζονται καθε φορά στο marketing των smartphones!!! 

@dr_73 εγω δε το εχω τοσο των άκρων.

το θελω το smartphone μου , αλλα εγω ειμαι του 250 μεχρι να παθει κάτι.

εχω δωσει 3 φορες 250αρια στα ετη που πηρα πρώτη φορά.

το 12 το 15 και το 18 .

3ετια το παω κατα τύχη.

 

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...