Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες είχα την ευκαιρία να τεστάρω την κάμερα από ένα καινούργιο Huawei P40 Lite E (όχι δικό μου). Δεν είναι και ναυαρχίδα, αλλά ήθελα να πάρω μια ιδέα πως αποδίδει σε συνθήκες φωτογραφίας πορτραίτου σε εσωτερικό χώρο και έτσι το σύγκρινα με την ταπεινή Panasonic GM1 με τον κιτ φακό (f3.5-5.6). Ο αισθητήρας του συγκεκριμένου Huawei είναι μάλλον μεγάλος για τα δεδομένα κινητών (1 / 2" της ίντσας) με ανάλυση 48mpixels, και ο φακός του f1.8, ενώ φαίνεται πως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού κάνει pixel binning και παράγει εικόνες 12mpixels για καλύτερη απόδοση.

Δε θα ήθελα να ανεβάσω εδώ το πορτραίτο, αλλά η διαφορά στην απόδοση σε σχέση με την GM1 είναι χαοτική, υπέρ της τελευταίας παρά το γεγονός ότι ο φακός της δεν είναι φωτεινός. Δεν είναι μόνο ότι η GM1 υπερείχε μόνο σε λεπτομέρεια και τονικό εύρος (το Huawei είχε ένα εντελώς αφύσικο flat χρώμα στην εικόνα) αλλά και η γεωμετρία του πορτραίτου στο κινητό ήταν απαράδεκτη. Αναρωτιέμαι πάντως πόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έπαιρνα με κάποιον άλλον φακό μ43 οπως π.χ. τον Panasonic 20mm f1.7.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτο που λεω και εγω , χρονια τραβαω ανθρωπους  -φυσικο οπως ολοι μας - με κινητα , θες sammy sony οτι θες , ακομα και με προσφατα συνχρονα καλα κινητα απο φιλους και γνωστους , και εχω εδω και εναν χρονο μια nikon 1 j5 και εχω αφησει επανω τον nikon 1 nikkor 18.5 , δεν ξερω απο αυτα αλλα μαλλον ειναι πολυ προς πορτρετα πλευρα .

οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες , ειναι στα ορια της προσβολης προς τον ανθρωπο που τραβας .

το μαχανακι της ιντζας με κινητα πολλων εκατονταδων ευρω που σε λιγο φθανουν την ιντζα !!!!

δε μπορουν ρε παιδια , μη το κουραζουμε , και ουτε θα μπορεσουν σε μικρο χρονικο διατσημα .

ειπαμε στο internet κανουν συγκριτικα ακριβες μηχανες με κινητα , στα δειχνουμε σε βιντεο που δε βλεπεις την διαφορα και πλακωνονται στα τοπία και σε αλλα τετοια που η διαφορα θελει ματι , δεν βαρανε ανθρωπους ουτε στο φως της ημερας !!!!

γιατι;

γιατι ειναι λεμεδες πιονια του marketing , και δωστου μαλωνουν στα φορουμ για την απόδοση στην φωτογραφια οι ανθρωποι !

δινει 1000 ευρω και τον απασχολει η φωτογραφια ! για κινητο ! η φωτογραφια ! και μαλωνει !

φευγεις με αεροκλωτσια ; και με τα 2 ποδια , να σκασεις κατω μετα και να πονεσεις και εσυ !  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι αλλο επιπεδο και οχι για την μαζα , πανεμορφα και θα δω πολλα απο το link , αλλα εγω ειμαι η μαζα ετσι ;

μη μπερδεύω κοσμο .

αλλα οταν δεν μπαινεις στον κοπο να γυρισεις τον ανθρωπο (θεμα σου)  προς το φως ....εστω , δεν μπαινεις στον κοπο να δεις τι κανουν κανα 2 ριμαδομπαρες στα edit apps αλλα βριζεσε στα φορουμ με αλλους και ψηνεσαι να πας απο smartphone σε smartphone καθε χρονια με σημαια την απόδοση στην φωτογραφια και κοβεις φλεβα για το software τους τι να σε κανω ; 

να σε μη σε μαλώσω ......έστω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

...Δεν είναι μόνο ότι η GM1 υπερείχε μόνο σε λεπτομέρεια και τονικό εύρος (το Huawei είχε ένα εντελώς αφύσικο flat χρώμα στην εικόνα) αλλά και η γεωμετρία του πορτραίτου στο κινητό ήταν απαράδεκτη.

Τα κινητά έχουν φακούς ~26-28mm ισοδύναμους.

Κατι μου λέει πως δεν τράβηξες από την ίδια απόσταση το πορτραιτο με την φωτογραφική (και δεν είχες τα ίδια ισοδύναμα mm φακού, υποθέτοντας ίδιο κάδρο). 
 

Για αυτό η Apple στο IPhone 7+ στο portrait mode στο γυρίζει στον «τηλεφακο» (που βασικά είναι κανονικός κάπου στα 55mm ισοδύναμος). 
 

Στα περισσότερα κινητά για νορμαλ πορτραιτα από πλευράς αναλογιών αξίζει κανεις να πηγαίνει στον 2x φακό. 
 

Οσον αφορά το δέρμα δεν είναι όλα ίδια. Σίγουρα η Apple έχει καλή χροιά δέρματος. Αλλά και για τα αλλά υποθέτω με το Lightroommobile για παράδειγμα το ξεπερνάς αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, georgerapp είπε

nikon 1 j5

Ωραίο μηχανάκι, ιδιαίτερο design. Και από πολλές απόψεις ανώτερο ακόμα και από πολύ τελευταίες compact type 1". Τυχερέ κάτοχε! 🙂

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=nikon_j5&attr13_1=sony_dscrx100m7&attr13_2=canon_g7xiii&attr13_3=panasonic_dmclx10&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&normalization=full&widget=1&x=-0.08597368908652955&y=0.2893409425625921

32 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δες πορτραίτα με φίλμ μεγάλου φορμάτ, π.χ. 4Χ5 ίντσες ή μεγαλύτερα !

Εδώ και αρκετό καιρό, έτυχε να δω φωτό του David Burnett που επιμένει στο large format. Πολύ ιδιαίτερος:

https://www.davidburnett.com/index.html

8 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τα κινητά έχουν φακούς ~26-28mm ισοδύναμους.

Κατι μου λέει πως δεν τράβηξες από την ίδια απόσταση το πορτραιτο με την φωτογραφική (και δεν είχες τα ίδια ισοδύναμα mm φακού, υποθέτοντας ίδιο κάδρο). 

Ίδια απόσταση ήταν. Πριν μερικούς μήνες είχε πέσει στα χέρια μου και ένα smartphone Samsung της σειράς Α (δε θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο) με 48mpixel κάμερα. Τα πράγματα ήταν καλύτερα από το Huawei (στις παραμορφώσεις όμως τα ίδια χάλια) αλλά οπωσδήποτε δε μπορούσες να τραβήξεις πορτραίτο της προκοπής. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση που στα 12mpixels η εικόνα ήταν καλύτερη από ότι στα 48.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερος δε λες τίποτα!!!

Απο εδω παιδια μου το βρηκαν και μάλιστα αγγελία που υπέδειξαν με βαση τα θελω μου και η κατοχος ειχε και τον nikkor παραπάνω εκτος του φακου με το σώμα από κουτί.

Μια που τον εβαλα μια που τον άφησα.

Δεν εχει ζουμ και πας έρχεσαι για κάδρα αλλα ειναι πολλα επίπεδα επάνω απο τον αρχικό.

Ειναι η καλύτερη αγορά που εχω κανει .

Το λατρεύω το καμερακι μου!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 10:44 ΜΜ, nickolas είπε

H ακόλουθη εικόνα έχει τραβηχτεί από 1/3.6 αισθητήρα σε ~56mm f/29 ισοδύναμο. Δυστυχώς η ορίτζιναλ ήταν 2.1ΜΒ οπότε αναγκαστικά ανέβασα εδώ μια κόπια χαμηλότερης ανάλυσης.

Είναι κροπαρισμένη από το κινητό μου για να έρθει επίπεδος ο ορίζοντας και τίποτα άλλο.

Πείτε μου, μια "μεγαλύτερη" κάμερα τί παραπάνω θα μου έδινε?

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_932.jpg.2111f19185b9861e7c4256e585b92c7c.jpg

Αυτό.

original_img02.jpg

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αυτό.

original_img02.jpg

Νομίζεις !! Άμα πας με καμουφλάζ κοντά κοντά μια χαρά . Πετά τον τηλεφακο στη θάλασσα ! 

Η αυτό μιας και πιάσαμε τα πουλιά 

 

IMG_20200415_203516.jpg.d2820dcd24a05a45d83ac6d805eaeccc.jpg

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αυτό.

original_img02.jpg

Και τώρα θα σου απαντήσει... ''δεν εννοούσα γενικά, εννοούσα σε εκείνη τη συγκεκριμμένη λήψη που έβαλα, μια μεγαλύτερη κάμερα τί παραπάνω θα μου έδινε αν την τράβαγε''....
Και δώστου ξανα μανα τα ίδια, φτου και απ'την αρχή...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Και τώρα θα σου απαντήσει... ''δεν εννοούσα γενικά, εννοούσα σε εκείνη τη συγκεκριμμένη λήψη που έβαλα, μια μεγαλύτερη κάμερα τί παραπάνω θα μου έδινε αν την τράβαγε''....

Η αλήθεια είναι ότι σε εκείνη τη συγκεκριμένη φωτογραφία , καμία φωτογραφική στον κόσμο δεν θα έδινε τίποτε παραπάνω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η αλήθεια είναι ότι σε εκείνη τη συγκεκριμένη φωτογραφία , καμία φωτογραφική στον κόσμο δεν θα έδινε τίποτε παραπάνω !

Κι όμως είναι κακή φωτογραφία. Δεν υπάρχει τίποτα πάνω σε αυτή που να έχει ελάχιστη έστω λεπτομέρεια. Είναι πολύ εύκολο να βγάλει κανείς με μια κάμερα, καλύτερη φωτογραφία όπου τουλάχιστον το φύλλωμα (η θάλασσα μπορεί να είναι απλώς ανεστίαστη) θα έχει περισσότερη λεπτομέρεια. Και δεύτερον, ουσιαστικά είναι thumbnail. Ελάχιστη μεγέθυνση αν κάνει κανείς, η φωτογραφία δε βλέπεται.

Και μια που πιάσαμε τα πουλιά, ας αντιστρέψω (ξανά) την παραπάνω προσέγγιση του nickolas. Ας μου δείξει κάποιος πόσο εύκολα μπορεί να βγάλει με smartphone αυτό, το οποίο βγήκε με τη φτηνότερη DSLR που θα μπορούσε να αγοράσει τότε κανείς (D3300) και ένα φακό μικρότερης οξύτητας και από τον κιτ (Sigma 18-250). Η φωτογραφία έχει υποστεί και crop αλλά και downscaling για τις ανάγκες του upload. Larus rudibindus (καστανοκέφαλος γλάρος):

 

 

 

Larus rudibundus.png

Αλλά το σημαντικότερο είναι το εξής. Εγώ έβγαλα αυτό με μια κάμερα του 2014. Αν κάποιος περίμενε το 2014 "λίγο ακόμα" ώστε η τεχνολογία των smartphones να του επιτρέψει να βγάλει φωτογραφίες που οι κοινές μηχανές μπορούν να βγάλουν εδώ και δεκαετίες, εν έτει 2020 όπως αποδεικνύεται θα περίμενε ακόμα. Συνεπώς, μια που η ζωή είναι μικρή, αν σου αρέσει η φωτογραφία πάρε μια κάμερα να την ευχαριστηθείς εδώ και τώρα. Αλλοιώς τα χρόνια θα περάσουν και οι φωτογραφίες που "σύντομα θα μπορούμε να βγάλουμε με το κινητό μας" θα είναι φωτογραφίες που ο μόνος τρόπος για να βγούν θα είναι να μπορούσαμε να γυρίσουμε το χρόνο πίσω.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Κι όμως είναι κακή φωτογραφία. Δεν υπάρχει τίποτα πάνω σε αυτή που να έχει ελάχιστη έστω λεπτομέρεια. Είναι πολύ εύκολο να βγάλει κανείς με μια κάμερα, καλύτερη φωτογραφία όπου τουλάχιστον το φύλλωμα (η θάλασσα μπορεί να είναι απλώς ανεστίαστη) θα έχει περισσότερη λεπτομέρεια. Και δεύτερον, ουσιαστικά είναι thumbnail. Ελάχιστη μεγέθυνση αν κάνει κανείς, η φωτογραφία δε βλέπεται.

Η θάλασσα γιατί να είναι ανεστίαστη? Εγώ προσωπικά θέλω να φανεί ο κυματισμός της και όχι απλά να είναι μια θολούρα.

Όπως είπα το αρχείο ήταν λίγο πάνω από 2ΜΒ, και το έβαλα lightroommobile να φωτίσω λίγο το φύλλωμα και να τονίσω τα χρώματα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς πιο punchy αλλά... 2.2ΜΒ.  To αρχείο όπως ανεβαίνει εδώ είναι ~1/3  ένα εικοστό (!) του original μεγέθους  (~100kb).

Αλλά τονίζω δεν είναι να κάνει κανείς pixelpeeping. Είναι τί εντύπωση θα του δώσει η φώτο σε νορμάλ μέγεθος απεικόνισης

DB3FC157-90C9-482B-A8A1-1F5169B83391.jpeg

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, nickolas είπε

Η θάλασσα γιατί να είναι ανεστίαστη? Εγώ προσωπικά θέλω να φανεί ο κυματισμός της και όχι απλά να είναι μια θολούρα.

Όπως είπα το αρχείο ήταν λίγο πάνω από 2ΜΒ, και το έβαλα lightroommobile να φωτίσω λίγο το φύλλωμα και να τονίσω τα χρώματα. Το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς πιο punchy αλλά... 2.2ΜΒ.  To αρχείο όπως ανεβαίνει εδώ είναι ~1/3  ένα εικοστό (!) του original μεγέθους  (~100kb).

Αλλά τονίζω δεν είναι να κάνει κανείς pixelpeeping. Είναι τί εντύπωση θα του δώσει η φώτο σε νορμάλ μέγεθος απεικόνισης

DB3FC157-90C9-482B-A8A1-1F5169B83391.jpeg

Δεν ξέρω ποιό είναι το νορμάλ μέγεθος. Το monitor που τις βλέπω εγώ είναι ένα Dell IPS της σειράς P,  με διαστάσεις 23". Και η φωτογραφία στερείται λεπτομέρειας. Το αρχείο που ανέβασες τώρα πάντως, είναι καλύτερο.

Larus rudibundus2.png

Εδώ βλέπουμε ένα κομμάτι της φωτογραφίας που παράθεσα προηγουμένως στα 1,2mpixels από φωτογραφία αρχκικού μεγέθους 24mpixels. Αυτό είναι λεπτομέρεια. Που θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη με ένα φακό της προκοπής. Και βγήκε με εστιακή απόσταση 250mm όπου ο φακός αυτός σαφώς χάνει σε οξύτητα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...