Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Για dslr γράφουμε όσοι δεν έχουμε μελετήσει περί σύγχρονης ψηφιακής φωτογραφίας.

Αν είχαμε διαβάσει για το pixel binning και για το lossless digital zoom , θα ξέραμε ότι τα κινητά έχουν υπερισχύσει.

Τώρα η samsung  ετοιμάζει αισθητήρα 600mp . 

nickolas εσύ; Βγές από το account του Dr_73! 😝

Λοιπόν, για να συνεισφέρω λιγάκι στη συζήτηση:

Εδώ βλέπουμε Huawei P40 Lite E vs Panasonic GM1. Οι εικόνες είναι από ένα μικρό σημείο της φωτογραφίας πορτραίτου που δείχνει λεπτομέρεια από τα μαλλιά και ο φωτισμός ήταν χαμηλός.

Οι φωτογραφίες στο αυτόματο πρόγραμμα. Το ISO στο Huawei ήταν 1250 (χρόνος έκθεσης 1/25, f1.8) και στην Panasonic 3200 (με χρόνο έκθεσης 1/20 και f4.2 με τον κιτ φακό).

 

Huawei P40 Lite E.png

Panasonic GM1.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

    Μα με τι άλλο χαρακτηριστικό " κραχτη " θα μπορούσε να πετύχει μεγαλύτερο μερίδιο σε πωλήσεις ένα smartphone . Χαρακτηριστικά είναι τα βίντεο , όπως αυτό που προτάθηκε από τον νηματοθετη σχετικά με την σύγκριση δύο καθαρά φωτογραφικών μηχανών και ενός smartphone , από διάφορους αγαθά σκεπτόμενους παρουσιαστές στο άλλο που , στο YouTube . Γιατί αυτά δεν σηκώνει να τα ρίξεις σε άλλα κανάλια , έτσι απλά , αφού ξέρεις εσύ ο ίδιος τα όρια του συστήματος .

   Θα ήταν άραγε η διάρκεια της μπαταρίας , μήπως θα ήταν η δυνατότητα λειτουργίας σε θερμοκρασίες κάτω του - 30 βαθμών Κελσίου , μήπως θα ήταν η ταχύτητα του κλείστρου που μπορεί να φτασει το 1/24.000 , μήπως .......

  Σε απλά Ελληνικά , όλοι γνωρίζουν ότι χρειάζεσαι αρχικά μεγάλο αισθητήρα , αλλά αυτό το πράγμα κατασκευαστικά θα βγει κούκος αηδόνι . Κι' αν πας να φορέσεις κάτι τέτοιο σε καβούκι smartphone , θα πεθάνουν όλοι στα γέλια . Ευνόητο είναι τοις πάσι , πως κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί . 

  Άρα το παιχνίδι μένει στο πλήθος των μεγαπιξελ , αφού λίγοι γνωρίζουν , ακόμη λιγότεροι ενδιαφέρονται να μάθουν , οπότε όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο .

   Σιγά μην κάτσει ο καθένας να ασχοληθεί με την ουσία του θέματος . Του αρκεί πως το κουτί απέξω αλλά και το πίσω μέρος του smartphone , αυτό δλδ που βλέπουν οι άλλοι , ώστε να σκάνε και να πλανταζουν , γράφει ένα μαγικό νούμερο τύπου 108mp η οτιδήποτε παρόμοιο . Ο πωλητής στο κατάστημα έχει ένα ισχυρό επιχείρημα για να ψήσει τον μη υποψιασμένο κι' έτσι όλοι είναι χαρούμενοι .

   Τα πιτσιρίκια στο σχολείο θα κουρντιζονται αναμεταξύ τους ποιος διαθέτει το πιο ισχυρό γκατζετ , τα κλεφτρονια θα αναβαθμίζουν την γκάμα προς απαλλοτρίωση μπας και πάρουν κάνα φράγκο της προκοπής , οι υποψήφιες νύφες θα βγάζουν σελφι στους καθρέφτες των νυχτερινών κέντρων με το καινούργιο μηχάνημα που θα φαίνεται κι' αυτό βέβαια μέσα στο καρέ διότι για μια υπόληψη ζούμε σήμερα και φυσικά last but not least θα έχουμε και τις ανάλογες βιντεοπαρουσιασεις σε φόρουμ οι οποίες θα προσπαθούν να διαφωτίσουν τους αδαείς σχετικά με τα φωτογραφικά οφέλη του που θα έχουν αν αντί να ασχοληθούν ουσιαστικά με το αντικείμενο , τσακώσουν ένα αυτόματο μηχάνημα το οποίο επειδή έχει ένα τάδε πλήθος από αυτό προτιμότερο από το να κάτσουν να ασχοληθούν , να διαβάσουν , να ρωτήσουν , να δοκιμάσουν , να τρίψουν το κωλο τους εν πασει περιπτώσει .

   Διότι περί αυτού πρόκειται , κανείς σήμερα δεν θέλει να ασχοληθεί σε βάθος με οτιδήποτε , όλοι αποζητούν αυτοματισμούς πάσης φύσεως και μορφής . Αυτόματο φαγητό , αυτόματες φωτογραφίες , αυτόματο κι' απ' το άλλο ......... αν γίνεται .

  Έχει 108 μεγαπιξελ , εκεί βρίσκεται η ουσία . Τώρα τι είναι τα μεγαπιξελ , αν πλένονται , αν τρώγονται , λίγο ενδιαφέρει . Θα σας βάλουν διάφορα διαφωτιστικά βίντεο ........ ε , και στην τελική αν δεν καταλαβαίνετε , τι να σας πω . Δλδ φανταστείτε τώρα εσείς την τάδε να βγάζει σελφι στον καθρέφτη του club με Pentax K1 , όχι δλδ πως το σκέφτεστε ? Και να αναρωτιέται κιόλας μήπως έπρεπε να βάλει τον prime 50αρη με 1.4 διάφραγμα ...... Ε ...... !

  Χριστός Ανέστη κύριοι , χρόνια πολλά με υγεία σε όλους σας . 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

nickolas εσύ; Βγές από το account του Dr_73! 😝

Λοιπόν, για να συνεισφέρω λιγάκι στη συζήτηση:

Εδώ βλέπουμε Huawei P40 Lite E vs Panasonic GM1. Οι εικόνες είναι από ένα μικρό σημείο της φωτογραφίας πορτραίτου που δείχνει λεπτομέρεια από τα μαλλιά και ο φωτισμός ήταν χαμηλός.

Οι φωτογραφίες στο αυτόματο πρόγραμμα. Το ISO στο Huawei ήταν 1250 (χρόνος έκθεσης 1/25, f1.8) και στην Panasonic 3200 (με χρόνο έκθεσης 1/20 και f4.2 με τον κιτ φακό).

Huawei P40 Lite E.png

Panasonic GM1.png

Καμια σχεση η μηχανη με του κινητου...Ανωτερη η dslr.. Επισης η dslr εχει καλυτερα χρωματα ή θελει fixάρισμα το white balance? Ή ειναι ξεπλυμενα του P40 γιατι εχω δει φωτο απο δικο μου προσωπο με P30 και του λεω ειναι ξεπλυμενα τα χρωματα δλδ αντι να ειναι μπλε ηταν μπλε ανοιχτο, τουμπανο ειναι μου λεει...ε....δεν καθομαι να εξηγησω....

Να πω πως εχω και γω μια dslr Nikon D3500 με κιτ φακο 18-55 και κανω συγκρισεις(τη μερα με φως, για νυχτα το κινητο δεν..) με το huawei y7 prime 2018 κινητο που εχω και κλασσικα ειναι η μερα με τη νυχτα!! Σαφως ανωτερη(ες) οι dslr σε σχεση με τα κινητα εστω και σε κιτ εξοπλισμο!! Απλα το μονο που συμφωνω ειναι οτι με το κινητο εχεις την ευκολια, να βγαλεις γρηγορα τη φωτογραφια δε κουβαλας και βαρος, ενω με τη μηχανη να βγαλεις καπακι φακου, να ρυθμισεις κλειστρο ή αυτοματα κλπ.. Αλλα, καποιος που εχει λεφτα και θελει κινητο ναι θα συμφωνησω οτι εχουν εξελιχθει πλεον τα λογισμικα(google camera) και οι φακοι των κινητων...Σε καμια περιπτωση δε πιανουν τους φακους dslr.. Εαν καποιος εχει κινητο και θελει καμερα τοτε θα πιασουν τοπο τα λεφτα του! ή εστω μια D3500 με 1.8 φακο και ειναι πενα! Αυτο που λετε για τον πελατη που βλεπει ενα κινητο να λεει 108mp και να κανει ΟΥΑΟΥΥ εχει καλες καμερες, εχει πολλα μεγκαπιξελς, το χω δει...και γελαγα..και το ιδιο ισχυει με πωλητες καταστηματων, εχει 108mp καμερας υψηλης ευκρινειας και μπλα μπλα για να τσιμπισουν τον πελατη να το αγορασει!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

nickolas εσύ; Βγές από το account του Dr_73! 😝

 

Πιστεύω ήταν σαφές, ότι τις παραπάνω ... συστάσεις, τις μάζεψα σε θέμα εδώ , για κινητά των 100+ mp . Μαζί με προτεινόμενους .... βλόγκερς ....

Ειλικρινά, δεν πιστεύω ποτέ, ότι θα πάρει κάποιος στα σοβαρά κινητό , για φωτογραφική χρήση . 

Αν κάποιος ήθελε να ασχοληθεί σοβαρά , ακόμη και χωρίς μεγάλο προϋπολογισμό αρχικά, μπορεί να βρει σε μεταχειρισμένες φωτογραφικές , επιλογές που τα κινητά ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, babisskg είπε

κανείς σήμερα δεν θέλει να ασχοληθεί σε βάθος

+1000

11 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

με το κινητο εχεις την ευκολια, να βγαλεις γρηγορα τη φωτογραφια

.... θα έλεγα οτι με το κινητό βγαζεις "μια" φωτογραφία αλλά - όπως εχει ήδη τονιστεί πολλάκις - αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους περισσότερους. 

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα χθες ότι η Huawei πιάστηκε με τη γίδα στην πλάτη.

Έκανε έναν διαγωνισμό για την προώθηση του νέου της μοντέλου και έβαλε επαγγελματίες φωτογράφους να φωτογραφήσουν με αυτό.

Έλα όμως που στις φωτογραφίες του διαγωνισμού που δημοσιεύτηκαν ήταν και μερικές με nikon D850... Τους πήραν χαμπάρι οι Αμερικάνοι , τους ξευτίλισαν και τώρα ζητάνε συγνώμη για το "λάθος":lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, dnikonian είπε

Κάπου διάβασα χθες ότι η Huawei πιάστηκε με τη γίδα στην πλάτη.

Έκανε έναν διαγωνισμό για την προώθηση του νέου της μοντέλου και έβαλε επαγγελματίες φωτογράφους να φωτογραφήσουν με αυτό.

Έλα όμως που στις φωτογραφίες του διαγωνισμού που δημοσιεύτηκαν ήταν και μερικές με nikon D850... Τους πήραν χαμπάρι οι Αμερικάνοι , τους ξευτίλισαν και τώρα ζητάνε συγνώμη για το "λάθος":lol:

Δεν ήξεραν ότι με το κινητό μπορούν να βγάλουν εξίσου καλές φωτογραφίες. Φταίει που δεν ενημερώνονται τακτικά από τα άρθρα του nickolas.

13 ώρες πριν, olimpiakos 7 είπε

Καμια σχεση η μηχανη με του κινητου...Ανωτερη η dslr.. Επισης η dslr εχει καλυτερα χρωματα ή θελει fixάρισμα το white balance? Ή ειναι ξεπλυμενα του P40 γιατι εχω δει φωτο απο δικο μου προσωπο με P30 και του λεω ειναι ξεπλυμενα τα χρωματα δλδ αντι να ειναι μπλε ηταν μπλε ανοιχτο, τουμπανο ειναι μου λεει...ε....δεν καθομαι να εξηγησω....

Ναι, είναι σαφώς ξεπλυμένα τα χρώματα του P40 Lite E. Ειδικά αν έβλεπες το υπόλοιπο πορτραίτο. Μια compact που έχω με μικρότερο αισθητήρα από αυτό (Canon IXUS 265HS) βγάζει καλύτερα τα χρώματα. Επίσης, η μηχανή που παράθεσα έχει μικρότερο αισθητήρα από DSLR και ο φακός με τον οποίο τεσταρίστηκε δε θεωρείται κάτι ιδιαίτερο. O αισθητήρας του συγκεκριμένου Huawei, αν και δεν είναι ο μεγαλύτερος που μπορείς να βρεις σε κινητό, δεν είναι μικρός: είναι 1/2", δηλαδή μεγαλύτερος από του Google Pixel 4 (1/2,55"), του iPhone 11 (1/2,55"), καθώς και από τη μεγάλη πλειοψηφία των mainstream compact cameras (1/2,3").

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Δεν ήξεραν ότι με το κινητό μπορούν να βγάλουν εξίσου καλές φωτογραφίες. Φταίει που δεν ενημερώνονται τακτικά από τα άρθρα του nickolas.

Ναι, είναι σαφώς ξεπλυμένα τα χρώματα του P40 Lite E. Ειδικά αν έβλεπες το υπόλοιπο πορτραίτο. Μια compact που έχω με μικρότερο αισθητήρα από αυτό (Canon IXUS 265HS) βγάζει καλύτερα τα χρώματα. Επίσης, η μηχανή που παράθεσα έχει μικρότερο αισθητήρα από DSLR και ο φακός με τον οποίο τεσταρίστηκε δε θεωρείται κάτι ιδιαίτερο. O αισθητήρας του συγκεκριμένου Huawei, αν και δεν είναι ο μεγαλύτερος που μπορείς να βρεις σε κινητό, δεν είναι μικρός: είναι 1/2", δηλαδή μεγαλύτερος από του Google Pixel 4 (1/2,55"), του iPhone 11 (1/2,55"), καθώς και από τη μεγάλη πλειοψηφία των mainstream compact cameras (1/2,3").

     Τα διαβάσαμε τα γραπτά του νηματοθετη , τα οποία ήταν παραπάνω από διαφωτιστικά , αφού συμπεριλαμβαναν αμέτρητες φωτογραφίες του ιδίου , επιστημονικές μελέτες , άρθρα από έγκριτες πηγές , αναφορές επαγγελματιών χρηστών και άλλα χρήσιμα .

   Έτσι μπόρεσα να διακρίνω ξεκάθαρα πλέον , την πλάνη στην οποία είχα πέσει τόσο καιρό , αλλά και να κλάψω για τον χαμένο χρόνο και χρήματα που διέθεσα για άσκοπες αγορές φωτογραφικού εξοπλισμού γενικά .

  Αμέσως έκανα μια ανασκόπηση στα οικονομικά μου , με σκοπό βέβαια να προχωρήσω σε άμεση αγορά ενός τέτοιου τεχνολογικού απαυγασματος ( smartphone ) , το οποίο θα μου εξασφαλίσει μεταξύ άλλων την απαιτούμενη αίγλη και πρεστίζ και να μπορέσω κι' εγώ επιτέλους να μπω στον κόσμο της τεχνολογίας . 

   Δυστυχώς , η επισκόπηση των οικονομικών μου κατέληξε σε τραγικά αποτελέσματα , μετά βίας τριάντα ευρώ όλα κι' όλα . 

   Μέσα σε κλίμα απελπισίας και απόγνωσης , προχώρησα σε ένα απονενοημενο βήμα . Παρήγγειλα κιόλας μια Holga 120N .

   Η εικόνα έχει τραβηχτεί με την παλιά μου trustworthy Olympus e - 420 συν τον ανεπανάληπτο Zuiko 40 - 150 για 4/3 τα χρόνια που ζούσα στο σκοτάδι .

   Επιπρόσθετα παραθέτω και εικόνα του κτήνους που ακούει στο όνομα Nikon F4s ώστε να έχετε πλήρη αντίληψη της κατάντιας μου και να δείτε σε τι σκοτάδια ζω .

sketch-1587530330818.jpg

sketch-1582038238711.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, babisskg είπε

Δυστυχώς , η επισκόπηση των οικονομικών μου κατέληξε σε τραγικά αποτελέσματα , μετά βίας τριάντα ευρώ όλα κι' όλα . δείτε σε 

   Μέσα σε κλίμα απελπισίας και απόγνωσης , προχώρησα σε ένα απονενοημενο βήμα . Παρήγγειλα κιόλας μια Holga 120N .

Με το καλό να σου έρθει! 🙂 Έχω την περιέργεια να μάθω τι κάνει αυτό το πράγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτόγονε Μπάμπη. Δεν μελετάς πολύ και έχεις μείνει πίσω !

Κι εγώ δηλαδή, στις σπηλιές ζω ... και μου αρέσει η F4S !!!!!!!!

Και οι F3T ακόμη πιο πολύ !!!!!!!!

Αλλά δεν ρίχνουν τιμές , αντίθετα ανεβαίνουν !!

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Με το καλό να σου έρθει! 🙂 Έχω την περιέργεια να μάθω τι κάνει αυτό το πράγμα.

    Φυσικά και θα έχετε παρουσίαση ώστε να ξέρετε τι να περιμένετε !!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dnikonian είπε

Κάπου διάβασα χθες ότι η Huawei πιάστηκε με τη γίδα στην πλάτη.

Έκανε έναν διαγωνισμό για την προώθηση του νέου της μοντέλου και έβαλε επαγγελματίες φωτογράφους να φωτογραφήσουν με αυτό.

Έλα όμως που στις φωτογραφίες του διαγωνισμού που δημοσιεύτηκαν ήταν και μερικές με nikon D850... Τους πήραν χαμπάρι οι Αμερικάνοι , τους ξευτίλισαν και τώρα ζητάνε συγνώμη για το "λάθος":lol:

Για δεύτερη φορά, να σημειώσουμε. Πρόπερσι είχε ξαναγίνει το ίδιο "λάθος", πάλι με την ίδια εταιρεία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, babisskg είπε

Olympus e - 420  

Zuiko 40 - 150 για 4/3

Nikon F4s.... 

Που πάει ο κόσμος και πετάει τα λεφτά του;!..... τσ, τσ, τσ 😋

Αν πρόσεχες λιγάκι θα έβλεπες πως στις τεχνικές τους προδιαγραφές δεν έχουν... καθόλου megapixels! 

Επεξ/σία από xx1100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε βρε @olimpiakos 7 ,να το παμε λίγο σωστά.

Εισαι ένας άνθρωπος που θέλεις να βγαλεις φωτογραφία τα άστρα και τον γαλαξία μας , πας και αγοράζεις smartphone για αυτό , αρα εισαι κουτός τεμπελης και νούμερο , το κινητο στο δίνει αυτό λοιπόν , οποτε δε βλέπω απάτη αλλα θα ελεγα ΤΙΜΙΟΣ  ο oem .

Άστρα δεν ήθελες κουτε μου αδαή ; Παρε άστρα .

Τι πιο όμορφο απο το να δίνεις χαρά ; 

Τωρα αν έρχονται οι smartphone χρήστες και λαλανε στους ανθρώπους με dslr και εργαλεία ειναι θεμα για βρεγμένη σανίδα βδομάδας μεσα στο νερο !

Και γίνεται για ολες τις πτυχές της ζωής αυτο το φαινόμενο.

Οποτε απλα δε δίνει σημασία ο άνθρωπος που γνωριζει το οποιοδήποτε αντικείμενο σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...