Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

IMG_3924-2

 

Ενας λογος που προτιμω μια κανονικη καμερα ειναι τα long exposure κατι που τα κινητα, τουλαχιστον μιας φυσιολογικης τιμης δεν μπορουν να το κανουν.
Το δικο μου (xiaomi mi a1) παει μεχρη 1/15s ενω αυτη η φωτο βγηκε με 8', και αν μπορουσε να το κανει δεν θα εβγαινε σε καμια περιπτωση μια παρομια φωτο.

Δεν θελω να το παιξω καποιος με αυτη την φωτογραφια απλος να δειξω το τι μπορει να κανει ενας αρχαριος σαν και εμενα με μια απλη φθηνη καμερα με κιτ φακο.
Το ξερω δεν ειναι κατι τρομερο η φωτογραφια αλλα εγω εχω εντυπωσιαστει με την λεπτομερια,τα χρωματα κτλ και με εκανε να μην θελω να βγαζω πλεον με κινητο.

 

 

Ενας ακομη λογος που προτιμω την φωτογραφικη ειναι το ποσο καλα τραβαει ακομα και με πολυ χαμηλο iso (αυτη η φωτο βγηκε με iso 100) 
Ενα smartphone δεν μπορει να βγαλει μια  φωτογραφια με τοσο χαμηλο iso σε τοσο χαμηλες συνθηκες φωτισμου .

Αν καποιος εχει αντιρρηση, θελω να δω μια φωτογραφια με χαμηλο iso σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου και να καταλαβενεις τι ειναι αυτο που βλεπεις,                                                                           

θα καταφερει κανεις να βγαλει με iso 100;
Εγω παντος δοκιμασα και δεν......😞

Για την ιστορια αυτο ειναι ενα γυαλινο κυβακι που αγορασα σε ενα μπαζαρ που ειχα παει πριν χρονια με ενα ευρω, το βρηκα προσφατα σε ενα συρταρι και το συνδιασα με 2 κερακια. βγηκε αυτο το αποτελεσμα και μου αρεσε πολυ, δεν εχω εμπειρια με long exposure και ειναι η πρωτη φωτογραφια που Εβγαλα και βλεπετε...
 

 

Επεξ/σία από mr.angelos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, mr.angelos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ενας λογος που προτιμω μια κανονικη καμερα ειναι τα long exposure κατι που τα κινητα, τουλαχιστον μιας φυσιολογικης τιμης δεν μπορουν να το κανουν.
Το δικο μου (xiaomi mi a1) παει μεχρη 1/15s ενω αυτη η φωτο βγηκε με 8', και αν μπορουσε να το κανει δεν θα εβγαινε σε καμια περιπτωση μια παρομια φωτο.

....

Αν καποιος εχει αντιρρηση, θελω να δω μια φωτογραφια με χαμηλο iso σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου και να καταλαβενεις τι ειναι αυτο που βλεπεις,                                                                           


 

Άγγελε κατέβασε την εφαρμογή Lightroom mobile. Σου έχει επιλογή long exposure (δεν τυχαίνει να την έχω δοκιμάσει). Στο ios είναι μέχρι 5 δεύτερα.

Ένα μοντέρνο κινητό στη φώτο που βλέπω θα είχε ίσως πρόβλημα από το ότι δεν μπορεί να κλείσει τον φακό του. Σε τί aperture τράβηξες τη φώτο? Έβαλες ND φίλτρο? Μου κάνει εντύπωση ότι έχεις μέσα στη φώτο τα κεριά για 8 δεύτερα και αυτά δεν είναι άσχημα καμμένα, και προφανώς κάτι έκανες για να το πετύχεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickolas είπε

Πείτε μου, μια "μεγαλύτερη" κάμερα τί παραπάνω θα μου έδινε?

 

Εσένα ....  ως φωτογράφου ...  απολύτως ... τίποτα ....

Keep walking 🎖️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που δείχνει ότι η τεχνολογία ακόμα παλεύει για την αξιοποίηση πολλών mpixels (συγκεκριμένα: πάνω από 24mpixels) σε αισθητήρες APS-C, πόσο μάλλον σε μικρότερους αισθητήρες. Όπως βλέπουμε σε συνθήκες low light η νεότατη mirrorless Canon M6 mark III με 32,5 mpixels υπολείπεται της επιτυχημένης Canon 80D των 24mpixels παρόλο που η τελευταία είναι 4 έτη πιο παλιό μοντέλο, αλλά και της – ακόμα παλαιότερης – Nikon D7200.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos80d&attr13_1=canon_eosm6ii&attr13_2=fujifilm_xt100&attr13_3=nikon_d7200&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_2=1&normalization=full&widget=1&x=-0.08456683878370638&y=0.3093666980889538

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ομάδα στο fb ρωτούσε μέλος που έχει στην κατοχή του φακούς από φιλμάτη eos και του έλεγαν διάφοροι τηλεφωνάκηδες να τους δώσει χάρισμα πάνω κάτω (όπως είχα κάνει κι εγώ)

και να πάρει crop κτλ κτλ . Του πρότεινα να πάρει μια full frame eos dslr και του έβαλα την παρακάτω σύγκριση 

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-90D-vs-Canon-EOS-6D

 

βλέπουμε βαθμολογία στο imaging σε entry level full frame dslr canon του 2013 και της κορυφαίας crop dslr canon του 2019. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Παραθέτω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που δείχνει ότι η τεχνολογία ακόμα παλεύει για την αξιοποίηση πολλών mpixels (συγκεκριμένα: πάνω από 24mpixels) σε αισθητήρες APS-C, πόσο μάλλον σε μικρότερους αισθητήρες. Όπως βλέπουμε σε συνθήκες low light η νεότατη mirrorless Canon M6 mark III με 32,5 mpixels υπολείπεται της επιτυχημένης Canon 80D των 24mpixels παρόλο που η τελευταία είναι 4 έτη πιο παλιό μοντέλο, αλλά και της – ακόμα παλαιότερης – Nikon D7200.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos80d&attr13_1=canon_eosm6ii&attr13_2=fujifilm_xt100&attr13_3=nikon_d7200&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_2=1&normalization=full&widget=1&x=-0.08456683878370638&y=0.3093666980889538

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=canon_eos80d&attr13_1=canon_eosm6ii&attr13_2=canon_eosm6ii&attr13_3=nikon_d7200&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_2=1&normalization=compare&widget=1&x=-0.08248639495568966&y=0.28038119084257696

Καλό είναι αφού μιλάς για low light να βάλεις τη σχετική επιλογή.

Το 24 με τα 32ΜΡ είναι μέτρια διαφορά. +30% σε ανάλυση.

Επιπλέον ο φακός δεν είναι native αλλά adapted και ίσως για αυτό να υπάρχει μια γενικότερη θολούρα και απώλεια contrast. Eπίσης ο χρόνος έκθεσης στην M6II είναι 1/25 αντί για το 1/20 στην 80D και στην Νίκον. Αυτό από μόνο του είναι ένα "πέναλτι" 20% για την νέα Canon.

Tέλος ο χρωματικός θόρυβος στη Νίκον είναι άσχημος.

Συνοψίζοντας: 1) Η θολούρα στο λινκ που έβαλες μάλλον έχει να κάνει με το ότι ο φακός είναι adapted από DSLR και όχι σχεδιασμένος για mirrorless.

2) Όντως η πρόοδος τα τελευταία χρόνια στους "μεγάλους" αισθητήρες είναι ελάχιστη ειδικά αν τη συγκρίνεις με τα κινητά. Ακόμα και η Sony δεν ασχολείται ιδιαίτερα με το άθλημα πλέον. Τα λεφτά βρίσκονται στα smartphones...

 

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nickolas είπε

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=canon_eos80d&attr13_1=canon_eosm6ii&attr13_2=canon_eosm6ii&attr13_3=nikon_d7200&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_2=1&normalization=compare&widget=1&x=-0.08248639495568966&y=0.28038119084257696

Καλό είναι αφού μιλάς για low light να βάλεις τη σχετική επιλογή.

Το 24 με τα 32ΜΡ είναι μέτρια διαφορά. +30% σε ανάλυση.

Επιπλέον ο φακός δεν είναι native αλλά adapted και ίσως για αυτό να υπάρχει μια γενικότερη θολούρα και απώλεια contrast. Eπίσης ο χρόνος έκθεσης στην M6II είναι 1/25 αντί για το 1/20 στην 80D και στην Νίκον. Αυτό από μόνο του είναι ένα "πέναλτι" 20% για την νέα Canon.

Tέλος ο χρωματικός θόρυβος στη Νίκον είναι άσχημος.

Συνοψίζοντας: 1) Η θολούρα στο λινκ που έβαλες μάλλον έχει να κάνει με το ότι ο φακός είναι adapted από DSLR και όχι σχεδιασμένος για mirrorless.

2) Όντως η πρόοδος τα τελευταία χρόνια στους "μεγάλους" αισθητήρες είναι ελάχιστη ειδικά αν τη συγκρίνεις με τα κινητά. Ακόμα και η Sony δεν ασχολείται ιδιαίτερα με το άθλημα πλέον. Τα λεφτά βρίσκονται στα smartphones...

Το ότι δε στέκει η υπόθεση που κάνεις για το φακό, φαίνεται από το εξής πολύ απλό: Αντικατέστησε μια οποιαδήποτε κάμερα του συγκριτικού με την Canon 90D η οποία έχει τον ίδιο αισθητήρα με την M6 mark II και στην οποία ο φακός αυτός είναι native. Και θα διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά της M6 II με την D90. Ο χρόνος έκθεσης δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα γιατί πρώτον οι μηχανές είναι πάνω σε τρίποδα, δεύτερον, το Lightness παρά το διαφορετικό Exposure είναι το ίδιο (δες τους ακριβείς ορισμούς από το τελευταίο χτεσινό ενδιαφέρον άρθρο του DPReview για το ISO), τρίτον ο αισθητήρας της Nikon είναι λίγο μεγαλύτερος και τέταρτον η κύρια σύγκριση δεν αφορά τόσο τη Nikon αλλά την Canon 80D αφού έχει ακριβώς ίδιες διαστάσεις αισθητήρα αλλά διαφορετικό αριθμό pixels.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ο χρόνος έκθεσης δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα γιατί πρώτον οι μηχανές είναι πάνω σε τρίποδα,

Θα ίσχυε αυτό (στα πλαίσια της σύγκρισης) αν οι μηχανές ήταν σε base ISO. Δεν είναι όμως.

18 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

το Lightness παρά το διαφορετικό Exposure είναι το ίδιο (δες τους ακριβείς ορισμούς από το τελευταίο χτεσινό ενδιαφέρον άρθρο του DPReview για το ISO)

Το άρθρο είναι κακογραμμένο κατά τη γνώμη μου. Το βασικό πάντα είναι ο χρόνος έκθεσης. Τελεία και παύλα. Τα υπόλοιπα είναι θέμα σύμβασης/ρύθμισης/επιλογών κλπ.

18 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

ο αισθητήρας της Nikon είναι λίγο μεγαλύτερος

??? Nαι. Οκ.

Αν τερματήσεις το ISO στο 25600 βλέπεις ότι η 90D "ρίχνει" 1/3 ίσως 1/2 στοπ στην 80D (έκθεση και στις δύο 1/80s).

Aν βάλεις μέρα ISO 100 βλέπεις ότι η 90D βγάζει chromatic aberration στον φακό που ίσως να μην είχε σχεδιαστεί για σώματα με τέτοια πυκνότητα πίξελ.

... o οποίος από ότι βλέπω σαν φακός είναι εποχής φίλμ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickolas είπε

Άγγελε κατέβασε την εφαρμογή Lightroom mobile. Σου έχει επιλογή long exposure (δεν τυχαίνει να την έχω δοκιμάσει). Στο ios είναι μέχρι 5 δεύτερα.

Ένα μοντέρνο κινητό στη φώτο που βλέπω θα είχε ίσως πρόβλημα από το ότι δεν μπορεί να κλείσει τον φακό του. Σε τί aperture τράβηξες τη φώτο? Έβαλες ND φίλτρο? Μου κάνει εντύπωση ότι έχεις μέσα στη φώτο τα κεριά για 8 δεύτερα και αυτά δεν είναι άσχημα καμμένα, και προφανώς κάτι έκανες για να το πετύχεις αυτό.

Δεν εχω κανενα φιλτρο και δεν εχω κανει edit την φωτο απλα ενα μικρο crop και λιγο focus για να κανει λιγο blur το background, σε f16 την εβγαλα.
Απλα θα προτιμουσα να ειχε περισσοτερες  επιλογες στο manual mode στα κινητα και να μην χρειαζεται να κατεβασει κανεις καποιο αλλο προγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nickolas είπε

Άγγελε κατέβασε την εφαρμογή Lightroom mobile. Σου έχει επιλογή long exposure (δεν τυχαίνει να την έχω δοκιμάσει). Στο ios είναι μέχρι 5 δεύτερα.

Ένα μοντέρνο κινητό στη φώτο που βλέπω θα είχε ίσως πρόβλημα από το ότι δεν μπορεί να κλείσει τον φακό του. Σε τί aperture τράβηξες τη φώτο? Έβαλες ND φίλτρο? Μου κάνει εντύπωση ότι έχεις μέσα στη φώτο τα κεριά για 8 δεύτερα και αυτά δεν είναι άσχημα καμμένα, και προφανώς κάτι έκανες για να το πετύχεις αυτό.

     

6 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Παραθέτω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που δείχνει ότι η τεχνολογία ακόμα παλεύει για την αξιοποίηση πολλών mpixels (συγκεκριμένα: πάνω από 24mpixels) σε αισθητήρες APS-C, πόσο μάλλον σε μικρότερους αισθητήρες. Όπως βλέπουμε σε συνθήκες low light η νεότατη mirrorless Canon M6 mark III με 32,5 mpixels υπολείπεται της επιτυχημένης Canon 80D των 24mpixels παρόλο που η τελευταία είναι 4 έτη πιο παλιό μοντέλο, αλλά και της – ακόμα παλαιότερης – Nikon D7200.

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos80d&attr13_1=canon_eosm6ii&attr13_2=fujifilm_xt100&attr13_3=nikon_d7200&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_2=1&normalization=full&widget=1&x=-0.08456683878370638&y=0.3093666980889538

    Θέλω να χρησιμοποιήσω και τις δύο απαντήσεις . 

    Στην μια έχετε την πρόταση για κατέβασμα της εφαρμογής Lightroom για κινητά , η οποία έχει επιλογή long exposure , την οποία όμως αυτός που το προτείνει δεν την έχει δοκιμάσει , όμως παρόλαυτα γνωρίζει ότι σε περιβάλλον IOS φτάνει μέχρι 5 δεύτερα . Επιπλέον έχετε και το συμπέρασμα , πως ένα " μοντέρνο " κινητό , όπως βλέπει αυτός που προτείνει , ο οποίος προφανώς έχει δοκιμάσει και τα μοντέρνα , τα παλιότερα αλλά και τα μεταμοντέρνα ίσως κινητά , θα είχε " ΙΣΩΣ " πρόβλημα , αλλά μπορεί και να μην είχε τελικά , επειδή δεν μπορεί να " ΚΛΕΙΣΕΙ " τον φακό του . Μαζί με τα παραπάνω , πέφτουν στο τραπέζι , το πόσα κεριά ήταν αναμμένα , φίλτρα ND και ότι άλλο τραβάει ο νους σας . 

   Εύκολα λοιπόν βγαίνει ο συσχετισμός πως , πρέπει να έχετε τάδε αριθμό αναμμένων κεριών , με φίλτρο ND , μαζί με ένα ευχέλαιο κι' ένα τάμα .

   Στην δεύτερη απάντηση , πολύ σωστά αναφέρεται ο τρόπος αξιοποίησης πολλών μεγαπιξελ σε έναν αισθητήρα δλδ υπερβολικά μεγάλου αριθμού φωτοδιοδων , αφού η ουσία του ζητήματος είναι το μέγεθος που έχει μια φωτοδιοδος , αφού αυτή είναι υπεύθυνη για την ποσότητα και εν τέλει την ποιότητα του αποτελέσματος , όταν φτάνουμε να μιλάμε για τον τρόπο που καταγράφεται το φως σε ένα ψηφιακό μέσο .

  Πέρα όμως από το μέγεθος , έχουμε να κάνουμε και με άλλες κατασκευαστικές ατέλειες , αφού στην επιφάνεια ενός αισθητήρα οι " άκρες " δεν είναι τόσο τέλεια φτιαγμένες , με αποτέλεσμα κάποιες φωτοδίοδοι που βρίσκονται σ' εκείνα τα σημεία να πηγαίνουν έως και άχρηστες . 

  Όπως επίσης , στην επιφάνεια ενός αισθητήρα οι αποστάσεις μεταξύ των φωτοδιοδων δεν είναι πάντα αυτό ακριβώς που αγγίζει την τελειότητα , με αποτέλεσμα η απόδοση μεταξύ τους να μην είναι ακριβώς η ίδια . 

   Εξ ου και το ερώτημα , αν προτιμάτε 12 μεγαπιξελ ανάλυσης σε full frame αισθητήρα , 36 σε aps - c η 108 σε αισθητήρα 1/17 της ιντσας . Όσο για το μέγεθος που έχει μια φωτοδιοδος αντίστοιχα , είναι παραπάνω από κατανοητό . 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά καλά.... ασχοληθείτε εσείς και θα περάσετε ΚΑΛΑ!!! 

Πάμε και μια παροιμία σε κρεμάλα....

Σ _ _ _   Κ _ _ _ _ _   Τ _ _   Π _ _ _ _   Ο _ _   Θ _ _ _ _ _   Β _ _ _ _ _ _ 

 

ΥΓ: Όποιος τη βρει πρώτος, δώρο, συγκριτικό τεστ από στούντιο, να κυνηγάνε πουλιά ένα iPhone XS Max και μια d5.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Καλά καλά.... ασχοληθείτε εσείς και θα περάσετε ΚΑΛΑ!!! 

Όταν δεν δαπανά χρόνο κάποιος για να ... βγάζει φωτογραφίες, μπορεί να ρίξει πολύ μελέτη . 

There are two kinds of photographers: those who make pictures, and those who just talk about it.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντά.

Το δωρο μου θα το παραλάβω εδω η θα μου το τυλίξετε για το σπίτι ; 

Σας παρακολουθώ σαν αγράμματος !

Δε ξερω γιατι το κανω , αλλα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εεεε, το δώρο σου.... εμ... ναι.. βασικά.... θα χρειαστεί να περιμένεις λίγο... περιμένουν το πότε θα πιάσει κανα πουλί το iPhone...

Αν δουν τα δύσκολα και περάσει πολύς καιρός, στο iphone θα του βάλουν να βαρέσει βαλσαμωμένα...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...