Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση Hisense 55" Smart LED Ultra HD HDR H55B7100 @public 299€[ΤΕΛΟΣ]


Οράτιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, klainmein είπε

Ναι ναι b7100. Οι γωνίες θεασης με απασχολούν πιο πολύ και επειδή δε με πειράζει να δώσω 300κατι για τις άλλες,μην την πατήσω και δεν πάω τζάμπα σε lg/Samsung μόνο και μόνο επειδή η hisense είναι φθηνότερη...

Οι γωνίες θεασης είναι αψογες

Spoiler

IMG_20191127_225116.jpg.a6e69dee64431b1faef02328dd231d81.jpg

Spoiler

IMG_20191127_225108.jpg.f524b70930acccb863b3b99ed8f0e92d.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, anonik είπε

Εμένα στο 1/5 περίπου της έντασης αρχίζει και με ενοχλεί. Μήπως έτσι όπως την έχεις τοποθετήσει εχεις φράξει τα ηχεία;

Με εξαίρεση το sharpness που το έχω πιο χαμηλά, και το aspect ratio που το έχω στο auto,  εχουμε τις ίδιες ρυθμισεις. Εγώ δεν έχω τελειώσει με τις δοκιμές μου και ίσως αλλάζω το profil λίγο ανάλογα με το τι θα βλέπω, αλλά ειναι καλό που ειμαστε στα ίδια περίπου. Εσύ εχεις την 6100 αν ειδα απο την απάντησή σου πιο πάνω αλλά θεωρώ οτι το πανελ ειναι το ίδιο

το sharpness το εχω κει, γιατι βλεπω μονο 4k υλικο.

Για να λες οτι το εχεις χαμηλοτερα, μαλλον βλεπεις SD και HD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tagima είπε

Οι γωνίες θεασης είναι αψογες

IMG_20191127_225116.jpg

IMG_20191127_225108.jpg

Δώσε αν μπορείς φίλε μου ρυθμίσεις που έχεις καταλήξει. Πιστεύω θα ενδιαφέρει και άλλους να δοκιμάσουν. Εγώ εκτός απροόπτου θα την σετάρω την Παρασκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tagima είπε

Οι γωνίες θεασης είναι αψογες

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20191127_225116.jpg.a6e69dee64431b1faef02328dd231d81.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20191127_225108.jpg.f524b70930acccb863b3b99ed8f0e92d.jpg

Που σημαίνει ότι από εδώ που κάθομαι θα βλέπω τέλεια...; Σε ευχαριστώ πολύ!

B8DFD8C7-A2C8-4B39-AE03-A594FE31CC5C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

το sharpness το εχω κει, γιατι βλεπω μονο 4k υλικο.

Για να λες οτι το εχεις χαμηλοτερα, μαλλον βλεπεις SD και HD?

FHD προς το παρόν  καθώς ήταν το μάξιμουμ που μπορούσα να πάρω απο την προηγούμενη TV  και δεν εχω 4κ ετοιμο... Οταν θα μπορέσω να έχω offline υλικό σε 4Κ και πραγματικά έχει διαφορά το  sharpness  σε αυτή την τιμή τότε  θα το αλλάξω ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, anonik είπε

FHD προς το παρόν  καθώς ήταν το μάξιμουμ που μπορούσα να πάρω απο την προηγούμενη TV  και δεν εχω 4κ ετοιμο... Οταν θα μπορέσω να έχω offline υλικό σε 4Κ και πραγματικά έχει διαφορά το  sharpness  σε αυτή την τιμή τότε  θα το αλλάξω ναι.

αμα θες εχω "λινκ" να σου δωσωνα κατεβασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

αμα θες εχω "λινκ" να σου δωσωνα κατεβασεις

 

Spoiler

ευχαριστώ για την προσφορά Στείλε σε  PM μη σπαμάρουμε αλλο εδώ και γίνουμε κι επισήμως παράνομοι  (ξεκίνησα  ήδη να κατεβάζω αργααα  πολύ αργαααα μεσω torrent.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Δώσε αν μπορείς φίλε μου ρυθμίσεις που έχεις καταλήξει. Πιστεύω θα ενδιαφέρει και άλλους να δοκιμάσουν. Εγώ εκτός απροόπτου θα την σετάρω την Παρασκευή. 

Ρυθμίσεις; στο νετφλιξ 

Λειτουργία εικόνας δυναμικό και δεν έχω πειράξει τίποτε άλλο. 

Δεν πρόλαβα να πειράξω τίποτα σε βάθος λόγω πίεσης χρόνου. 

Θα ασχοληθώ την Κυριακή και αν καταλήξω κάπου καλύτερα θα το μοιραστώ μαζί σας. 

IMG_20191127_225100.jpg

29 λεπτά πριν, klainmein είπε

Που σημαίνει ότι από εδώ που κάθομαι θα βλέπω τέλεια...; Σε ευχαριστώ πολύ!

B8DFD8C7-A2C8-4B39-AE03-A594FE31CC5C.jpeg

Αν η 43αρα είναι όπως η 55αρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κανένα απολυτως θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

αμα θες εχω "λινκ" να σου δωσωνα κατεβασεις

Αδελφέ Ntinaras, αν έχεις την ευχαρίστηση,θα εκτιμούσα κι εγώ κάποιο σχετικό link σε pm.

Αναζητώ καλό ασυμπίεστο υλικό για "ταισμα" !

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, LosV είπε

Καλησπέρα. Υπαρχει περίπτωση να την βρω σε κάποιο public σε απόθεμα; (ή να την έχει παραγγείλει και να μην την θέλει κάποιος;) 

Λίγο νωρίτερα Που είδα έδειχνε ότι υπάρχει στο ψυχικό... 
 

η πλάκα είναι ότι έχει τελειώσει πρακτικά αλλά το διαφημιστικό μπάνερ παίζει ακόμα σε όλο το νετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ειδα πολυ νωρις τη Κυριακή, δεν τη παρήγγειλα λογω ελλειψης ΒΤ κι επειδη προορίζεται για υπνοδωμάτιο προσπέρασα.

Τη ξαναπετυχα σημερα σε αποθεμα και δεν τη παρήγγειλα αλλα με τρωει...

...εχουμε 43' και μια 50αρα δεν μοιαζει επαρκης αναβάθμιση για να προτιμησω τις 50αρες που ειναι στην ιδια τιμη.

F&U δεν ξαναπαιρνω...στον 1+ χρονο κολλαει, συχνα αλλα τυχαια, κι αφου μεινει για αρκετη ωρα ανοιχτη στο ιδιο καναλι....δυσκολο να αναπαραχθει σε καποιο τμημα service για να γινει αλλαγη...

...επισης καποιες φορές ξεκινάει με καμμένα χρωματα και πρεπει να αλλαξει καναλι για να στρωσει.

Οι δε ακριβότερες Samsung μπορεί να μην υποστηρίζουν καποια φορματ ηχου καιοι lg εχουν συχνα αυτο το ψευτο 4Κ πανελ.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες ερωτήσεις και από εμένα σχετικά με την τηλεόραση:

1. Αναφέρθηκε ότι φοράει VA panel.

Φωράει VA panel με direct LED ? Έχει μήπως ζώνες ελέγχου local dimming ή Full Array Local Dimming (FALD)?

Μιας και φωράει VA panel,γνωρίζουμε μήπως από κάποια tests τι ansi contrast, on/off contrast βγάζει ?

Μη με πάρετε στις σφαλιάρες,ξέρω,σε αυτή την κατηγορία τιμής τι να ζητήσει κάποιος,αλλά ρωτάω για να γνωρίζουμε τα specs της τηλεόρασης.

2. Ο ρυθμός ανανέωσης του πάνελ της είναι 50 Hz ή 100 Hz ?

3. Το πάνελ της είναι true 4K ή μήπως είναι από τα fake 4K panel (όπως πολλά fake 4K panel π.χ. πολλών LG στη χαμηλή κατηγορία τιμής με fake RGBW)?

4.Το πανελ της είναι εγγενώς  8 bit ή 10 bit ? Να φανταστώ ότι η τηλεόραση μάλλον δεν πρέπει να είναι Wide Color Gamut ( WCG ) ?

5. Αρχικά η συγκεκριμένη tv έχει 2 ή 3 χρόνια εγγύησης? Το 3 χρόνια,κάπου το είχα δει,αλλά δεν ξέρω αν μπερδεύω τις hisense με κάποια άλλη μάρκα.

Σχετικά με την 5ετη συνολική επέκταση εγγύησης (το πακέτο safety net που λέει το public) αν δεν την έβαλε κάποιος στο καλάθι μαζί με την τηλεόραση,μπορεί να την αγοράσει εκ των υστέρων από ένα κατάστημα public? Γνωρίζετε πόσο κοστίζει σε αυτή την περίπτωση? Πάντως αν την έβαζες μαζί με την παραγγελία της τηλεόρασης στο καλάθι ήταν +40 ευρώ η 5ετη επέκταση της εγγύησης.Εσείς τι γνώμη έχετε,αξίζει κανείς να βάλει και την 5ετή στη συγκεκριμένη tv?

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...