Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Ideapad C340-14API 14΄΄ IPS Touch R5-3500U/8GB/256GB @Kotsovolos 549€ ή με 512gb 499€


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μολις μου ρθε "προσφορα" για το νεο asus flip με τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό μας...κουκλάκι κι αυτό αλλά με τίποτα 350 παραπάνω για το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο...

έχει μικρότερα bezels στο κατω μέρος και αριθμητικό touchpad αλλά μνήμες στα 2400 και νομίζω δέχεται δεύτερο m.2 δίσκο, επίσης πιστεύω η θέση των ηχείων για λειτουργία τάμπλετ είναι καλύτερη στο δικό μας.

https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-asus-14-zenbook-flip-ryzen-5-3500u8gb512gb-ssdradeon-vega-8-um462da-ai012t/prod10070447pp/

https://www.asus.com/2-in-1-PCs/ASUS-ZenBook-Flip-14-UM462DA/Tech-Specs/

 

laptop-zenbook-Flip-UX462DA-400-1412801.jpg

Επεξ/σία από satelitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/12/2019 στις 5:29 ΜΜ, satelitas είπε

γιατι θα μας πονεσετε κι εσεις συντομα οταν θα παρετε στα ιδια λεφτα το 3700 με 16gb και φωτιζομενο πληκτρολογιο :P 

Δεν αξιζει ο 3700 σε σχεση με τον 3500 (εκτος κι αν ειναι ακριβως στην ιδια τιμη)

εχουν πολυ μικρη διαφορα στις επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα με τις μνημες τι παιζει?

 

εχει μια 8αρα η δυο 4ρες?

στο λαπτοπ της φιλης μου λεει το cpuz οτι εχει dual channel αλλα στα slots τα βγαζει γκρι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τελικα με τις μνημες τι παιζει?

εχει μια 8αρα η δυο 4ρες?

στο λαπτοπ της φιλης μου λεει το cpuz οτι εχει dual channel αλλα στα slots τα βγαζει γκρι :P

Soldered 4 plus 4 stick έχουν. Άνοιξε το.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πόσο σας κρατάει η μπαταρία στο μοντέλο 8 RAM / 512 SSD με τα 499€;

Όταν πήγα να το ξεκινήσω δεν άναβε και αναγκάστηκα να το βάλω στην πρίζα. Μετά άναψε και μου έβγαλε το μενού εγκατάσης των Windows.  Το περίεργο είναι ότι μέχρι να κάνω την εγκατάσταση (περίπου 15') ή μπαταρία είχε φτάσει στο 56% φόρτιση (και "απομένουν 45' μέχρι να φορτίσει πλήρως")!! Είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως δεν ήταν στο 0% στην αρχή αλλά δεν αφήνει να το ανάψεις χωρίς να είναι στην πρίζα για να μην κοπεί η εγκατάσταση στη μέση;

Επίσης την άλλη μέρα που είχε φορτίσει τελείως το έβγαλα από την πρίζα και μου έβγαζε ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΟΝΟ 3 ώρες 50 λεπτά . Είναι φυσιολογική τιμή; Να σημειωθεί ότι δεν ξεκίνησα καμιά εφαρμογή βαριά έτσι ώστε να υπολογίσει ότι απομένει λιγότερος χρόνος του κανονικού.

Φοβάμαι μην πήρα εκθεσιακό με λιωμένη μπαταρία. Να πω ότι ήρθε με τo μαύρο στρογγυλό αυτοκόλλητο της Lenovo στην εξωτερική κούτα αλλά μέσα το μηχάνημα δεν είχε ούτε ένα αυτοκόλλητο. Βέβαια ήταν καθαρό, χωρίς δακτυλιές κλπ. 

Υπόψιν ότι με το που ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση είχα Windows 10 Home και όχι S.

 

EDIT: Στο www.e-lenovo.gr αναφέρει "Mπαταρία επικής διάρκειας (ως 10 ώρες) με rapid charge"!!!!!!!!

Επεξ/σία από paniti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paniti είπε

Παιδιά πόσο σας κρατάει η μπαταρία στο μοντέλο 8 RAM / 512 SSD με τα 499€;

Όταν πήγα να το ξεκινήσω δεν άναβε και αναγκάστηκα να το βλαλω στην πρίζα. Το περίεργο είναι ότι μέχρι να κάνω την εγκατάσταση (περίπου 15') ή μπαταρία είχε φτάσει στο 56% φόρτιση!! Είναι φυσιολογικό αυτό; 

Επίσης την άλλη μέρα που είχε φορτίσει τελείως το έβγαλα από την πρίζα και μου έβγαζε υπόλοιπο μπαταρίας μόνο 3ω 50' . Είναι φυσιολογική τιμή;

Φοβάμαι μην πήρα εκθεσιακό με λιωμένη μπαταρία. Να πω ότι ήρθε με τo μαύρο στρογγυλό αυτοκόλλητο της Lenovo στην εξωτερική κούτα αλλά μέσα το μηχάνημα δεν είχε ούτε ένα αυτοκόλλητο. Βέβαια ήταν καθαρό, χωρίς δακτυλιές κλπ. 

Υπόψιν ότι με το που ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση είχα Windows 10 Home και όχι S.

EDIT: Στο www.e-lenovo.gr αναφέρει "Mπαταρία επικής διάρκειας (ως 10 ώρες) με rapid charge"!!!!!!!!

δεν ξέρω αν βοηθήσει αλλά δες το battery report 

How to Generate a Battery Report in Windows 10

You can easily generate a battery report by running the powercfg /batteryreport command. Press Windows key + X, click Command Prompt (Admin), type powercfg /batteryreport at the command prompt then hit the Enter key. The report will be saved under C:\Windows\System32 as battery-report.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, paniti είπε

Παιδιά πόσο σας κρατάει η μπαταρία στο μοντέλο 8 RAM / 512 SSD με τα 499€;

Όταν πήγα να το ξεκινήσω δεν άναβε και αναγκάστηκα να το βάλω στην πρίζα. Μετά άναψε και μου έβγαλε το μενού εγκατάσης των Windows.  Το περίεργο είναι ότι μέχρι να κάνω την εγκατάσταση (περίπου 15') ή μπαταρία είχε φτάσει στο 56% φόρτιση (και "απομένουν 45' μέχρι να φορτίσει πλήρως")!! Είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως δεν ήταν στο 0% στην αρχή αλλά δεν αφήνει να το ανάψεις χωρίς να είναι στην πρίζα για να μην κοπεί η εγκατάσταση στη μέση;

Επίσης την άλλη μέρα που είχε φορτίσει τελείως το έβγαλα από την πρίζα και μου έβγαζε ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΟΝΟ 3 ώρες 50 λεπτά . Είναι φυσιολογική τιμή; Να σημειωθεί ότι δεν ξεκίνησα καμιά εφαρμογή βαριά έτσι ώστε να υπολογίσει ότι απομένει λιγότερος χρόνος του κανονικού.

Φοβάμαι μην πήρα εκθεσιακό με λιωμένη μπαταρία. Να πω ότι ήρθε με τo μαύρο στρογγυλό αυτοκόλλητο της Lenovo στην εξωτερική κούτα αλλά μέσα το μηχάνημα δεν είχε ούτε ένα αυτοκόλλητο. Βέβαια ήταν καθαρό, χωρίς δακτυλιές κλπ. 

Υπόψιν ότι με το που ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση είχα Windows 10 Home και όχι S.

EDIT: Στο www.e-lenovo.gr αναφέρει "Mπαταρία επικής διάρκειας (ως 10 ώρες) με rapid charge"!!!!!!!!

Η διάρκεια μπαταρίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τα νούμερα βπου βλέπεις είναι ενδεικτικά και αναφέρουν το μέγιστο που μπορεί να φτάσει η μπαταρία κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει home και όχι s. Αμα ήταν εκθεσιακό θα είχε εμφανή σημάδια χρήση

Μόλις τώρα, Kenshin_Himura είπε

 

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Η διάρκεια μπαταρίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τα νούμερα βπου βλέπεις είναι ενδεικτικά και αναφέρουν το μέγιστο που μπορεί να φτάσει η μπαταρία κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει home και όχι s. Αμα ήταν εκθεσιακό θα είχε εμφανή σημάδια χρήση

Ναι αλλά άμα διαφημίζει μέχρι 10 ώρες θα περίμενε κανείς να του έβγαζε κανά 7-8 ώρες άμα το πρωτοβγάλει από την πρίζα και δεν τρέχει κάτι βαρύ. Δεν του έχω εγκαταστήσει το παραμικρό /δεν το έχω επιβαρύνει με κανέναν τρόπο.

Για αυτό και ρωτάω αυτούς που παρέλαβαν πόσο περίπου τους κρατάει.

Επεξ/σία από paniti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paniti είπε

Ναι αλλά άμα διαφημίζει μέχρι 10 ώρες θα περίμενε κανείς να του έβγαζε κανά 7-8 ώρες άμα το πρωτοβγάλει από την πρίζα και δεν τρέχει κάτι βαρύ. Δεν του έχω εγκαταστήσει το παραμικρό /δεν το έχω επιβαρύνει με κανέναν τρόπο.

Για αυτό και ρωτάω αυτούς που παρέλαβαν πόσο περίπου τους κρατάει.

7-8 ώρες με wifi ανοικτό browsing και κάνα libre στο background δεν κρατάει με τίποτα. Τώρα αν παίζεις σε flight mode με μειωμένη φωτεινότητα και να βλέπεις πχ ταινίες πιστεύω κάνα 4ωρο 6ωρο θα κρατάει. Αν δε σ' αρέσει μπορείς να το επιστρέψεις. Η νομοθεσία σου δίνει το δικαίωμα μέχρι και 14 μέρες μετά την αγορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paniti είπε

Ναι αλλά άμα διαφημίζει μέχρι 10 ώρες θα περίμενε κανείς να του έβγαζε κανά 7-8 ώρες άμα το πρωτοβγάλει από την πρίζα και δεν τρέχει κάτι βαρύ. Δεν του έχω εγκαταστήσει το παραμικρό /δεν το έχω επιβαρύνει με κανέναν τρόπο.

Για αυτό και ρωτάω αυτούς που παρέλαβαν πόσο περίπου τους κρατάει.

οι 10 ώρες λογικά είναι ένα ιδεώδες σενάριο με ultra savings και πολλές υποχωρήσεις, σε γενικές γραμμές θεωρώ πως ένα  4ωρο σε balanced είναι μια χαρά,

από περιέργεια την φουλαρα για να δω (γιατι παντα το εχω σε conservation οπου φορτιζει γυρω στο 60%)  και δειχνει  8 ωρες κ 18 λεπτά αλλα ειναι εντελώς σχετικο γιατι εξαρτάται απολυτα από την χρηση που θα κανουμε 

αν κανεις αυτο που σου εγραψα για το battery report (αν θες ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ κάνε κι ένα BIOS UPDATE στο 1.08 βελτιωνει την  αναφορά αποδοσης της μπαταριας) καταρχας θα δεις αναλυτικά ποτε ξεκινησε να λειτουργει συστηματικά η μπαταρια και ποσους κυκλους εχει, αν δεις πχ πως ξεκινησε πριν απο την αγορα σου με διαρκή χρήση εχεις ενα διαπραγματευτικο ατου αν το πας πίσω.

Τα αυτοκόλλητα που έλειπαν θα με προβλημάτιζαν κι εμενα, επισης μπες στο lenovo vantage μπας και εχει ενεργοποιηθει η εγγυηση πιο νωρίς απο την ημερομηνια αγορας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kenshin_Himura είπε

Έβαλε κάνεις linux στο μηχάνημα;

εγώ σε λίγο.. 2 ρυθμίσεις θέλει από το bios 

1. απενεργοποίηση secure boot

2. legacy os boot

Πως πας (αρχικά) στο bios? Μέσα από τις ρυθμίσεις των 10αριών (recovery μπλα μπλα google it). Μετά αν κάνεις το 1 μπορείς και μπαίνεις στο bios με del ή F2 δεν θυμαμαι (fn+f2 αν δεν αλλάξετε να λειτουργούν τα F από το bios).

 

Υ.Γ. τα μηχανάκια δεν είναι εκθεσιακά διότι ΠΟΤΕ δεν κυκλοφόρησε στις αλυσίδες αυτό το μοντέλο με τα 512gb παρά από την BF και μετά. δειτε και το ιστορικό στο sktoutz. Αν είχαν κάποιο σε βιτρίνα ήταν με τα 256gb που υπάρχει από παλιά. Το δικό μου με σφραγισμένο κουτί ήρθε.

 

Είχε όμως 2 προβλήματα και κανονικά ήταν για DOΑ. (Ανεμηστιράκι δεξιό να κάνει γκρργκρρρ διαρκή θόρυβο και ηχείο δεξιό με ελαφρύ τρίξιμο). Δυστυχώς δεν είχαν α΄λλο κομμάτι να μου δώσουν στον κωτσόβολο και αν το πήγαινα doa θα έπαιρνα απλά πίσω τα χρήματά μου (και θα έχανα την προσφορά) ή θα περίμενα να σταλεί για επισκευή μετά το ΔΟΑ το οποίο θα πει θα το έπαιρνα μετά τις γιορτές.. Η αντιπροσωπία με διαβεβαίωσε (γραπτώς) πως αν το ανοίξω πχ για να αλλάξω μνήμη η εγγύηση δεν χάνεται. Έτσι το άνοιξα να δω τι γίνεται και εντόπισα το πρόβλημα.

Το ανεμηστιράκι το επισκεύασα μόνος μου ανοίγοντας το λαπτοπ και αποσυρναμολογόντας το (ο έλικας/φτερωτή έβρισκε στο πάνω μέρος του αεραγωγού του. Αιτία ότι λόγω κακής συναρμολόγησης ενα καλώδιο που έδεινε ρεύμα σε αυτό αντί να είναι στο πλάι βρέθηκε από πάνω και το πίεζε και το "στράβωσε". Τελικά φτιάχτηκε με μικρή παρέμβαση/πατέντα από μένα ). Το δε΄υτερο θέμα μου το ηχείο λίγο με ενοχλεί (είμαι λίγο ψείρας) δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω και αν θα το αναγνώριζε η αντιπροσωπία ως βλάβη ή θα με έβγαζε τρελό. Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ και δεν είμαι σίγουρος τι μπορώ να του κάνω (πχ να το στερεώσω καλύτερα μη και δε συντονίζεται). 

Για μπαταρία δεν μου φαίνεται πολύ σούπερ αλλά γνωρίζω από τεστ για αυτό και άλλα λαπτοπ ότι απέχουν από το θεωρητικό κατά πολύ.

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paniti είπε

Παιδιά πόσο σας κρατάει η μπαταρία στο μοντέλο 8 RAM / 512 SSD με τα 499€;

Όταν πήγα να το ξεκινήσω δεν άναβε και αναγκάστηκα να το βάλω στην πρίζα. Μετά άναψε και μου έβγαλε το μενού εγκατάσης των Windows.  Το περίεργο είναι ότι μέχρι να κάνω την εγκατάσταση (περίπου 15') ή μπαταρία είχε φτάσει στο 56% φόρτιση (και "απομένουν 45' μέχρι να φορτίσει πλήρως")!! Είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως δεν ήταν στο 0% στην αρχή αλλά δεν αφήνει να το ανάψεις χωρίς να είναι στην πρίζα για να μην κοπεί η εγκατάσταση στη μέση;

Επίσης την άλλη μέρα που είχε φορτίσει τελείως το έβγαλα από την πρίζα και μου έβγαζε ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΜΟΝΟ 3 ώρες 50 λεπτά . Είναι φυσιολογική τιμή; Να σημειωθεί ότι δεν ξεκίνησα καμιά εφαρμογή βαριά έτσι ώστε να υπολογίσει ότι απομένει λιγότερος χρόνος του κανονικού.

Φοβάμαι μην πήρα εκθεσιακό με λιωμένη μπαταρία. Να πω ότι ήρθε με τo μαύρο στρογγυλό αυτοκόλλητο της Lenovo στην εξωτερική κούτα αλλά μέσα το μηχάνημα δεν είχε ούτε ένα αυτοκόλλητο. Βέβαια ήταν καθαρό, χωρίς δακτυλιές κλπ. 

Υπόψιν ότι με το που ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση είχα Windows 10 Home και όχι S.

EDIT: Στο www.e-lenovo.gr αναφέρει "Mπαταρία επικής διάρκειας (ως 10 ώρες) με rapid charge"!!!!!!!!

Αν και μου φαινεται λιγη η διαρκεια της μπαταριας σου. να ξερεις οτι πανω κατω τοσο κρατανε τα περισσοτερα λαπτοπ

επισης παιζει πολυ μεγαλο ρολο η χρηση...

αμα τραβαει φουλ ο επεξεργαστης και η καρτα γραφικων, παιζει να μη κρατησει ουτε μιση ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κοίταξα το Lenovo Vantage και η εγγύηση έχει αρχίσει από 1 μήνα ΠΡΙΝ το αγοράσω!!!

Επίσης κάτι παίζει με την κεραία του WiFi. Όταν είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το ρούτερ πιάνει φουλ ταχύτητα και όταν πάω στο δίπλα δωμάτιο πέφτει δραματικά η ταχύτητα (πολύ περισσότερο από το αναμενόμενο). Να φανταστείτε έχω το κινητό τηλέφωνο ακουμπισμένο στο τραπέζι δίπλα από το Lenovo και το κινητό πιάνει πολλαπλάσιες ταχύτητες!

Επίσης με το που το ξεκίνησα (για 2η φορά, μετά από 4 μέρες) η μπαταρία ήταν στο

95% - 7 ώρες απομένουν και μετά έπεσε

94% - 4,5 ώρες απομένουν

και τώρα είναι στο 85% - 3 ώρες απομένουν.

Όλα αυτά μέσα σε 15-20' χρήσης σχεδόν idle με εξαίρεση 2-3 fast.com / speedtest.net και το Lenovo Vantage.

 

34 λεπτά πριν, keysmith είπε

Υ.Γ. τα μηχανάκια δεν είναι εκθεσιακά διότι ΠΟΤΕ δεν κυκλοφόρησε στις αλυσίδες αυτό το μοντέλο με τα 512gb παρά από την BF και μετά. δειτε και το ιστορικό στο sktoutz. Αν είχαν κάποιο σε βιτρίνα ήταν με τα 256gb που υπάρχει από παλιά. Το δικό μου με σφραγισμένο κουτί ήρθε.

Η εγγύηση του δικού μου έχει ενεργοποιηθεί 2+ εβδομάδες πριν την Black Friday.

Το δικό μου σε κούτα με αυτοκόλλητο της Lenovo ήρθε αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...