Προς το περιεχόμενο

a-mobiles.gr


Valdazzar
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Για να παραμείνει το νήμα ανοιχτό:

1. Γράφετε κόσμια, χωρίς χαρακτηρισμούς για κανέναν. Προκύπτουν ευθύνες και για εσάς που τα γράφετε, και για το χώρο που τα αφήνει αναρτημένα.

2. Σε καμία απολύτως περίπτωση μην προτρέπετε (ούτε για "αστείο") σε παράνομες ενέργειες.

3. Μη δημοσιεύετε προσωπικά δεδομένα. 

4. Yπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να προχωρήσετε αρχικά σε καταγγελία στη Γραμμή Καταναλωτή στο 1520 εφόσον υπάρχει πρόβλημα με την ολοκλήρωση της παραγγελίας σας. 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AnargyrosGR είπε

Και εγώ έκανα αγορά από το A-mobiles στις 25/11/2019 (Πληρώθηκε με κάρτα) και μου είχαν πει το κλασσικό 4-15 εργάσιμες. Τελευταία επικοινωνία με το μαγαζί ήταν την Τρίτη 10/12/2019 και μου είπαν θα έρθει αυτή την εβδομάδα. Σήμερα έχουμε Παρασκευή και όλη μέρα δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο, ούτε κινητά από το πρωί. Επικοινώνισα με το skroutz και μου είπαν ακριβώς το ίδιο και ότι μάλλον θα πρέπει να προβούμε σε αυτές τις ενέργειες που ανεφέρετε εσείς πιο πάνω.

1. Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε, το έγγραφο που πιστοποιεί την αγορά προιόντος που το βρίσκουμε?

2. Για να κάνω Αμφισβήτηση συναλαγής (Πληρώθηκε με κάρτα) πρέπει να επικοινωνίσω με την τράπεζα και να κάνω κάποια έγγραφα?

3. Πως ακριβώς κάνουμε καταγγελία στον Συνήγορο του καταναλωτή? (http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/)

Αν η μήνυση σε αστυνομικό τμήμα είναι χωρίς κάποια επιβάρυνση μάλλον θα το κάνω και εγώ.

Μακάρι να πάρουμε τα χρήματα πίσω.

   Για την αμφισβήτηση συναλλαγής, πας στην τράπεζα και από εκεί σε κατευθύνουν. Κατά τα άλλα, ζήτησε από την τράπεζα φωτοτυπία με την συναλλαγή και βγάλτε φωτοτυπία, γιατί θα χρειαστεί να το καταθέσεις,  Αφενός  στην αστυνομία και  Αφετέρου στον συνήγορο του πολίτη.  Θα χρειαστείς επίσης και τα e-mail που έλαβες όταν έκανες την αγορά. 

5 λεπτά πριν, Panagiwths_v είπε

Καλησπερα σας, δεν ξέρω και γω τι έχει γίνει. Είχα παραγγείλει κανονικά περιμένοντας να ελένξουν τα στοιχεία μου για τιμολογιο. Από εκεί και πέρα στο διάστημα αυτό όσες φορες μίλησα με την κοπέλα στο τηλέφωνο αρχικά το σήκωνε πάντα, ούτε να καλέσω δυο και τρεις φορές ούτε τίποτα. Και εντελώς τυχαία πάτησα στο ιντερνετ για να μπω στο site τους μέσω του google και ήρθε στην αντίληψη μου αυτό το topic και έχω τρελαθει και διαβάζοντας όλα αυτά έχω τρελαθει και από το μεσημέρι και εγώ σήμερα άρχισα να κανω κλήσεις όπως όλοι σας φαντάζομαι και δεν το πιάνει κανεις, ήμουν τόσο ήσυχος για την παραγγελία μου και ότι οκά πήγαιναν ομαλά, γιατί όντως είχα κανονική επικοινωνία μαζί τους και άμεση τοσες μερες εκτός σήμερα. Στο μεταξύ πάντα κοιτάω αν έχουν αξιολογήσεις και να δω αν είναι «έμπιστο» το κατάστημα και είχαν 30 περίπου αξιολογήσεις στο Skroutz και όλες διαφορετικές αλλά ίσως ήταν και αυτές φτιαχτές. Αυτό που θα ήθελα και γω να ρωτήσω είναι ο κύριος που πήγε στο κατάστημα αν είναι καπου κοντά να κοιτάξει ξανά αν όντως υπάρχει εμπόρευμα μέσα ή κάτι το οποίο είτε να μας καθυσηχασει είτε ότι είναι 100% απάτη γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση.

 Κοίταξε φίλε, δεν θέλω να είμαι αυτός που θα σου γκρεμίσει τις ελπίδες, δεν έχω να σου πω κάτι αισιόδοξο. Το κατάστημα βρίσκεται στην Ελευσίνα, μπορείς να τσεκάρεις την οδό στο site του. Όσο για το αν έχει μέσα εμπόρευμα, αν ήμουν απατεώνας, δεν θα άφηνα τίποτα μέσα, φαντάζομαι αυτός ως περισσότερο έμπειρος, θα έχει φροντίσει. Παρόλα αυτά, αν πάει κάποιος από εκεί, ας μας πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, Panagiwths_v είπε

Καλησπερα σας, δεν ξέρω και γω τι έχει γίνει. Είχα παραγγείλει κανονικά περιμένοντας να ελένξουν τα στοιχεία μου για τιμολογιο. Από εκεί και πέρα στο διάστημα αυτό όσες φορες μίλησα με την κοπέλα στο τηλέφωνο αρχικά το σήκωνε πάντα, ούτε να καλέσω δυο και τρεις φορές ούτε τίποτα. Και εντελώς τυχαία πάτησα στο ιντερνετ για να μπω στο site τους μέσω του google και ήρθε στην αντίληψη μου αυτό το topic και έχω τρελαθει και διαβάζοντας όλα αυτά έχω τρελαθει και από το μεσημέρι και εγώ σήμερα άρχισα να κανω κλήσεις όπως όλοι σας φαντάζομαι και δεν το πιάνει κανεις, ήμουν τόσο ήσυχος για την παραγγελία μου και ότι οκά πήγαιναν ομαλά, γιατί όντως είχα κανονική επικοινωνία μαζί τους και άμεση τοσες μερες εκτός σήμερα. Στο μεταξύ πάντα κοιτάω αν έχουν αξιολογήσεις και να δω αν είναι «έμπιστο» το κατάστημα και είχαν 30 περίπου αξιολογήσεις στο Skroutz και όλες διαφορετικές αλλά ίσως ήταν και αυτές φτιαχτές. Αυτό που θα ήθελα και γω να ρωτήσω είναι ο κύριος που πήγε στο κατάστημα αν είναι καπου κοντά να κοιτάξει ξανά αν όντως υπάρχει εμπόρευμα μέσα ή κάτι το οποίο είτε να μας καθυσηχασει είτε ότι είναι 100% απάτη γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση.

Δεν μένω εκεί κοντά πήγα μόνο για να δω εάν υπάρχει κάποιος εκεί και να μιλήσω μαζί του. Δεν βρήκα κάποιον καθώς το κατάστημα ήταν κλειστό. Δεν έχω κάποια παραπάνω πληροφορία.

15 λεπτά πριν, AnargyrosGR είπε

Και εγώ έκανα αγορά από το A-mobiles στις 25/11/2019 (Πληρώθηκε με κάρτα) και μου είχαν πει το κλασσικό 4-15 εργάσιμες. Τελευταία επικοινωνία με το μαγαζί ήταν την Τρίτη 10/12/2019 και μου είπαν θα έρθει αυτή την εβδομάδα. Σήμερα έχουμε Παρασκευή και όλη μέρα δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο, ούτε κινητά από το πρωί. Επικοινώνισα με το skroutz και μου είπαν ακριβώς το ίδιο και ότι μάλλον θα πρέπει να προβούμε σε αυτές τις ενέργειες που ανεφέρετε εσείς πιο πάνω.

1. Επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε, το έγγραφο που πιστοποιεί την αγορά προιόντος που το βρίσκουμε?

2. Για να κάνω Αμφισβήτηση συναλαγής (Πληρώθηκε με κάρτα) πρέπει να επικοινωνίσω με την τράπεζα και να κάνω κάποια έγγραφα?

3. Πως ακριβώς κάνουμε καταγγελία στον Συνήγορο του καταναλωτή? (http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/)

Αν η μήνυση σε αστυνομικό τμήμα είναι χωρίς κάποια επιβάρυνση μάλλον θα το κάνω και εγώ.

Μακάρι να πάρουμε τα χρήματα πίσω.

1. Εγώ έδωσα το email που μου έστειλαν την ημέρα της παραγγελίας με όλα τα στοιχεία του προιόντος, τιμές, τρόπο πληρωμής κτλ

2. Πας σε ένα κατάστημα της Εθνικής τράπεζας και σε κατευθύνουν. ( εγω είχα ετοιμάσει όλα τα απαραίτητα χαρτιά που ανέφερα, καθώς και μια επιστολή υπογεγραμμένη που έκανε τη διαδικασία πιο εύκολη για αυτούς από άποψη χρόνου)

3. http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αφηστε τα μπλα μπλα σημερα εξω απο το μαγαζι ηταν τουλαχιστον 10 ανθρωποι ολοι κανανε μηνυση στο τμημα ελευσινας. Και για καποιους ασχετους η μηνυση ειναι ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ. και οσοι πατε απο κει και ρωτησετε στη διολανη καφετερια τι εγινε σημερα Παρασκευή  στις 12 το πρωι θα καταλαβετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρηγγειλα κινητό 25 Νοεμβρίου την ημέρα εκείνη εκανα την καταθέση και τελικά εκανα ακύρωση παραγγελειας 6/12 γιατι δεν είχα καλο προαίσθημα. Μου είπαν ότι μέχρι την Τετάρτη θα μπουν τα λεφτά πίσω ωστόσο σήμερα παρασκευη δεν έχουν μπει ακόμα και εννοείται δεν απαντάνε σε τηλ και εμαιλ πράγματικα εχω τρελαθεί. Το Σκρουτζ είπε ότι ειναι προβληματικό αυτο το μαγαζί για αυτο και σταμάτησαν τη συνεργασία. Εκανα ακύρωση εμβάσματος σήμερα μέσω winbank αλλα δεν ξέρω κατα Ποσο θα γίνει δεκτή η αίτηση. Πρεπει να βρούμε μια λύση ειναι πολλά τα λεφτά!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η τραπεζα εθνικη μου ειπε να κανω αμφισβητηση αλλα μου κανει περιεργεια ρε παιδια ηταν κλειστα το μαγαζι σημερα το εχει αδειασει? και γατι να το κανει ?αξιζει να γινε εγκληματιας για τηλεφωνα?παντως οτι και να γινει θα δει η τραπεζα οτι δεν εχει παραδωσει και ειναι αφαντος εστω και με καταθεση νομιζω πρεπει αν τα επιστρεψει η τραπεζα ετσι νομιζω εγω

3 ώρες πριν, Kakarina είπε

A- mobiles ΕΊΝΑΙΑΠΆΤΗ ΠΑΙΔΙΆ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑ!!!

 

2 ώρες πριν, Isildil είπε

 Επίσης, αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεί να κάνει μόνο, όποιος έχει κάνει πληρωμή μέσω κάρτας. Όσοι έχουν κάνει έμβασμα, δηλαδή κατάθεση στο λογαριασμό του, μπορούν απλά να κάνουν ένα αίτημα για να ζητήσουν πίσω τα χρήματα, με πιο απλά λόγια,  αυτός θα πρέπει να συμφωνήσει, δεν του τα κρατάει η τράπεζα, δεν ξέρω πόσες πιθανότητες θεωρείτε πως έχετε... συζητάμε για τον άνθρωπο που πιθανότητα μας εξαπάτησε για να μας ΠΑΡΕΙ όλα αυτά τα χρήματα, εντωμεταξύ έχει και χρέωση αυτό. Για την πληρωμή με κάρτα δεν γνωρίζω τι γίνεται, ήμουν από τους βλάκες που έκανε τραπεζική κατάθεση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geva1990 είπε

Καλα αφηστε τα μπλα μπλα σημερα εξω απο το μαγαζι ηταν τουλαχιστον 10 ανθρωποι ολοι κανανε μηνυση στο τμημα ελευσινας. Και για καποιους ασχετους η μηνυση ειναι ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ. και οσοι πατε απο κει και ρωτησετε στη διολανη καφετερια τι εγινε σημερα Παρασκευή  στις 12 το πρωι θα καταλαβετε

Πες μας ρε φίλε και εμάς τι έγινε σήμερα να μάθουμε που είμαστε από επαρχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει περιπτωση σε αμφισβητηση να στα δωσει πισω η τραπεζα τη στιγμη που βλεπει οτι δεν εχεισ παρει το εμπορευμα?

 

4 ώρες πριν, Kakarina είπε

A- mobiles ΕΊΝΑΙΑΠΆΤΗ ΠΑΙΔΙΆ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑ!!!

 

2 ώρες πριν, Isildil είπε

 Επίσης, αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεί να κάνει μόνο, όποιος έχει κάνει πληρωμή μέσω κάρτας. Όσοι έχουν κάνει έμβασμα, δηλαδή κατάθεση στο λογαριασμό του, μπορούν απλά να κάνουν ένα αίτημα για να ζητήσουν πίσω τα χρήματα, με πιο απλά λόγια,  αυτός θα πρέπει να συμφωνήσει, δεν του τα κρατάει η τράπεζα, δεν ξέρω πόσες πιθανότητες θεωρείτε πως έχετε... συζητάμε για τον άνθρωπο που πιθανότητα μας εξαπάτησε για να μας ΠΑΡΕΙ όλα αυτά τα χρήματα, εντωμεταξύ έχει και χρέωση αυτό. Για την πληρωμή με κάρτα δεν γνωρίζω τι γίνεται, ήμουν από τους βλάκες που έκανε τραπεζική κατάθεση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα περιμεντε λεφτα εσεις απο τη τραπεζα. Μονο με PayPal υπαρχει ασφαλη δοσοληψια. ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΓΙΑ 2 ΚΙΝΗΤΑ Ο ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΞΙΑΣ 1500 ΕΥΡΩ ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟΔΗΚΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ  ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΕΙ ΑΜΕΣΑ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΔΕΝ, ΚΑΘΗΣΤΕ ΣΠΙΤΑΚΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΠΛΟΚ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΡΘΟΥΝ ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΑ. 

Εμεις το πρωι ειμασταν εκει 6 ανθρωποι με 8000 ευρω  μειον στην πλατη. Τωρα ο νοων νωειτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια και αν εχει παρει τα λεφτα και εχει παει παναμα τι να κανει ο εισαγγελεας?

4 ώρες πριν, Kakarina είπε

A- mobiles ΕΊΝΑΙΑΠΆΤΗ ΠΑΙΔΙΆ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑ!!!

 

2 ώρες πριν, Isildil είπε

 Επίσης, αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεί να κάνει μόνο, όποιος έχει κάνει πληρωμή μέσω κάρτας. Όσοι έχουν κάνει έμβασμα, δηλαδή κατάθεση στο λογαριασμό του, μπορούν απλά να κάνουν ένα αίτημα για να ζητήσουν πίσω τα χρήματα, με πιο απλά λόγια,  αυτός θα πρέπει να συμφωνήσει, δεν του τα κρατάει η τράπεζα, δεν ξέρω πόσες πιθανότητες θεωρείτε πως έχετε... συζητάμε για τον άνθρωπο που πιθανότητα μας εξαπάτησε για να μας ΠΑΡΕΙ όλα αυτά τα χρήματα, εντωμεταξύ έχει και χρέωση αυτό. Για την πληρωμή με κάρτα δεν γνωρίζω τι γίνεται, ήμουν από τους βλάκες που έκανε τραπεζική κατάθεση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τυποσ οταν εκανα την καταθεση μου ηπαν στη τραπεζα οτι ο λογαριασμοσ του ηταν στο φοθλ δεν επαιρνε αλλο πρεπει να την εκανε με 2/3 απο εκατομυριο 

Μόλις τώρα, geva1990 είπε

τι σημαινει μονοπροσωπη ικε ρε φιλε  εξηγησε μας σε παρακαλω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος εχει βαρεσει κανονι δυνστο και μεχρι τωρα ο λογσριασμος του ειναι ενεργος και αυτος αραχτος στην νεα ιωνια. Εσυ κατσε σπιτι και ακου το μαμα. 

Ειναι ιδιωτικη εταιρια κεφαλαιουχα χωρις να δεσμευεται η οεριουσια σου. Με 600 ευρώ εισαι ετοιμος

Αμα πας στο τμημα και κανεις μηνυση θα σου λειθουν ολες οι αποριες. 

Για καποιους π κοιμουνται υο κανονι εχει οπλισει και οπου να ναι θα ριξει. Για αυτο οτι κανετε ΑΜΕΣΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η τραπεζα δεν εχει πρωτοκολλο να σου γυρισει τα χρηματα πισω τη στιγμη που ειναι εμσαζων και δεν εχεις παρει το αγαθο?με αποδειχτικα? η αστυνομια θα σε στειλει να πας εισαγελεα και αυτο τον οδηγει να ανει πτωχευση οποτε ????

4 ώρες πριν, Kakarina είπε

A- mobiles ΕΊΝΑΙΑΠΆΤΗ ΠΑΙΔΙΆ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΊΑ!!!

 

2 ώρες πριν, Isildil είπε

 Επίσης, αμφισβήτηση συναλλαγής μπορεί να κάνει μόνο, όποιος έχει κάνει πληρωμή μέσω κάρτας. Όσοι έχουν κάνει έμβασμα, δηλαδή κατάθεση στο λογαριασμό του, μπορούν απλά να κάνουν ένα αίτημα για να ζητήσουν πίσω τα χρήματα, με πιο απλά λόγια,  αυτός θα πρέπει να συμφωνήσει, δεν του τα κρατάει η τράπεζα, δεν ξέρω πόσες πιθανότητες θεωρείτε πως έχετε... συζητάμε για τον άνθρωπο που πιθανότητα μας εξαπάτησε για να μας ΠΑΡΕΙ όλα αυτά τα χρήματα, εντωμεταξύ έχει και χρέωση αυτό. Για την πληρωμή με κάρτα δεν γνωρίζω τι γίνεται, ήμουν από τους βλάκες που έκανε τραπεζική κατάθεση. 

 

τι πιθανοτητεσ εχεισ με αμφισβητηση τραπεζασ την στιγμη που ειναι αφαντος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...