Προς το περιεχόμενο

Laser Kyocera Ecosys P5021cdn


otso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν έχει καμία σχέση με το τόνερ ή το drum αυτό που βλέπω στις εικόνες.

Εχει να κάνει με το πως "μεταφράζει" ο υπολογιστής την κωδικοποίηση των αρχείων. 

ΠΧ PCL5 ή PCL6 ή Post script κλπ.

Κάπου πείραξες κάτι άθελα σου και τώρα σου βγάζει έτσι τις εικόνες. Αυτό επιβεβαιώνεται και απο τις άλλες εκτυπώσεις που παίρνεις στο διάγραμμα μενού που εκτυπώνει με χαμηλό dpi αλλά πεντακάθαρα.

Μπαίνεις πίνακα ελέγχου, κάνεις απεγκατάσταση τον εκτυπωτή και όλα τα προγράμματα του και ξανακάνεις εγκατάσταση απο την αρχή με τους προτεινόμενους οδηγούς και firmware απο το cd.

Αν κάνεις εγκατάσταση απο drivers απο το ιντερνετ, μπορεί να σου πετάξει τυχόν συμβατά τόνερ εκτός και να μην τα αναγνωρίζει.

Και εγώ έχω την εντύπωση ότι δεν έχει να κάνει με το ντραμ ή το τονερ μιας και το πρόβλημα είναι μόνο στις εικόνες και στα pdf. Προσπαθώ να βρω τρόπο να κάνω hard reset αλλά δεν γνωρίζω πως να το κάνω.. 

Αν περάσω νέους drivers στον υπολογιστή θα αλλάξει κάτι στο λογισμικό του εκτυπωτή; 

Υπάρχει τρόπος να περάσω ξανά το λογισμικό του εκτυπωτή; Σαν αναβάθμιση firmware. 

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει...

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 344
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, highpriest είπε

Δεν έχει καμία σχέση με το τόνερ ή το drum αυτό που βλέπω στις εικόνες.

Σου εγγυωμαι οτι αυτο το προβλημα οφειλεται στο τονερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα κάνεις μια δοκιμαστική εκτύπωση δηλαδή θα στη βγάλει χάλια;

Ή ένα έγγραφο word που έχει κάποια έγχρωμα σχηματάκια;

https://printtest.page/

Εκτύπωσε κάτι που δεν είναι pdf και κάποιο έγχρωμο κείμενο που δεν έχει κάποια φωτογραφία.

Επεξ/σία από jimakos00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, John31 είπε

Σου εγγυωμαι οτι αυτο το προβλημα οφειλεται στο τονερ.

Για πες μου φίλε μου, πως ακριβώς συμβαίνει αυτό, να επιλέγει το τονερ περιοχές πάνω στην σελίδα που τυπώνει με συγκεκριμένο dpi και σε κωδικοποίηση που βγάζει τις εικόνες με εμφανή pixel, ενώ ταυτόχρονα το υπόλοιπο κείμενο και σελίδα είναι εντάξει.

Ρωτάω για να μάθω κι εγώ επειδή τόσα χρόνια στην δουλειά δεν το έχω συναντήσει. Δηλαδή λες πως αν αλλάξει τονερ θα λυθεί το πρόβλημα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Άμα κάνεις μια δοκιμαστική εκτύπωση δηλαδή θα στη βγάλει χάλια;

Ή ένα έγγραφο word που έχει κάποια έγχρωμα σχηματάκια;

https://printtest.page/

Εκτύπωσε κάτι που δεν είναι pdf και κάποιο έγχρωμο κείμενο που δεν έχει κάποια φωτογραφία.

Βάζω τις εκτυπώσεις από το σάιτ που προτείνεις. Δεν βγήκαν καλά.. ίσως να είναι το τόνερ.. 

https://photos.app.goo.gl/cp3b2c9aYZvRgvEP9

Θα μου προτείνει κάποιος μαγαζί τσεκαρισμενα καλό να πάρω νέα τόνερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, highpriest είπε

Για πες μου φίλε μου, πως ακριβώς συμβαίνει αυτό, να επιλέγει το τονερ περιοχές πάνω στην σελίδα που τυπώνει με συγκεκριμένο dpi και σε κωδικοποίηση που βγάζει τις εικόνες με εμφανή pixel, ενώ ταυτόχρονα το υπόλοιπο κείμενο και σελίδα είναι εντάξει.

Δεν ξερω πως γινεται αυτο. Μαλλον οφειλεται σε καποια αυτοματη διορθωση που κανει κατα το ανοιγμα (Οn) του εκτυπωτη.
Αν παρατηρησεις ο εκτυπωτης του φιλου δεν τυπωνει καλα το yellow (φαινεται σε αυτη την test page https://photos.app.goo.gl/ZDB2fVkVe8Ey3YG78 που ειχε δωσει). Στη προσπαθεια να το διορθωσει παραγει αυτη την περιεργη εκτυπωση. Αν δεις εδω https://photos.app.goo.gl/cp3b2c9aYZvRgvEP9 στο Radial Color Gradients το μεγαλυτερο προβλημα εχει το κιτρινο. Προφανως αντοιστοιχει στο λευκο καποια αποχρωση του γκρι.
Οι εκτυπωτες που κανουν τοσο "εντονη" διορθωση εχουν την δυνατοτητα να τυπωνουν σχετικα σωστα ακομα και με πολυ φθαρμενα τυμπανα.
 

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, John31 είπε

Δεν ξερω πως γινεται αυτο. Μαλλον οφειλεται σε καποια αυτοματη διορθωση που κανει κατα το ανοιγμα (Οn) του εκτυπωτη.
Αν παρατηρησεις ο εκτυπωτης του φιλου δεν τυπωνει καλα το yellow (φαινεται σε αυτη την test page https://photos.app.goo.gl/ZDB2fVkVe8Ey3YG78 που ειχε δωσει). Στη προσπαθεια να το διορθωσει παραγει αυτη την περιεργη εκτυπωση. Αν δεις εδω https://photos.app.goo.gl/cp3b2c9aYZvRgvEP9 στο Radial Color Gradients το μεγαλυτερο προβλημα εχει το κιτρινο. Προφανως αντοιστοιχει στο λευκο καποια αποχρωση του γκρι.
Οι εκτυπωτες που κανουν τοσο "εντονη" διορθωση εχουν την δυνατοτητα να τυπωνουν σχετικα σωστα ακομα και με πολυ φθαρμενα τυμπανα.
 

Παραπάνω έγραψες πως φταίει το τόνερ. Τώρα γράφεις πως φταίει κάποια αυτόματη διόρθωση που κάνει ο εκτυπωτής κατά το άνοιγμα. Τι ισχύει;

Τι διορθώνει ο εκτυπωτής σε ένα τόνερ που είναι ελαττωματικό; Και πως το διορθώνει;

Νομίζω κάπου τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα, επειδή οι εκτυπωτές δεν λειτουργούν έτσι. Δώσε μου ένα λινκ απο μια πηγή που να αναφέρει πως ο εκτυπωτής διορθώνει ένα ελαττωματικό τόνερ ή φθαρμένο τύμπανο κατα το άνοιγμά του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Παραπάνω έγραψες πως φταίει το τόνερ. Τώρα γράφεις πως φταίει κάποια αυτόματη διόρθωση που κάνει ο εκτυπωτής κατά το άνοιγμα. Τι ισχύει;

Ενα κακης ποιοτητας τονερ μπορει να "λερωσει" καποιο τυμπανο και να το κανει να συμπεριφερεται σαν χαλασμενο. Ετσι το αντιστοιχο χρωμα να τυπωνεται "λαθος" (οπως το κιτρινο εδω). Τα υπολοιπα ισχυουν τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John31 είπε

Ενα κακης ποιοτητας τονερ μπορει να "λερωσει" καποιο τυμπανο και να το κανει να συμπεριφερεται σαν χαλασμενο. Ετσι το αντιστοιχο χρωμα να τυπωνεται "λαθος" (οπως το κιτρινο εδω). Τα υπολοιπα ισχυουν τα ιδια.

Δεν ισχύει αυτό σε αυτή την περίπτωση.

Το ότι μπορεί να είναι ελαττωματικό το κίτρινό του είναι ένα θέμα. Το ότι οι εκτυπώσεις του έχουν σαν στεφάνι γύρω απο τα γράμματα ή τις εικόνες και ένα σαν rasterized effect είναι ένα άλλο θέμα που δεν έχει καμία σχέση με το κίτρινο τόνερ. Να αλλάξει αν θέλει το κίτρινο τόνερ, αλλά αυτό δεν θα του δώσει εκτυπώσεις υψηλής ανάλυσης. Το άλλο του πρόβλημα θα παραμείνει. Αν ήταν λόγο ελαττωματικού κίτρινου τόνερ θα είχαμε άλλο αποτέλεσμα στην εκτύπωση. Πολύ πιο random ως προς την εμφάνιση στην εκτύπωση και σίγουρα όχι με περιγράμματα γύρω απο κάθε γράμμα ή εικόνα.

 

Εχει καθαρά να κάνει με κωδικοποίηση και κάτι που πείραξε άθελα του στους drivers και τις ρυθμίσεις.

Ενα παράδειγμα πχ για post script εδώ.

https://unix.stackexchange.com/questions/564073/why-is-my-postscript-print-quality-so-poor

 

Ή που θα ψάξει να βρει σε ποια κωδικοποίηση έκανε το λάθος (Ας ξεκινήσει με το post script που έβαλα και σαν παράδειγμα) ή που θα κανει φρέσκια εγκατάσταση, αφού τα απεγκαταστήσει όλα (η εύκολη λύση).  

και ένα tip: το ίδιο πρόβλημα συμβαίνει και όταν μας βγάζει ο εκτυπωτής διάφορα σύμβολα. Εχει χαλάσει ο "μεταφραστής" μεταξύ εκτυπωτή  και υπολογιστή.
https://forum.support.xerox.com/t5/Printing/Strange-characters-printed-sparsely-on-lots-of-pages/td-p/228784

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι....όμως όπως έγραψε ο φίλος αρχικά, όταν το έστειλε στην αντιπροσωπία και του το καθάρισαν ο εκτυπωτής δούλευε κανονικά κανένα δίμηνο.

Για εξήγησε πως γίνετε αυτό, αφού οι ρυθμίσεις πριν και μετά ήταν ίδιες

Εκτός και αν κάθε φορά πειράζει κάτι

Επεξ/σία από mikegad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2022 στις 9:16 ΜΜ, petinoss είπε

παραθέτω τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή παρακάτω.. Ξέρει κάποιος πως γίνεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων; Δεν το βρίσκω..

https://photos.app.goo.gl/HHMVsYvqfkovpjHx9

Και άλλες λεπτομέρειες του εκτυπωτή.. Το κίτρινο είναι πολύ αχνό.

https://photos.app.goo.gl/ZDB2fVkVe8Ey3YG78

 

Λοιπόν.. Τελικά τα κατάφερα! Δεν είχε να κάνει με το τόνερ! 

Έκανα 2 πράγματα. Έσβησα τους drivers από το pc και άφησα τα windows να κατεβάσουν νέους αυτόματα, αλλά πιστεύω δεν έκανε κάτι αυτό. Το επόμενο που έκανα ήταν να μπω μέσο του chrome στη σελίδα του εκτυπωτή και μπήκα σαν διαχειριστής (user name: Admin pass: Admin) και βρήκα πώς να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και έφτιαξαν όλα!  

Τέλος καλά όλα καλά! 

Τώρα έχω μάθει να τον λύνω και να καθαριζω τα drums και να φτιάχνω και το software. Πιστεύω είναι ο καλύτερος εκτυπωτής vfm! 

Ευχαριστώ όλη την ομάδα για τις συμβουλές!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχεις κανένα video για το λύσιμο του εκτυπωτή?

με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανε reset και τους counters? έχασε την IP?

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς συσχετίζεται η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με το θέμα στο κίτρινο τόνερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgeole είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς συσχετίζεται η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με το θέμα στο κίτρινο τόνερ;

Χωρίς να γνωρίζουμε τι κωδικοποίηση είχε βάλει ως default και με τι ρυθμίσεις και τι είχε πειραχτεί, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσωπικά δεν πιστεύω πως η επαναφορά βελτίωσε το τόνερ. Ούτε πως η απόδοση εκτύπωσης είχε σχέση με το κίτρινο τόνερ. Θεωρώ πως ήταν άλλο ξεχωριστό πρόβλημα. Η βελτιώθηκε απο τα λυσίματα και καθαρίσματα σε τόνερ και drum ή δεν βελτιώθηκε και θα το βρει μπροστά του σύντομα. Δεν έχει να κάνει με την επαναφορά που διόρθωσε ένα software πρόβλημα κωδικοποίησης και επικοινωνίας μεταξύ Η/Υ και εκτυπωτή. Το τόνερ αν δεν δουλεύει σωστά συνήθως είναι ή πρόβλημα των εξαρτημάτων του τόνερ ή του τσιπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smpt είπε

έχεις κανένα video για το λύσιμο του εκτυπωτή?

με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανε reset και τους counters? έχασε την IP?

Όχι δεν εχασε τίποτα από αυτά. Βίντεο έχει στο YouTube.

24 λεπτά πριν, georgeole είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς συσχετίζεται η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με το θέμα στο κίτρινο τόνερ;

Κάποιο μικρό θέματα ίσως να υπάρχει στο κίτρινο τόνερ, πάντως έχει φτιάξει η εκτύπωση καταπληκτικά πολύ. Θα βάλω φωτογραφίες να δείτε. Είναι η μέρα με τη νύχτα μόνο με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Χωρίς να γνωρίζουμε τι κωδικοποίηση είχε βάλει ως default και με τι ρυθμίσεις και τι είχε πειραχτεί, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσωπικά δεν πιστεύω πως η επαναφορά βελτίωσε το τόνερ. Ούτε πως η απόδοση εκτύπωσης είχε σχέση με το κίτρινο τόνερ. Θεωρώ πως ήταν άλλο ξεχωριστό πρόβλημα. Η βελτιώθηκε απο τα λυσίματα και καθαρίσματα σε τόνερ και drum ή δεν βελτιώθηκε και θα το βρει μπροστά του σύντομα. Δεν έχει να κάνει με την επαναφορά που διόρθωσε ένα software πρόβλημα κωδικοποίησης και επικοινωνίας μεταξύ Η/Υ και εκτυπωτή. Το τόνερ αν δεν δουλεύει σωστά συνήθως είναι ή πρόβλημα των εξαρτημάτων του τόνερ ή του τσιπ.

 

Θα το δείξει ο χρόνος.. Θα σας ενημερώσω για τυχών μελλοντικά προβλήματα.. Παντωε τώρα δουλεύει άριστα θα έλεγα. Ίσως χάνει λίγο στο κίτρινο αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με πρίν. Θα βάλω φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...