Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Οσο διαβαζω reviews και βλεπω benchmarks, τοσο πιο σιγουρος νιωθω οτι ο 10600k ειναι ισως ο μοναδικος επεξεργαστης της σειρας που αξιζει να αγορασεις. Μιλαμε φυσικα για εναν 8700k ουσιαστικα με launch price ενα 50ρικο λιγοτερο απο την χαμηλοτερη τιμη που ειδε ποτε ο 8700k (350 ευρω αν θυμαμαι καλα).

Μετα βαζεις κατω το κοστος mobo + cooler για να τον αξιοποιησεις και βγαινεις ξερω εγω κανα 150αρι (ισως και παραπανω) πανω απο το αντιστοιχο (3600 + B450 με stock cooler). Οποτε αν οντως σε ενδιαφερει το gaming γιατι να μην το δωσεις στην GPU αυτο το 150αρι και να ανεβεις κατηγορια?

300 ευρω την σημερον ημερα για 6/12 δεν τα εδινα με καμια παναγια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Οσο διαβαζω reviews και βλεπω benchmarks, τοσο πιο σιγουρος νιωθω οτι ο 10600k ειναι ισως ο μοναδικος επεξεργαστης της σειρας που αξιζει να αγορασεις. Μιλαμε φυσικα για εναν 8700k ουσιαστικα με launch price ενα 50ρικο λιγοτερο απο την χαμηλοτερη τιμη που ειδε ποτε ο 8700k (350 ευρω αν θυμαμαι καλα).

Μετα βαζεις κατω το κοστος mobo + cooler για να τον αξιοποιησεις και βγαινεις ξερω εγω κανα 150αρι (ισως και παραπανω) πανω απο το αντιστοιχο (3600 + B450 με stock cooler). Οποτε αν οντως σε ενδιαφερει το gaming γιατι να μην το δωσεις στην GPU αυτο το 150αρι και να ανεβεις κατηγορια?

Ωχ, επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως :P 

Γιατι μπορεί να έχεις ήδη 2080ti. Γιατί μπορεί να παίζεις CPU bound games. Γιατί μπορεί να παίζεις σε χαμηλά settings η resolutions. 


Να το επαναφέρω το παράδειγμα με τον 1600 μου που έρχινε μπουκάλι σε 1060 3gb? 


ΥΓ1. Δεν λέω οτι δεν ήταν καλή αγορά ο 1600, από τις καλύτερς που έχω κάνει, απλά λέω το δόγμα "΄ριξτα στην κάρτα" απλά δεν δουλεύει όταν ο άλλος έχει σαν στόχο Χ καρέ και ρίχνει settings για να πετύχει αυτά τα καρέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

300 ευρω την σημερον ημερα για 6/12 δεν τα εδινα με καμια παναγια

Δεν διαφωνω, αλλα αν θες το καλυτερο gaming performance και γουσταρεις Intel που αλλου να πας?

Ενταξει κοροιδια ειναι η ολη φαση μεταξυ μας αφου στο 10% διαφορας σε FPS εχουμε ξερω εγω 5 επεξεργαστες AMD και αλλους 15 της Intel.

Να 'χαμε να λεγαμε και bragging rights ολα τα υπολοιπα.

11 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ωχ, επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως :P 

Γιατι μπορεί να έχεις ήδη 2080ti. Γιατί μπορεί να παίζεις CPU bound games. Γιατί μπορεί να παίζεις σε χαμηλά settings η resolutions. 


Να το επαναφέρω το παράδειγμα με τον 1600 μου που έρχινε μπουκάλι σε 1060 3gb? 


ΥΓ1. Δεν λέω οτι δεν ήταν καλή αγορά ο 1600, από τις καλύτερς που έχω κάνει, απλά λέω το δόγμα "΄ριξτα στην κάρτα" απλά δεν δουλεύει όταν ο άλλος έχει σαν στόχο Χ καρέ και ρίχνει settings για να πετύχει αυτά τα καρέ. 

Αν εχεις ηδη 2080ti μην τα δωσεις για CPU αλλα κρατα τα για να παρεις 3080ti. Περισσοτερα frames θα παρεις σε καθε περιπτωση.

Ακομα να πουλησεις το stock με τους 1600?  😁

Αυτο με το μπουκαλι δεν καταλαβαινω γιατι το αναφερεις ως κατι περιεργο, παντοτε θα υπαρχει μπουκαλι ειτε CPU side, ειτε GPU side. Το σε ποιο config θα ειναι, σε ποια αναλυση και με τι settings ειναι αυτο που αλλαζει.

Ο ανταγωνιστικος π.χ. της Intel εκεινη την εποχη (7600k) αυτη την στιγμη μπορει να τρωει μπουκαλα με την ιδια GPU (1060 3gb) ακομα πιο ευκολα, ειδικα σε games που χρησιμοποιουν πυρηνες.

Και για να στο πω πιο λιανα, προτιμω να εχω τα higher minimum (και average min) σε αρκετα games του 1600 παρα ξερω εγω +10fps στα higher maximum του 7600k.

Σε καμια περιπτωση δεν προσφερει τιποτα στο συγκεκριμενο τοπικ, οπως δεν προσεφερε τιποτα και το παραδειγμα που εξακολουθεις να αναφερεις με τον 1600. Οποτε σταματα να επαναλαμβανεσαι χωρις λογο.

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Crus είπε

... με launch price ενα 50ρικο λιγοτερο απο την χαμηλοτερη τιμη που ειδε ποτε ο 8700k (350 ευρω αν θυμαμαι καλα).

 

Όχι 350 ευρά. 300 είχε παίξει για μια περίοδο στους ακατανόμαστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Όχι 350 ευρά. 300 είχε παίξει για μια περίοδο στους ακατανόμαστους.

Στο skroutz history βλεπω 350. Τεσπα ακομα και ετσι με launch prices θα επρεπε να υπολογιζουμε, αφου κανεις νοημων ανθρωπος δεν θα αγοραζε καινουριο τον 8700k σημερα σε οποιαδηποτε τιμη πανω απο 200 (αντε βαρια 250) ευρω.

Ο λογος συγκρισης ειναι για να δουμε τι "price cut" εκανε ουσιαστικα η Intel στον 8700k.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Crus είπε

Αν εχεις ηδη 2080ti μην τα δωσεις για CPU αλλα κρατα τα για να παρεις 3080ti. Περισσοτερα frames θα παρεις σε καθε περιπτωση.

Ακομα να πουλησεις το stock με τους 1600?  😁

Αυτο με το μπουκαλι δεν καταλαβαινω γιατι το αναφερεις ως κατι περιεργο, παντοτε θα υπαρχει μπουκαλι ειτε CPU side, ειτε GPU side. Το σε ποιο config θα ειναι, σε ποια αναλυση και με τι settings ειναι αυτο που αλλαζει.

Σε καμια περιπτωση δεν προσφερει τιποτα στο συγκεκριμενο τοπικ, οπως δεν προσεφερε τιποτα και το παραδειγμα που εξακολουθεις να αναφερεις με τον 1600. Οποτε σταματα να επαναλαμβανεσαι χωρις λογο.

Θα έπρεπε να καταλάβεις που κολλάει το παράδειγμα. Θα στο κάνω τάλιρα. 

Θα μπορούσες και τότε να πείς "μα καλά, τι να τον κάνεις τον 8700k, κοστίζει τα διπλάσια από τον 1600, οπότε πάρε 1600 και ρίξτα στην κάρτα". Θα έπερνα λοιπόν μια 1080 αντί για 1060 και θα είχα την κάρτα να με κοιτάει στο 50% usage ;) 

Μην πέσεις από την καρέκλα, αλλά υπάρχουν άτομα που στοχεύουν στο framerate και οχι στο ultra quality. Αν έχω κάρτα 1060, θα παίξω στα low γα να βγάλω 144 fps. Αν έχω 1070 και βγάζει 144 στο medium τότε ευχαρίστως να παίξω στα medium. Οπότε στο παράδειγμα μας ο 1600, με οτι κάρτα και να του έβαζα, 144 στο pubg δεν έβγαζε. Οπότε προτιμώ 1060 με 8700k παρά 1600 με 1080. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Στο skroutz history βλεπω 350. Τεσπα ακομα και ετσι με launch prices θα επρεπε να υπολογιζουμε, αφου κανεις νοημων ανθρωπος δεν θα αγοραζε καινουριο τον 8700k σημερα σε οποιαδηποτε τιμη πανω απο 200 (αντε βαρια 250) ευρω.

Ο λογος συγκρισης ειναι για να δουμε τι "price cut" εκανε ουσιαστικα η Intel στον 8700k.

 

Καμία μείωση τιμής δεν έκανε. Ουσιαστικά ο i7-8700 είναι EOL.

4 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Οπότε στο παράδειγμα μας ο 1600, με οτι κάρτα και να του έβαζα, 144 στο pubg δεν έβγαζε. Οπότε προτιμώ 1060 με 8700k παρά 1600 με 1080. 

 

Ναι αλλά η GTX 1060 δεν είναι "σοβαρή" κάρτα...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 10400F τι λέει? Νομίζω είναι ο πρώτος επεξεργαστής της Intel με 12 threads και τιμή κάτω από 200 ευρώ.

Εχει να πέσει κλάμα στα μεταχειρισμένα πάντως, για όσους θέλουν να πουλήσουν Intel επεξεργαστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, CometRyzen said:

Θα έπρεπε να καταλάβεις που κολλάει το παράδειγμα. Θα στο κάνω τάλιρα. 

Θα μπορούσες και τότε να πείς "μα καλά, τι να τον κάνεις τον 8700k, κοστίζει τα διπλάσια από τον 1600, οπότε πάρε 1600 και ρίξτα στην κάρτα". Θα έπερνα λοιπόν μια 1080 αντί για 1060 και θα είχα την κάρτα να με κοιτάει στο 50% usage ;) 

Μην πέσεις από την καρέκλα, αλλά υπάρχουν άτομα που στοχεύουν στο framerate και οχι στο ultra quality. Αν έχω κάρτα 1060, θα παίξω στα low γα να βγάλω 144 fps. Αν έχω 1070 και βγάζει 144 στο medium τότε ευχαρίστως να παίξω στα medium. Οπότε στο παράδειγμα μας ο 1600, με οτι κάρτα και να του έβαζα, 144 στο pubg δεν έβγαζε. Οπότε προτιμώ 1060 με 8700k παρά 1600 με 1080. 

Γτ συγκρίνεις έναν επεξεργαστή των 350 ευρο με εναν των 200? Και ο 8700 ηταν η απάντησή στον 1600-1700-1800. Η διάφορα μετάξι του 1600 και 7500-7600k-8400 ειναι που πρεπει να κοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντησω μια φορα να τελειωνουμε γιατι ειμαστε και εκτος θεματος που γραφουμε.

Aυτο το υφος του ξυπνιτζη που εχεις με τα "θα στα κανω ταλαρα" και "μην πεσεις απο την καρεκλα" καλα θα κανεις να το κοψεις. Ουτε κυρος δινει στην απαντησεις σου, ουτε σε κανει πιο εξυπνο.

Και μεταξυ μας το επιχειρημα σου πασχει και μπαζει. Αν θελω high FPS δεν θα παω στον 1600, ουτε τοτε που βγηκε θα πηγαινα, ουτε τωρα για να του κολλησω μια 2080ti. Κανενας νοημων ανθρωπος δεν θα το εκανε.

Λογικη δεν εχει ουτε το 8700k + 1060 αλλα ουτε το 1600 + 1080 για να παρεις 144+ consistent FPS. Επισης ειναι διαφορετικα τα κριτηρια για να πιασεις 144+ FPS στο CSGO και διαφορετικα για το PUBG ξερω εγω.

Για αυτο και αυτους που τους ενδιαφερει το sport που περιγραφεις και σε ολα τα FPS games, δεν θα παρουν 8700k με 1060 που λες αλλα θα τα ακουμπησουν σε 9900k (πλεον 10900k) και 2080ti και τελειωνει υποθεση. Ολα τα αλλα που γραφεις ειναι αβγοφετες. Αν τωρα δεν εχεις τα φραγκα ριχνεις απλα την αναλυση οσο πατο μπορεις και δουλευεις με αυτα που εχεις.

Ολοι οι υπολοιποι που εχουμε αλλη αν θες λογικη, δεν βαζουμε μια καρτα των 800 ευρω σε ενα build με επεξεργαστη των 100 ευρω αλλα ουτε εναν επεξεργαστη των 600 ευρω με μια καρτα των 150 ευρω (εκτος αν θες το pc πρωτα για δουλεια και κανα light gaming). Οπως αντιστοιχα δεν βαζουμε και μια μητρικη των 300 ευρω ή μια υδροψυξη των 150 ευρω σε μια CPU των 150 ευρω.

Προφανως λεφτα του καθενως ειναι και οτι θελει τα κανει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp44christos είπε

Γτ συγκρίνεις έναν επεξεργαστή των 350 ευρο με εναν των 200? Και ο 8700 ηταν η απάντησή στον 1600-1700-1800. Η διάφορα μετάξι του 1600 και 7500-7600k-8400 ειναι που πρεπει να κοιτάς.

Aμα αυτο καταλαβες οτι συγκρινω αστο να παει στο διαολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε να δουμε πως θα ψυξετε τον 10900K. Θελει ειτε Noctua NH-D15 είτε καλυτερα μια καλη υδροψυξη. (300+ W στα 5.2GHz :lol: )

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, CometRyzen said:

Aμα αυτο καταλαβες οτι συγκρινω αστο να παει στο διαολο

Νομίζω οτι ουτε εγω ουτε ο @Crus έχουμε καταλάβει. Τα έχουμε μπερδέψει...

Πάμε παρακάτω. το 10400 δεν λεει τπτ @atheatos

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Θα σου απαντησω μια φορα να τελειωνουμε γιατι ειμαστε και εκτος θεματος που γραφουμε.

Aυτο το υφος του ξυπνιτζη που εχεις με τα "θα στα κανω ταλαρα" και "μην πεσεις απο την καρεκλα" καλα θα κανεις να το κοψεις. Ουτε κυρος δινει στην απαντησεις σου, ουτε σε κανει πιο εξυπνο.

Και μεταξυ μας το επιχειρημα σου πασχει και μπαζει. Αν θελω high FPS δεν θα παω στον 1600, ουτε τοτε που βγηκε θα πηγαινα, ουτε τωρα για να του κολλησω μια 2080ti. Κανενας νοημων ανθρωπος δεν θα το εκανε.

Λογικη δεν εχει ουτε το 8700k + 1060 αλλα ουτε το 1600 + 1080 για να παρεις 144+ consistent FPS. Επισης ειναι διαφορετικα τα κριτηρια για να πιασεις 144+ FPS στο CSGO και διαφορετικα για το PUBG ξερω εγω.

Για αυτο και αυτους που τους ενδιαφερει το sport που περιγραφεις και σε ολα τα FPS games, δεν θα παρουν 8700k με 1060 που λες αλλα θα τα ακουμπησουν σε 9900k (πλεον 10900k) και 2080ti και τελειωνει υποθεση. Ολα τα αλλα που γραφεις ειναι αβγοφετες. Αν τωρα δεν εχεις τα φραγκα ριχνεις απλα την αναλυση οσο πατο μπορεις και δουλευεις με αυτα που εχεις.

Ολοι οι υπολοιποι που εχουμε αλλη αν θες λογικη, δεν βαζουμε μια καρτα των 800 ευρω σε ενα build με επεξεργαστη των 100 ευρω αλλα ουτε εναν επεξεργαστη των 600 ευρω με μια καρτα των 150 ευρω (εκτος αν θες το pc πρωτα για δουλεια και κανα light gaming). Οπως αντιστοιχα δεν βαζουμε και μια μητρικη των 300 ευρω ή μια υδροψυξη των 150 ευρω σε μια CPU των 150 ευρω.

Προφανως λεφτα του καθενως ειναι και οτι θελει τα κανει.

Αφου δεν εχει λογικη τοτε τι συνεχιζεις με τον 3600 και την καλυτερη καρτα?? Αυτο σου εξηγω αλλα δεν το καταλαβαινεις. Αυτος που κοιταει να παριε ξεκλειδωτο Intel δεν ειναι προφανες το τι δουλεια θελει να κανει? Οποτε που στο διαολο κολλαει ο 3600 με την καλυτερη καρτα? Να την κανει τι την καρτα? Tους k τους αγοράζεις να τους πας στα 5+ ghz με ram στο θεο να παιζεις με CPU μπουκαλα. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ καρτας. Απλά οσο πιο low end καρτα εχεις τοσο θα ριχνεις settings. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Νομίζω οτι ουτε εγω ουτε ο @Crus έχουμε καταλάβει. Τα έχουμε μπερδέψει...

Πάμε παρακάτω. το 10400 δεν λεει τπτ @atheatos

Είναι χειρότερος από τον 8700 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...