Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Papanikolis είπε

@CometRyzen δεν θες να καταλάβεις μάλλον ή κάνεις πως δεν θες..! Σου ξανά λέω το πώς βρέθηκαν στα χέρια μου αυτοί οι 4 επεξεργαστές κ για πόσο καιρο δεν έχει καμία σημασία....μην στέκεσαι στην "μετάβαση" 8700k-9700k" δεν έγραψα μόνο για αυτούς τους δύο άλλωστε..  Μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν υπήρχε καμία διαφορά στο gaming; Μπορείς να αντιληφθείς ότι η Ίντελ πουλάει ξανά ζεσταμενο φαγητό πόσα χρόνια; αν όχι μείνε σε αυτό που έγραψες αν δεν το καταλαβαίνεις

Ρε φιλε τι διαφορα να εχει στο gaming απο 8700 σε 9700 ας πουμε? Χαιρω πολυ χαιροπουλος :P 

H Intel σε τι σε κοροιδεψε, πολυ θα ηθελα να το μαθω. Οχι τιποτα, να δω αν με κοροδειυει και μενα να μην ξαναγορασω. 

Διαφορα στο gaming, συμφωνα με ολα τα non gpu bound benchmarks υπαρχει με τον 3700x.

 

https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i9-10900k-processor-review,1.html

 

Σαυτο εδω ας πουμε εχει μεσα και τους νεους, και τους 8700 - 9700 - 9900 που ειχες. Τωρα αν ειναι το benchmark ψεμματα τι να σου πω, ανεβασε δικα σου benchmarks αφου ειχες ολο αυτο το hardware να μας δειξει οτι δεν υπαρχει διαφορα και θα σε πιστεψω. Μεχρι τοτε εχω απλα την αποψη σου εναντια στα κορυφαια reviewing sites, και φανταζομαι σου ειναι ξεκαθαρο το ποια απο τα 2 θα προτιμησω να πιστεψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να το ελαφρυνουμε λιγο..

Και μονο που εκανε τετοιο videaο καποιος που εχει τοσους συνδρομητες ( καλος η κακος δεν το κρινω , κοιταω καθαρα την απηχηση )  δειχνει οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα για την intel  και καλο ειναι να βλεπουμε τα πραγματα απο ολες τις πλευρες και χωρις φανατισμους .. ( πραγμα που δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι ο καθενας θα επρεπε να ενδιαφερεται για την τσεπη του και μονο ) ..Υποπτευομαι οτι η intel  παλι εχει πεσει σε στρατηγικη ας ¨"πληρωσουμε" και πιεσουμε οτι υπαρχει απο youtubers- καναλια - σιτε κλπ  γιατι βλεπει οτι στην ουσια εχει μεινει πισω ... Και καιρος να ανασυνταχτει με τοσο μεγαλη εταιρεια που ειναι και να βγαλει αξιοζηλευτα προιοντα και να χαρουμε ολοι σαν καταναλωτες...

ΥΓ:  Αυτο το i love intel  ειναι με χωρισε πηγε με αλλον αλλα εγω εκει κολλημενος ενα πραγμα..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ρε φιλε τι διαφορα να εχει στο gaming απο 8700 σε 9700 ας πουμε? Χαιρω πολυ χαιροπουλος :P 

H Intel σε τι σε κοροιδεψε, πολυ θα ηθελα να το μαθω. Οχι τιποτα, να δω αν με κοροδειυει και μενα να μην ξαναγορασω. 

Διαφορα στο gaming, συμφωνα με ολα τα non gpu bound benchmarks υπαρχει με τον 3700x.

https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i9-10900k-processor-review,1.html

Σαυτο εδω ας πουμε εχει μεσα και τους νεους, και τους 8700 - 9700 - 9900 που ειχες. Τωρα αν ειναι το benchmark ψεμματα τι να σου πω, ανεβασε δικα σου benchmarks αφου ειχες ολο αυτο το hardware να μας δειξει οτι δεν υπαρχει διαφορα και θα σε πιστεψω. Μεχρι τοτε εχω απλα την αποψη σου εναντια στα κορυφαια reviewing sites, και φανταζομαι σου ειναι ξεκαθαρο το ποια απο τα 2 θα προτιμησω να πιστεψω 

Πρώτον αφού έχεις κολλήσει ΜΟΝΟ με τον 8700-9700, η Ίντελ βγήκε κ είπε στην 9η σειρά ότι είναι η καλύτερη gaming cpu... Ααα δεν εννοούσε ότι ο i7 9700 ήταν καλύτερος του i7 8700?? 

Δεύτερον μπορείς να πιστέψεις ότι θέλεις.... Αν δεν μπορείς να έχεις δική σου εμπειρία κ γνώση εννοείται μπορείς να είσαι πρόβατο κ να κοιτάς τι σπρώχνει το κάθε site... 4 cpu, 3 ξανά ζεσταμενο της intel κ 1 της amd, σε 1440p 144hz ΟΧΙ 720p ούτε 1080p, καμία διαφορά.... 

Πίστευε αυτά που σου προωθούν τα site.... Τα 10 fps πάνω ή κάτω Έλα πες μου αν βλέπεις διαφορά στο μάτι σου σε τέτοιο μόνιτορ.... 

Σε λίγο θα μας πεις ότι θα δεις διαφορά 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Πρώτον αφού έχεις κολλήσει ΜΟΝΟ με τον 8700-9700, η Ίντελ βγήκε κ είπε στην 9η σειρά ότι είναι η καλύτερη gaming cpu... Ααα δεν εννοούσε ότι ο i7 9700 ήταν καλύτερος του i7 8700?? 

Δεύτερον μπορείς να πιστέψεις ότι θέλεις.... Αν δεν μπορείς να έχεις δική σου εμπειρία κ γνώση εννοείται μπορείς να είσαι πρόβατο κ να κοιτάς τι σπρώχνει το κάθε site... 4 cpu, 3 ξανά ζεσταμενο της intel κ 1 της amd, σε 1440p 144hz ΟΧΙ 720p ούτε 1080p, καμία διαφορά.... 

Πίστευε αυτά που σου προωθούν τα site.... Τα 10 fps πάνω ή κάτω Έλα πες μου αν βλέπεις διαφορά στο μάτι σου σε τέτοιο μόνιτορ.... 

Σε λίγο θα μας πεις ότι θα δεις διαφορά 😂😂😂

Ναι, και ότι ο 9100f είναι καλύτερος του 8700k. Αφου είναι 9η σειρά, τι δεν? Σου ρθε μνμα απτον πρίγκηπα της Νιγηρίας? Τι του απάντησες? 

Εχω την δικιά μου εμπειρία και γνώση. Έχω 8700,εχω 3600, είχα και 1600. 

Νταξει, άρα εσύ μου λες ότι το guru 3d ας πούμε που βγάζει 50 fps παραπάνω τον 9900k λέει ψέμματα. OK, θες να μου τρέξεις ένα από τα test που κάνει το guru 3d χωρίς gpu μπουκάλα να μου δείξεις τα νούμερα σου? Πιάσε το farcry ας πούμε. Αν βγάζεις τα ίδια με τον 9900k αύριο το πρωί πάω να αγοράσω ryzen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Για να το ελαφρυνουμε λιγο..

Και μονο που εκανε τετοιο videaο καποιος που εχει τοσους συνδρομητες ( καλος η κακος δεν το κρινω , κοιταω καθαρα την απηχηση )  δειχνει οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα για την intel  και καλο ειναι να βλεπουμε τα πραγματα απο ολες τις πλευρες και χωρις φανατισμους .. ( πραγμα που δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι ο καθενας θα επρεπε να ενδιαφερεται για την τσεπη του και μονο ) ..Υποπτευομαι οτι η intel  παλι εχει πεσει σε στρατηγικη ας ¨"πληρωσουμε" και πιεσουμε οτι υπαρχει απο youtubers- καναλια - σιτε κλπ  γιατι βλεπει οτι στην ουσια εχει μεινει πισω ... Και καιρος να ανασυνταχτει με τοσο μεγαλη εταιρεια που ειναι και να βγαλει αξιοζηλευτα προιοντα και να χαρουμε ολοι σαν καταναλωτες...

ΥΓ:  Αυτο το i love intel  ειναι με χωρισε πηγε με αλλον αλλα εγω εκει κολλημενος ενα πραγμα..

Χαχαχαχα. Φίλε, πόσα πακέτα πρέπει να έχει σπρώξει η μπλε κάτω από το τραπέζι;

Αν παρατηρήσεις, λίγοι μιλάνε ξεκάθαρα για θερμοκρασίες.

Νταξ, παπάτζες έκανε η μπλε 5 χρόνια τώρα και δεν τους λυπάμε.

Εγώ σε μια γωνιά κάθομαι και γελάω.

Να δω όταν θα βγαίνουν φωτιές πως θα το μπαλώσουν.

Σημείωση: Ιντελάκιας έγινα, έχω τον 8700Κ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Θα έπρεπε να καταλάβεις που κολλάει το παράδειγμα. Θα στο κάνω τάλιρα. 

Θα μπορούσες και τότε να πείς "μα καλά, τι να τον κάνεις τον 8700k, κοστίζει τα διπλάσια από τον 1600, οπότε πάρε 1600 και ρίξτα στην κάρτα". Θα έπερνα λοιπόν μια 1080 αντί για 1060 και θα είχα την κάρτα να με κοιτάει στο 50% usage ;) 

Μην πέσεις από την καρέκλα, αλλά υπάρχουν άτομα που στοχεύουν στο framerate και οχι στο ultra quality. Αν έχω κάρτα 1060, θα παίξω στα low γα να βγάλω 144 fps. Αν έχω 1070 και βγάζει 144 στο medium τότε ευχαρίστως να παίξω στα medium. Οπότε στο παράδειγμα μας ο 1600, με οτι κάρτα και να του έβαζα, 144 στο pubg δεν έβγαζε. Οπότε προτιμώ 1060 με 8700k παρά 1600 με 1080. 

Σου έγραψα ξανά ότι ο τρόπος που γράφεις σε κάνει να χάνεις το δίκιο σου.

Στο παραπάνω σενάριο έχεις δίκιο. Θα πάρεις τη CPU που θα μπορεί να σου δώσει τα περισσότερα fps. Το ερώτημα είναι, πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό το σενάριο; Ποιος παίρνει hardware με μόνο σκοπό να παίζει το Χ παιχνίδι στα Υ fps; Ποιος προτιμά να ρίχνει ποιότητα γραφικών σε επίπεδο 2000 (γιατί τα low που λες εκεί παραπέμπουν) για να έχει παραπάνω fps; Νομίζω κανείς, ή αν όχι κανείς, το ποσοστό θα είναι πολύ μικρό. Όταν συγκρίνουμε δύο προϊόντα, πρέπει να παίρνουμε ένα μέσο όρο. Ακραία σενάρια χρήσης θα υπάρχουν πάντα.

Σε ότι αφορά τους 10th gen Intel, δε βρίσκω κανένα επεξεργαστή που στη δική μου χρήση (code compiling, media transcoding, VMs, scientific calculations) να έχουν το ελάχιστο πλεονέκτημα σε σχέση με τον 3900X που έχω, αλλά και με οποιονδήποτε επεξεργαστή της σειράς Zen 2. Αν η δική μου χρήση δε θεωρείται mainstream, σίγουρα είναι πολύ πιο συνήθης από το ακραίο σενάριο που παρουσίασες παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

, δε βρίσκω κανένα επεξεργαστή που στη δική μου χρήση (code compiling, media transcoding, VMs, scientific calculations) να έχουν το ελάχιστο πλεονέκτημα σε σχέση με τον 3900X που έχω, αλλά και με οποιονδήποτε επεξεργαστή της σειράς Zen 2. Αν η δική μου χρήση δε θεωρείται mainstream, σίγουρα είναι πολύ πιο συνήθης από το ακραίο σενάριο που παρουσίασες παραπάνω.

 

Ρε φίλε σοβαρά να σε ρωτήσω κάτι ; Επειδή έχω δει και άλλους που κάνουν ερωτήσεις του στυλ "τι PC να αγοράσω για προγραμματισμό" κλπ, τι προγράμματα και επιστημονικές εφαρμογές τρέχεις και χρειάζεσαι 12-πύρηνο επεξεργαστή;;

Virtual Machines το καταλαβαίνω, όπως και όσον αφορά το transcoding. Αλλά σχετικά με τα άλλα; Έχω ένα γνωστό που είναι προγραμματιστής και αυτός και έχει έναν i5-2400 ο οποίος του είναι υπεραρκετός. Τι στο καλό στη NASA δουλεύουν όλοι και θέλουν τέτοιους επεξεργαστές για προγραμματισμό...;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Σου έγραψα ξανά ότι ο τρόπος που γράφεις σε κάνει να χάνεις το δίκιο σου.

Στο παραπάνω σενάριο έχεις δίκιο. Θα πάρεις τη CPU που θα μπορεί να σου δώσει τα περισσότερα fps. Το ερώτημα είναι, πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό το σενάριο; Ποιος παίρνει hardware με μόνο σκοπό να παίζει το Χ παιχνίδι στα Υ fps; Ποιος προτιμά να ρίχνει ποιότητα γραφικών σε επίπεδο 2000 (γιατί τα low που λες εκεί παραπέμπουν) για να έχει παραπάνω fps; Νομίζω κανείς, ή αν όχι κανείς, το ποσοστό θα είναι πολύ μικρό. Όταν συγκρίνουμε δύο προϊόντα, πρέπει να παίρνουμε ένα μέσο όρο. Ακραία σενάρια χρήσης θα υπάρχουν πάντα.

Σε ότι αφορά τους 10th gen Intel, δε βρίσκω κανένα επεξεργαστή που στη δική μου χρήση (code compiling, media transcoding, VMs, scientific calculations) να έχουν το ελάχιστο πλεονέκτημα σε σχέση με τον 3900X που έχω, αλλά και με οποιονδήποτε επεξεργαστή της σειράς Zen 2. Αν η δική μου χρήση δε θεωρείται mainstream, σίγουρα είναι πολύ πιο συνήθης από το ακραίο σενάριο που παρουσίασες παραπάνω.

Καταρχάς, καταλαβαίνεις οτι μου λες οτι έχω δίκιο, αλλά δεν είναι ωραίος ο τρόπος μου? :P Και στην  τελική ποιος να είναι ο τρόπος μου, οταν ο αλλος μπαινει σε προιον που προφανως δεν τον ενδιαφερει και ουσιαστικα αποκαλει οποιον τον ενδιαφερει ανιδεο, και στα καπακια οτι τον ΚΟΥΡΑΣΕΣ κιολας που υπομονετικα του εξηγεις γιατι για ΕΣΕΝΑ το προιον εχει νοημα? 

Ρε συ, το έγραψα και πριν, στα περισσότερα παιχνίδια ρίχνεις τα shadows και παιρνεις 30-40% επιδόσεις. Δεν είναι όλα τέρμα low, ουτε είναι τοσο scalable τα παιχνίδια. Δηλαδη πέρα απο τα textures και αντε το hbao (που και αυτο το κλεινεις στα competitive) όλα τα άλλα settings ελάχιστες διαφορές κάνουν. Με shadows και κανα 2 settings στο low μια κάρτα των 300 ευρώ πιάνει επιδόσεις 2080ti. 

Δεν το θεωρώ ακραίο το σενάριο. Ίσα ίσα, πιο ακραίο θεωρώ το σενάριο να πάρει ο άλλος k CPU με υδροψύξεις bdie rams και τα συναφή, να τον πάει στα 5+ghz και να παίζει ultra settings / 4k ας πουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σου έγραψα ξανά ότι ο τρόπος που γράφεις σε κάνει να χάνεις το δίκιο σου.

Στο παραπάνω σενάριο έχεις δίκιο. Θα πάρεις τη CPU που θα μπορεί να σου δώσει τα περισσότερα fps. Το ερώτημα είναι, πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό το σενάριο; Ποιος παίρνει hardware με μόνο σκοπό να παίζει το Χ παιχνίδι στα Υ fps; Ποιος προτιμά να ρίχνει ποιότητα γραφικών σε επίπεδο 2000 (γιατί τα low που λες εκεί παραπέμπουν) για να έχει παραπάνω fps; Νομίζω κανείς, ή αν όχι κανείς, το ποσοστό θα είναι πολύ μικρό. Όταν συγκρίνουμε δύο προϊόντα, πρέπει να παίρνουμε ένα μέσο όρο. Ακραία σενάρια χρήσης θα υπάρχουν πάντα.

Σε ότι αφορά τους 10th gen Intel, δε βρίσκω κανένα επεξεργαστή που στη δική μου χρήση (code compiling, media transcoding, VMs, scientific calculations) να έχουν το ελάχιστο πλεονέκτημα σε σχέση με τον 3900X που έχω, αλλά και με οποιονδήποτε επεξεργαστή της σειράς Zen 2. Αν η δική μου χρήση δε θεωρείται mainstream, σίγουρα είναι πολύ πιο συνήθης από το ακραίο σενάριο που παρουσίασες παραπάνω.

Why you are not playing dem games bruh?😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε φίλε σοβαρά να σε ρωτήσω κάτι ; Επειδή έχω δει και άλλους που κάνουν ερωτήσεις του στυλ "τι PC να αγοράσω για προγραμματισμό" κλπ, τι προγράμματα και επιστημονικές εφαρμογές τρέχεις και χρειάζεσαι 12-πύρηνο επεξεργαστή;;

Virtual Machines το καταλαβαίνω, όπως και όσον αφορά το transcoding. Αλλά σχετικά με τα άλλα; Έχω ένα γνωστό που είναι προγραμματιστής και αυτός και έχει έναν i5-2400 ο οποίος του είναι υπεραρκετός. Τι στο καλό στη NASA δουλεύουν όλοι και θέλουν τέτοιους επεξεργαστές για προγραμματισμό...;;

Ξέρω μια οδοντίατρο που έχει ένα 486dx2 για να σημειώνει τα ραντεβού και τις "επισκευές". Ο Malakudi μπορεί να τρέχει 6 VM και χίλια μύρια στο backround αφού είναι εργαλείο δουλειάς. Οι άλλοι που αγοράζουν 9900K για να παίζουν Fortnite και τα σκουπιδό-games της εποχής μας είναι πιο "λογικοί" ή αυτός που βγάζει "μεροκάματο" ;

Επεξ/σία από 50EuroUser
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ναι, και ότι ο 9100f είναι καλύτερος του 8700k. Αφου είναι 9η σειρά, τι δεν? Σου ρθε μνμα απτον πρίγκηπα της Νιγηρίας? Τι του απάντησες? 

Εχω την δικιά μου εμπειρία και γνώση. Έχω 8700,εχω 3600, είχα και 1600. 

Νταξει, άρα εσύ μου λες ότι το guru 3d ας πούμε που βγάζει 50 fps παραπάνω τον 9900k λέει ψέμματα. OK, θες να μου τρέξεις ένα από τα test που κάνει το guru 3d χωρίς gpu μπουκάλα να μου δείξεις τα νούμερα σου? Πιάσε το farcry ας πούμε. Αν βγάζεις τα ίδια με τον 9900k αύριο το πρωί πάω να αγοράσω ryzen. 

Δεν σου σύγκρινα μεμονωμένο παιχνίδι όπως κανεος εσύ τώρα! Έχεις σίγουρα πρόβλημα στο να επικοινωνήσεις κ να καταλάβεις τι σου γράφει ο άλλος..  έγραψα σαν gamer ότι δεν είδα διαφορά με αυτά τα cpu σε ίδιο μόνιτορ κ ίδια κάρτα στο gaming... Ποιος μέσος gamer θα δει την διαφορά των 5-10 fps στα 150 fps? Εκτός αν όλοι γίνατε streamers κ βγάζετε λεφτά να ζήσετε την ζωή σας, αν με πιάνεις τι εννοώ πάλι γιατί δεν... anyway τώρα καταλαβαίνω γιατί τρως τόσο κράξιμο από τα υπόλοιπα μέλη! Δεν θα ξανά ασχοληθώ με τις αναρτήσεις σου, αποπροσανατολίζεις μέλη που ζητούν βοήθεια κ το έχω δει αυτό..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε φίλε σοβαρά να σε ρωτήσω κάτι ; Επειδή έχω δει και άλλους που κάνουν ερωτήσεις του στυλ "τι PC να αγοράσω για προγραμματισμό" κλπ, τι προγράμματα και επιστημονικές εφαρμογές τρέχεις και χρειάζεσαι 12-πύρηνο επεξεργαστή;;

Virtual Machines το καταλαβαίνω, όπως και όσον αφορά το transcoding. Αλλά σχετικά με τα άλλα; Έχω ένα γνωστό που είναι προγραμματιστής και αυτός και έχει έναν i5-2400 ο οποίος του είναι υπεραρκετός. Τι στο καλό στη NASA δουλεύουν όλοι και θέλουν τέτοιους επεξεργαστές για προγραμματισμό...;;

Το full rebuild ενός project με αρκετά αρχεία και αρκετά μεγάλο κώδικα παίρνει χρόνο, δε θες να χάνεις χρόνο στα rebuilds. Η διαφορά από 2600Κ σε 1700Χ ήταν σημαντική, από 1700Χ σε 2700Χ όχι, από 2700Χ σε 3900Χ επίσης ήταν σημαντική. Τρέχω επίσης κάποιες εξομοιώσεις που όσο πιο πολλά cores έχεις τόσο καλύτερα, αλλά αυτό γίνεται σπάνια, δε θα πήγαινα δηλαδή σε Thradripper μόνο για αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Για να το ελαφρυνουμε λιγο..

ΥΓ:  Αυτο το i love intel  ειναι με χωρισε πηγε με αλλον αλλα εγω εκει κολλημενος ενα πραγμα..

O linus του σημερα δεν εχει καμια σχεση με τον Linus του χτες.  Και ειναι και ντροπη να μιλαει αυτος για Enthusiasts που εχει σταματησει να κανει reviews σε μητρικες,ψυκτρες και κουτια,ποιος ο Linus....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Ξέρω μια οδοντίατρο που έχει ένα 486dx2 για να σημειώνει τα ραντεβού και τις "επισκευές". Ο Malakudi μπορεί να τρέχει 6 VM και χίλια μύρια στο backround αφού είναι εργαλείο δουλειάς. Οι άλλοι που αγοράζουν 9900K για να παίζουν Fortnite και τα σκουπιδό-games της εποχής μας είναι πιο "λογικοί" ή αυτός που βγάζει "μεροκάματο" ;

 

Άλλο 486 και άλλο i5-2400. Μην χρησιμοποιείς υπερβολές για να δείξεις ότι έχεις δίκιο. Εσύ που ξέρεις ότι βγάζει μεροκάματο; Φίλος του είσαι; Και εγώ ξέρω προγραμματιστή όπως είπα που με i5-2400 κάνει μια χαρά την δουλειά του. Προγραμματιστή όμως, όχι προγραμματιστή/insomnia version και δεν εννοώ το άλλο παλικάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Καταρχάς, καταλαβαίνεις οτι μου λες οτι έχω δίκιο, αλλά δεν είναι ωραίος ο τρόπος μου? :P Και στην  τελική ποιος να είναι ο τρόπος μου, οταν ο αλλος μπαινει σε προιον που προφανως δεν τον ενδιαφερει και ουσιαστικα αποκαλει οποιον τον ενδιαφερει ανιδεο, και στα καπακια οτι τον ΚΟΥΡΑΣΕΣ κιολας που υπομονετικα του εξηγεις γιατι για ΕΣΕΝΑ το προιον εχει νοημα? 

Ρε συ, το έγραψα και πριν, στα περισσότερα παιχνίδια ρίχνεις τα shadows και παιρνεις 30-40% επιδόσεις. Δεν είναι όλα τέρμα low, ουτε είναι τοσο scalable τα παιχνίδια. Δηλαδη πέρα απο τα textures και αντε το hbao (που και αυτο το κλεινεις στα competitive) όλα τα άλλα settings ελάχιστες διαφορές κάνουν. Με shadows και κανα 2 settings στο low μια κάρτα των 300 ευρώ πιάνει επιδόσεις 2080ti. 

Δεν το θεωρώ ακραίο το σενάριο. Ίσα ίσα, πιο ακραίο θεωρώ το σενάριο να πάρει ο άλλος k CPU με υδροψύξεις bdie rams και τα συναφή, να τον πάει στα 5+ghz και να παίζει ultra settings / 4k ας πουμε. 

Έχεις δίκιο στο συγκεκριμένο σενάριο, θεωρώ όμως πως το συγκεκριμένο σενάριο είναι ακραίο. Αναφέρεις competitive, λες και όλοι είναι οι παιχταράδες που χάνουν αν έχουν λίγο λιγότερα frames. Δε ξέρω ίσως εγώ δεν έχω επαφή μεγάλη με αυτό τον κόσμο, αλλά μου φαίνεται γελοίο να παίζεις ένα παιχνίδι στο low για να έχεις πλεονέκτημα στο latency, λες και είσαι ο υπερπαίκτης που νιώθεις τη διαφορά 100 με 120 fps. Εγώ αντίθετα βλέπω πχ στο SOTTR σημεία που τα textures χάνουν το alignment μεταξύ τους ή από μακριά ξαφνικά εμφανίζονται αντικείμενα, ακόμα και στα highest settings και απορώ, που είναι η εξέλιξη στα γραφικά; Τέτοια προβλήματα υπήρχαν από εποχής Tomb Raider στην 3DFX Voodoo!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...