Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το full rebuild ενός project με αρκετά αρχεία και αρκετά μεγάλο κώδικα παίρνει χρόνο, δε θες να χάνεις χρόνο στα rebuilds. Η διαφορά από 2600Κ σε 1700Χ ήταν σημαντική, από 1700Χ σε 2700Χ όχι, από 2700Χ σε 3900Χ επίσης ήταν σημαντική. Τρέχω επίσης κάποιες εξομοιώσεις που όσο πιο πολλά cores έχεις τόσο καλύτερα, αλλά αυτό γίνεται σπάνια, δε θα πήγαινα δηλαδή σε Thradripper μόνο για αυτά.

 

Σε ποια γλώσσα προγραμματίζεις ; Ο μέσος προγραμματιστής δεν χρειάζεται τόσο ισχυρό PC, εκτός αν δουλεύεις σε κάποιο ερευνητικό ίδρυμα ή κάτι τέτοιο. Τέλοσπάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Άλλο 486 και άλλο i5-2400. Μην χρησιμοποιείς υπερβολές για να δείξεις ότι έχεις δίκιο. Εσύ που ξέρεις ότι βγάζει μεροκάματο; Φίλος του είσαι; Και εγώ ξέρω προγραμματιστή όπως είπα που με i5-2400 κάνει μια χαρά την δουλειά του. Προγραμματιστή όμως, όχι προγραμματιστή/insomnia version και δεν εννοώ το άλλο παλικάρι...

Έκανα τη δουλειά μου με τον 2600Κ για πολλά χρόνια. Δεν λέω ότι δε κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά η διαφορά από 2600Κ σε 1700Χ ήταν πολύ αισθητή. Και η διαφορά από 2700Χ σε 3900Χ ήταν πάλι σημαντική, όχι τόσο όσο όταν πήγα από 2600Κ σε 1700Χ αλλά ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Άλλο 486 και άλλο i5-2400. Μην χρησιμοποιείς υπερβολές για να δείξεις ότι έχεις δίκιο. Εσύ που ξέρεις ότι βγάζει μεροκάματο; Φίλος του είσαι; Και εγώ ξέρω προγραμματιστή όπως είπα που με i5-2400 κάνει μια χαρά την δουλειά του. Προγραμματιστή όμως, όχι προγραμματιστή/insomnia version και δεν εννοώ το άλλο παλικάρι...

Και επειδή εσύ γνωρίζεις ...ένα προγραμματιστή που καλά καλά δεν μας είπες τι κώδικα γράφει και που τον εφαρμόζει, πάει να πει ότι όλοι δουλεύουν ή έχουν τις ίδιες ανάγκες με αυτόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχεις δίκιο στο συγκεκριμένο σενάριο, θεωρώ όμως πως το συγκεκριμένο σενάριο είναι ακραίο. Αναφέρεις competitive, λες και όλοι είναι οι παιχταράδες που χάνουν αν έχουν λίγο λιγότερα frames. Δε ξέρω ίσως εγώ δεν έχω επαφή μεγάλη με αυτό τον κόσμο, αλλά μου φαίνεται γελοίο να παίζεις ένα παιχνίδι στο low για να έχεις πλεονέκτημα στο latency, λες και είσαι ο υπερπαίκτης που νιώθεις τη διαφορά 100 με 120 fps. Εγώ αντίθετα βλέπω πχ στο SOTTR σημεία που τα textures χάνουν το alignment μεταξύ τους ή από μακριά ξαφνικά εμφανίζονται αντικείμενα, ακόμα και στα highest settings και απορώ, που είναι η εξέλιξη στα γραφικά; Τέτοια προβλήματα υπήρχαν από εποχής Tomb Raider στην 3DFX Voodoo!

Κάτσε ρε συ, τα low δεν τα βάζεις για τα fps. Τα βάζεις για visibility. Πχ με το hbao σε αρκετά παιχνίδια δεν βλέπεις την τύφλα σου για να παίξεις σε multiplayer (cod warzone ας πούμε). 

Στο pubg όπως και στο Cs go ας πούμε αν δεν ρίξεις settings εκεί που γινεται βαβούρα έχεις χοντρά drops. Δεν μιλάμε για 100 με 120, μιλάμε να κάνεις spikes από τα 200 στα 60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Σε ποια γλώσσα προγραμματίζεις ; Ο μέσος προγραμματιστής δεν χρειάζεται τόσο ισχυρό PC, εκτός αν δουλεύεις σε κάποιο ερευνητικό ίδρυμα ή κάτι τέτοιο. Τέλοσπάντων...

C/C++ σε Linux. Για παράδειγμα ένα πρόσφατο project ήταν να φτιαχτεί ένα plugin σε cuda για το ffmpeg που θα έκανε κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Όποτε άλλαζα cuda version στα header files, χρειαζόταν full rebuild. Το να το κάνεις από 5 λεπτά στα 2,5 λεπτά είναι πολύ σημαντικό.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TR-909 είπε

Και επειδή εσύ γνωρίζεις ...ένα προγραμματιστή που καλά καλά δεν μας είπες τι κώδικα γράφει και που τον εφαρμόζει, πάει να πει ότι όλοι δουλεύουν ή έχουν τις ίδιες ανάγκες με αυτόν?

 

Γιατί, ρώτησες;

Κώδικά σε Java γράφει (αν ξέρεις από αυτό...) και δουλεύει σε εταιρεία αλλά και ως freelance. Στη δουλειά του από ότι μου έχει πει χρησιμοποιεί πιο πολύ το laptop που είναι ένας 4C /8T i7 κάτι.

Τι προγράμματα γράφει ακριβώς στην δουλειά του δε το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Κάτσε ρε συ, τα low δεν τα βάζεις για τα fps. Τα βάζεις για visibility. Πχ με το hbao σε αρκετά παιχνίδια δεν βλέπεις την τύφλα σου για να παίξεις σε multiplayer (cod warzone ας πούμε). 

Στο pubg όπως και στο Cs go ας πούμε αν δεν ρίξεις settings εκεί που γινεται βαβούρα έχεις χοντρά drops. Δεν μιλάμε για 100 με 120, μιλάμε να κάνεις spikes από τα 200 στα 60. 

Όταν στα νιάτα μου έπαιζα Unreal Tournament δεν έριχνα τα γραφικά για να μη με αποσυντονίζουν. Ίσα ίσα ήθελα να έχω όσο καλύτερα γραφικά γίνεται, να αισθάνεσαι ότι αυτό που βλέπεις είναι όσο πιο κοντά στο φωτορεαλιστικό. Ειλικρινά δε καταλαβαίνω την αντίθετη λογική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, malakudi είπε

C/C++ σε Linux. Για παράδειγμα ένα πρόσφατο project ήταν να φτιαχτεί ένα plugin σε cuda για το ffmpeg που θα έκανε κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Όποτε άλλαζα cuda version στα header files, χρειαζόταν full rebuild. Το να το κάνεις από 5 λεπτά στα 2,5 λεπτά είναι πολύ σημαντικό.

Οκ και εγώ C++ χρησιμοποιώ περισσότερο. Αλλά τέτοιο project δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα. Παίζει ρόλο και η φύση της δουλειάς , τι απαιτήσεις έχει κλπ...

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

G.Skill's fast DDR4-5000 RAM will probably cost more than your GPU

Ποιος θα πατήσει την σκανδάλη ; 

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Κάτσε ρε συ, τα low δεν τα βάζεις για τα fps. Τα βάζεις για visibility. Πχ με το hbao σε αρκετά παιχνίδια δεν βλέπεις την τύφλα σου για να παίξεις σε multiplayer (cod warzone ας πούμε). 

Στο pubg όπως και στο Cs go ας πούμε αν δεν ρίξεις settings εκεί που γινεται βαβούρα έχεις χοντρά drops. Δεν μιλάμε για 100 με 120, μιλάμε να κάνεις spikes από τα 200 στα 60. 

Κανένα drop, με όλα τα cpu που αναφέρθηκα πιο πίσω κ με το μόνιτορ 2κ 144hz κ 2080super πουθενά κ κανένα drop στο pubg.. όλα πάντα max settings

Τώρα εσύ που έχεις δει από 200 σε 60 fps.... Τι να πω 😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Όταν στα νιάτα μου έπαιζα Unreal Tournament δεν έριχνα τα γραφικά για να μη με αποσυντονίζουν. Ίσα ίσα ήθελα να έχω όσο καλύτερα γραφικά γίνεται, να αισθάνεσαι ότι αυτό που βλέπεις είναι όσο πιο κοντά στο φωτορεαλιστικό. Ειλικρινά δε καταλαβαίνω την αντίθετη λογική.

Πόσο καλός ήσουν όμως? 😋

Για τον average Joe προφανώς, το bottleneck είναι ο ίδιος και όχι το hardware του. Προσωπικά παίζω dota 2 (η τουλάχιστον έπαιζα μέχρι πριν 3 μήνες) με 2 account στο top 0.3% των παιχτών. Όταν είσαι σε αυτό το επίπεδο ας πούμε το παραμικρό προβάδισμα κάνει την διαφορά. Άμα τα βάλω όλα τέρμα παίζει τόσο εφφε και μπιου μπιου που δυσκολεύομαι να καταλάβω τι γίνεται, όπως και τα fps όταν πάνε πάνω κάτω δεν κάνει register το click οταν το θες. Προφανώς μιλάμε για μικρές διαφορές αλλά τις καταλαβαίνεις. 

1 λεπτό πριν, Papanikolis είπε

Κανένα drop, με όλα τα cpu που αναφέρθηκα πιο πίσω κ με το μόνιτορ 2κ 144hz κ 2080super πουθενά κ κανένα drop στο pubg.. όλα πάντα max settings

Τώρα εσύ που έχεις δει από 200 σε 60 fps.... Τι να πω 😂😂😂😂😂

Είσαι νέος στο pubg μάλλον, μέχρι να βγει η έκδοση 1 έβλεπα κάτι 40αρια και 50αρια με τον 1600. Που και τωρα φαντάζομαι τα ίδια θα συμβαίνουν αλλά δεν ξέρω, έχω καιρό να παίξω. Δηλαδή μου λες τώρα ότι είσαι 1440p ultra κλειδωμένος στα 144? Νταξει... 

Τα 15 emoticons δεν σε κάνουν πιο σωστό. Και χωρίς κανένα emoticon, άμα έχεις δίκιο έχεις δίκιο 😋😁😋😁😋😋😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Πόσο καλός ήσουν όμως? 😋

Για τον average Joe προφανώς, το bottleneck είναι ο ίδιος και όχι το hardware του. Προσωπικά παίζω dota 2 (η τουλάχιστον έπαιζα μέχρι πριν 3 μήνες) με 2 account στο top 0.3% των παιχτών. Όταν είσαι σε αυτό το επίπεδο ας πούμε το παραμικρό προβάδισμα κάνει την διαφορά. Άμα τα βάλω όλα τέρμα παίζει τόσο εφφε και μπιου μπιου που δυσκολεύομαι να καταλάβω τι γίνεται, όπως και τα fps όταν πάνε πάνω κάτω δεν κάνει register το click οταν το θες. Προφανώς μιλάμε για μικρές διαφορές αλλά τις καταλαβαίνεις. 

Μέτριος ήμουν, έπαιζα για τη διασκέδαση. Έρχεσαι στα λόγια μου με αυτά που λες, το να είσαι στο 0,3% top παικτών είναι το ακραίο σενάριο, δεν είναι η νόρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Πόσο καλός ήσουν όμως? 😋

Για τον average Joe προφανώς, το bottleneck είναι ο ίδιος και όχι το hardware του. Προσωπικά παίζω dota 2 (η τουλάχιστον έπαιζα μέχρι πριν 3 μήνες) με 2 account στο top 0.3% των παιχτών. Όταν είσαι σε αυτό το επίπεδο ας πούμε το παραμικρό προβάδισμα κάνει την διαφορά. Άμα τα βάλω όλα τέρμα παίζει τόσο εφφε και μπιου μπιου που δυσκολεύομαι να καταλάβω τι γίνεται, όπως και τα fps όταν πάνε πάνω κάτω δεν κάνει register το click οταν το θες. Προφανώς μιλάμε για μικρές διαφορές αλλά τις καταλαβαίνεις. 

Είσαι νέος στο pubg μάλλον, μέχρι να βγει η έκδοση 1 έβλεπα κάτι 40αρια και 50αρια με τον 1600. Που και τωρα φαντάζομαι τα ίδια θα συμβαίνουν αλλά δεν ξέρω, έχω καιρό να παίξω. Δηλαδή μου λες τώρα ότι είσαι 1440p ultra κλειδωμένος στα 144? Νταξει... 

Τα 15 emoticons δεν σε κάνουν πιο σωστό. Και χωρίς κανένα emoticon, άμα έχεις δίκιο έχεις δίκιο 😋😁😋😁😋😋😎

Πραγματικά δεν μπορείς να επικοινωνήσεις στις συζητήσεις... Γράφεις ότι σε συμφέρει, όπως κ πριν που άλλα είπα κ άλλα απαντούσες έτσι κ τώρα.... Που έγραψα ότι είμαι κλειδωμένος στα 144fps??? Έλεος πια με τις παρερμηνείες

Επεξ/σία από Papanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papanikolis είπε

Πραγματικά δεν μπορείς να επικοινωνήσεις στις συζητήσεις... Γράφεις ότι σε συμφέρει, όπως κ πριν που άλλα είπα κ άλλα απαντούσες έτσι κ τώρα.... Που έγραψα ότι είμαι κλειδωμένος στα 144fps??? Έλεος πια με τις παρερμηνείες

Δεν έγραψες 2k 144hz κανένα drop? Τι εννοείς κανένα drop δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έμαθα ότι μπορώ σε κάρτα των 300 ευρώ να ρίξω shadows και κάνα δυο ακόμη settings στο low και να έχω επιδόσεις 2080ti.

Ναι! Το ακούσαμε και αυτό...εντάξει μωρέ τόση raw power δεν τη θέλω.θα κατεβάσω μόνο shadows να πιάσω 2080 super

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...