Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, BabisTs είπε

 Τελικά δεν πρέπει να βγαίνουν νέοι cpus..... Όλο το thread μπάχαλο...... B)

Μπαααα...πρέπει να είναι η πλέον αδιάφορη "νέα" κυκλοφορία της τελευταίας 5ετίας.

Μηδενικό ενδιαφέρον ουσιαστικά, ξέραμε από πριν ακριβώς τι θα δούμε και τι να περιμένουμε.

Το μόνο που έχει μείνει, είναι υψηλή φιλοσοφία για fps και combos, για το καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Γιατί, ρώτησες;

Κώδικά σε Java γράφει (αν ξέρεις από αυτό...) και δουλεύει σε εταιρεία αλλά και ως freelance. Στη δουλειά του από ότι μου έχει πει χρησιμοποιεί πιο πολύ το laptop που είναι ένας 4C /8T i7 κάτι.

Τι προγράμματα γράφει ακριβώς στην δουλειά του δε το γνωρίζω. 

Ρώτησα γιατί το παράδειγμα που ανέφερες με τον ...γνωστό σου είναι τύπου "μήλα vs πορτοκάλια". Και εγώ συνεργαζόμουν με developer που αναβάθμιζε κάθε λίγους μήνες γιατί έτρωγε bottlenecks στα labs του. Κάθε ένας με τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billeiros είπε

Σήμερα έμαθα ότι μπορώ σε κάρτα των 300 ευρώ να ρίξω shadows και κάνα δυο ακόμη settings στο low και να έχω επιδόσεις 2080ti.

Ναι! Το ακούσαμε και αυτό...εντάξει μωρέ τόση raw power δεν τη θέλω.θα κατεβάσω μόνο shadows να πιάσω 2080 super

Δεν το ήξερες? Στο AC ας πούμε αν ρίξεις απλα το volumetrics παίρνεις 25% framerate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Δεν έγραψες 2k 144hz κανένα drop? Τι εννοείς κανένα drop δηλαδή? 

Σου απάντησα σε αυτο που είπες εσύ: που είδες εσύ drop από 200 σε 60 γιατί εγώ δεν βλέπω κανένα drop... Έχω ένα εύρος από 100-115 fps σταθερά παντού! Όχι πιο πάνω όχι πιο κάτω... Άρα δεν βλέπω drops του τύπου που λες εσύ... Όσο για όταν πρώτο βγήκε το pubg μιλάς για πριν 3 χρόνια... Τι σχέση έχει το τότε με το τώρα; Για να λες σε κάποιον ότι κάνει τέτοια drops...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papanikolis είπε

Σου απάντησα σε αυτο που είπες εσύ: που είδες εσύ drop από 200 σε 60 γιατί εγώ δεν βλέπω κανένα drop... Έχω ένα εύρος από 100-115 fps σταθερά παντού! Όχι πιο πάνω όχι πιο κάτω... Άρα δεν βλέπω drops του τύπου που λες εσύ... Όσο για όταν πρώτο βγήκε το pubg μιλάς για πριν 3 χρόνια... Τι σχέση έχει το τότε με το τώρα; Για να λες σε κάποιον ότι κάνει τέτοια drops...

Tότε τι μου αναφέρεις το 144 ρε συ :P 

Δηλαδή PUBG ας πούμε πέφτεις pekado ή στις τελευταίες ζώνες με  20 άτομα ζωντανά, σκάνε 2 flashbangs και 1 smoke και δεν έχεις drops με ultra settings? Ντάξει, ή το φτιάξανε πολύ το game ή απλά δεν το παρατηρείς. Γιατ με effects στο ultra οταν σκαγανε τα flashbangs πήγαινε το stutter σύννεφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν το ήξερες? Στο AC ας πούμε αν ρίξεις απλα το volumetrics παίρνεις 25% framerate. 

Κ δλδ μπορεί η 5700 μου να γίνει 2080ti? Ti  θέλω.μπορω να τις κάνω και sli?

Όσο για το ότι έχεις 3600 και 8700 εγώ δεν το πιστεύω προσωπικά.θελω αποδειξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μεσο αποτελεσμα των reviews ειναι οτι:

Οι νεοι intel πετσοκόβουν σε games με αναλυση εως 1080p

Η VFM προταση μεχρι να βγουν Zen3 για καθαρο hi refresh gaming ειναι ο 10600

Ειναι ενεργοβόροι

Για να εκμεταλευτεις πληρως το Boost στα 5.3GHz θες τουλαχιστον βαρβατη AIO

 

Για ολα τα υπολοιπα κοιτας σε  AMD

 

P.S. Προγρματιστης εισαι; Βολευεσαι και με 4c μου θυμιζει τα παλικαρια που μου ελεγαν: Οτι και να κανεις 32GB ram ειναι υπεραρκετα για video editing...

Guess what... 😅

mDZa0O1wF8.png.438c4606c54f8025d7981f06edbbd2ec.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Κ δλδ μπορεί η 5700 μου να γίνει 2080ti? Ti  θέλω.μπορω να τις κάνω και sli?

Αν αυτο καταλαβες οτι ειπα προσβαλεις τη νοημοσυνη σου. Οντως αυτο καταλαβες? 

Λεω οτι η 5700xt ας πουμε, αμα ρίξεις τα shadows / volumetrics στο low βγάζεις τα ιδια fps με την 2080ti στα ultra. Αμα θες το τρεχω τωρα στο PC μου να σου ανεβασω screenshots. Θα το παραδεχτεις μετα η τζαμπα ο κοπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Tότε τι μου αναφέρεις το 144 ρε συ :P 

Δηλαδή PUBG ας πούμε πέφτεις pekado ή στις τελευταίες ζώνες με  20 άτομα ζωντανά, σκάνε 2 flashbangs και 1 smoke και δεν έχεις drops με ultra settings? Ντάξει, ή το φτιάξανε πολύ το game ή απλά δεν το παρατηρείς. Γιατ με effects στο ultra οταν σκαγανε τα flashbangs πήγαινε το stutter σύννεφο. 

Το 144 το αναφερω γράφοντας δίπλα hz, όχι ότι έχω 144 fps κλειδωμένα... Όχι δεν έχω drops... Πριν λίγο καιρό μετά από ένα update που έκαναν είχαν όλοι γύρο στα 60-70fps drop αλλά το διόρθωσαν στο επόμενο update.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Αν αυτο καταλαβες οτι ειπα προσβαλεις τη νοημοσυνη σου. Οντως αυτο καταλαβες? 

Λεω οτι η 5700xt ας πουμε, αμα ρίξεις τα shadows / volumetrics στο low βγάζεις τα ιδια fps με την 2080ti στα ultra. Αμα θες το τρεχω τωρα στο PC μου να σου ανεβασω screenshots. Θα το παραδεχτεις μετα η τζαμπα ο κοπος?

Ναι .να τρέξεις και να ανεβάσεις.αλλα με σωστά τα υπόλοιπα και όπως ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Σου απάντησα σε αυτο που είπες εσύ: που είδες εσύ drop από 200 σε 60 γιατί εγώ δεν βλέπω κανένα drop... Έχω ένα εύρος από 100-115 fps σταθερά παντού! Όχι πιο πάνω όχι πιο κάτω... Άρα δεν βλέπω drops του τύπου που λες εσύ... Όσο για όταν πρώτο βγήκε το pubg μιλάς για πριν 3 χρόνια... Τι σχέση έχει το τότε με το τώρα; Για να λες σε κάποιον ότι κάνει τέτοια drops...

Όταν γίνεται νταβαντούρι σε οποιοδήποτε παιχνίδι, πάντα γίνονται τα spikes.

Έχεις, πχ, σταθερά 100-110, αλλά όταν αρχίσει το πιστολίδι σε 144 ή 240αρι οθόνη 'αισθάνεσαι' την απόκριση όταν κινείς το ποντίκι, το 'νιώθεις' ότι αργεί λίγο.

Αυτό γίνεται γιατί όλα παίζουν στο φουλ.

Όταν όμως ρίχνεις τα πάντα στο ελάχιστο, αυτά τα spikes γίνονται σε μικρότερο βαθμό.

Πάντα έχεις spikes.

Αυτό εννοεί ο παίχτης ότι ακόμα και μία, πχ 2060 (με σχεδόν όλες τις ρυθμίσεις γραφικών στα ελάχιστα) θα έχει την απόδοση της 2080 ti (με όλες τις ρυθμίσεις γραφικών στα μέγιστα).

Εγώ συγκεκριμένα παίζω 220-250 fps σε rainbow six με spikes στα 150-160 (έχω την 2070 super).

Συμπαίχτης μου που έχει την ti παίζει με ελαφρώς περισσότερα.

Θεωρητικά έχει καλύτερη κάρτα. Πρακτικά έχω κάρτα που δίνει τα ίδια fps με την 2080 ti.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ναι .να τρέξεις και να ανεβάσεις.αλλα με σωστά τα υπόλοιπα και όπως ειπες

Βασικα δεν υπαρχει τροπος να φαινονται τα settings και το avg fps με SS. Θελει video. Το ultra φαινεται μονο γιατι ειναι preset, οταν ριξω ομως τα volumetrics λεει custom οποτε δεν μπορεις να καταλαβεις τι εριξα. Παντως ετρεξα το test, 42 στα ultra και 51 με volumetric και shadows low.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Είσαι νέος στο pubg μάλλον, μέχρι να βγει η έκδοση 1 έβλεπα κάτι 40αρια και 50αρια με τον 1600. Που και τωρα φαντάζομαι τα ίδια θα συμβαίνουν αλλά δεν ξέρω, έχω καιρό να παίξω. Δηλαδή μου λες τώρα ότι είσαι 1440p ultra κλειδωμένος στα 144? Νταξει..

Η early access ήταν ένα χάλι μαύρο, έπεφτες για πλάκα sub60 στο lobby ή με το που έπεφτες από το αεροπλάνο. Και αυτά με τον 1600 στα 3.8 all core και τις μνήμες 3066 fast dram calculator timings. Δηλαδή σχετικά πάνω από ότι είχες εσύ και οι περισσότεροι με 1600. Από το release και μετά όμως έστρωσε αρκετά. Ta lows με τον 1600  ήταν στα 70-75 και με τον 8600k στα 90+ από ότι θυμάμαι. Αλλά από τότε έχω σταματήσει. Δεν έχω ιδέα δηλαδή πως τρέχει στο μικρό map που βάλανε και  θα γίνεται της κακομοίρας. Ούτε έχω εμπειρία πως τρέχει στον 3700x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Η early access ήταν ένα χάλι μαύρο, έπεφτες για πλάκα sub60 στο lobby ή με το που έπεφτες από το αεροπλάνο. Και αυτά με τον 1600 στα 3.8 all core και τις μνήμες 3066 fast dram calculator timings. Δηλαδή σχετικά πάνω από ότι είχες εσύ και οι περισσότεροι με 1600. Από το release και μετά όμως έστρωσε αρκετά. Ta lows με τον 1600  ήταν στα 70-75 και με τον 8600k στα 90+ από ότι θυμάμαι. Αλλά από τότε έχω σταματήσει. Δεν έχω ιδέα δηλαδή πως τρέχει στο μικρό map που βάλανε και  θα γίνεται της κακομοίρας. Ούτε έχω εμπειρία πως τρέχει στον 3700x.

Kαι αρκετα μετα την early access γινοτανε, επαιζα μεχρι 1.5 χρονο πριν, με 8700k σε low επεφτα στα 100 οταν γινοταν της ποπης. Σε ultra do the math :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billeiros είπε

Σήμερα έμαθα ότι μπορώ σε κάρτα των 300 ευρώ να ρίξω shadows και κάνα δυο ακόμη settings στο low και να έχω επιδόσεις 2080ti.

Ναι! Το ακούσαμε και αυτό...εντάξει μωρέ τόση raw power δεν τη θέλω.θα κατεβάσω μόνο shadows να πιάσω 2080 super

Σε κάποια games τα shadows είναι σχεδόν οι μισές απαιτήσεις. Ειδικά το Watch dogs 2 δίνει ρεσιτάλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...