Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δεν μιλαω για AMD με τον 1600, μιλαω για την λογικη "παρε τον φθηνοτερο και ριξτα στην GPU". Αμα δεν παιζεις ultra settings δεν δουλευει το επιχειρημα. 

Το καταλαβαινεται οτι στα περισσοτερα παιχνιδια αν κατεβασεις λιγο τα shadows και τα volumetric clouds ας πουμε παιρνεις 40-50% fps έτσι? Με ολα τα αλλα ultra. Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο στην πραξη? Ξαφνικα μια 5700xt των 400€ βγάζει επιδόσεις 2080ti...

Ti να σου πει ο jimpsar που δεν στο λενε τα benchmarks? 

Όλοι αρρωστακια είμαστε εδώ μέσα.περα από competitive games ου έχει εφαρμογή αυτό που λες σε 1080p δεν τα σκαμε σε υπολογιστές για medium καταστάσεις.κ διαφωνώ.μεγαλη απόκλιση τα benchmark στο ίντερνετ από real καταστασεις.επισης εν έτει 2020 κανείς δε θα πάρει τον 1600.υπαρχουνα αντικαταστάτες του με καλύτερες επιδόσεις κ τιμή λίγο πανω

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μη με κάνεις να ανατρέξω στα γραφομενα σου.μονο ότι ήταν από τις καλύτερες αγορές σου δεν άφησες να εννοηθεί.

δεν χρειαζεται καν να πας σε αλλο τοπικ, 2-3 ποστ πισω απλα χρειαζεται να κοιταξεις. Για αυτο και πλεον ignore και carry on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Papanikolis είπε

Πολύ καλά τα λες! Κ εγώ σαν gamer σε μόνιτορ 2k 144hz με την ίδια κάρτα γραφικών 2080super, άλλαξα από 8700k - 9700k - 9900k - 3700x και δεν είδα καμία διαφορά.... Max settings παίζω πάντα κ με όλα τα cpu ήμουν στα ίδια FPS! Μια ζωή intel είχα, όμως κάποια στιγμή έπρεπε να ξυπνήσω γιατί παρατραβηξε η κοροϊδία τους σε όλους τους τομείς... Δοκίμασα πρώτη φορά amd φοβισμένος, όμως ύστερα από 3 μήνες χρήσης μπορώ να πω πως πολύ καλά έκανα! Έσωσα κ την τσέπη μου.... Πολλοί μιλάνε χωρίς να έχουν καν δοκιμάσει hardware, μόνο γιατί απλά βλέπουν κάποια νουμερα από τα site με τα benchmarks... Αφήστε λίγο τον εγωισμό σας κ το φανατισμό, βλέπετε το δέντρο κ όχι το δάσος....

Ναι, απο 8700 σε 9700 σε 9900 και μετα σε 3700 εσωσες την τσεπη σου. Μαλιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

δεν χρειαζεται καν να πας σε αλλο τοπικ, 2-3 ποστ πισω απλα χρειαζεται να κοιταξεις. Για αυτο και πλεον ignore και carry on.

Κάνε με ignore .κανένα προβλημα.οσο όμως βλέπω να αυτοαναιρεισαι και να παραπληροφορεις θα σε διορθώνω.btw κάντο cometintel. Σου ταιριάζει καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Ναι, απο 8700 σε 9700 σε 9900 και μετα σε 3700 εσωσες την τσεπη σου. Μαλιστα. 

Σε αυτό στάθηκες εσυ... Δεν έχει σημασία το πώς βρέθηκαν στα χερια μου, σημασία έχει η κοροϊδία της intel... Κράτα το δέντρο κ εσύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Όλοι αρρωστακια είμαστε εδώ μέσα.περα από competitive games ου έχει εφαρμογή αυτό που λες σε 1080p δεν τα έκανε σε υπολογιστές για medium καταστάσεις.κ διαφωνώ.μεγαλβ απόκλιση τα benchmark στο ίντερνετ από real καταστασεις.επισης εν έτει 2020 κανείς δε θα πάρει τον 1600.υπαρχουνα αντικαταστάτες του με καλύτερες επιδόσεις κ τιμή λίγο πανω

Μην κολλας ρε μαν στον 1600, σαν real life παραδειγμα στο εφερα. 

Οσο για το να ανατρεξεις στο post μου, σελιδα 71 το πρωτο πρωτο είναι. Ήταν απάντηση σε σενα που μου την "λες" που χρειαστηκε να κανω εγχειριση για να δουλεψει ο 8700k, και σου εξηγω οτι και  ο ryzen που ειχα δεν ηταν απροβληματιστος. Προφανως και δεν τον αλλαξα γιατι επιανε 3066 αντι για 3200 :P 

Τον αλλαξα γιατι ετσι, οπως και θα αλλαξω τον 8700k γιατι ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα νέα μοντέλα και γενικά η πλατφόρμα δεν βλέπω να μπορεί να σταθεί σε συστήματα κάτω των 1500€ .

Οπότε να είχαμε να λέγαμε είναι η φάση, τουλάχιστον προς το παρόν.

Θα δείξει μελλοντικά βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Σε αυτό στάθηκες εσυ... Δεν έχει σημασία το πώς βρέθηκαν στα χερια μου, σημασία έχει η κοροϊδία της intel... Κράτα το δέντρο κ εσύ

Ρε μαν πηγες απο 8700 σε 9700. Η intel σε κοροιδεψε? Σε τι ακριβως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ρε μαν πηγες απο 8700 σε 9700. Η intel σε κοροιδεψε? Σε τι ακριβως? 

Στο ότι πουλάει ξανά ζεσταμενο φαγητό με λίγα μπαχαρικά επιπλέον για να πάρει νέα μυρωδιά.......

αν δεν το βλέπεις αυτό ισως έχεις ελλειπή γνώση του αντικειμένου

Επεξ/σία από Papanikolis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για τον 10900Κ, το τσιπάκι βαράει 93 βαθμούς στα 5 GHz.

Θα σας πρότεινα να περιμένετε αν θα βγάλουν προβλήματα οι μητρικές.

310 βατ είναι πολλά για μία μικρή περιοχή που καταλαμβάνει ο επεξεργαστής.

Επίσης είναι διπλά ύποπτο ότι οι μισές παρουσιάσεις δεν αναφέρουν ξεκάθαρα τις θερμοκρασίες.

Βρωμάει η δουλειά. Περιμένετε.

(για να μην παρεξηγηθώ, ιντελάκιας έγινα, έναν 8700Κ έχω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, volman είπε

Για όσους ενδιαφέρονται για τον 10900Κ, το τσιπάκι βαράει 93 βαθμούς στα 5 GHz.

Θα σας πρότεινα να περιμένετε αν θα βγάλουν προβλήματα οι μητρικές.

310 βατ είναι πολλά για μία μικρή περιοχή που καταλαμβάνει ο επεξεργαστής.

Επίσης είναι διπλά ύποπτο ότι οι μισές παρουσιάσεις δεν αναφέρουν ξεκάθαρα τις θερμοκρασίες.

Βρωμάει η δουλειά. Περιμένετε.

(για να μην παρεξηγηθώ, ιντελάκιας έγινα, έναν 8700Κ έχω)

Σκοπεύεις όμως να τον αγοράσεις?αλλιως θα σε επιπλήξει ο @CometRyzen. Φύγε από δω!!

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 hours ago, Papanikolis said:

Στο ότι πουλάει ξανά ζεσταμενο φαγητό με λίγα μπαχαρικά επιπλέον για να πάρει νέα μυρωδιά.......

αν δεν το βλέπεις αυτό ισως έχεις ελλειπή γνώση του αντικειμένου

Προφανως εγω το βλεπω γιαυτο δεν πηγα απο 8700 σε 9700. Εσυ που πηγες παλι τι να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Από το πολύ καλό review στο Anandtech μαθαίνουμε πως ακόμη ρίχνει patches στο OS για τα Vulnerabilities. Μάλιστα.

i2PZrvE.jpg

Έχει πολλά προβλήματα η πλατφόρμα αλλά δεν επηρεάζει τους gamers.

Από την αρχή εγώ προσωπικά έχω 0 πατσαρίσματα. Δεν είμαι λιγότερο ασφαλής.

Ποιο πολύ επηρεάζει περιβάλλον server όπου εκεί πραγματικά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, αλλά λόγο ανικανότητας της amd να φτιάξει μία καλή στρατηγική μάρκετινγκ και να εκμεταλλευτεί αυτό, καθώς και άλλα γεγονότα, δεν πουλάει τόσο πολύ server κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@CometRyzen δεν θες να καταλάβεις μάλλον ή κάνεις πως δεν θες..! Σου ξανά λέω το πώς βρέθηκαν στα χέρια μου αυτοί οι 4 επεξεργαστές κ για πόσο καιρο δεν έχει καμία σημασία....μην στέκεσαι στην "μετάβαση" 8700k-9700k" δεν έγραψα μόνο για αυτούς τους δύο άλλωστε..  Μπορείς να αντιληφθείς ότι δεν υπήρχε καμία διαφορά στο gaming; Μπορείς να αντιληφθείς ότι η Ίντελ πουλάει ξανά ζεσταμενο φαγητό πόσα χρόνια; αν όχι μείνε σε αυτό που έγραψες αν δεν το καταλαβαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...