Προς το περιεχόμενο

Αξίζει αγορά από E-infinity;


JimmyDS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ελλάδα όμως είναι μια μικρή αγορά σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη..

Δηλ θέλω να πω οτι εαν εχουν κάνει πολεμικες κινησεις εναντίον του θα έχουν κάνει και αλλες χώρες..

Σίγουρα χάνει €€€ η καθε εγχώρια αγορά απο εκείνους που θα στραφούν σε τέτοιες αγορές και σίγουρα θα το πολεμήσουν.

 

Να τελειώσε;...

 

Μη λες τέτοια πάψε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά έχει παραγγείλει κανείς το τελευταίο διάστημα να μας πει τι του ζητήσανε απο τελωνείο φπα κτλ?

Από ερώτηση στο customer service εγώ δεν τους εμπιστεύομαι οτι δεν θα πληρώσω φπα έτσι όπως είναι η νομοθεσία και το ζω καταλάβει απο uk amazon π.χ.:

 

Spoiler
Spoiler

Thank you for your email.

 

We're now dispatching orders from our EU warehouse so you may expect everything to remain the same, i.e., there will not be import duties to pay when the product arrives at your EU address.

 

Please note the price does not include VAT because our company is based outside the EU and all prices on our site are without any VAT.

 

Nevertheless we assure the prices you see on our site are final and there won't be any taxes or duties to pay when the product arrives. 

 

Regards,

CS Team

E-infinity

Regarding the shipping process in the European Union i am reading from your support page the following:

 

-Dispatched From UK warehouse

- Prices shown will be final and no other duties import fees or taxes will be paid.

 

Can you please respond as to if my order will get stuck in customs control if the delivered country is Greece until further import tax or vat will be paid?

 

Since summer UK is not part of the European Union and as such,, customs controls in Greece will enforce an 24% VAT tax on all third parties imports(including Uk).

So i am wondering how are you able to guarantee the price shown in the cart is the final price and no further vat or import tax will be requested?

Are you using a different location now for dispatch?

Or are you including documentation that final price consists of Net price + Vat = final price in cart (VAT is paid)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vill_la είπε

Τελικά έχει παραγγείλει κανείς το τελευταίο διάστημα να μας πει τι του ζητήσανε απο τελωνείο φπα κτλ?

Από ερώτηση στο customer service εγώ δεν τους εμπιστεύομαι οτι δεν θα πληρώσω φπα έτσι όπως είναι η νομοθεσία και το ζω καταλάβει απο uk amazon π.χ.:

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Thank you for your email.

 

We're now dispatching orders from our EU warehouse so you may expect everything to remain the same, i.e., there will not be import duties to pay when the product arrives at your EU address.

 

Please note the price does not include VAT because our company is based outside the EU and all prices on our site are without any VAT.

 

Nevertheless we assure the prices you see on our site are final and there won't be any taxes or duties to pay when the product arrives. 

 

Regards,

CS Team

E-infinity

Regarding the shipping process in the European Union i am reading from your support page the following:

 

-Dispatched From UK warehouse

- Prices shown will be final and no other duties import fees or taxes will be paid.

 

Can you please respond as to if my order will get stuck in customs control if the delivered country is Greece until further import tax or vat will be paid?

 

Since summer UK is not part of the European Union and as such,, customs controls in Greece will enforce an 24% VAT tax on all third parties imports(including Uk).

So i am wondering how are you able to guarantee the price shown in the cart is the final price and no further vat or import tax will be requested?

Are you using a different location now for dispatch?

Or are you including documentation that final price consists of Net price + Vat = final price in cart (VAT is paid)?

 

 

Άμα δεις στην προηγούμενη σελίδα ένας γνωστός ενός μέλους είχε κόλλημα με τελωνείο. Εγώ πριν 2 βδομάδες όχι. Προσωπικά δεν είχα ακούσει για πρόβλημα με κάποιον μέχρι που το έγραψε εδώ ένα μέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω μερικα e mail που αντάλλαξε ο φίλος..

Εχω σβήσει το όνομα του..

Απο την φάση που ρωτουσε γιατι αργεί το δεμα του και τη πορεία..

😌

Περιμένει την επιστροφή για την ωρα να ξανακανει παραγγελία.

 

20211206_213644.jpg

20211206_213330.jpg

20211206_213928.jpg

20211206_213301.jpg

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Παραθέτω μερικα e mail που αντάλλαξε ο φίλος..

Εχω σβήσει το όνομα του..

Απο την φάση που ρωτουσε γιατι αργεί το δεμα του και τη πορεία..

😌

Περιμένει την επιστροφή για την ωρα να ξανακανει παραγγελία.

 

 

 

 

 

Να ρωτήσω αν ξέρεις. Στο tracking φαινόταν κάτι ? Θέλω να πω το τσίμπησαν ενώ πήγε να μπει Ελλάδα ή μήπως εξαρχής όπως ερχόταν από Κίνα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pifilos είπε

Να ρωτήσω αν ξέρεις. Στο tracking φαινόταν κάτι ? Θέλω να πω το τσίμπησαν ενώ πήγε να μπει Ελλάδα ή μήπως εξαρχής όπως ερχόταν από Κίνα ? 

Κολλημενο ήταν στο σημείο που ξεκίνησε.

 

20211206_221003.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα άρα είχαν θέμα με την είσοδο του στην Ε.Ε. (εξού και γράφουν EU customs γενικά και όχι Greek π.χ.). Οκ λογικό εν μέρει τόσα που φέρνουν από Κίνα όλο και κάποιο κολλήσει. Δεν θα με ανησυχούσε προσωπικά και θα έπαιρνα ξανά. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση γιατί αν είχε κολλήσει κατά την είσοδο στην Ελλάδα μάλλον θα το απέφευγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pifilos είπε

Αχα άρα είχαν θέμα με την είσοδο του στην Ε.Ε. (εξού και γράφουν EU customs γενικά και όχι Greek π.χ.). Οκ λογικό εν μέρει τόσα που φέρνουν από Κίνα όλο και κάποιο κολλήσει. Δεν θα με ανησυχούσε προσωπικά και θα έπαιρνα ξανά. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση γιατί αν είχε κολλήσει κατά την είσοδο στην Ελλάδα μάλλον θα το απέφευγα. 

Να εννοεί λες αυτο ε;

🤔

Ναι έχει μια λογική ετσι όπως το γράφουνε εχεις δίκιο..

Να τα φέρνουν όλα δηλ απο Κίνα; Δεν έχουν στοκ στην Ευρωπαϊκή αποθήκη; 

Και γιατι του γράφει Γαλλία;

..τι θα έγραφε η αλήθεια..τα μαγειρεύουν εκεινοι οπως ξέρουν για να έρθει σε εμάς..

Γιατι να το αποφύγεις απο τη στιγμή που μας κανουν πλήρη επιστροφή; Δεν χάνουμε κάτι εννοω. 

Ο φιλος πάντως περιμένει να γίνει η επιστροφή και να ξαναπαραγγείλει..με τα "μόνα κακα" στην όλη ιστορία ειναι η καθυστέρηση και οτι τώρα θα του στοιχίσουν 100€ πιο ακριβά, τα ειχε παρει με τις προηγούμενες τιμες που λεγαμε, πριν ξεκινήσουν τα επάνω κάτω που έκαναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να κάνω και λάθος απλά ήξερα πως παλιότερα όταν ακόμα η "έδρα" ήταν στην Αγγλία έτσι έκαναν. Τα έφερναν απευθείας από Κίνα. Απλά στο tracking φαίνεται μόνο η ευρωπαϊκή μετακίνηση. Παλιότερα αφετηρία ήταν το East Midlands στην Αγγλία και πλέον λόγω Brexit κλπ έχουν το Orly στη Γαλλία. Με επιφύλαξη πάντα. Ναι δεν χάνουμε κάτι ισχύει όσο ακόμα δέχονται paypal. Από τον Φλεβάρη μου είχαν πει σε μήνυμα ότι όπου να ναι θα το κόψουν και θα δέχονται μόνο κάρτες αλλά όπως φαίνεται καλά κρατάει ακόμα. Με κάρτα να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα το έκανα. Για κάποιο λόγο με το paypal μου φαίνεται πιο εύκολο να βγάλω άκρη άμα χρειαστεί. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

Μπορεί να κάνω και λάθος απλά ήξερα πως παλιότερα όταν ακόμα η "έδρα" ήταν στην Αγγλία έτσι έκαναν. Τα έφερναν απευθείας από Κίνα. Απλά στο tracking φαίνεται μόνο η ευρωπαϊκή μετακίνηση. Παλιότερα αφετηρία ήταν το East Midlands στην Αγγλία και πλέον λόγω Brexit κλπ έχουν το Orly στη Γαλλία. Με επιφύλαξη πάντα. 

Μάλιστα..ωραία άρα δεν αγχωνομαστε ακόμη..

Είχα ψωνίσει και εγώ πριν το brexit ναι..και έλεγε Αγγλία. 

 

Θα ενημερώσω πάντως εδώ σχετικά με τον φίλο οταν κάνει ξανα τη παραγγελία του...

Σταυρώστε το όλοι για θετική ενέργεια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φωτογραφική και φακός, ιούνιο 2018 , είχαν ξεκινήσει από κίνα . Η αγορά που φαίνονται παραπάνω τα emails, ήταν με paypal;

Νομίζω ναι, με PayPal πρέπει να αγόρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το αφήνω εδώ μήπως και βοηθήσουμε κανέναν άλλο και τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου.

Παραγγελία 15 Δεκ φακός,  ήρθε απο Γαλλία σήμερα 21 Δεκ. δεν πέρασε κανένα τελωνείο ούτε ζητήσανε ΦΠΑ ακριβώς όσα έλεγε στο site πληρωσα+μεταφορικά, μέσω paypal από DHL.

80ευρω κάτω από όσο τον αφήνανε στα ελληνικά μαγαζιά.

Φυσικά και θα ξαναπαράγγελνα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω και εγω οτι ο φιλος που είχε τα μπερδέματα παρέλαβε κανονικά σήμερα την παραγγελία που εκανε ξανα. Sony a7III & εναν φακό. Ολα καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...