Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft μας δείχνει τον επεξεργαστή του Xbox Series X


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ δεν το παίζω τίποτα.. Εσύ ο ίδιος γράφεις το παρακάτω:

Θα μου πεις ονομαστικά ποια είναι αυτή η cpu εποχής PS3 (2006) που θα παίξει RDR2 με επιδόσεις PS4/One X? 

Aγορι μου, το 2009 ποια γενια ηταν? Δεν ηταν η γενια του ps3? Οχι? Πραγματικα ψυριζεις τα αχυρα. Του 2008 CPU σου κανει? i7 920. Το PS3 2007 βγηκε Ευρωπη. Μηπως ειναι και το x360 αλλη γενια απο το PS3 μιας και βγηκε 1 χρονο πριν? 

10 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

 

Το δικό σου επιχείρημα παρέθεσα...

ΥΓ: Και επίσης δεν καταλαβαίνω ποιοι είμαστε οι "εμείς"? Νομίζεις ότι είσαι ο μοναδικός με gaming PC στο thread και οι υπολοιποι δεν έχουμε επαφή?

Το δικο μου επιχειρημα αναφερει κατι για το 2006? Οχι, αρα δεν αναφερεις το δικο μου επιχειρημα αλλα αυτο που εφτιαξες εσυ στο μυαλο σου και υποστηριζεις οτι το ειπα εγω. Λεω πως ενα CPU της γενιας του ps3 / x360 ξεπατωνει και τα ps3 / x360, και τα ps4 xbox one, και τα ps4 pro / one x. 

ΥΓ. Εσεις ειστε αυτοι που πατε κοντρα στην απλη λογικη και ζητατε απο PC gamer να πεταξει ολο του το κουτι απτο παραθυρο καθε φορα που βγαινει κονσολα για να σας βγαινει το επιχειρημα οτι ειναι φτηνοτερο το console gaming.

YΓ2. Μολις 90fps average βγαζει ο 920 στο RDR2. 3 φορες πανω απο το one x. Ελα νταξει, φτανει νομιζω, μη το συνεχιζουμε.

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Aγορι μου, το 2009 ποια γενια ηταν? Δεν ηταν η γενια του ps3? Οχι? Πραγματικα ψυριζεις τα αχυρα. Του 2008 CPU σου κανει? i7 920. Το PS3 2007 βγηκε Ευρωπη. Μηπως ειναι και το x360 αλλη γενια απο το PS3 μιας και βγηκε 1 χρονο πριν? 

To Χ360 βγήκε Νοέμβρη του 2005... Φυσικά και δεν μου κάνει ο i7 920 που βγήκε σχεδόν 2 χρόνια αργότερα. 

Αλλά πες ότι παίζουμε το παιχνίδι σου... Δηλαδή ένα σύστημα με i7 920 σήμερα, αποδίδει το ίδιο καλά σε παιχνίδια με τα PS4 Pro/One X?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

To Χ360 βγήκε Νοέμβρη του 2005... Φυσικά και δεν μου κάνει ο i7 920 που βγήκε σχεδόν 2 χρόνια αργότερα. 

Αλλά πες ότι παίζουμε το παιχνίδι σου... Δηλαδή ένα σύστημα με i7 920 σήμερα, αποδίδει το ίδιο καλά σε παιχνίδια με τα PS4 Pro/One X?

Και το ps3 Μαρτη του 2007. Αρα ουτε το ps3 κανει :P 

Τι το ιδιο καλα μωρε, με δουλευεις και εσυ η σοβαρα ρωτας? Προφανως ο 920 ειναι 3-4 φορες πανω απο κονσολα. Αν τον βαλεις μια μια καρτα γραφικων αντιστοιχη του one x ας πουμε, μια 580, θα τρωει μπουκαλι απο την 580 και θα αποδιδει οσο το one x. Αν βγαλεις το GPU μπουκαλι απο τη μεση βγαζει 90+ fps average. Oυσιαστικα σε πολυνηματικα games οπως το RDR2 αποδιδει οσο ενας 7600k / 8350k, που ειανι CPU του 2017-2018. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Και το ps3 Μαρτη του 2007. Αρα ουτε το ps3 κανει :P 

Τι το ιδιο καλα μωρε, με δουλευεις και εσυ η σοβαρα ρωτας? Προφανως ο 920 ειναι 3-4 φορες πανω απο κονσολα. Αν τον βαλεις μια μια καρτα γραφικων αντιστοιχη του one x ας πουμε, μια 580, θα τρωει μπουκαλι απο την 580 και θα αποδιδει οσο το one x. Αν βγαλεις το GPU μπουκαλι απο τη μεση βγαζει 90+ fps average. Oυσιαστικα σε πολυνηματικα games οπως το RDR2 αποδιδει οσο ενας 7600k / 8350k, που ειανι CPU του 2017-2018. 

Μάλλον θα ρίχνει μπουκάλι στην 580 θες να πεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Μάλλον θα ρίχνει μπουκάλι στην 580 θες να πεις

Τσου, το ανάποδο. Ειδικά στο rdr2. Αφού σε 4k 30 fps βγάζει η 580 σε low settings. Κάπου 90 βγάζει ο 920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τσου, το ανάποδο. Ειδικά στο rdr2. Αφού σε 4k 30 fps βγάζει η 580 σε low settings. Κάπου 90 βγάζει ο 920

Σε μεγάλες αναλύσεις ο ρόλος του επεξεργαστή είναι όλο και μικρότερος και

Σε 1080 το μπουκάλι θα το έριχνε μια χαρά η cpu

Και με 920/580 μάλλον για 1080 πας

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

Σε μεγάλες αναλύσεις ο ρόλος του επεξεργαστή είναι όλο και μικρότερος και

Σε 1080 το μπουκάλι θα το έριχνε μια χαρά η cpu

 Ούτε και σε 1080p είμαι σίγουρος, βγάζει 100 fps η 580 στο rdr2? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

 Ούτε και σε 1080p είμαι σίγουρος, βγάζει 100 fps η 580 στο rdr2? 

Απλά σε cpu intensive παιχνίδια σε 1080p o haswell μου οριακά δεν ρίχνει μπουκάλι στην Polaris , o 920 θα τα είχε κλάσει όπως το ίδιο συνέβαινε και με τον 750 μου

Όταν είχα αλλάξει cpu ακόμα και στην 7950 είδα αισθητή διαφορά σε fps στο gta v που επαιζα τότε, πήρε ανάσα ο υπολογιστή, για Polaris σίγουρα θα υπάρχει θέμα

Είναι πολύ παλιοί αυτοί οι επεξεργαστές i5 ή i7 μικρή σημασία

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Απλά σε cpu intensive παιχνίδια σε 1080p o haswell μου οριακά δεν ρίχνει μπουκάλι στην Polaris , o 920 θα τα είχε κλάσει όπως το ίδιο συνέβαινε και με τον 750 μου

Όταν είχα αλλάξει cpu ακόμα και στην 7950 είδα αισθητή διαφορά σε fps στο gta v που επαιζα τότε, για Polaris σίγουρα θα υπάρχει θέμα

Είναι πολύ παλιοί αυτοί οι επεξεργαστές i5 ή i7 μικρή σημασία

Ξαναλέω, 90 average βγάζει στο rdr2. Ο haswell σου είναι πίσω από 920 στα 4ghz. Μιλάμε για 4 extra threads. 

Το gtav που λες καμία σχέση, είναι εντελώς cpu bound μιας και είναι πούπουλο για τις gpu, γιαυτό και είδες διαφορά. Το rdr2 είναι το ακριβώς ανάποδο, βαρύ για τις κάρτες. Αν η 580 δεν βγάζει 100 fps σε 1080p τότε ρίχνει μπουκάλι στον 920

ΥΓ1. Έχει τρέξει πρόσφατο review το gnexus. Τώρα το κοίταξα, δείχνει αυτό ακριβώς που σου λέω. Είναι πάνω από haswell i5 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ξαναλέω, 90 average βγάζει στο rdr2. Ο haswell σου είναι πίσω από 920 στα 4ghz. Μιλάμε για 4 extra threads. 

Το gtav που λες καμία σχέση, είναι εντελώς cpu bound μιας και είναι πούπουλο για τις gpu, γιαυτό και είδες διαφορά. Το rdr2 είναι το ακριβώς ανάποδο, βαρύ για τις κάρτες. Αν η 580 δεν βγάζει 100 fps σε 1080p τότε ρίχνει μπουκάλι στον 920

ΥΓ1. Έχει τρέξει πρόσφατο review το gnexus. Τώρα το κοίταξα, δείχνει αυτό ακριβώς που σου λέω. Είναι πάνω από haswell i5 

Link;

Είναι πάντως παράλογο να λέμε ότι το ένα είναι cpu bound και μετά να μου λες ότι ένας άλλος επεξεργαστής αποδίδει καλύτερα.. αυτό σημαίνει cpu bound. τώρα αν το συγκεκριμένο παιχνίδι εκμεταλλεύεται τα 8 threads οκ είναι μια σπάνια εξαίρεση, μετά από 10+ χρόνια απέκτησε  νοημα ένας i7 για gaming

Και πάλι όμως τα 4ghz είναι τραβηγμένα για εκείνη τη γενιά επεξεργαστών για 24/7 χρήση (δε νομίζω ότι θα έβγαζε 10ετια κάποιος από αυτούς με   τόσο ρεύμα που θα ήθελε ) και για τους μετέπειτα ιντελ τα 4.4 με 4.5 ήταν ψιλοστανταρ ακόμα και για πατάτες κομμάτια

Δεν ήταν ποτέ καμία σοβαρή η διαφορά (για αυτό και έβριζα τους ιντελ) αλλά υπήρχε

Και πλέον ναι οι περισσότεροι πυρήνες κτλ έχουν νόημα, το ζήτημα είναι και τι γινόταν μέχρι σήμερα που η συχνότητα και η απόδοση του ενός πυρήνα ήταν το ζητούμενο

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Link;

Είναι πάντως παράλογο να λέμε ότι το ένα είναι cpu bound και μετά να μου λες ότι ένας άλλος επεξεργαστής αποδίδει καλύτερα.. αυτό σημαίνει cpu bound. τώρα αν το συγκεκριμένο παιχνίδι εκμεταλλεύεται τα 8 threads οκ είναι μια σπάνια εξαίρεση, μετά από 10+ χρόνια απέκτησε  νοημα ένας i7 για gaming

Και πάλι όμως τα 4ghz είναι τραβηγμένα για εκείνη τη γενιά επεξεργαστών για 24/7 χρήση και για τους μετέπειτα ιντελ τα 4.4 με 4.5 ήταν ψιλοστανταρ ακόμα και για πατάτες κομμάτια

Δεν ήταν ποτέ καμία σοβαρή η διαφορά αλλά υπήρχε

Γράψε 930 revisit gnexus, θα στο βγάλει. Ίδιοι επεξεργαστές είναι, ο 930 έχει 0.13 παραπάνω ghz σε Stock. Τα 3.8-4 τα είχαν για πρωινό οι nehalem ρε. Τότε ήταν soldered τα cpu της Intel οπότε πηγαίναν ψηλά. Που δεν έχει και σημασία δηλαδή, και σε stock καμία επαφή με κονσόλα, είναι πολύ πάνω. Μιλάμε για διπλάσιες + επιδόσεις σε Stock 

Κάπου μπερδεύτηκες, λέω ότι το gtav είναι εντελώς cpu bound. Δηλαδή ακόμα και με μέτρια κάρτα βλέπεις διάφορες μεταξύ των cpu. Το rdr2 είναι gpu bound, δηλαδή θες τέρας κάρτα για να δεις διαφορές μεταξύ των cpu. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο 3.8 άλλο 4 ή πάνω από 4

3.8 με λίγα ρεύματα πήγαινες αν έπεφτες σε καλό κομμάτι με καλή μητρική και καλή ψύξη, μετά ήθελες ανούσια πολύ ρεύμα καλό για τα reviews και τα benchmark αλλά όχι για να κρατήσεις ένα μηχάνημα 10 χρόνια

Και με τους haswell κτλ ακούγαμε για 4.8 ξερωγω αλλά πέρα από το ότι παίζει ψησταριά όλο και βλέπεις να σκάει κόσμος στο pc section των παιχνιδιών να παραπονιέται ότι κρασαρει το δήθεν προβληματικό παιχνίδι, λόγω κακού ο/c

Για να κάνεις τέτοιου είδους ανεβάσματα ειδικά εκείνα τα παλιά χρόνια έπρεπε να διαβάσεις πολύ και έπρεπε να κάνεις δοκιμές καμία βδομάδα για να μη συναντήσεις θέματα στα παιχνίδια

Και επειδή έτσι κι αλλιώς αυτά τα κάνει πολύ μικρή μερίδα χρηστών και σωστά ακόμα πιο μικρή καλό είναι να μην τα λαμβάνουμε καν υπόψιν

920 στα 4 απλά δεν παίζει για κάτι πέρα από benchmark για μερικά λεπτά και out of the box ήταν τουλάχιστον 30% σε επιδόσεις  και ούτε είμαστε όλοι τύποι σαν τον μαλλιά στο νεξους να έχουν περάσει από τα χέρια μας χιλιάδες cpu για να παίξουμε μαζί τους

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 2080 Ti είναι 754 mm2 die size στα 12nm. Με die shrink σε 7nm πέφτει στα 377 mm2. Με λίγα λόγια είναι πιθανό το X να παίζει σε 2080Ti territory. Η MS δεν αστειεύεται σε αυτή τη γενιά!

36-EC37-BC-05-DF-44-BE-8258-901-E944153-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Άλλο 3.8 άλλο 4 ή πάνω από 4

3.8 με λίγα ρεύματα πήγαινες αν έπεφτες σε καλό κομμάτι με καλή μητρική και καλή ψύξη, μετά ήθελες ανούσια πολύ ρεύμα καλό για τα reviews και τα benchmark αλλά όχι για να κρατήσεις ένα μηχάνημα 10 χρόνια

Και με τους haswell κτλ ακούγαμε για 4.8 ξερωγω αλλά πέρα από το ότι παίζει ψησταριά όλο και βλέπεις να σκάει κόσμος στο pc section των παιχνιδιών να παραπονιέται ότι κρασαρει το δήθεν προβληματικό παιχνίδι, λόγω κακού ο/c

Για να κάνεις τέτοιου είδους ανεβάσματα ειδικά εκείνα τα παλιά χρόνια έπρεπε να διαβάσεις πολύ και έπρεπε να κάνεις δοκιμές καμία βδομάδα για να μη συναντήσεις θέματα στα παιχνίδια

Και επειδή έτσι κι αλλιώς αυτά τα κάνει πολύ μικρή μερίδα χρηστών και σωστά ακόμα πιο μικρή καλό είναι να μην τα λαμβάνουμε καν υπόψιν

920 στα 4 απλά δεν παίζει για κάτι πέρα από benchmark για μερικά λεπτά και out of the box ήταν τουλάχιστον 30% σε επιδόσεις  και ούτε είμαστε όλοι τύποι σαν τον μαλλιά στο νεξους να έχουν περάσει από τα χέρια μας χιλιάδες cpu για να παίξουμε μαζί τους

Μα σου είπα δεν έχει σημασία. Και στοκ είναι πολύ πάνω από κονσόλα, μιλάμε για 2πλασοες επιδόσεις στη χειρότερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα σου είπα δεν έχει σημασία. Και στοκ είναι πολύ πάνω από κονσόλα, μιλάμε για 2πλασοες επιδόσεις στη χειρότερη 

Ναι αλλά στη κονσόλα έχουν φροντίσει να τρέχει γιατί έχουν ασχοληθεί δεν το πάνε με τη λογική του raw power

Επίσης οι νέες κονσόλες θα έχουν σοβαρούς επεξεργαστές αυτή τη φορά

Όλοι οι σημερινοί τετραπύρηνοι θα είναι είναι για πέταμα μόλις αρχίζουν να χτίζουν παιχνίδια σε αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...