Προς το περιεχόμενο

Courier και Ελλαδα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Επειδή ήδη προνόησα να απαντήσω σε αυτό μιας και περίμενα να το πεις αλλά το αγνόησες.. γιαυτό επαναλαμβάνω

ναι έχει 80.000.000 πληθυσμό Αυτό όμως δεν έχει μόνο τα καλά του (τζίρο) έχει και τα κακά του άλλο ειναι να διαχειρίζεσαι πχ 10.000.000 πακέτα και άλλο 80.000.000 εκατομύρια πακέτα απο θέμα υποδομών και ανθρώπινου δυναμικού/εργατοωρών κτλ  (ειδικά όταν η μέρα αποτελεί σταθερό παράγοντα και δεν αυξάνεται αναλογικά με τον πληθυσμό δηλαδή και οι δύο έχουν 24 ώρες ανα μέρα για να τα καταφέρουν θα ήταν ελαφρυντικό αν οι γερμανοί λογω 8πλάσιου πληθυσμού είχαν και 8πλάσεις ώρες για να κάνουν τις ίδιες αποστολές...  δεν έχουν όμως) 

Επίσης άλλο να έχεις να διαμοιράσεις 80.000.000 πακέτα σε 1.000.000 χωριά/πόλεις κτλ  σε μια επικράτεια 357,386 km² 

και άλλο να διαμοιράσεις 10.000.000 πακέτα σε 200.000 πόλεις/χωριά σε μια επικράτεια 131,957 km²

Παρόλα αυτά έχουν μεγαλύτερες ταχύτητες και χαμηλότερα κόμιστρα ενώ καλούνται να καταβάλουν πολλαπλάσιο έργο. 

Επίσης δεν περιμένω ποτέ να γίνουμε Γερμανοί/Άγγλοι/Γάλλοι κτλ απλά ελπίζω στο να μειώσουμε την διαφορά που είναι χαοτική ενώ έχουμε ευνοϊκότερες συνθήκες απο αυτούς στο συγκεκριμένο θέμα των μεταφορών. 

Μεγάλο μέρος της δουλειάς μου είναι το logistic των προϊόντων που πουλάω και είναι πολλά τόσο σαν τονάζ αλλά και σαν αξία κάθε μήνα.

Τα κόμιστρα στην Γερμανία και σε οποιαδήποτε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα (όχι Ρουμανίες και Βουλγαρίες), είναι αρκετά υψηλότερα από αυτά της Ελλάδας και η ποιότητα των μεταφορών πολύ καλύτερη. Υπάρχει μια διαφορά τουλάχιστον 20-30%. Αυτό γίνεται πολύ εύκολα. Στην κάθε Γερμανία ο νόμος ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ. Αν σε πιάσουν να παραβιάζεις τους κανόνες την έκανες. Αν στην Ελλάδα έγραφαν οι αστυνομικοί τα μηχανάκια για όλα αυτά που έπρεπε να τα γράφουν τότε θα είχαν άλλη συμπεριφορά. Αν στην Ελλάδα υπήρχαν άλλες προϋποθέσεις για να ανοίξεις και να λειτουργήσεις εταιρεία ταχυμεταφορών θα ήταν άλλη η ποιότητα τους. ΔΕΝ θα μπορούσε να ανοίξει και η κουτσή Μαρία με ελάχιστο κεφάλαιο και γνώση.  

Σε οποιαδήποτε δουλειά στην Ελλάδα, αν γινόταν 100% εντός των πλαισίων του νόμου θα είχαμε αύξηση τιμών αλλά θα ήταν όλα καλύτερα και ασφαλέστερα από όλες τις απόψεις.

Το πολύ φτηνό είναι συνήθως εκτός ορίων νόμου (με τον ένα ή άλλο τρόπο), σε κάποια φάση του από τον προμηθευτή μέχρι τον τελικό πελάτη. 

Σε μεγαλύτερες χώρες είναι δυνατόν να υπάρχουν χαμηλότερες τιμές και καλύτερες υπηρεσίες αλλά εκεί υπάρχει μεγαλύτερος συγκεντρωτισμός. Αν η Γαλλία των 60.000.000 έχει 4 βασικούς μεταφορείς, αυτό έχει τεράστια διαφορά με την Ελλάδα των περίπου 11.000.000 όπου και πάλι 4 μεταφορείς έχουμε. Χαοτική διαφορά. 

 

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Smith_7 είπε

Είναι δυνατόν να πληρώνω 17 ευρώ αντικαταβολή χωρίς να μου το φέρει στο σπίτι από την acs απαράδεκτοι !

φιλε μου αστο, αυτοι το εχουν παει αλλου.

Παντως στην περιπτωση της αντικαταβολης ειναι πιο πιθανον να σου το φερουν σπιτι, αφου αν δεν εκτελεστει η πληρωμη και το γυρισουν πισω δεν θα παρουν και αυτοι την παραπανω αμοιβη της αντικαταβολης που χρεωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, apos2008 said:

Εχω μια απορια σας εχει ερθει δεμα με καποιες μικρο εταιριες που εχουν Franchise μονο αθηνα και θεσ/νικη ??? Οπως Courier center και Easy mail

Εξαιρετικές. Έχουν κάποια συνεργασία (η πρώτη τουλάχιστον) με ups γιατί το Σάββατο μου το έφεραν με όχημα κ οδηγό ups. Τις άλλες φορές δικός τους οδηγός. Οι μόνοι ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ παραδίδουν σε μια μέρα ακόμα κ τώρα εν μέσω αυξημένης κίνησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι πολυ καλο. Πιστευω οτι θα φαν στραπατσο οι εταιρειες τωρα . ηδη εχουν φαει . Ολη αυτη η πιεση δε βγαινει σε καλο παντως. θα υπαρξει μεγαλη οικονομικη ζημια . μιας και πολλα δεματα γυρισαν στον αποστολεα . καπιοι ακυρωσαν παραγγελιες κλπ .Η κατασταση θα φτιαξει παλι οπως ηταν προ ιου αλλα τα προβληματα θα μεινουν. ο πελατης παλι δε θα μενει ευχαρηστημενος . αν προ ιου ειχαν να μοιρασουν 500 δεματα τωρα εχουν 1000. και παλι 500 δεν προλαβαιναν .  λεω εγω ενα τυχαιο νουμερο . και υποθετικα λεμε να κλειναν ολες αυτες οι εταιρεις σε 1 μερα . Ποιος θα αντεχε μετα την ταλαιπωρεια του ταχυδρομειου ???

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gordonas είπε

είναι αρκετά υψηλότερα από αυτά της Ελλάδας

Ζουσα και έχω ανθρώπους στην Γερμανία δεν ειναι αρκετά υψηλότερα ειδικά όταν μιλάμε για αποστολές στο εξωτερικό πχ Ελλάδα, Γερμανία ολόκληρο PC με οθόνη στο στέλνουν με 30-40 ευρώ για ελλάδα και σου έρχεται μέσα στην βδομάδα (κυρίως λόγω της καθυστέρησης στην Ελλάδα) είχα κάνει πόλεμο με την ACS (κυριολεκτικά έσφαξα το κουτί της μητρικής και το κόλλησα με ταινία μέσα στο μαγαζί τους για να το μικρύνω 1 εκατοστό σε μήκος και πλάτος γιατί αλλιώς ζητούσαν 50άρι κάπου εκεί) για να μπορέσω να στείλω μητρική για επισκευή στην Γερμανία με ένα 30άρι και έκανε 15 μέρες να φτάσει. 

 

 

Αλλά και για του λόγου του αληθές https://www.dhl.de/de/privatkunden/pakete-versenden/deutschlandweit-versenden/preise-national.html που βλέπεις υψηλότερα κόμιστρα; (και μάλιστα αυτά ειναι τιμές Online για επισκέπτη που θα κάνει μια αποστολή ,με συμβόλαιο κτλ αν έχεις επιχείρηση είναι χαμηλότερα + υπάρχουν και άλλοι offline τρόποι αν πας στο κατάστημα που έχουν πιο φθηνές επιλογές με υποτίθεται μη εγγυημένη ταχύτητα αλλά έρχονται πρακτικά στον ίδιο χρόνο με αυτό των πακέτων που βλέπεις στο link. Και τέλος δεν ειναι μόνο τα λεφτά (που με 3, 4 ευρώ κάνεις την δουλειά σου) είναι η άνεση κάνεις click κλείνεις την αποστολή έρχονται στο παίρνουν στο στέλνουν και όλο αυτό άντε να κρατήσει 2 μέρες και μιλάμε για αποστάσεις Γερμανίας... 

 

https://www.myhermes.de/preise/paeckchen-paket/#freitext__preise_shop2shop

Και πάει λέγοντας μην τις ψάχνω μια μια... δύο φτάνουν πιστεύω.... 

Απλά έχουν και πολυτελείς υπηρεσίες δηλαδή αν θες συγκεκριμένη ώρα σε συγκεκριμένο σημείο που διαλέγεις εσύ (όχι απαραίτητα διεύθυνση σπιτιού δηλαδή)  για αυθημερόν παραλαβή κτλ κτλ και εννοείται κάτι τέτοια έχουν πολλαπλάσιο κόστος 

εδώ της ACS.. https://www.acscourier.net/documents/10538/28685/ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ_ACS_v6-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ+2019+k+++ΕΠΩΝΥΜΙΑ++3+2+2020.pdf/1b7b146d-8174-4989-92a9-5bc0ee5c3bf1  η φθηνότερη επιλογή  (πέρα ότι περιορίζεται στον ίδιο νομό και δεν ειναι Nationwide οι τιμές) ειναι στην διπλάσια τιμή  σε σύγκριση με Γερμανία και η αποστολή γίνεται αργά αργά με την άνεση τους κολλάνε και αυτοκολλητάκι δήθεν δεν σε βρήκαν... 

 

 

 

Ευτυχώς που στην Ελλάδα υπάρχουν κάποιες μεταφορικές που στέλνουν πακέτα με 1 ευρώ το κιλό αλλά το αρνητικό σε αυτά ειναι ότι είναι point to point και ότι επειδή ειναι ανεξάρτητες υπηρεσίες (συνεργάζονται με άλλους δεν ειναι δίκτυο δηλαδή) καμιά φορά καθυστερούν αν δεν έχουν φόρτο παραγγελιών... αλλά κάνεις κάπως την δουλειά σου ειδικά αν ειναι να στείλεις μηχανήματα με κάποιο βάρος (εκτυπωτές, καρέκλες αγροτικά αξεσουάρ κτλ) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/1/2020 στις 2:39 ΜΜ, elpaso1 είπε

Παρατηρω οτι σχεδον ολα τα courier εχουν αθλιες αξιολογησεις, με μεσο ορο τα 2 αστερια. Ειναι παγκοσμιο φαινομενο αυτο ή συμβαινει μονο στην Ελλαδα; Εχω και εγω αρκετα τετοια παραδειγματα, οπως ερχονται χωρις να ειδοποιησουν και μετα απαιτουν να πας απο το καταστημα τους ή επιτηδες δεν χτυπανε το κουδουνι και αφηνουν σημειωμα, για να πας και παλι εσυ στο καταστημα. Και τις 2 περιπτωσεις τις βιωσα αυτη την εβδομαδα απο Speedex και γενικη ταχυδρομικη, αντιστοιχα. Ειναι τακτικη των εταιριων ή καποιοι διανομεις χαλανε ολη την επιχειρηση; Αν και μαλλον το 1ο συμβαινει, καθως ολα τα υποκαταστηματα σε ολη την Ελλαδα, εχουν αθλιες βαθμολογιες. Και ερωτω. Αυτο συμβαινει μονο στην Ελλαδα ή και στο εξωτερικο φερονται ετσι αθλια;

Το μόνο σίγουρο για να μην αναρωτιέσαι για το μάλλον  , είναι ότι κανείς εργαζόμενος διανομέας δεν κάνει κάτι που δεν  θα είναι  εντολή και γραμμή της  κάθε Εταιρείας , εργαζόμενος είναι και  δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του...Πάντως  σε αντίθεση με τις άλλες εταιρείες , τα ΕΛΤΑ courier δουλεύουν εντός  των ανθρώπινων στάνταρ......

Επεξ/σία από Alegreto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Alegreto είπε

εργαζόμενος είναι και  δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του...

Δεν έχεις συναντήσει τον χοντρό της ACS στο ηράκλειο :P 

Ή έναν άλλο τυπά skinhead στην ΚΩ πάλι της ACS :P

Χωρίς να σημαίνει πως δεν συμφωνώ ότι το βασικό πρόβλημα ειναι οι ίδιες οι εταιρίες απλά αναφέρω πως και οι εργαζόμενοι δεν πάνε πίσω :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ACS και πάλι ACS γιατί αυτή η εταιρία είναι χρόνια μπροστά και αξίζει τα λεφτά της...τώρα την κακία που βγάζετε μερικοί δεν την καταλαβαίνω ειλικρινά.Αντι να στηρίξετε μια ελληνική εταιρία που πάει συνεχώς με άλματα μπροστά εσείς κάνετε ότι περνάει από το χέρι σας να την σαμποτάρεστε και να δώσετε τα ωραία λεφτουδακια σας στις ξένες πολυεθνικές.Γιατι όμως;Δεν έχετε και κανένα σοβαρό επιχείρημα,μόνο κλάψα,γκρίνια και κακία χωρίς λόγο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα προβλήματα τα έχω με την Γενική ταχυδρομική. Λιγότερα μεν αλλά υπάρχουν προβλήματα και με την speedex. Δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα με ACS και ELTA κούριερ. Το καλό είναι ότι ACS, Speedex, και γενική ταχυδρομική είναι 3 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου. Η πιο μακρινή είναι η ΕΛΤΑ που ευτυχώς πάω από εκεί για παραλαβή μόνο όταν θέλω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Strigla είπε

ACS και πάλι ACS γιατί αυτή η εταιρία είναι χρόνια μπροστά και αξίζει τα λεφτά της...τώρα την κακία που βγάζετε μερικοί δεν την καταλαβαίνω ειλικρινά.Αντι να στηρίξετε μια ελληνική εταιρία που πάει συνεχώς με άλματα μπροστά εσείς κάνετε ότι περνάει από το χέρι σας να την σαμποτάρεστε και να δώσετε τα ωραία λεφτουδακια σας στις ξένες πολυεθνικές.Γιατι όμως;Δεν έχετε και κανένα σοβαρό επιχείρημα,μόνο κλάψα,γκρίνια και κακία χωρίς λόγο.

Κλάψα είναι που πρέπει να τους παρακαλέσεις να για να σου στείλουν κάτι στο σπίτι και να μην περάσεις να το πάρεις εσύ από το κατάστημα (που και εκεί ακόμη τα μπερδεύουν και στέλνουν σε άλλο κατάστημα όπως αναφέρθηκε πιο πίσω) 

Κλάψα είναι οι καθυστερήσεις στις αποστολές ;

Κλάψα είναι που οι τιμές είναι στον θεό; 

 

Γενικά διάβασες κανένα ποστ εδώ με τις συνηθισμένες απατεωνιές που κάνουν; ή απλά επειδή είσαι υπάλληλος/ιδιοκτήτης ΑCS καταστήματος είπες να υποστηρίξεις την ομάδα σου; 

 

3 λεπτά πριν, DonPitbull είπε

Τα περισσότερα προβλήματα τα έχω με την Γενική ταχυδρομική. Λιγότερα μεν αλλά υπάρχουν προβλήματα και με την speedex. Δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα με ACS και ELTA κούριερ. Το καλό είναι ότι ACS, Speedex, και γενική ταχυδρομική είναι 3 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου. Η πιο μακρινή είναι η ΕΛΤΑ που ευτυχώς πάω από εκεί για παραλαβή μόνο όταν θέλω εγώ. 

αναφέρθηκε πολλές φορές πιο πριν... λειτουργούν με franchise το ότι δεν είχες εσύ πρόβλημα με μια συγκεκριμένη εταιρία σημαίνει πολύ απλά ότι το άτομο που έχει το franchise της εταιρίας αυτής στην περιοχή σου κάνει καλή δουλειά ή δεν έχει μεγάλο φόρτο και γιαυτό δεν φαίνονται οι δυσλειτουργίες ... 

 

Άλλος λέει ότι πχ ποτέ δεν είχα θέμα με την speedex για τον ίδιο λόγο...

 

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων όλες ειναι σπιτάκια με κόκκινο φωτάκι όμως. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε

Κλάψα είναι που πρέπει να τους παρακαλέσεις να για να σου στείλουν κάτι στο σπίτι και να μην περάσεις να το πάρεις εσύ από το κατάστημα (που και εκεί ακόμη τα μπερδεύουν και στέλνουν σε άλλο κατάστημα όπως αναφέρθηκε πιο πίσω) 

Κλάψα είναι οι καθυστερήσεις στις αποστολές ;

Κλάψα είναι που οι τιμές είναι στον θεό; 

Γενικά διάβασες κανένα ποστ εδώ με τις συνηθισμένες απατεωνιές που κάνουν; ή απλά επειδή είσαι υπάλληλος/ιδιοκτήτης ΑCS καταστήματος είπες να υποστηρίξεις την ομάδα σου; 

Αγαπητέ μου φίλε με την μιζέρια και τον ωχαδερφισμό που μας διακρίνει ως λαός ποτέ δεν πρόκειται να έχουμε μέλλον.Δεν θα απαντήσω στα κακόβουλα σχόλια σου,απλά θα σου πω να διευρύνεις λίγο τους πνευματικούς σου ορίζοντες! Τίποτε άλλο.

7 λεπτά πριν, DonPitbull είπε

Τα περισσότερα προβλήματα τα έχω με την Γενική ταχυδρομική. Λιγότερα μεν αλλά υπάρχουν προβλήματα και με την speedex. Δεν είχα σχεδόν ποτέ πρόβλημα με ACS και ELTA κούριερ. Το καλό είναι ότι ACS, Speedex, και γενική ταχυδρομική είναι 3 λεπτά περπάτημα από το σπίτι μου. Η πιο μακρινή είναι η ΕΛΤΑ που ευτυχώς πάω από εκεί για παραλαβή μόνο όταν θέλω εγώ. 

Είσαι αδερφός.Τα ίδια κι εγώ και δεν έχω καμία σχέση με τον χώρο.Σ ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Strigla είπε

Αγαπητέ μου φίλε με την μιζέρια και τον ωχαδερφισμό που μας διακρίνει ως λαός ποτέ δεν πρόκειται να έχουμε μέλλον.Δεν θα απαντήσω στα κακόβουλα σχόλια σου,απλά θα σου πω να διευρύνεις λίγο τους πνευματικούς σου ορίζοντες! Τίποτε άλλο.

Μιζέρια δεν ειναι να απαιτείς να σου παραχθούν οι υπηρεσίες που πληρώνεις υπο τους όρους που συμφώνησες στο χωριό σου δεν ξέρω πως ειναι οι ορίζοντες στις πολιτισμένες κοινωνίες τα συμβόλαια πρέπει να τα τιμάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...