Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό είναι επιχείρημα τύπου καφενείου, μόνο εκεί έχεις ελπίδες να το πάρει κάποιος στα σοβαρά.

Με βάση το τι ισχύει τώρα μπορείς να τη δηλώσεις στο Ε9 από φέτος, και ναι, μόνο σε ενδεχόμενη μελλοντική μεταβίβαση θα αναγκαστείς να κάνεις αναδρομικές δηλώσεις Ε9 και να πληρώσεις αναδρομικά ΕΝΦΙΑ μαζί με πρόστιμα και αναδρομικά ΤΑΠ.

Τώρα το τι θα ισχύσει στο μέλλον, δεν το ξέρει κανείς.

Αρα και να μη δηλωσω τιποτα...δεν αλλαζει κατι....αρα επιχειρημα καφενειου ταβερνας η κολομπαρου......το συμπερασμα ειναι ενα μιστερ Τζοσουα 21!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, aelaras1 είπε

Αρα και να μη δηλωσω τιποτα...δεν αλλαζει κατι....αρα επιχειρημα καφενειου ταβερνας η κολομπαρου......το συμπερασμα ειναι ενα μιστερ Τζοσουα 21!

Εγώ σου εξήγησα τι ακριβώς ισχύει μια και ρώτησες, τώρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ σου εξήγησα τι ακριβώς ισχύει μια και ρώτησες, τώρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα.

Καταλαβα και σε ευχαριστω...απλα αντε να το δηλωσω...στο ρευμα τι θα δηλωσω?ηκεκτροδοτουμενο?μη ηλεκτροδοτουμενο?και αν βαλω οτι ηλεκτροδοτειται τι παροχη να βαλω?του σπιτιου?αλλα στην ουσια αφου παιρνει απο...το κοινοχρηστο....μη ηκεκτροδοτουμενο θα ηταν παλαιοτερα οταν αγοραστηκε..!

Επεξ/σία από aelaras1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, aelaras1 είπε

Καταλαβα και σε ευχαριστω...απλα αντε να το δηλωσω...στο ρευμα τι θα δηλωσω?ηκεκτροδοτουμενο?μη ηλεκτροδοτουμενο?και αν βαλω οτι ηλεκτροδοτειται τι παροχη να βαλω?του σπιτιου?αλλα στην ουσια αφου παιρνει απο...το κοινοχρηστο....μη ηκεκτροδοτουμενο θα ηταν παλαιοτερα οταν αγοραστηκε..!

Μη ηλεκτροδοτούμενο φυσικά, εκτός αν θες να βγάλεις μόνος σου τα ματάκια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μη ηλεκτροδοτούμενο φυσικά, εκτός αν θες να βγάλεις μόνος σου τα ματάκια σου.

Αρα απλη δηλωση στο Ε9 και μετα δηλωση στην εφαρμογη στο Δημο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

19 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό ακριβώς.

Να το δηλωσω στο Ε9  το φετινο μονο η να ξεκινησω απο το 2010?Προστιμα αναδρομικα για εκπροθεσμη δηλωση και αναδρομικος ενφια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω πρόστιμα για εκπρόθεσμη δήλωση αυτή τη στιγμή ΔΕΝ έχει.

Επίσης δεν βλέπω το λόγο να ξεκινήσεις από το 2010. Ακόμα και βεβαίωση ΕΝΦΙΑ (για μεταβίβαση να ήθελες) μόνο στα τελευταία 5 έτη θα έπρεπε να το κάνεις, τώρα που δεν θέλεις βεβαίωση αρκεί να το δηλώσεις μόνο στο φετινό Ε9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Από όσο ξέρω πρόστιμα για εκπρόθεσμη δήλωση αυτή τη στιγμή ΔΕΝ έχει.

Επίσης δεν βλέπω το λόγο να ξεκινήσεις από το 2010. Ακόμα και βεβαίωση ΕΝΦΙΑ (για μεταβίβαση να ήθελες) μόνο στα τελευταία 5 έτη θα έπρεπε να το κάνεις, τώρα που δεν θέλεις βεβαίωση αρκεί να το δηλώσεις μόνο στο φετινό Ε9.

Εναν ενδοιασμο εχω μονο στο αν πρεπει να το δηλωσω με την εξης εννοια...δε ξερω εαν ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ διοτι δεν δηλωνονται ολα τα γκαραζ στο Ε9..εχω χαθει στις νομικες μεταφρασεις του συμβολαιου που διαβαζω περι οριζοντιας ιδιοκτησιας χιλιοστα σε πολυκατοικια κλπ..

Επεξ/σία από aelaras1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aelaras1 είπε

Εναν ενδοιασμο εχω μονο στο αν πρεπει να το δηλωσω με την εξης εννοια...δε ξερω εαν ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ διοτι δεν δηλωνονται ολα τα γκαραζ στο Ε9..εχω χαθει στις νομικες μεταφρασεις του συμβολαιου που διαβαζω περι οριζοντιας ιδιοκτησιας χιλιοστα σε πολυκατοικια κλπ..

Θα βοηθούσε να διευκρίνιζες τι ακριβώς είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις.

Αλλιώς απευθύνσου σε κάποιον επαγγελματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Θα βοηθούσε να διευκρίνιζες τι ακριβώς είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις.

Αλλιώς απευθύνσου σε κάποιον επαγγελματία.

Οπως ειπες αρχικα στη χθεσινη σου απαντηση επρεπε να ειχε δηλωθει το γκαραζ...Δεν δηλωνονται ομως ΟΛΑ ΣΤΟ Ε9...ΥΠΑΡΧΟΥΝ γκαραζ ή θεσεις σταθμευσης αυτοκινητου σε πολυκατοικιες που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΟ Ε9..αυτα στα λεει...ενας επαγγελματιας..!οι νομικοι οροι και κατ επεκτασιν Ε9 κλπ ειναι αλλο θεμα το οποιο επρεπε κανονικα να αφορα δικηγορους συμβολαιογραφους ....

Επεξ/σία από aelaras1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aelaras1 είπε

Οπως ειπες αρχικα στη χθεσινη σου απαντηση επρεπε να ειχε δηλωθει το γκαραζ...Δεν δηλωνονται ομως ΟΛΑ ΣΤΟ Ε9...ΥΠΑΡΧΟΥΝ γκαραζ ή θεσεις σταθμευσης αυτοκινητου σε πολυκατοικιες που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΤΟ Ε9..αυτα στα λεει...ενας επαγγελματιας..!οι νομικοι οροι και κατ επεκατσιν ε9 κλπειναι αλλο θεμα το οποιο επρεπε να αφορα δικηγορους συμβολαιογραφους κλπ

Καταρχήν σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει προαιρετικό, είτε πρέπει είτε δεν πρέπει να δηλωθεί, το αν θέλεις δεν παίζει σαν επιλογή.

Επίσης η χτεσινή δική μου απάντηση ήταν σχετική με τη χτεσινή δική σου ερώτηση, στην οποία είχες γράψει συγκεκριμένα για χώρο στάθμευσης/γκαράζ στο υπόγειο, και συνήθως τέτοιες θέσεις αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες και δηλώνονται κανονικά στο Ε9.

Επίσης όταν έγραψα να απευθυνθείς σε έναν επαγγελματία δεν εννοούσα οποιονδήποτε, εννοούσα επαγγελματία σχετικό με το αντικείμενο (ιδανικά λογιστή), όχι σε φούρναρη ή κτηνοτρόφο.

Και τέλος δεν βλέπω από μεριά σου διάθεση να διευκρινίσεις τι ακριβώς είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ώστε να σε βοηθήσω, συνεπώς τζάμπα ασχολούμαι.

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει προαιρετικό, είτε πρέπει είτε δεν πρέπει να δηλωθεί, το αν θέλεις δεν παίζει σαν επιλογή.

Επίσης η χτεσινή δική μου απάντηση ήταν σχετική με τη χτεσινή δική σου ερώτηση, στην οποία είχες γράψει συγκεκριμένα για χώρο στάθμευσης/γκαράζ στο υπόγειο, και συνήθως τέτοιες θέσεις αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες και δηλώνονται κανονικά στο Ε9.

Επίσης όταν έγραψα να απευθυνθείς σε έναν επαγγελματία δεν εννοούσα οποιονδήποτε, εννοούσα επαγγελματία σχετικό με το αντικείμενο (ιδανικά λογιστή), όχι σε φούρναρη ή κτηνοτρόφο.

Και τέλος δεν βλέπω από μεριά σου διάθεση να διευκρινίσεις τι ακριβώς είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ώστε να σε βοηθήσω, συνεπώς τζάμπα ασχολούμαι.

Καλή συνέχεια.

Φιλαρακι μου ....καλο ..ειτε εισαι αγροκτηνοτροφος ειτε φουρναρης η οτιδηποτε αλλο μεχρι και μπετατζης δεν υπαρχει προβλημα απλα ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ....ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ....Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ Ο ΤΟΤΕ. ..ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ....ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ..ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ....ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ...ΓΚΕΓΚΕ......???ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ....ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ joshua21??ΠΕΝΗΝΤΑΡΑΚΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΩ...ΑΝ ΤΟ iq ΣΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΩΣ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΕΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ.....ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ..ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΤΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ... 

Επεξ/σία από aelaras1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει προαιρετικό, είτε πρέπει είτε δεν πρέπει να δηλωθεί, το αν θέλεις δεν παίζει σαν επιλογή.

Επίσης η χτεσινή δική μου απάντηση ήταν σχετική με τη χτεσινή δική σου ερώτηση, στην οποία είχες γράψει συγκεκριμένα για χώρο στάθμευσης/γκαράζ στο υπόγειο, και συνήθως τέτοιες θέσεις αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες και δηλώνονται κανονικά στο Ε9.

Επίσης όταν έγραψα να απευθυνθείς σε έναν επαγγελματία δεν εννοούσα οποιονδήποτε, εννοούσα επαγγελματία σχετικό με το αντικείμενο (ιδανικά λογιστή), όχι σε φούρναρη ή κτηνοτρόφο.

Και τέλος δεν βλέπω από μεριά σου διάθεση να διευκρινίσεις τι ακριβώς είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ώστε να σε βοηθήσω, συνεπώς τζάμπα ασχολούμαι.

Καλή συνέχεια.

Αληθεια ποιο ειναι το επαγγελμα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τσακώνεστε παίδες. 

Με τα Ε9 από τότε που θεσπιστηκαν το 1996 επικρατουσε ενα μπάχαλο, χιλιάδες εγκύκλιοι ΠΔ για το πως και τι γράφεται που κτλ  και άπειρες περιπτώσεις με πολίτες να διαβάζουν συμβόλαια και να προσπαθούν, οι μεν λογιστές ενημερωμένοι από την μία αλλά και αυτοί έκαναν λάθη, γενικά το Ε9 έπρεπε να ήταν δουλειά συμβολαιογραφου, κάπως έτσι φτάσαμε στο 2007 και τότε δεν μπορούσε να πραγματοποιηθεί η εκκαθάριση του ΕΤΑΚ λόγω εκατομμυρίων λαθών, το πληρώσαμε μελλοντικα. 

Για τις θέσεις στάθμευσης, όταν αναγράφονται στο συμβόλαιο τότε πρέπει να γράφονται και στο Ε9, η μόνη περίπτωση είναι να μην ορίζονται από το συμβόλαιο και τις έκαναν μετά οι ιδιοκτητες αλλά κάτι τέτοιο είναι πολύ σπάνιο. Για λεπτομέρειες ρωτήστε κάποιον επαγγελματία για να μην έχετε μελλοντική ταλαιπωρία με λαθη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...