Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η παράταση είναι σίγουρο ότι δόθηκε; Έχει κανείς το σχετικό νόμο/ ΦΕΚ; Στην ιστοσελίδα δεν έχει αλλάξει κάτι, γράφει μέχρι 31/3

update: Το γράφει σε άλλο σημείο στη σελίδα: "

Σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 10 της ΠΝΠ της 11ης Μαρτίου 2020 παρατείνεται η προθεσμία διόρθωσης των τετραγωνικών στους δήμους μέχρι 30.6.2020. Πιο συγκεκριμένα, θεσπίστηκε η ακόλουθη διάταξη:

"4. Η προθεσμία της παρ. 2 του άρθρου 51 του ν. 4647/2019 (Α’ 204) παρατείνεται από τη λήξη της έως τις 30.6.2020"."

απλά δεν είναι ξεκάθαρο αν ισχύει παράταση στην ηλεκτρονική υποβολή, αλλά φαντάζομαι εννοείται.

Παρεμπιπτόντως, μίλησα τηλεφωνικά με το δήμο για το θέμα του πάρκινγκ- αποθήκης που ηλεκτροδοτείται από τον κοινόχρηστο. 

Η λύση για να μην πληρώνω διπλά ΔΤ-ΔΦ δηλώνοντάς τα και στη δική μου παροχή, είναι να τα περάσω στη δ'ηλωσή μου ως μη ηλεκτροδοτούμενα, οπότε θα μου στείλουν σημείωμα να πληρώσω το ΤΑΠ για αυτά απευθείας στο Δήμο.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, modus7 είπε

καλησπερα σας,

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες αποριες μου και με συγχωρειτε αν εχουν ηδη απαντηθει!

1.Στο Ε9 ειναι δηλωμενοι 118,2τμ κυριοι χώροι + 12τμ βοηθητικοι χωροι(παρκινγκ πιλοτης που ανηκουν στο κοινοχρηστο λογαρισμο ΔΕΗ)

Στην εφαρμογη με αναγκαζει να προσθεσω και τα 12τμ, τι πρεπει να κανω?

2.Σπιτι στην Αιγινα δεν το εμφανιζει στην εφαρμογη  στην μητέρα μου που εχει 100% συνδιοκτησια(ο λογαριασμος ΔΕΗ ειναι στην Γιαγια που ανηκε το σπιτι)

3.Για οικοπεδο αδειο πρεπει να κανω δηλωση?

1. Τι εννοείς σε αναγκάζει ; Η χρήση pilotis παραμένει σήμερα ως έχει ; Εννοώ δεν έχει κλειστεί και μετατραπεί σε Κ.Χ. (κύριας χρήσης) ;

2. Τι εννοείς 100% συνιδιοκτησία ; Σχήμα οξύμωρο είναι. Εννοείς εξ αδιαιρέτου μήπως ; Πώς το δηλώνει στο Ε9 ;

3. Σου το εμφανίζει στην πλατφόρμα διόρθωσης τετραγωνικών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

1. Τι εννοείς σε αναγκάζει ; Η χρήση pilotis παραμένει σήμερα ως έχει ; Εννοώ δεν έχει κλειστεί και μετατραπεί σε Κ.Χ. (κύριας χρήσης) ;

2. Τι εννοείς 100% συνιδιοκτησία ; Σχήμα οξύμωρο είναι. Εννοείς εξ αδιαιρέτου μήπως ; Πώς το δηλώνει στο Ε9 ;

3. Σου το εμφανίζει στην πλατφόρμα διόρθωσης τετραγωνικών ;

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,

1.δεν εχει αλλαξει, στο Ε9 φαινετε ως 12τμ βοηθητικοι χωροι στο κτισμα.Στην εφαρμογη οταν παω να αφαιρεσω τα 12τμ δεν με αφηνει να ολοκλησωσω την δηλωση.

2.Εδωσα τον ορο που λεει το Ε9 ,ισως σε μπερδεψα,ανηκε στην γιαγια και το μετεφερε στην μητερα μου 100%.Στο κτηματολογιο και στο Ε9  φαινετε η μητερα μου,λογαρισμος  ΔΕΗ ειναι στην γιαγια αλλα δεν μου το εμφανιζει στην εφαρμογη.

3.Ναι μου το εμφανιζει,εχει αδεια οικοδομησης αν παιζει ρολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, modus7 είπε

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,

1.δεν εχει αλλαξει, στο Ε9 φαινετε ως 12τμ βοηθητικοι χωροι στο κτισμα.Στην εφαρμογη οταν παω να αφαιρεσω τα 12τμ δεν με αφηνει να ολοκλησωσω την δηλωση.

2.Εδωσα τον ορο που λεει το Ε9 ,ισως σε μπερδεψα,ανηκε στην γιαγια και το μετεφερε στην μητερα μου 100%.Στο κτηματολογιο και στο Ε9  φαινετε η μητερα μου,λογαρισμος  ΔΕΗ ειναι στην γιαγια αλλα δεν μου το εμφανιζει στην εφαρμογη.

3.Ναι μου το εμφανιζει,εχει αδεια οικοδομησης αν παιζει ρολο 

1. Θα έλεγα να το αφήσεις ως έχει και να το γράψεις στις παρατηρήσεις, παραπέμποντας στην αντίστοιχη σελίδα του συμβολαίου (ότι " ο τάδε βοηθητικός χώρος στάθμευσης, μνημονεύεται και στη σελ. τάδε του υπ' αριθ. τάδε συμβολαίου και δεν αποτελεί χώρο Κ.Χ."). Αυτή είναι η γνώμη μου (ως μηχανικός) και κάτι τέτοιο θα έπραττα και εγώ. Ο κάθε Δήμος λογαριάζει ως δομημένα τετραγωνικά ό,τι γουστάρει και στο λέω με βάση τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής.

2. Θα έπρεπε να το εμφανίζει και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Λογικά, θα πρέπει να γίνει με τους κωδικούς taxisnet της γιαγιάς. Μήπως η μεταβίβαση είναι αρκετά πρόσφατη ;

3. Και στα οικόπεδα ο ΤΑΠ τουλάχιστον, επιβάλλεται κανονικά. Οπότε αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δεις λίγο πιο προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

1. Θα έλεγα να το αφήσεις ως έχει και να το γράψεις στις παρατηρήσεις, παραπέμποντας στην αντίστοιχη σελίδα του συμβολαίου (ότι " ο τάδε βοηθητικός χώρος στάθμευσης, μνημονεύεται και στη σελ. τάδε του υπ' αριθ. τάδε συμβολαίου και δεν αποτελεί χώρο Κ.Χ."). Αυτή είναι η γνώμη μου (ως μηχανικός) και κάτι τέτοιο θα έπραττα και εγώ. Ο κάθε Δήμος λογαριάζει ως δομημένα τετραγωνικά ό,τι γουστάρει και στο λέω με βάση τα όσα έχω δει μέχρι στιγμής.

2. Θα έπρεπε να το εμφανίζει και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Λογικά, θα πρέπει να γίνει με τους κωδικούς taxisnet της γιαγιάς. Μήπως η μεταβίβαση είναι αρκετά πρόσφατη ;

3. Και στα οικόπεδα ο ΤΑΠ τουλάχιστον, επιβάλλεται κανονικά. Οπότε αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να δεις λίγο πιο προσεκτικά.

Ευχαριστω και παλι,

2.Δεν ειναι ουτε στις γιαγιας που μπηκα με τους κωδικους της στην εφαρμογη και ουτε στο Ε9 της γιαγιας.Οχι δεν εγινε προσφατα η μεταβιβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, αντιμετωπίζω το σφάλμα Δεν έχει γίνει επικοινωνία, με το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ για να γίνει έλεγχος των τετραγωνικών. . 

Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Κάνω τη δήλωση για τον πατέρα μου και χρειάζομαι μια διευκρίνιση. Θέλουμε να αυξήσουμε κατά 7τμ τους κύριους χώρους. Υπάρχει όμως ήδη διαφορά μεταξύ Ε9-ΔΕΔΔΗΕ 5τμ και συνεπώς άμα εγώ προσθέσω στη δήλωση άλλα 7τμ η διαφορά αυτή θα ανέβει στα 12τμ. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Δε πρέπει να έρθουν αυτά τα 2 σε ισορροπία και η διαφορά να έρθει στο 0; Εδώ μας δίνεται μόνο η επιλογή να τροποποιήσουμε τα τμ στο Ε9, για τα δηλωμένα στη ΔΕΔΔΗΕ δε μπορώ να τα αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Asevastos είπε

Καλησπέρα. Κάνω τη δήλωση για τον πατέρα μου και χρειάζομαι μια διευκρίνιση. Θέλουμε να αυξήσουμε κατά 7τμ τους κύριους χώρους. Υπάρχει όμως ήδη διαφορά μεταξύ Ε9-ΔΕΔΔΗΕ 5τμ και συνεπώς άμα εγώ προσθέσω στη δήλωση άλλα 7τμ η διαφορά αυτή θα ανέβει στα 12τμ. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Δε πρέπει να έρθουν αυτά τα 2 σε ισορροπία και η διαφορά να έρθει στο 0; Εδώ μας δίνεται μόνο η επιλογή να τροποποιήσουμε τα τμ στο Ε9, για τα δηλωμένα στη ΔΕΔΔΗΕ δε μπορώ να τα αλλάξω.

Αν και τα γράφεις λίγο μπερδεμένα, το σωστό είναι πρώτα να διορθώσεις το Ε9 και μετά να δηλώσεις τα σωστά τετραγωνικά στο Δήμο.

Τα δηλωμένα στο Ε9 και στη ΔΕΔΔΗΕ ΔΕΝ αλλάζονται μέσα από την εφαρμογή.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τίτλος πρέπει να αλλάξει. Έχει δωθεί επίσημα παράταση έως 30 Ιουνίου (που και πάλι θα δώσουν νεα) Αλλά Ως 30/6 είναι επίσημο...

https://www.taxheaven.gr/news/47706/paratash-ews-3062020-gia-th-dhlwsh-diorowshs-tm-akinhtwn-sthn-platforma-ths-kede

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Και εγώ με την σειρά μου έχω μια γκάμα αποριών τις οποίες όποιος γνωρίζει και έχει την καλοσύνη να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Δικαίωμα υψούν: Εξ' αδιαιρέτου κατοικία, ισόγειο και 1ος όροφος, όπου στην δήλωση του ε9 το δικαίωμα παρέχεται στον ιδιοκτήτη του 1ου ορόφου με συμβολαιογραφική πράξη και το κτίσμα έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου όπου υπάρχει συνιδιοκτησία με άλλα 4 (228/1000) και οριζόντια 200/1000-το υψούν.Τα υπόλοιπα 800/1000 έχουν κτιστεί με αναλογίες 400/1000 αντίστοιχα για κάθε ακίνητο.

Στο Ε9 αναφέρεται με τ.μ.

Ερωτήματα:

α) Το δηλώνω ως μη ηλεκτροδοτούμενο και απαλλάσομαι από το πρόστιμο της 5έτιας για τον ΤΑΠ;

β) Υπόκειται σε ΔΤ και ΔΦ;

γ) Επί ποίου εμβαδού αφαιρώ το διπλάσιο του ακινήτου; Και ποιο θεωρείται ακίνητο για τον υπολογισμό του ΤΑΠ; Ισόγειο και 1ος ή μόνο το 1ος που έχει το δικαίωμα ο ιδιοκτήτης του ορόφου;

Ευχαριστώ πάρα πολύ και από καρδιάς όσους με βοηθήσουν.

Καλή Ανάσταση με υγεία!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από Christosgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Δικαίωμα υψούν δεν πληρώνει ΤΑΠ . Πληρώνουν ΤΑΠ μόνο τα χτισμένα επί του οικοπέδου ,το οικόπεδο και ότι ποσοστό κάλυψης είναι άχτιστο επί της γης και όχι δικαιώματα  μετά-πάνω τους ήδη κτισμένους ορόφους στον αέρα 

Επεξ/σία από adsl2+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christosgi είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Και εγώ με την σειρά μου έχω μια γκάμα αποριών τις οποίες όποιος γνωρίζει και έχει την καλοσύνη να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνώμων.

Δικαίωμα υψούν: Εξ' αδιαιρέτου κατοικία, ισόγειο και 1ος όροφος, όπου στην δήλωση του ε9 το δικαίωμα παρέχεται στον ιδιοκτήτη του 1ου ορόφου με συμβολαιογραφική πράξη και το κτίσμα έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου όπου υπάρχει συνιδιοκτησία με άλλα 4 (228/1000) και οριζόντια 200/1000-το υψούν.Τα υπόλοιπα 800/1000 έχουν κτιστεί με αναλογίες 400/1000 αντίστοιχα για κάθε ακίνητο.

Στο Ε9 αναφέρεται με τ.μ.

Ερωτήματα:

α) Το δηλώνω ως μη ηλεκτροδοτούμενο και απαλλάσομαι από το πρόστιμο της 5έτιας για τον ΤΑΠ;

β) Υπόκειται σε ΔΤ και ΔΦ;

γ) Επί ποίου εμβαδού αφαιρώ το διπλάσιο του ακινήτου; Και ποιο θεωρείται ακίνητο για τον υπολογισμό του ΤΑΠ; Ισόγειο και 1ος ή μόνο το 1ος που έχει το δικαίωμα ο ιδιοκτήτης του ορόφου;

Ευχαριστώ πάρα πολύ και από καρδιάς όσους με βοηθήσουν.

Καλή Ανάσταση με υγεία!!!!!!!!!!

Αυτό, που ξέρω εγώ είναι ότι θα το δηλώσεις ως ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΟΜΗΣΗΣ και βέβαια θα έχει μόνο ΤΑΠ.

Θα το δηλώσει αυτός που του ανήκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω κορονοιού και λοιπών καταστάσεων στους περισσότερους Δήμους ,όπως είναι λογικό,δεν υπάρχει προσέλευση κόσμου γι αυτή την διαδικασία...βλέπω παράταση για Σεπτέμβριο... (τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

Λόγω κορονοιού και λοιπών καταστάσεων στους περισσότερους Δήμους ,όπως είναι λογικό,δεν υπάρχει προσέλευση κόσμου γι αυτή την διαδικασία...βλέπω παράταση για Σεπτέμβριο... (τουλάχιστον)

Μάλλον σου διαφεύγει το γεγονός ότι ούτως ή άλλως η προσέλευση στους Δήμους ήταν σχεδόν μηδενική, σχεδόν όλοι το έκαναν/κάνουν ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...