Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πριν απο μερικές μέρες μια εφημερίδα μιλούσε για αλλαγές και στην εφαρμογή δήλωσης των τετραγωνικών και στον τρόπο δήλωσης....υπάρχει κάτι που έχει αλλάξει πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mindreader είπε

thanks για τη διευκρινηση.

Εχουμε ομως καταληξει γενικοτερα για τον ενδεδειγμενο χειρισμο τετοιων/παρομοιων περιπτωσεων;

Εννοω, οτι κατι που ηταν, για οποιονδηποτε λογο, δηλωμενο με λαθος τμ, συνηθως, ηταν παντα ετσι. Λοιπον, με αυτη τη ρυθμιση που εγινε φετος, εγω ως συνεπης πολιτης, πηγα και εκανα τις διορθωσεις, επι το ορθον. Μιλω και παλι για λιγα τμ, που μαλλον για αβλεψια μου κανει, δεν μπορω να γυρισω την ιστορια πισω, τι λαθη εκανε ο πατερας μου ή ο παππους μου πριν απο δεκαετιες...

Πηγα λοιπον, και στο μεν ενα ακινητο, δηλωσα μεσω της ηλεκτρονικης εφαρμογης/σελιδας τα σωστα τμ,

και για ενα αλλο ακινητο, καταφερα και πηγα ο ιδιος στον Δημο και εκανα αιτηση διορθωσης.

Ξανακοιταξα το Ε9, και τελικα (με συγχωρειτε, μπερδευτηκα με ολα αυτα), δεν εκανα καποια αλλαγη. Ολα ηταν σωστα, παντα.

Οι μονες διορθωσεις ηταν, στο πως ηταν δηλωμενα τα τμ. στην ΔΕΗ.

Λοιπον, εγω δηλωσα, και στις δυο περιπτωσεις, τα ορθα τμ, πλεον.

Οπως ειπα, μεσω του site για το ενα, μεσω του Δημου - απευθειας, το αλλο.

Τι αλλο πρεπει να κανω ως πολιτης πια;

Απο του χρονου, απο φετος-οταν βγει, ας χρεωσουν λιγο παραπανω ενφια, που αναλογει.

Εχω να κανω κατι αλλο;;;;;;

Δεν είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς, ποιες είναι οι "τέτοιες/παρόμοιες περιπτώσεις"?

Η υποχρέωση σου σαν πολίτης είναι να απεικονίζονται ορθώς τα ακίνητα σου και στο Ε9 και στον Δήμο, αν τα κάνεις αυτά δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Καθώς επίσης και να τακτοποιήσεις τυχόν αυθαιρεσίες στα ακίνητα σου, κανονικά αυτό πρέπει να κάνεις πρώτα και μετά τις διορθώσεις σε Ε9 και  Δήμο.

23 ώρες πριν, StormGr είπε

Τα δεκαδικά τα καταχωρούμε;

Εμένα είναι σχετικά εντάξει δηλωμένα αλλά στρογγυλεμενα προς τα κάτω.

Δηλαδή Ε9 γράφει 35,7 αλλά στον ΔΕΔΔΗΕ 35.

Τα δεκαδικά δεν ξέρω αν σε αφήνει να τα καταχωρήσεις, αλλά και να σε αφήσει θα κάνουν στρογγυλοποίηση.

Αλλά έστω ότι στον ΔΕΔΔΗΕ θα έπρεπε να γράφει 36, και τι έγινε? Το πολύ πολύ αν χρειαστεί να μεταβιβάσεις το ακίνητο να σε βάλει ο Δήμος να πληρώσεις διαφορά ΤΑΠ για τα τελευταία χρόνια στο 1τμ της διαφοράς... με βάση το ότι στο δικό μου σπίτι το ΤΑΠ που χρεώνουν είναι 0,15€ για κάθε τετραγωνικό μέτρο, άντε να χρειαστεί να πληρώσεις κανα ευρώ αναδρομικά... που σιγά μην ασχοληθούν!

Αν πάλι θέλεις να είσαι απολύτως σωστός, διόρθωσε το και κάντο 36 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Ε9, ολα ηταν δηλωμενα σωστα. Αρα φορολογικα, ηταν ολα ενταξει.

Μονο στην ΔΕΗ/Δημο, υπηρχαν λαθος μικροδιαφορες.

Αρα, πρεπει να περιμενω καποιου ειδους επιβαρυνση, απο ΔΕΗ/Δήμο; Εχει ανακοινωθει κατι πανω σε αυτες τις περιπτωσεις, οπου στο taxis ηταν σωστα, αλλα οχι στην ΔΕΗ/Δημο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mindreader είπε

Στα Ε9, ολα ηταν δηλωμενα σωστα. Αρα φορολογικα, ηταν ολα ενταξει.

Μονο στην ΔΕΗ/Δημο, υπηρχαν λαθος μικροδιαφορες.

Αρα, πρεπει να περιμενω καποιου ειδους επιβαρυνση, απο ΔΕΗ/Δήμο; Εχει ανακοινωθει κατι πανω σε αυτες τις περιπτωσεις, οπου στο taxis ηταν σωστα, αλλα οχι στην ΔΕΗ/Δημο;

Να στο πω απλά, αν έχεις ένα διαμέρισμα το οποίο είναι 100 τμ αλλά στο Δήμο (και κατ επέκταση στη ΔΕΗ μια και αυτή εισπράττει τα τέλη για λογαριασμό του Δήμου) ήταν δηλωμένα 90, τότε απλώς από τον επόμενο λογαριασμό ρεύματος τα τέλη θα υπολογίζονται με βάση τα 100 τμ.

Αυτό είναι το νόημα της όλης ιστορίας, οι Δήμοι κερδίζουν μια και από δω και πέρα θα εισπράττουν τα σωστά (αυξημένα) τέλη, και οι ιδιοκτήτες από την άλλη κερδίζουν επειδή παραγράφονται οι τυχόν αναδρομικές χρεώσεις έως και το 2019.

Αν δεν το έκανες αυτό τότε θα συνέχιζαν να σε χρεώνουν για 90 τμ, αλλά αν για κάποιο λόγο χρειαζόσουν βεβαίωση ΤΑΠ θα έπρεπε να πληρώσεις αναδρομικά τις διαφορές για τα τελευταία 5-20 (ανάλογα τις ορέξεις του Δήμου) χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,αν θέλετε μου δίνετε απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα που έχω

Αν τα τ.μ. που αναγράφονται στη ΔΕΗ είναι λιγότερα  από το ε9 μπορουν να διορθωθούν ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάω στο δήμο?

Επειδή μένω σε χωριό ,υπάρχουν στο οικόπεδο   γκαράζ για τρακτέρ , αγροτικό  που δεν είναι δηλωμένα στο ε9. Τι πρέπει να κάνω για να τα κάνω νόμιμα? Αρκεί μια τροποποιητική δήλωση ε9 και αναγραφή τους στο δήμο ή απαιτείται κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι λίγο πιο σύνθετο. Η δήλωση των κτισμάτων στο Ε9 δεν τα καθιστά νόμιμα αν δεν έχουν ανεγερθεί και με νόμιμο τρόπο. Αν έχεις στο οικόπεδο σου γεωργικές αποθήκες ή άλλα κτίσματα ειδικής χρήσης που θεωρούνται αυθαίρετα, θα πρέπει να τα τακτοποιήσεις σε κάποιον πολιτικό μηχανικό με το Ν.4495 και έπειτα να ασχοληθείς με το Ε9 και την πλατφόρμα δήλωσης τετραγωνικών.

Είναι μια ιστορία που θα κοστίσει αρκετά χρήματα και δεν ξέρω αν σε συμφέρει να ξεκινήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ametanoitos είπε

Είναι γκαραζ με δοκούς σιδερένιους και τσίγκο

Ο τρόπος και τα υλικά κατασκευής δεν κάνουν διαφορά στη διαδικασία και στο κόστος νομιμοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαμερισμα 135 τ.μ δηλωμενο στο Ε9.Χωρος υπογειος  σταθμευσης-γκαραζ 30 τ.μ  στην ιδια πολυκατοικια αλλα με ρευμα  απο το κοινοχρηστο δεν εχει δηλωθει στο Ε9 εδω και πολλα χρονια..θα επρεπε να εχει δηλωθει??Επιπλεον στην εφαρμογη του δημου υπαρχει ταυτιση 135 τ.μ οσο και το διαμερισμα με το ΔΕΔΔΗΕ επισης 135..οπως αλλωστε και στο λογαριασμο της Δεη το ΤΑΠ πληρωνεται στα 135 τ.μ... αρα δε χρειαζεται καμια δηλωση σωστα ?η υπαρχει κατι που πρεπει να κανω? 

Επεξ/σία από aelaras1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aelaras1 είπε

Διαμερισμα 135 τ.μ δηλωμενο στο Ε9.Χωρος υπογειος  σταθμευσης-γκαραζ 30 τ.μ  στην ιδια πολυκατοικια αλλα με ρευμα  απο το κοινοχρηστο δεν εχει δηλωθει στο Ε9 εδω και πολλα χρονια..θα επρεπε να εχει δηλωθει??Επιπλεον στην εφαρμογη του δημου υπαρχει ταυτιση 135 τ.μ οσο και το διαμερισμα με το ΔΕΔΔΗΕ επισης 135..οπως αλλωστε και στο λογαριασμο της Δεη το ΤΑΠ πληρωνεται στα 135 τ.μ... αρα δε χρειαζεται καμια δηλωση σωστα ?η υπαρχει κατι που πρεπει να κανω? 

Στο Ε9 δηλώνονται όλα, κακώς δεν έχεις συμπεριλάβει το γκαράζ.

Επίσης η ρευματοδότηση του γκαράζ (που είναι ιδιωτικό) από το κοινόχρηστο ρεύμα είναι παράνομη, θα έπρεπε να μπει νέο ρολόι που θα ρευματοδοτεί αποκλειστικά το δικό σου γκαράζ, έτσι ώστε να χρεώνεσαι στον λογαριασμό ρεύματος και το ΤΑΠ και τα δημοτικά τέλη + δημοτικό φόρο που του αναλογούν.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι διόρθωση στο Ε9 ώστε να μπει και το γκαράζ, και μετά δήλωση του γκαράζ στην εφαρμογή των τετραγωνικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

57 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στο Ε9 δηλώνονται όλα, κακώς δεν έχεις συμπεριλάβει το γκαράζ.

Επίσης η ρευματοδότηση του γκαράζ (που είναι ιδιωτικό) από το κοινόχρηστο ρεύμα είναι παράνομη, θα έπρεπε να μπει νέο ρολόι που θα ρευματοδοτεί αποκλειστικά το δικό σου γκαράζ, έτσι ώστε να χρεώνεσαι στον λογαριασμό ρεύματος και το ΤΑΠ και τα δημοτικά τέλη + δημοτικό φόρο που του αναλογούν.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι διόρθωση στο Ε9 ώστε να μπει και το γκαράζ, και μετά δήλωση του γκαράζ στην εφαρμογή των τετραγωνικών.

Το γνωριζω οτι ειναι παρανομη η ηλεκτροδοτηση αλλα προσωπικα ουδεμια ευθυνη φερω ετσι το βρηκα ...παππους ..πατερας...κλπ....αλλωστε και οι υπολοιποι που εχουν γκαραζ κατω αλλοι 6 στο συνολο απο το κοινοχρηστο τραβανε ρευμα(ατυπη συμφωνια ...κυριων)..Η δηλωση του γκαραζ θα ειναι αναδρομικη η να τη δηλωσω στο Ε9 απο φετος?Εαν δε δηλωσω τιποτα στο Ε9  λογικα δεν υπαρχει θεμα μονο σε ενδεχομενη μελλοντικη μεταβιβαση γκαραζ πωληση κλπ που δε προκειται και να κανω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aelaras1 είπε

Το γνωριζω οτι ειναι παρανομη η ηλεκτροδοτηση αλλα προσωπικα ουδεμια ευθυνη φερω ετσι το βρηκα ...παππους ..πατερας...κλπ....αλλωστε και οι υπολοιποι που εχουν γκαραζ κατω αλλοι 6 στο συνολο απο το κοινοχρηστο τραβανε ρευμα(ατυπη συμφωνια ...κυριων)..

Αυτό είναι επιχείρημα τύπου καφενείου, μόνο εκεί έχεις ελπίδες να το πάρει κάποιος στα σοβαρά.

2 λεπτά πριν, aelaras1 είπε

Η δηλωση του γκαραζ θα ειναι αναδρομικη η να τη δηλωσω στο Ε9 απο φετος?Εαν δε δηλωσω τιποτα στο Ε9  λογικα δεν υπαρχει θεμα μονο σε ενδεχομενη μελλοντικη μεταβιβαση γκαραζ πωληση κλπ που δε προκειται και να κανω..

Με βάση το τι ισχύει τώρα μπορείς να τη δηλώσεις στο Ε9 από φέτος, και ναι, μόνο σε ενδεχόμενη μελλοντική μεταβίβαση θα αναγκαστείς να κάνεις αναδρομικές δηλώσεις Ε9 και να πληρώσεις αναδρομικά ΕΝΦΙΑ μαζί με πρόστιμα και αναδρομικά ΤΑΠ.

Τώρα το τι θα ισχύσει στο μέλλον, δεν το ξέρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας ποτε θα δουμε τις διορθωσεις στο λογαριασμο ρευματος ?

Ενω εχω κανει απο το Μαρτιο την διορθωση ακομα μου ερχεται με τα λαθος τμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Ξερει κανενας ποτε θα δουμε τις διορθωσεις στο λογαριασμο ρευματος ?

Ενω εχω κανει απο το Μαρτιο την διορθωση ακομα μου ερχεται με τα λαθος τμ..

Βασικά δεν έχεις κάνει διόρθωση, αίτηση για διόρθωση έχεις κάνει, την οποία θα πρέπει πρώτα να την εγκρίνει ο υπάλληλος του Δήμου που θα ασχοληθεί (στο status της αίτησης θα δεις την ένδειξη "ολοκληρώθηκε" και θα γίνει πράσινο), και εφόσον εγκριθεί ο Δήμος θα ενημερώσει τον ΔΕΔΔΗΕ όπου θα δεις την αλλαγή στον λογαριασμό σχεδόν άμεσα.

Με λίγα λόγια είναι καθαρά θέμα του Δήμου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...