Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, gmav22 είπε

Γνωρίζεις σε περίπτωση ελέγχου 

τι κυρώσεις υπάρχουν αν διαπιστωθεί ότι η Αποθήκη χρησιμοποιείται;

Οταν λες μη ηλεκτροδοτουμενη εννοείς δεν έχει ρολόι η εχει αλλά είναι κομμένο; 

Γενικα ο οποίος έλεγχος μπορούν να κάνουν είναι να σε ρωτήσουν γιατί ήταν δηλωμένο αλλιώς στο Ε9 παλιά και να ζητήσουν να δουν το συμβόλαιο. Πάντως εμείς που έχουμε κάνει διάφορες αλλαγές στο Ε9 δεν μας εχουν ρωτήσει τίποτα. Οι συνέπειες αν δηλώσεις κάποια διόρθωση η οποία θα αυξήσει την αξία της περιουσιας είναι να γίνει κάποια στιγμή επανεκκαθαριση νέου ΕΝΦΙΑ για τα 5 τελευταία έτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οταν λες μη ηλεκτροδοτουμενη εννοείς δεν έχει ρολόι η εχει αλλά είναι κομμένο; 

Γενικα ο οποίος έλεγχος μπορούν να κάνουν είναι να σε ρωτήσουν γιατί ήταν δηλωμένο αλλιώς στο Ε9 παλιά και να ζητήσουν να δουν το συμβόλαιο. Πάντως εμείς που έχουμε κάνει διάφορες αλλαγές στο Ε9 δεν μας εχουν ρωτήσει τίποτα. Οι συνέπειες αν δηλώσεις κάποια διόρθωση η οποία θα αυξήσει την αξία της περιουσιας είναι να γίνει κάποια στιγμή επανεκκαθαριση νέου ΕΝΦΙΑ για τα 5 τελευταία έτη. 

Στην παρούσα φάση λέμε για τυχόν προβλήμα με τον δήμο.

Αλλά, αν πιάσουμε και το θέμα ΕΝΦΙΑ η επιβάρυνση του βοηθητικού χώρου είναι 0.1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2020 στις 11:11 ΠΜ, bjj-p είπε

Ευχαριστω. Και πως θα δηλωθουν στην ιδια γραμμη πυλωτη και αποθηκη μαζι με το οικοπεδο; Προσπαθω να δω αν ειναι σωστα γραμμενο το Ε9

Για την πυλωτή, εάν μένεις σε μονοκατοικία δεν γνωρίζω. Η αποθήκη δηλωνεται ως βοηθητικός χωρος στην ίδια γραμμή αν έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου, αλλιώς αν δεν έχει την βάζεις σε ξεχωριστη γραμμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για την πυλωτή, εάν μένεις σε μονοκατοικία δεν γνωρίζω. Η αποθήκη δηλωνεται ως βοηθητικός χωρος στην ίδια γραμμή αν έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου, αλλιώς αν δεν έχει την βάζεις σε ξεχωριστη γραμμή. 

Νομίζω αν έχει χιλιοστά μπαίνει σε ξεχωριστή γραμμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα οτι ελεγε ο joshua21 δεν ισχυει....απο τη στιγμη που μπηκε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΠΑΡΟΧΗ μπορεις να δηλωσεις τον αριθμο κοιν.παροχης....αρα joshua παρανομο ξεπαρανομο απο τη στιγμη που δωσανε αυτη τη δυνατοτητα.....τι ειναι ακριβως παρανομο????Επισης δε χρειαζεται στη δικη μου περιπτωση να το περασω ως μη ηλεκτροδοτουμενο πλεον αφου διδεται το δικαιωμα του κοινοχρηστου ρευματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aelaras1 είπε

Αρα οτι ελεγε ο joshua21 δεν ισχυει....απο τη στιγμη που μπηκε ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΠΑΡΟΧΗ μπορεις να δηλωσεις τον αριθμο κοιν.παροχης....αρα joshua παρανομο ξεπαρανομο απο τη στιγμη που δωσανε αυτη τη δυνατοτητα.....τι ειναι ακριβως παρανομο????Επισης δε χρειαζεται στη δικη μου περιπτωση να το περασω ως μη ηλεκτροδοτουμενο πλεον αφου διδεται το δικαιωμα του κοινοχρηστου ρευματος..

Έγραψε ο GREGRORYMO ότι κάτι διάβασε κάπου (όπως πάντα χωρίς να αναφέρει πηγή) και ρωτάει αν ισχύει, αλλά εσύ αμέσως το πήρες σαν δεδομένο, άρα όσα είχα γράψει εγώ δεν ισχύουν...

Κυριολεκτικά ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έγραψε ο GREGRORYMO ότι κάτι διάβασε κάπου (όπως πάντα χωρίς να αναφέρει πηγή) και ρωτάει αν ισχύει, αλλά εσύ αμέσως το πήρες σαν δεδομένο, άρα όσα είχα γράψει εγώ δεν ισχύουν...

Κυριολεκτικά ότι να ναι.

Ρε joshua21......μη παραπληροφορεις αλλο....οκ ειπε οτι καπου διαβασε.....εαν μπεις λοιπον στην εφαρμογη θα δεις οτι μπορεις να δηλωσεις κοινοχρηστο ρευμα...ΑΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΝΤΩΣ ...ΙΣΧΥΕΙ!!!!!!ΙΣΧΥΕΙ!!!ΙΣΧΥΕΙ!!ΞΥΠΝΑ ΑΛΑΝΙΑΡΗ....ΤΩΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ Η ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΝΑ...ΝΑΙ....ΚΟΙΤΑ ΣΤΟ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΣΟΥ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

GREGRORYMO ισχυει κανονικα φιλε...μην ακους κανενα βλακα εδω μεσα που το παιζει λογιστης.. μηχανικος...τυπου JOSHUA η Ισκαριωτη η Φιλιππου η  Ναθαναηλ....και μαλιστα....21!!!

Επεξ/σία από aelaras1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, aelaras1 είπε

 

 

Έχω μια άλλη απορία.

Σε ένα οικόπεδο, έχτιζε 400τμ και  καλυψαμε την δόμηση.

Κάναμε όμως στο υπόγειο κατι αποθηκες.

Πρέπει η όχι, να δηλώνονται στο Ε9 ??

ΥΓ. Στο δήμο ΠΡΕΠΕΙ, αφού ηλεκτροδοτουνται.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Μου ήρθε στο GSIS το παρακάτω μήνυμα:

Αναφορά σε κείμενο

Ελληνικό Κτηματολόγιο - Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων (Α.Α.Δ.Ε)


Αγαπητέ/ή  ιδιοκτήτη/τρια,

Εάν είστε κάτοχος ακίνητης ιδιοκτησίας στο Δήμο της Αθήνας, την 1η Ιουνίου 2020 ξεκινάει η Ανάρτηση κτηματολογικών στοιχείων για ακίνητα εντός του Δήμου της Αθήνας, μέσω της οποίας, μέχρι την 3η Αυγούστου 2020, (ή την 1η Οκτωβρίου 2020 αν είστε κάτοικος εξωτερικού) μπορείτε να ελέγξετε, να επιβεβαιώσετε ή να διορθώσετε την καταγραφή της ιδιοκτησίας σας στο Κτηματολόγιο, αποφεύγοντας έτσι δικαστικές επιλύσεις που κοστίζουν σε χρόνο, χρήμα και ταλαιπωρία. 

Για να συμμετέχετε στη διαδικασία είναι απαραίτητο να προβείτε στην επικαιροποίηση των στοιχείων επικοινωνίας σας μέσω της ιστοσελίδας www.ktimatologio.gr.    Στη συνέχεια, αφού επισκεφθείτε τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Ελληνικού Κτηματολογίου στην ίδια ιστοσελίδα θα οδηγηθείτε στην ενημέρωση για το πώς έχουν καταχωρηθεί μέχρι σήμερα τα ακίνητά σας.


Συγκεκριμένα θα πρέπει να δείτε και να ελέγξετε:  
•   Την  περιγραφή των ακινήτων σας και  τη νομική πληροφορία τους (Κτηματολογικός Πίνακας)
•   Τα όρια των γεωτεμαχίων σας (Κτηματολογικό Διάγραμμα)

Εάν συμφωνείτε με τα κτηματολογικά στοιχεία της Ανάρτησης, δεν χρειάζεται να προβείτε σε άλλη ενέργεια.
Εάν δεν συμφωνείτε με κάποια από τα στοιχεία αυτά, έχετε δικαίωμα να υποβάλετε αίτηση διόρθωσης κτηματολογικών στοιχείων  (μέχρι την 3η Αυγούστου 2020 – ή την 1η Οκτωβρίου 2020 εάν είστε κάτοικος εξωτερικού), ηλεκτρονικά μέσω του «E- ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ/Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες» στο www.ktimatologio.gr ή στο γραφείο κτηματογράφησης κατόπιν ραντεβού.
    Για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας και περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλείτε το 2100 10 10 10 (καθημερινές 9.00 -17.00).

Εάν δεν είστε κάτοχος ακίνητης ιδιοκτησίας στο Δήμο της Αθήνας, αγνοείστε αυτό το μήνυμα.

Αυτή η διαδικασία είναι κάτι διαφορετικό από την δήλωση για διόρθωση των τετραγωνικών στους δήμους;

Διότι, έχω προχωρήσει στην διόρθωση από τον Μάρτιο και έχω υποβάλει την δήλωση.

Βλέπω επιπλέον ότι ενώ η διόρθωση είναι άλλη εφαρμογή, τώρα αυτή η "Ανάρτηση στους Δήμους" είναι μέσω του κτηματολογίου.

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό;

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ήδη στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε το νου σας με τα νέα τετραγωνικά,εγώ πλήρωσα τη διαφορά  μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ και τη διαφορά στον ενφια και δεν ήταν πολλά,η καμπανια μου ήρθε όμως με την αύξηση των τεκμηρίων διαβίωσης.Υπολογιστε τα από πριν για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, red7genius είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Μου ήρθε στο GSIS το παρακάτω μήνυμα:

Αυτή η διαδικασία είναι κάτι διαφορετικό από την δήλωση για διόρθωση των τετραγωνικών στους δήμους;

Διότι, έχω προχωρήσει στην διόρθωση από τον Μάρτιο και έχω υποβάλει την δήλωση.

Βλέπω επιπλέον ότι ενώ η διόρθωση είναι άλλη εφαρμογή, τώρα αυτή η "Ανάρτηση στους Δήμους" είναι μέσω του κτηματολογίου.

Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό;

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ήδη στο thread.

Καμία σχέση, το ένα έχει να κάνει με την τοπική αυτοδιοίκηση (δήμους) ενώ το άλλο με το κτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, moure είπε

Έχετε το νου σας με τα νέα τετραγωνικά,εγώ πλήρωσα τη διαφορά  μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ και τη διαφορά στον ενφια και δεν ήταν πολλά,η καμπανια μου ήρθε όμως με την αύξηση των τεκμηρίων διαβίωσης.Υπολογιστε τα από πριν για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως.

Υπόψιν το ΕΝΦΙΑ και τα τεκμήρια διαβίωσης αλλάζουν μόνο αν αλλάξει το Ε9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...