Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση των τετραγωνικών στα ακίνητα για το Δήμο μέχρι 31/8/2020


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε δύο (2) Δήμους επαρχιακούς που έχω πρόσβαση  ,προ κορονοιού έπεφτε ξύλο απο κοσμοσυρροή άσχετα αν μετά απο εκει πήγαιναν στο λογιστή τους.

Υγ  δεν αναφέρομαι σε και δεν γνωρίζω περιοχή με πληθυσμό που μπορεί να κάνει μόνος του αυτή την αίτηση.Στην περιοχή σου οι Δημότες κάνουν μόνοι τους τη διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

σε δύο (2) Δήμους επαρχιακούς που έχω πρόσβαση  ,προ κορονοιού έπεφτε ξύλο απο κοσμοσυρροή άσχετα αν μετά απο εκει πήγαιναν στο λογιστή τους.

Υγ  δεν αναφέρομαι σε και δεν γνωρίζω περιοχή με πληθυσμό που μπορεί να κάνει μόνος του αυτή την αίτηση.Στην περιοχή σου οι Δημότες κάνουν μόνοι τους τη διαδικασία?

Και εγώ είχα πάει στον δικό μου Δήμο για να ρωτήσω πριν καν ανοίξει η εφαρμογή, και όντως γινόταν το αδιαχώρητο. Η ουσία όμως είναι ότι οι Δήμοι ζητάνε ένα βουνό δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση ενώ μέσω της εφαρμογής δεν χρειάζεσαι κανένα απολύτως δικαιολογητικό, δεν βλέπω το λόγο να ΜΗΝ προτιμήσει κάποιος να το κάνει ηλεκτρονικά. Σε όποιο Δήμο και να ανήκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πριν προχωρήσουμε στη δήλωση των τετραγωνικών στην πλατφόρμα, πρέπει να έχουμε φροντίσει το Ε9 να αναγράφει τα τροποποιημένα τετραγωνικά.

Αυτό πρέπει να γίνει και για τα υπόλοιπα έτη (από το 2015 και μετά) -με τροποποιητικές στα Ε9 των προηγούμενων χρόνων- ή αφήνουμε στο κράτος να βγάλει το "μπουγιουρντί"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις τροποποιητικές από το  2015 να τις κάνεις αν θέλεις άμεσα πιστοποιητικο ΕΝΦΙΑ έχοντας σκοπό να παραχωρήσεις το ακίνητο με το ανάλογο για κάθε έτος πρόστιμο, να ρωτήσεις τον λογιστή για το αν βεβαιώνετε   

Επεξ/σία από adsl2+
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χρειάζομαι άμεσα πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ. Έκανα δοκιμαστικά τροποποιητική δήλωση Ε9 για το προηγούμενο έτος και ήρθε μετά από 24 ώρες ενημέρωση για πληρωμή επιπλέον φόρου ΕΝΦΙΑ με την πρώτη μικρή προσαύξηση.

Τα ποσά μπορούν να ρυθμιστούν στη νέα ρύθμιση με έως 48 δόσεις, με ελάχιστο ποσό δόσης τα 30€. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Για τα νεα τετραγωνικα που δηλωθηκαν,

θα ερθει φετος 'αναδρομικος' ενφια;

Για ποσα χρονια;

Για οσα χρονια εκανες αναδρομικες τροποποιητικές δηλώσεις που πρεπει να σου έχει ήδη κοινοποιηθεί για κάθε ετος χωριστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Για οσα χρονια εκανες αναδρομικες τροποποιητικές δηλώσεις που πρεπει να σου έχει ήδη κοινοποιηθεί για κάθε ετος χωριστα 

Δεν εκαναν καμια αναδρομικη τροποποιητικη δηλωση για περασμενα χρονια.

Μονο για το φετινο Ε9, και μαλιστα για το ενα ακινητο, που καπου απαιτηθηκε, γιατι για το αλλο δεν χρειαστηκε να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν εκαναν καμια αναδρομικη τροποποιητικη δηλωση για περασμενα χρονια.

Μονο για το φετινο Ε9, και μαλιστα για το ενα ακινητο, που καπου απαιτηθηκε, γιατι για το αλλο δεν χρειαστηκε να κανω.

Εφόσον δεν έκανες τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 για προηγούμενα έτη, τότε φυσικά και ΔΕΝ θα σου έρθει αναδρομικά ΕΝΦΙΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παιδιά αποφάσισα και έκανα αναδρομικές δηλώσεις γιατί με την εφορία δεν μπορείς να είσαι ποτέ ασφαλής. Δεν ήθελα να βρω το πρόβλημα μπροστά μου σε περίπτωση που χρειαζόταν να γίνει κάποια αλλαγή στα χαρτιά του σπιτιού. 

Αν τα επιπλέον τετραγωνικά που θα δηλώσετε δεν είναι πολλά, τα ποσά είναι διαχειρίσιμα. 

Επεξ/σία από stelakis1914
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφέρω ότι μέχρι τις 30/06/20 οι αναδρομικές τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 γίνονται χωρίς πρόστιμο, που υπό κανονικές συνθήκες είναι 100€ ανά δήλωση.

Αν δεν ίσχυε αυτή η ευνοϊκή ρύθμιση την συγκεκριμένη περίοδο, θα έπρεπε να καταβάλω 500€ (5 έτη Χ 100€)  μόνο για πρόστιμα συν ότι βγάλει το σύστημα για τα επιπλέον τετραγωνικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Επίσης να αναφέρω ότι μέχρι τις 30/06/20 οι αναδρομικές τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 γίνονται χωρίς πρόστιμο, που υπό κανονικές συνθήκες είναι 100€ ανά δήλωση.

Αν δεν ίσχυε αυτή η ευνοϊκή ρύθμιση την συγκεκριμένη περίοδο, θα έπρεπε να καταβάλω 500€ (5 έτη Χ 100€)  μόνο για πρόστιμα συν ότι βγάλει το σύστημα για τα επιπλέον τετραγωνικά. 

Είναι σίγουρο, αυτό ?

Μήπως, δηλαδή δεν χρεώνεται ΤΩΡΑ το 100€, αλλά αργότερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν χρεώνεσαι πρόστιμο. Αντιγράφω από αυτό το άρθρο : « (...) Μπορεί να μην καταλογίζεται το πρόστιμο της εκπρόθεσμης δήλωσης ύψους 100 ευρώ όπως συνέβαινε παλαιότερα, όμως ο πρόσθετος φόρος θα βεβαιωθεί στον ιδιοκτήτη (...) »

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 12:15 ΜΜ, Joshua21 είπε

Εφόσον δεν έκανες τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 για προηγούμενα έτη, τότε φυσικά και ΔΕΝ θα σου έρθει αναδρομικά ΕΝΦΙΑ.

thanks για τη διευκρινηση.

Εχουμε ομως καταληξει γενικοτερα για τον ενδεδειγμενο χειρισμο τετοιων/παρομοιων περιπτωσεων;

Εννοω, οτι κατι που ηταν, για οποιονδηποτε λογο, δηλωμενο με λαθος τμ, συνηθως, ηταν παντα ετσι. Λοιπον, με αυτη τη ρυθμιση που εγινε φετος, εγω ως συνεπης πολιτης, πηγα και εκανα τις διορθωσεις, επι το ορθον. Μιλω και παλι για λιγα τμ, που μαλλον για αβλεψια μου κανει, δεν μπορω να γυρισω την ιστορια πισω, τι λαθη εκανε ο πατερας μου ή ο παππους μου πριν απο δεκαετιες...

Πηγα λοιπον, και στο μεν ενα ακινητο, δηλωσα μεσω της ηλεκτρονικης εφαρμογης/σελιδας τα σωστα τμ,

και για ενα αλλο ακινητο, καταφερα και πηγα ο ιδιος στον Δημο και εκανα αιτηση διορθωσης.

Ξανακοιταξα το Ε9, και τελικα (με συγχωρειτε, μπερδευτηκα με ολα αυτα), δεν εκανα καποια αλλαγη. Ολα ηταν σωστα, παντα.

Οι μονες διορθωσεις ηταν, στο πως ηταν δηλωμενα τα τμ. στην ΔΕΗ.

Λοιπον, εγω δηλωσα, και στις δυο περιπτωσεις, τα ορθα τμ, πλεον.

Οπως ειπα, μεσω του site για το ενα, μεσω του Δημου - απευθειας, το αλλο.

Τι αλλο πρεπει να κανω ως πολιτης πια;

 

Απο του χρονου, απο φετος-οταν βγει, ας χρεωσουν λιγο παραπανω ενφια, που αναλογει.

Εχω να κανω κατι αλλο;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεκαδικά τα καταχωρούμε;

Εμένα είναι σχετικά εντάξει δηλωμένα αλλά στρογγυλεμενα προς τα κάτω.

Δηλαδή Ε9 γράφει 35,7 αλλά στον ΔΕΔΔΗΕ 35.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...