Προς το περιεχόμενο

Αύριο η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
49 minutes ago, Amstrad6128 said:

To προβλημα ειναι απο το 2016 με πολλες καρτες

Το πρόβλημα ήταν πάντα η Creative. Είχε και παλιότερα αντίστοιχα θέματα με τους άθλιους drivers της σε μετάβαση από XP σε Vista/7.

Οι κάρτες γραφικών γιατί δεν είχαν? Γιατί ευτυχώς ATI-AMD/Nvidia δεν το έλουζαν όσο η Creative.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Amstrad6128 είπε

To προβλημα ειναι απο το 2016 με πολλες καρτες  αλλοι χρηστες εχουν χασει ολοκληρα αρχεια και λοιπα  , δεδομενου οτι δεν εχει  ξανασυμβει σε κανενα αλλο λειτουργικο τα 10  αποδεικνειωνται  προβληματικα τελεια και παυλα.

Οπως αποδειχτηκαν τα  αθλια 8.1 και τα αστεια vista.

Η Ms δεν θα αντεχε μια τριτη αποτυχια μεσα σε 2 χρονια οποτε αναγκαστικα τα υποστηριξε ξερωντας τα προβληματα τους

Αυτα  τρωμε στη μαπα σημερα με τεραστιες αναβαθμισεις εκδοσεων καθε τρεις  και λιγο που βγαζουν συνεχεια θεματα. 

Ή στραβός είναι ο γιαλός (MS)

Ή στραβά αρμενίζουν (προγράμματα)

Εγώ λέω το δεύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eαν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει αλλιώς ας κρατήσει τη σιωπή του για πάντα.. :)

Σε επιχείρηση, που έχει αγορασμένα windows7 , θέλω να κανω format και να περάσω τα 10αρια. Τα μηχανηματα ειναι αρκετά καλά,δεν θα εχω προβλήματα... Επειδη θα γινει clean install , εαν εγκαταστήσω τα 10 αλλα δεν τα κάνω ενεργοποίηση υπάρχει πρόβλημα απο εφορία σε περιπτωση ελέγχου ? Επειδή είμαι Α.Ε. ειμαι υποχρεωμένος να τα εχω ενεργοποιημένα (με τιμολόγιο απο επίσημο retailer) ή όχι ??Εαν κατα την εγκατασταση των 10 βάλω το κλειδι των 7 θα το πάρει σαν γνήσιο ?? (υπάρχει τρόπος να βρω το κλειδί γιατι δεν εχει αυτοκολλητο επανω το μηχανημα)

Ρωτησα το λογιστή μου και με κοίταξε σαν να ειμαι εξωγήινος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Ή στραβός είναι ο γιαλός (MS)

Ή στραβά αρμενίζουν (προγράμματα)

Εγώ λέω το δεύτερο...

Στραβο το λειτουργικο ειναι , αν δεν υπηρχαν τα παιχνιδια θα ειχαν την μοιρα των vista-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

η Microsoft τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7

παλιοMicrosoft, άντε τώρα να βρίσκουμε τρόπο για να συνεχίσουμε τη λήψη updates

Quote

η Microsoft επιβάλλει την υποστήριξη των Windows 10

όχι ρε Microsoft, δεν τα θέλουμε τα βρωμοupdate σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Amstrad6128 είπε

Στραβο το λειτουργικο ειναι , αν δεν υπηρχαν τα παιχνιδια θα ειχαν την μοιρα των vista-8

Δεν ειναι μόνο τα παιχνίδια. Μιλάς σαν χρήστης "σπιτικος" όπως είμαι και εγω. Υπάρχουν προγράμματα που κάνουν δουλειά. Πέρα από office και τα γνωστά. Υπάρχει πρόγραμμα που κάνει 27.000€ και χειρίζεσαι CNC machines. Από 3αξονικα μέχρι 11αξονικά. Και ξέρεις που παίζει αυτό το πρόγραμμα; Σε Windows και σε 7 και σε 10. Ούτε σε MacOs, ούτε σε Linux. Το έχω πιάσει ο ίδιος σε 2-3 διαφορετικά pc μαζί με άλλα προγράμματα που κάνουν παπάδες μόνο για Windows (native). Πάντως τα συγκεκριμένα προγράμματα τρέχουν νεράκι και στα 2 λειτουργικά της MS. Αλλά δεν είναι μήλα πορτοκάλια τα ίδια όπως με την creative που δεν σου παίζουν τα drivers. Δεν ασχολείται η εταιρεία μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sstratos είπε

 Eαν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει αλλιώς ας κρατήσει τη σιωπή του για πάντα.. :)

Σε επιχείρηση, που έχει αγορασμένα windows7 , θέλω να κανω format και να περάσω τα 10αρια. Τα μηχανηματα ειναι αρκετά καλά,δεν θα εχω προβλήματα... Επειδη θα γινει clean install , εαν εγκαταστήσω τα 10 αλλα δεν τα κάνω ενεργοποίηση υπάρχει πρόβλημα απο εφορία σε περιπτωση ελέγχου ? Επειδή είμαι Α.Ε. ειμαι υποχρεωμένος να τα εχω ενεργοποιημένα (με τιμολόγιο απο επίσημο retailer) ή όχι ??Εαν κατα την εγκατασταση των 10 βάλω το κλειδι των 7 θα το πάρει σαν γνήσιο ?? (υπάρχει τρόπος να βρω το κλειδί γιατι δεν εχει αυτοκολλητο επανω το μηχανημα)

Ρωτησα το λογιστή μου και με κοίταξε σαν να ειμαι εξωγήινος :P 

.

Σε γνήσια win 7 αν κάνεις αναβάθμιση (όχι καθαρή εγκατάσταση) με win 10 δηλαδή εγκατάσταση το iso ή το dvd των win 10 μέσα από περιβάλλον Windows (δεν βάζεις κλειδί εκεί που ρωτάει και συνεχίζεις και επιλέγεις αυτόματη ενεργοποίηση) ε τότε έχεις νόμιμα και για πάντα γνήσια Windows 10 (κατά την εγκατάσταση θα σε ρωτήσει τι θες να κρατήσεις κτλ). Μην πει κάποιος καμία αντίρρηση αν δεν δοκιμάσει. Μην μου βάλει κάποιος κάποιο άρθρο κτλ αν δεν δοκιμάσει. Ok?

Το έδινε η M$ αυτό το δικαίωμα και παρά τα όσα ξέρετε συνεχίζει να λειτουργεί.

Το έχω κάνει πολλές φορές (ακόμα και σε win 7 γνήσια με Daz) και η τελευταία ήταν 13/01/2020. Από home πάμε σε home, από pro και ultimate πάμε σε win 10 pro. Το μόνο που πρέπει μετά είναι εκκαθάριση του C για να διαγράψει τα υπολείμματα των win 7 (Windows old).

Για να δεις ποιο windows κλειδί έχεις χτύπα στο Google "how to get windows key in windows 7/10" και θα βρεις βοήθεια.

Επίσης θυμόμαστε ότι η άδεια παραμένει αν αλλάξουμε σκληρό δίσκο, παραμένει αν αλλάξουμε μητρική αλλά χάνεται αν αλλάξουμε και τα δυο.

Καλημέρα.

ΥΓ...Πες μου/μας όταν το κάνεις

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sstratos είπε

 Eαν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει αλλιώς ας κρατήσει τη σιωπή του για πάντα.. :)

Σε επιχείρηση, που έχει αγορασμένα windows7 , θέλω να κανω format και να περάσω τα 10αρια. Τα μηχανηματα ειναι αρκετά καλά,δεν θα εχω προβλήματα... Επειδη θα γινει clean install , εαν εγκαταστήσω τα 10 αλλα δεν τα κάνω ενεργοποίηση υπάρχει πρόβλημα απο εφορία σε περιπτωση ελέγχου ? Επειδή είμαι Α.Ε. ειμαι υποχρεωμένος να τα εχω ενεργοποιημένα (με τιμολόγιο απο επίσημο retailer) ή όχι ??Εαν κατα την εγκατασταση των 10 βάλω το κλειδι των 7 θα το πάρει σαν γνήσιο ?? (υπάρχει τρόπος να βρω το κλειδί γιατι δεν εχει αυτοκολλητο επανω το μηχανημα)

Ρωτησα το λογιστή μου και με κοίταξε σαν να ειμαι εξωγήινος :P 

Σε έλεγχο ναι, οφείλεις να έχεις αγορασμένο κλειδί με τιμολόγιο.

Ναι υπάρχει τρόπος να ανακτήσεις το κλειδί από τα 7 κ να εισάγεις αυτό κ να το δειχτεί.

Θα πρότεινα να κάνεις dirty install όπως περιέγραψε ο φίλος παραπάνω. Κ αφού ενεργοποιηθείς κ είσαι οκ, στην συνέχεια υπάρχει επιλογή να κάνεις εκκαθάριση του συστήματος μέσα από τα windows. (Ρυθμίσεις -> αποκατάσταση) Έχεις δυνατότητα να κρατήσεις ή να σβήσεις κ τα προσωπικά σου αρχεία. Ύστερα θα είναι σαν να έχεις ένα ολόφρεσκο σύστημα, σαν να είχες κάνει καθαρή εγκατάσταση.

Ότι σε βολεύει λοιπόν. Είτε απευθείας είτε "μέσω Λαμίας"!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνετό;; Τι συνετό; Χαχα...

Η εγκατάσταση των XP που έκανα πέρσι τα Χριστούγεννα για να φτιάξω το απόλυτο Windows XP gaming μηχάνημα με Audigy Rx για EAX και 980Τi (η τελευταία που υποστηρίζει XP), ακόμα και σήμερα έχει updates.

Χωρίς το POS Ready hack κάνει εγκατάσταση όλες τις ενημερώσεις μέχρι και το 2014, οποιαδήποτε στιγμή.

Ψάχνω μόνο τον Offline installer για το Windows Live Essentials 2012 (τελευταία έκδοση) στα Ελληνικά για να είναι πλήρης η εγκατάσταση.

Την άλλη εβδομάδα θα δοκιμάσω το ESU hack για τα 7 πριν προβώ σε αναβάθμιση και αν στα 10 για τα PC που έχω σπίτι.

Σε Windows 10 PRO με αναβάθμιση θα πάω μόνο σε ένα PC που κόβει τιμολόγια και αφού πρώτα κάνω κλώνο τον δίσκο πριν την αναβάθμιση. Είναι και 32 bit.

Επεξ/σία από Black Flag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2020 στις 9:54 ΠΜ, Black Flag είπε

Τώρα είμαι σε δίλημμα.

Να προβώ σε αναβάθμιση όλων των μηχανημάτων σε 10 Pro, αφού έχω αγοράσει 5 άδειες, ή να περιμένω μερικές μέρες, να κάνω το hack και να παίρνω updates μέχρι το 2023;

Εύκολο είναι. Την είδα την διαδικασία.

Αν αναφέρεσαι σε μηχανήματα που τα έχεις για χόμπυ, κάνε ότι νομίζεις, αν τα μηχανήματα τα έχεις σε εταιρικό δίκτυο και "βγάζουν ψωμί", φιλικά θα σου πω, μην διανοηθείς να το κάνεις.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι ήξερα πριν χρονια που πειρα μια 1150 που ηταν απο τις τελευταίες που υποστήριζαν drivers για XP -win 7 και win 10, το θεμα ειναι οτι το εχω ακομα με hdd και δεν εχω βαλει ακομα ssd γιατι δεν ξερω αν μπορει να κανει multi boot σε ssd.

Στο συστημα για να δει 3 λειτουργικα επρεπε να βαλεις την επιλογή στο bios για να το βλεπει ide γιατι στο achi έτρωγες μπλε οθόνες ,τωρα αν παρω ssd θα πρεπει να πειραματιστω γιατι δεν γνωριζω περισοτερα για αυτο αλλα αν δω οτι δεν μπορω να το εχω ετσι με ssd θα αφησω μονο αυτο με 7ρια και θεός βοηθός.

Και δεν ειναι μονο αυτο........μας αναγκαζουν γιατι μετα οι νεες καρτες γραφικων για να μπορεις να ακολουθησεις μπορει να εχουν αλλο slot.......η θα σου πει.....αααα θελεις ddr4 που η δικια μου τετοιο slot δεν εχει.........ε δεν γ@μιομαστε λεω εγω καθε φορα θα πεταμε τα παντα γιατι μας βάζουν αυτοι στο τριπακι για να μπορούμε να εχουμε τα βασικα....... games-movies-mp3-internet ;;;

Επεξ/σία από Al_pacino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσοτεροι χρηστες ζηταγανε ενα λειτουργικο ελαφρυτερο απο τα 7 με ακομα πιο ευχρηστο Interface , αντι αυτου φαγαμε στην μαπα τα  βελτιωμενα 8.1 μια και η Microsoft βαλθηκε σωνει και καλα να μας κανει ταμπλετακιδες.

Ενα σωρο αχρηστες εφαρμογες εγκαταστημενες  που δεν ενδιαφερουν το χρηστη  ,απο την αλλη  χρησιμες εφαμογες οπως το control panel - computer management  τις ψαχνεις με το  φακο.

Μια custom μπαρα της αρεσκειας σου λειτουργικη να κανεις οπως στα 7 δεν παιζει  με τιποτα , με τα 10αρια χαιρωνται μονο οσοι δεν εχουν εμπειρια χρησης Η/Υ ,  αρεσκονται να παιζουν με τα animated icons του Menu και να σερφαρουν στο Microsoft store κατεβαζωντας τιις εφαρμογες.

 

 

Επεξ/σία από Amstrad6128
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...