Προς το περιεχόμενο

Πολλά χαμένα δέματα από εξωτερικό


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/1/2021 στις 5:48 ΜΜ, ofaethonas είπε

Χαιρετω! Δεματάκι μικρής αξίας 17e, αποστολη απο Κινα με speedpack/orange connex. Exω το κινεζικο tracking number με τελευταιο σκαναρισμα Arrived at destination hub κ 17 μερες transit σημερα. Να υποθεσω εχει φτασει Ελλαδα? Eλληνικο tracking δεν φαινεται καπου. Περιμενω και αν το φερουν προφανως ε? Εχει καποιος αναλογη εμπειρια?

Update

Σήμερα παρέλαβα. 48 ημέρες από Κίνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 195
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παραγγελία από κατάστημα αθλητικών ειδών στην Αγγλία μετά το νέο έτος- με διαβεβαίωσαν ότι δεν εκτελωνίζονται τα πακέτα διότι αποστέλονται μέσω αποθήκης ΕΕ. Πάμε:

- παραγγελία στις 19 Ιανουαρίου

- αποστολή στις 23 Ιανουαρίου

- το tracking εμφανίζεται στις 28 Ιανουαρίου κάπου στο uk

- τελευταία ενημέρωση 1 Φεβρουαρίου Grouped at Landmark facility 225EMC-Brucargo στο Βέλγιο

έκτοτε τίποτα.

Ο κωδικός αναζήτησης μου βγάζει στην εταιρία ukpworldwide και δεν αναγνωρίζεται από καμμιά άλλη μηχανή αναζήτησης. Η εταιρία αποστολής με διαβεβαιώνει ότι θα φτάσει απλά υπάρχει καθυστέρηση. 

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία από Αγγλία με τα νέα δεδομένα ή/και με αυτή την εταιρία αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν έχει νόημα πλέον η συζήτηση να βγαίνει ο καθένας και να λέει τον πόνο του για το πότε θα έρθει το πακέτο.

Τα έχουμε πει τόσες φορές, υπάρχει και άλλο θέμα. Υπάρχουν τρομερές καθυστερήσεις σε πολλούς που αγγίζουν ή ξεπερνούν και τους 2 μήνες. Κανείς δε ξέρει να σας απαντήσει που είναι το πακέτο σας και ούτε πότε θα έρθει. Δε ξέρουν στα ΕΛΤΑ, θα ξέρουμε εδώ;

Προσωπικά πιστεύω το πρόβλημα είναι στην Ελλάδα. Διάβασα σήμερα κιόλας ανακοίνωση από τα ΕΛΤΑ ότι αναγνωρίζουν το πρόβλημα και ζητάνε να κάνουμε λίγο υπομονή. Τόσα χρόνια υπομονή κάνουμε.

Το πιθανότερο όσοι έχετε χάσει τη ροή του πακέτου να έχει φτάσει ελλάδα.

Οπότε το να ρωτάτε αν έχει κανείς εμπειρία είναι λίγο άκυρο, Η μισή ελλάδα έχει το ίδιο πρόβλημα

δείτε κι εδώ. πρόσφατο.

Κι έχεις τώρα κάποιους να γράφουν ποστ και κάνουν παράπονα γιατί Τετάρτη κάνανε την παραγγελία και Πέμπτη δεν εμφανίζεται στο σύστημα το track. 

αυτό που φοβάμαι είναι ότι για πολλούς πωλητές στο ebay και όχι μόνο, η χώρα μας θα φιγουράρει παρέα με Αλβανία, Νιγηρία....Ποιος παλαβός θα στείλει εδώ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρελαβα χθες δεματακι απο παραγγελια που ειχα κανει απο Κινα στις 15 Νοεμβριου και ειχα παρει refund στις 6 Φεβρουαριου ,τραγικο;

Επικοινωνησα με τον πωλητη και του ξαναπιστωσα το ποσο (ευτυχως το ebay εχει προβλεψει τετοιες καταστασεις πραγμα που δεν συμβαινει με αλλες πλατφορμες π.χ. wish,joom ,aliexpress)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, czarjuly είπε

παρελαβα χθες δεματακι απο παραγγελια που ειχα κανει απο Κινα στις 15 Νοεμβριου και ειχα παρει refund στις 6 Φεβρουαριου ,τραγικο;

Επικοινωνησα με τον πωλητή και του ξαναπιστωσα το ποσο (ευτυχως το ebay εχει προβλεψει τετοιες καταστασεις πραγμα που δεν συμβαινει με αλλες πλατφορμες π.χ. wish,joom ,aliexpress)

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ? στο Ali που ψωνίζω αν έχω πάρει refund και έρθει το δέμα ποια είναι η διαδικασία ? έχω κάτι παραγγελίες από πριν τις 11.11 που έχω πάρει τα χρήματα πίσω και επειδή εμφανίστηκε ένα δέμα του Δεκεμβρίου που οριακά ήταν εντός χρόνο θα ήθελα να ξέρω πως να κινηθω αν παραλάβω ..

αυτά που περιμένω  γράφουν ''Arrival at GREECE inward office of exchage'' και είναι κολλημένα εκεί 2 μήνες +

Επεξ/σία από MontzOlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2021 στις 5:48 ΠΜ, czarjuly είπε

Έχω τουλάχιστον καμία 20αρια χαμένα δέματα  αυτόν το μήνα ,τα περισσότερα δείχνουν ότι έχουν έρθει Ελλάδα και μετά μυστηριωδώς χάνονται,έχω τρελαθεί να ζητάω refund στο τέλος βλέπω οι Κινέζοι να βάζουν την χώρα μας σε black list μαζί με τριτοκοσμικές ,δεν υπάρχει καμία υπηρεσία να παραπονεθουμε;

 

1 ώρα πριν, MontzOlee είπε

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ? στο Ali που ψωνίζω αν έχω πάρει refund και έρθει το δέμα ποια είναι η διαδικασία ? έχω κάτι παραγγελίες από πριν τις 11.11 που έχω πάρει τα χρήματα πίσω και επειδή εμφανίστηκε ένα δέμα του Δεκεμβρίου που οριακά ήταν εντός χρόνο θα ήθελα να ξέρω πως να κινηθω αν παραλάβω ..

αυτά που περιμένω  γράφουν ''Arrival at GREECE inward office of exchage'' και είναι κολλημένα εκεί 2 μήνες +

Είπαμε παιδιά ειδικά από Κίνα λόγω κατάστασης έχουν μεγάλες καθυστερήσεις αλλά έρχονται. Και εγώ έχω πάρει μετά από 2 και 3 μήνες. Δεν έχω χάσει πακέτο.

Το θέμα είναι να μη πάμε μόλις λήξει η προθεσμία να πάρουμε αμέσως τα λεφτά. Σε μαύρη λίστα μας έχουν οι Κινέζοι να μην διαγράψουν και από αυτή τελείως στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πλεον σταματησα να παραγγελνω untracked.. εκτος αν μιλαμε για κατι 2-3 ευρω.. 

περιμενω δεματα απο νοεμβρη και οκτωμβρη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι δεν έχει πολύ νόημα αλλά θα το γράψω γιατί σήμερα εχουμε επέτειο. 🥳🥳🥳

Κλείνουμε 1 μήνα κολλημένοι στην Αθήνα στα δροσερά και εξωτικά  ΕΛΤΑ

Ανταλλακτικά της ρομποτικής μου σκούπας με PostNL απο Ali έφτασαν απο Ολλανδία και εκφορτώθηκαν Αθήνα στις 3/2

Επεξ/σία από DeareN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πω πω τώρα είδα αυτό το θέμα, και εγώ μία απο τα ίδια είμαι.

Ότι έχω παραγγείλει απο Δεκ. '20 και Ιαν. '21 δεν τα πήρα ποτέ.

Περιμένω δεματάκια 90+ μέρες.

Παραγγέλνω πάνω απο 10 χρόνια απο εξωτερικό και τέτοιο θέμα δεν είχα ποτέ. Ζήτημα να μου έχουν χαθει 2-3 δεματάκια.

Αυτό γίνεται κυρίως  με Yanwen και Sunyou ακόμη και SpeedPak καμιά φορά.

Και όσα δεν μου ήρθαν ποτέ (αναφέρομαι στα τωρινά) είχαν φτάσει στην Ελλάδα αλλά απο εκεί και πέρα έχασα τα ίχνη τους.

Αυτά άρχισαν όταν το ΕΛΤΑ είχε θέμα και σταμάτησε να δέχεται δεματα για λίγες μέρες, ήταν λες και απλά τότε τα δεματάκια εξαφανίστηκαν έτσι απλά.😟

Στις 1/3/2021 στις 7:17 ΜΜ, Giwrgos__ είπε

Καλησπέρα παιδιά ποια εφαρμογή στο κινητό έχετε για αναζήτηση δέματος από εξωτερικό? AliExpress συγκεκριμένα? Ποια είναι η καλύτερη?

Στο iPhone έχω το TrackChecker και το 17track

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω δύο χαμένα πάνω από 90 μέρες. Είχα κάνει 6 παραγγελίες μαζεμένες πήρα τις τέσσερις εδώ και καιρό αλλά οι δύο εξαφανισμένες. Το καλό ότι ήταν φτηνιάρικες και οι δύο. Δύο ακριβούτσικες ευτυχώς τις πήρα έγκαιρα.

Πάνω από μήνα  έχω κάνει πάλι 5 μαζεμένες ακόμη δεν πήρα κάποια. Για αυτές έχω μέλλον.

Μπάχαλο ρε παιδιά και με τις εταιρείες . Κατέβαινα το πρωί Μεσογείων στην Αγία Παρασκευή. Έξω από τη Γενική Ταχυδρομική πεζοδρόμιο φάρδους 4 μέτρων και μήκους καμιά 30αριά μέτρα πανικός από δέματα.Λυπάμαι τους παραλήπτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα θα ήθελα ν ρωτησω κάτι έκανα παραγγελία από το aliexpress και έβαλα λάθος ταχυδρομικό κώδικα ενώ όλα τα στοιχεία είναι σωστά αλλά όταν πάτησα την οδό μου και τον ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα με έβγαλε πάλι σωστά στην οδό μου να Ανησυχώ για αφού βγαίνει και με το λάθος ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα θα μου έρθει κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, rafailalexiadis2 είπε

Καλησπερα θα ήθελα ν ρωτησω κάτι έκανα παραγγελία από το aliexpress και έβαλα λάθος ταχυδρομικό κώδικα ενώ όλα τα στοιχεία είναι σωστά αλλά όταν πάτησα την οδό μου και τον ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα με έβγαλε πάλι σωστά στην οδό μου να Ανησυχώ για αφού βγαίνει και με το λάθος ταχυδρομικό κώδικα που έβαλα θα μου έρθει κανονικά

Είχα βάλει μια φορά λάθος ταχυδρομικό κωδικό σε δέμα από amazon, δεν είχα κανένα θέμα, έφτασε κανονικά. Δεν νομίζω να χαθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ήθελα να ρωτησω και κάτι ακόμα  με ποια μεταφορική έρχονται τα δέματα από το AliExpress και τι ακριβώς λέμε για να μάθουμε αν έρχεται το θέμα τι κωδικό λέμε δηλαδή στην μεταφορική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...