Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, geoland22 είπε

από τα 20000 στα 25000ευρώ δεν υπάρχει κέρδος;;; η ας πουμε στα 23 ή 22000 δεν έχει διαφορά;;;

ενα παραδειγμα ηταν, μην κολλατε στα ποσα

η ερωτηση μου ειναι απλη

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που εφερε το αμαξι του μονος του? Και εαν ναι για τι αμαξι προκειται και ποσο ηταν το κερδος του σε σχεση με το να το αγοραζε απο την αντιπροσωπεια εδω?

Ισχυει οτι εχει νοημα, να φερεις αμαξι μονος σου, κυριως για premium μοντελα ?

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, tutuyo είπε

ενα παραδειγμα ηταν, μην κολλατε στα ποσα

η ερωτηση μου ειναι απλη

Υπαρχει καποιος εδω μεσα που εφερε το αμαξι του μονος του? Και εαν ναι για τι αμαξι προκειται και ποσο ηταν το κερδος του σε σχεση με το να το αγοραζε απο την αντιπροσωπεια εδω?

Ισχυει οτι εχει νοημα, να φερεις αμαξι μονος σου, κυριως για premium μοντελα ή και για μικροτερης αξιας?

ρε φίλε οι λεπτομέριες είναι που κάνουν την διαφορά, δεν είναι έτσι απλά να μην κολλάμε.
Πρόσφατα έφερε Νισσαν Ναβαρα του 16 με 113000χλμ μέσα από αντιπροσωπεία εκτελωνίστηκε βγήκε στα 19000ευρώ και το πιο φθήνο στην ελλάδα είχε 24000ευρώ...
Κασκάι του 16 με 105000χλμ φουλ έξτρα εκτελωνίστηκε και κόστισε γύρω στα 17000ευρώ χοντρά χοντρά και το πιο φθηνό με αντίστοιχο εξοπλισμό κλπ είχε στα 19000ευρώ ή στα ίδια λεφτά ΑΔΕΙΟ...
Τώρα θα πάω να φέρω ένα Οπελ κορσα 1.3 ντιζελ με 138000χλμ θα βγει γύρω στα 8500ευρώ και το πιο φθηνό εδώ αντίστοιχο έχει 9000+ευρώ αλλά με 180000+χιλιάδες ευρώ...
Ψάχνω και για Πεζο 3008 και βρήκαμε ένα που θα βγει γύρω στα 22000ευρώ αλλά εδώ το πιο φθηνό στα 24000+τελωνείο...
Αναλόγως τι ψάχνεις βρίσκεις και προχωράς πάντα... Το θέμα είναι να πάρεις ένα καλό αμάξι όχι να γλυτώσεις λεφτά μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλε ο άλλος.... αριθμό πλαισίου από ΙΧ Γερμανία cactus 4.... μπορώ να δω αν είναι καθαρό και αν τα χλμ είναι πραγματικά;;;;; Ξέρει κανείς;;;

Λοιπόν μόλις έστειλα κωδικόυς στην αντιπροσωπεία...το ΙΧ είναι του 2014 και μου το πουλάει σαν 2017....

Είναι Euro 5....και το δίνει σαν Euro6.....

Μέχρι βκαιντι χρώμα είναι διαφορετικό από μπορντό το δίνει ασημί γκρι.....

 

Είναι επώνυμη μάντρα στην Β. Ελλάδα επαγγελματίας Εισαγωγέας..

.... αυτά ο νοων νοείται 

Εγώ τέλος το ψάξιμο ΙΧ από έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PedroG είπε

 

Εγώ τέλος το ψάξιμο ΙΧ από έξω

Προφανώς τέλος να σου βρει μάντρα αμάξι από έξω. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. 

Είναι εντελώς διαφορετικο αυτό από το να πας εσύ ο ίδιος Γερμανία, να ψάξεις και να αγοράσεις αμάξι. Τότε μόνο συμφέρει.Σχεδον κανενας δεν το κάνει. Εκτός αν έχεις δικό σου άτομο εκεί. 

Προϋπόθεση να ξέρεις καλά τη γλώσσα,να έχεις χρόνο, να γνωρίζεις τι να κοιτάξεις, να έχεις σχέση με την γερμανική αγορά ή όπως ειπα πριν να έχεις έμπιστο δικό σου άτομο εκεί, όχι έμπορο, να τα κάνει όλα αυτά για σένα. 

Τότε οι επιλογές είναι πολλαπλάσιες από εδώ. Είτε σε επίσημη αντιπροσωπεία είτε σε ιδιώτη. Να βρεις καλύτερο αμάξι, με πιο πλούσιο εξοπλισμό, ειδικά αν πρόκειται για κάποιο γερμανικό Premium,που να ήταν για την γερμανική αγορά και όχι για εξαγωγή για Ελλάδα. 

Υπάρχουν κάποιοι λίγοι που έχουν αυτές τις προϋποθέσεις και αγοραζουν καλύτερο αμάξι με λιγότερα χρήματα. 

Αν δεν υπάρχουν,

η ελληνική αγορά με τους μαντραδες και τα μαϊμού κτεο και αν είσαι τυχερός πετύχεις κάναν ιδιώτη που πρόσεχε το αμάξι του με τα service, δεν είναι πολλοί αυτοί, 

είναι μονόδρομος. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Προφανώς τέλος να σου βρει μάντρα αμάξι από έξω. Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. 

Είναι εντελώς διαφορετικο αυτό από το να πας εσύ ο ίδιος Γερμανία, να ψάξεις και να αγοράσεις αμάξι. Τότε μόνο συμφέρει.Σχεδον κανενας δεν το κάνει. Εκτός αν έχεις δικό σου άτομο εκεί. 

Προϋπόθεση να ξέρεις καλά τη γλώσσα,να έχεις χρόνο, να γνωρίζεις τι να κοιτάξεις, να έχεις σχέση με την γερμανική αγορά ή όπως ειπα πριν να έχεις έμπιστο δικό σου άτομο εκεί, όχι έμπορο, να τα κάνει όλα αυτά για σένα. 

Τότε οι επιλογές είναι πολλαπλάσιες από εδώ. Είτε σε επίσημη αντιπροσωπεία είτε σε ιδιώτη. Να βρεις καλύτερο αμάξι, με πιο πλούσιο εξοπλισμό, ειδικά αν πρόκειται για κάποιο γερμανικό Premium,που να ήταν για την γερμανική αγορά και όχι για εξαγωγή για Ελλάδα. 

Υπάρχουν κάποιοι λίγοι που έχουν αυτές τις προϋποθέσεις και αγοραζουν καλύτερο αμάξι με λιγότερα χρήματα. 

Αν δεν υπάρχουν,

η ελληνική αγορά με τους μαντραδες και τα μαϊμού κτεο και αν είσαι τυχερός πετύχεις κάναν ιδιώτη που πρόσεχε το αμάξι του με τα service, δεν είναι πολλοί αυτοί, 

είναι μονόδρομος. 

Γιατί πρέπει να έχεις άτομο δικό σου εκεί; Εγω πχ ξέρω τη γλώσσα, έχω ζήσει αρκετά χρόνια εκεί, αλλά αν δω ένα αυτοκίνητο πχ στο Αμβούργο που δεν εχω κανέναν γνωστό, δε θα μπορούσα να πάω μόνος μου, να το πάω για τεχνικό έλεγχο, να ελέγξω TÜV, Dekra, βιβλίο σέρβις κτλ μόνος μου;  Τι θα μπορούσε να πάει στραβά; Πως θα μπορούσαν να με εξαπατήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Applemaniac81 είπε

Γιατί πρέπει να έχεις άτομο δικό σου εκεί; Εγω πχ ξέρω τη γλώσσα, έχω ζήσει αρκετά χρόνια εκεί, αλλά αν δω ένα αυτοκίνητο πχ στο Αμβούργο που δεν εχω κανέναν γνωστό, δε θα μπορούσα να πάω μόνος μου, να το πάω για τεχνικό έλεγχο, να ελέγξω TÜV, Dekra, βιβλίο σέρβις κτλ μόνος μου;  Τι θα μπορούσε να πάει στραβά; Πως θα μπορούσαν να με εξαπατήσουν;

Αν πάρεις αμάξι από κανέναν τούρκο ή κανέναν ταλιμπάν για να γλυτώσεις κανένα χιλιάρικο ή να το πάρεις με ελάχιστα χλμ δήθεν ευκαιρία δέκα χρονών κλπ μπορεί να την φας και να σβουρίζεις.
Οπότε παίρνουμε λογικά χλμ σε λογικά χρόνια σε λογική τιμή, προσπαθούμε να αγοράσουμε αμάξι από αξιόπιστους εμπόρους ή μάντρες ή ακόμα καλύτερα απευθείας από τις αντιπροσωπείες κι ας είναι λίγο ακριβότερα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ αλλά δυστυχώς δεν μιλάνε αγγλικά ή γερμανικά τόσο πολύ στις άλλες αγορές. Στην τελική φίλε ρωτώντας πας στην πόλη λένε στο χωριό μου, κι αν χρειαστεί να πλερώσεις και καμια πληροφορία(πχ να σου ζητήσει κανένα δεκάρικο ο μηχανικός στην αντιπροσωπεία για να σου βγάλει τον αριθμό πλαισίου δώσε το μα αξίζει!!!). Τέλος φίλε ο γερμανός σοβαρός μαντράς δεν ΠΑΙΖΕΙ με τα χαρτιά ούτε κάνει απατεωνιές με τα ΤΟΥΒ, ΝΤΕΚΡΑ, ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ κλπ στα δίνει απευθείας και χωρίς να του τα ζητήσεις όπως και τον αριθμό πλαισίου, ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ ΟΙ ΤΑ ΚΡΥΒΟΥΝ αλλά αυτοί πλέον λόγο νομοθεσίας κλείνουν ο ένας πίσω από τον άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Applemaniac81 είπε

Γιατί πρέπει να έχεις άτομο δικό σου εκεί; Εγω πχ ξέρω τη γλώσσα, έχω ζήσει αρκετά χρόνια εκεί, αλλά αν δω ένα αυτοκίνητο πχ στο Αμβούργο που δεν εχω κανέναν γνωστό, δε θα μπορούσα να πάω μόνος μου, να το πάω για τεχνικό έλεγχο, να ελέγξω TÜV, Dekra, βιβλίο σέρβις κτλ μόνος μου;  Τι θα μπορούσε να πάει στραβά; Πως θα μπορούσαν να με εξαπατήσουν;

Ξαναδιάβασε τι εγραψα και δώσε έμφαση στο διαζευκτικο "ή". 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2021 στις 9:42 ΠΜ, jmmys είπε

Ξαναδιάβασε τι εγραψα και δώσε έμφαση στο διαζευκτικο "ή". 

Δεκτό. :) 

Ρώτησα για τα Range Rover που μ ενδιαφέρουν 2 εκτελωνιστές, ο ένας μου είπε περίπου 11 χιλιάδες, ο άλλος μου είπε 13. Χοντρικές εκτιμήσεις, χωρίς να έχουν δει καν άδειες κυκλοφορίας κτλ. Αρχίζω και μπερδεύομαι. Για αυτοκίνητο 2 ετών πιο καινούργιο, ο ένας μου είπε κόστος ταξινόμησης 20.000 ευρώ (!). Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να ψάξω. Έχω ένα συγκεκριμένο budget για το αυτοκίνητο και θέλω να βρω ποιάς χρονιάς, ποιάς κλάσης ρύπων και πόσων χιλιομέτρων πρέπει να είναι, για να πέσει εντός του budget μου. Το οτι το συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν ειναι τοσο δημοφιλές τα κάνει όλα ακόμη πιο δύσκολα, δεν υπάρχουν άπειρα στην αγορά. Εκτός από mobile και autoscout24, υπάρχει κάποιο άλλο πανευρωπαικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Applemaniac81 είπε

Δεκτό. :)

Ρώτησα για τα Range Rover που μ ενδιαφέρουν 2 εκτελωνιστές, ο ένας μου είπε περίπου 11 χιλιάδες, ο άλλος μου είπε 13. Χοντρικές εκτιμήσεις, χωρίς να έχουν δει καν άδειες κυκλοφορίας κτλ. Αρχίζω και μπερδεύομαι. Για αυτοκίνητο 2 ετών πιο καινούργιο, ο ένας μου είπε κόστος ταξινόμησης 20.000 ευρώ (!). Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να ψάξω. Έχω ένα συγκεκριμένο budget για το αυτοκίνητο και θέλω να βρω ποιάς χρονιάς, ποιάς κλάσης ρύπων και πόσων χιλιομέτρων πρέπει να είναι, για να πέσει εντός του budget μου. Το οτι το συγκεκριμενο αυτοκινητο δεν ειναι τοσο δημοφιλές τα κάνει όλα ακόμη πιο δύσκολα, δεν υπάρχουν άπειρα στην αγορά. Εκτός από mobile και autoscout24, υπάρχει κάποιο άλλο πανευρωπαικό;

O λόγος που σου απαντάνε χονδρικά είναι γιατί με εσένα άλλοι δεν ξέρω και εγώ πόσοι τους ρωτάνε καθημερινά, δεν μπορούν να χάνουν χρόνο για να ψάχνουν να υπολογίζουν κλπ για  βγάζουν τελωνείο σε υποθετικές ερωτήσεις από άτομα ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ κλπ κλπ... Έχεις βρει κάποιο αμάξι εσύ; αν ναι στείλε το λινκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα θα προχωρήσω σε αναζήτηση οχήματος απο εξωτερικό.Ενδιαφέρομαι για αγορά ενος bmw το οποίο βγαίνει και euro5 χρονολογίας 2013 και πάνω.Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να κοιτάξω euro5  η να κοιτάξω για euro6.Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Mike_89 είπε

Σύντομα θα προχωρήσω σε αναζήτηση οχήματος απο εξωτερικό.Ενδιαφέρομαι για αγορά ενος bmw το οποίο βγαίνει και euro5 χρονολογίας 2013 και πάνω.Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να κοιτάξω euro5  η να κοιτάξω για euro6.Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει 

Στην Ελλάδα φίλε και ενώ σε όλες τις υπόλοιπες χώρες υπάρχει η ταξινόμηση βάση του Euro5, Euro6 κλπ, έχουμε αποφασίσει να τα ταξινομούμε βάση και της υποκατηγορίας 5α 5β 6α 6β κλπ κλπ... Οπότε φίλε αν φέρεις ένα αμάξι 5α έχει αυτόματα στην τσέπη σου 1000ευρώ πρόστιμο στο τελωνείο συν το τελωνείο που θα βγει(δεν ξέρω αν αξίζει, αν το πάρεις πχ 1000ευρώ+1000ευρώ να το φέρεις+1000ευρώπρόστιμο+τελωνείο), οπότε πρέπει να δεις πόσο κοστίζει εδώ και πόσο θα σου βγει απο εκεί... Αν τώρα είναι euro5b και μετά δεν έχει πρόστιμο οπότε πάλι βλέπεις αν αξίζει ή όχι η διαφορά τιμής γιατί για κατάσταση σίγουρα αξίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα ανήκω σε τρίτεκνη οικογένεια που σημαίνει σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει ότι δεν πληρώνω τελωνείο μέχρι 2000cc ρωτάω λοιπόν για Audi tts 2008 το οποίο μερικοί το βάζουν euro 5 και άλλοι euro 4. Εάν είναι euro 4 δεν μπορεί να εκτελωνιστεί σωστά; Και τέλος ρε μάγκες δεν γίνετε να μιλήσεις με το τοπικό τελωνείο και να σου πουν αυτοί τι θα κανείς; Έχει ρωτήσει κανείς; Ή όλοι ρωτάτε εκτελωνιστες;
 
 
 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KASIANOV είπε

 

Καλησπέρα ανήκω σε τρίτεκνη οικογένεια που σημαίνει σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει ότι δεν πληρώνω τελωνείο μέχρι 2000cc ρωτάω λοιπόν για Audi tts 2008 το οποίο μερικοί το βάζουν euro 5 και άλλοι euro 4. Εάν είναι euro 4 δεν μπορεί να εκτελωνιστεί σωστά; Και τέλος ρε μάγκες δεν γίνετε να μιλήσεις με το τοπικό τελωνείο και να σου πουν αυτοί τι θα κανείς; Έχει ρωτήσει κανείς; Ή όλοι ρωτάτε εκτελωνιστες;
 
 
 
 
 

Αν ειναι πανω στην αλλαγη πρεπει να δεις την αδεια. Αν επιλεξεις euro4, ασχετα απο την φοροαπαλαγη που εχεις, το 3000 προστιμο θα το πληρωσεις. Κοιτα κανενα πιο καινουργιο αμαξι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PedroG είπε

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11632212886451338&slink=llz5gz

 

ξερει κανεις ποσο στοιχιζει να φερω ενα ΙΧ απο Βουλγαρια του 2020 με 12500 χλμ αξιας 8000 ευρω??

Εισαγωγή απο Ιταλία

17900Λεβα είναι 9000€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...