Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 524
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, dionisisdenis1 είπε

Καλησπέρα κοιτάω για μια BMW 520d 2014 Euro 5 από Γερμανία 2.0cc με τιμή στα 13.000. Τι τελωνείο μπορεί να έχει πάνω κάτω?

 

 

 

Αυτό δυστυχώς μόνο εκτελωνιστης θα στο πει. 

Πάντως αν θέλει κάποιος ένα τέτοιο αμάξι, η ελληνική αγορά είναι τραγική. 

13 BMW 520d όλα και όλα, μοντέλα 2013-2015,στο car. gr, 

με τραγικές περιγραφές τα μισά από αυτά, ότι ναναι ιπποδύναμη, είτε δεν ξερουν, είτε τα έχουν πειραγμένα και δεν το λένε. Και ιδιώτες ότι ναναι και έμποροι το ίδιο. Μέση τιμή 26.000-30.000 ευρώ. 

Οπότε αναγκαστικα η γερμανικη αγορά είναι μονόδρομος. Πάνω από 500 τέτοια οχήματα,στο mobile.de, μέση τιμή 13000-16.000  ευρώ. 

Οποτε αν βρήκες με 13 χιλιάρικα, λογικά σε συμφέρει οικονομικά από έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jmmys είπε

Αυτό δυστυχώς μόνο εκτελωνιστης θα στο πει. 

Πάντως αν θέλει κάποιος ένα τέτοιο αμάξι, η ελληνική αγορά είναι τραγική. 

13 BMW 520d όλα και όλα, μοντέλα 2013-2015,στο car. gr, 

με τραγικές περιγραφές τα μισά από αυτά, ότι ναναι ιπποδύναμη, είτε δεν ξερουν, είτε τα έχουν πειραγμένα και δεν το λένε. Και ιδιώτες ότι ναναι και έμποροι το ίδιο. Μέση τιμή 26.000-30.000 ευρώ. 

Οπότε αναγκαστικα η γερμανικη αγορά είναι μονόδρομος. Πάνω από 500 τέτοια οχήματα,στο mobile.de, μέση τιμή 13000-16.000  ευρώ. 

Οποτε αν βρήκες με 13 χιλιάρικα, λογικά σε συμφέρει οικονομικά από έξω. 

Έτσι ακριβώς όπως τα είπες φίλε τα έχω τσεκαρει όλα. Είχα ρωτήσει έναν τύπο αυτός φέρνει από Βουλγαρία και συγκεκριμένα από Βουλγαρία μου είπε ότι εισαγωγές πλέον γίνονται μόνο μοντέλα του 2015 και μετά γενικά οποιαδήποτε μάρκα και να είναι Eurob.Γνωριζει κανείς εάν ισχύει κάτι τέτοιο για Γερμανία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2021 στις 5:11 ΜΜ, gioren είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .

Μιας και έχω κάνει ήδη μια αγορά και έχω φέρει ένα αυτοκίνητο θα ήθελα να δώσω κάποιες συμβουλές που μπορεί να φανούν χρήσιμες . Βέβαια έκανα κάποια λάθη όπως στη επιλογή εκτελωνιστή που δεν ρώτησα αμοιβή εξαρχής .Εδώ να αναφέρω ότι δεν είμαι έμπορος απλά έχω κάποια αυτοκίνητα ενοικίασης και αποφάσισα να αγοράσω μερικά μεταχειρισμένα επιπλέον. Τα καινούργια αυτοκίνητα δυστυχώς έχουν μακρινές ημερομηνίες παράδοσης συν το ότι έχουν τιμές αρκετά ποιο ακριβές .

Τα δύο κύρια site για Γερμανική αγορά είναι το mobile.de και το autoscout24.com.Επειδη η Γερμανία είναι μεγάλη χώρα μου ήταν δύσκολο να βλέπω κάθε αυτοκίνητο .Εκεί έμαθα για μια εταιρεία η οποία μπορεί να κάνει ένα snapshot για αρχή μέσω τηλεφώνου για τα βασικά στοιχεία .Έπειτα εάν το επιθυμείτε με 200 ευρώ κάνουν έλεγχο στο αυτοκίνητο με 4 σελίδη αναφορά και δικές τους φωτογραφίες .Το σηκώνουν σε ανεβατοριο και βλέπουν εάν έχει σκουριές (σύνηθες στην Γερμανία) ή κάποιο τρακάρισμα .Τους προτείνω ανεπιφύλακτα :www.diepruefer.de.

Καποια στιγμή το mobile.de είχε αυτή την υπηρεσία αλλά την αφαίρεσε για άγνωστους λόγους.Τωρα τα επόμενα αυτοκίνητα τα ψάχνω με αυτούς(θα ξεκινήσω μετα τις γιορτές) και απλά όταν βρισκω το κατάλληλο αυτοκίνητο θα συνομιλώ με τον μαντρα για τα περαιτέρω . Επίσης μπορούμε να διπλό τσεκαρουμε τα σχόλια του κάθε μαντρα στο Google business με αυτά που έχουν ήδη στο mobile.de.

Και γω ενοικιάσεις εχω και ψαχνω πλεον και Γερμανια, μου ειπε εκτελωνιστης οτι να υπολογιζω 2.000 περιπου ολα τα εξοδα μεζτριτ να φτασει το αυτοκινητο Ηγουμενίτσα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 4saken είπε

Και γω ενοικιάσεις εχω και ψαχνω πλεον και Γερμανια, μου ειπε εκτελωνιστης οτι να υπολογιζω 2.000 περιπου ολα τα εξοδα μεζτριτ να φτασει το αυτοκινητο Ηγουμενίτσα.. 

Να υποθέσω με την μεταφορά να συμπεριλαμβάνεται ? Ειδάλλως μου φαίνεται κάπως ακριβά ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 4saken είπε

Ναι και μεταφορα

Και εγώ κάπου εκεί υπολογίζω και ίσως λιγότερο γιατί θα φέρνω 3 αυτοκίνητα μαζί καθε φορά .Θα φέρω για αρχή και βλέπω έπειτα εάν συνεχίσω .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, συγγνώμη εάν κάνω ελαφρό hijack το thread, αλλά για μοτοσικλέτα, εάν καταλαβαίνω καλά, ισχύει ακόμα η ηλίθια κλιμάκωση Τελών Ταξινόμησης, βασισμένη στα κυβικά εκατοστα?

https://www.gov.gr/el/sdg/vehicles/taking-motor-vehicle-temporarily-or-permanently/motorcycles/registration-levy

Δεν βλέπω εδώ πχ απομοιώσεις Τ.Τ. λόγω παλαιότητας, αυξήσεων λόγω ρύπων κλπ. Διαβάζω κάτι λάθος?

Επίσης, υπάρχει κάποιο link/pdf με τις λιανικές τιμές προ φόρων που χρησιμοποιούν τα τελωνεία? (όταν δεν υπάρχει συγκεκριμένη τιμή από έμπορο, πχ επειδή αγοράστηκε από ιδιώτη)

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2021 στις 11:38 ΜΜ, dionisisdenis1 είπε

Είχα ρωτήσει έναν τύπο αυτός φέρνει από Βουλγαρία και συγκεκριμένα από Βουλγαρία μου είπε ότι εισαγωγές πλέον γίνονται μόνο μοντέλα του 2015 και μετά γενικά οποιαδήποτε μάρκα και να είναι Eurob.Γνωριζει κανείς εάν ισχύει κάτι τέτοιο για Γερμανία?

Όχι δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι έτσι όπως το έχεις γράψει. Από πέρσι στα επιβατικά εισαγωγής, πέραν του τέλους ταξινόμησης που ήδη ίσχυε και συνεχίζει να ισχύει κανονικά, επιβάλλεται έξτρα περιβαλλοντικό τέλος 3.000€ στα euro 4 , και 1.000€ στα euro 5a.

Τα παραπάνω ισχύουν ανεξαρτήτως της ηλικίας, της μάρκας, και της χώρας της ΕΕ από την οποία προέρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Όχι δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι έτσι όπως το έχεις γράψει. Από πέρσι στα επιβατικά εισαγωγής, πέραν του τέλους ταξινόμησης που ήδη ίσχυε και συνεχίζει να ισχύει κανονικά, επιβάλλεται έξτρα περιβαλλοντικό τέλος 3.000€ στα euro 4 , και 1.000€ στα euro 5a.

Τα παραπάνω ισχύουν ανεξαρτήτως της ηλικίας, της μάρκας, και της χώρας της ΕΕ από την οποία προέρχονται.

Τελικά μου είχε πει από του 2013 και μετά.

IMG_20220102_050311.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionisisdenis1 είπε

Τελικά μου είχε πει από του 2013 και μετά.

Ε δεν ισχύει αυτό, όπως σου εξήγησα και παραπάνω το εάν θα πληρώσει περιβαλλοντικό τέλος εξαρτάται μόνο από την αντιρρυπαντική τεχνολογία που είναι πιστοποιημένο. Έχω δει αυτοκίνητα ακόμα και του 2015 με πιστοποίηση euro 5a που έπρεπε να πληρώσουν το παραπάνω τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Είμαι σίγουρος πως το παρακάτω ερώτημα έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν το βρήκα.

Ήθελα να μάθω τη διαδικασία και το κόστος εκτελωνισμού. 

Φαντάζομαι κάποια πράγματα είναι σταθερά, όπως μεταφορά, ΚΤΕΟ, πινακίδες, η αμοιβή του εκτελωνιστή κτλ

+ Το κόστος του εκτελωνισμού https://ektelonistiki.gr

Αξιόπιστο σάιτ; Βγάζει σωστά νούμερα;

Οπότε παρακαλώ πείτε μου, ποια είναι τα βήματα και το κόστος. Σκέφτομαι από Ολλανδία κάτι καθώς έχω συγγενή εκεί. Βοηθάει αυτό όσο αναφορά τα κόστη;

Η τιμή προ φόρων που ρωτάει, εννοεί στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από μπαρμπαγιωργος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καλησπέρα

Είμαι σίγουρος πως το παρακάτω ερώτημα έχει απαντηθεί ήδη, αλλά δεν το βρήκα.

Ήθελα να μάθω τη διαδικασία και το κόστος εκτελωνισμού. 

Φαντάζομαι κάποια πράγματα είναι σταθερά, όπως μεταφορά, ΚΤΕΟ, πινακίδες, η αμοιβή του εκτελωνιστή κτλ

+ Το κόστος του εκτελωνισμού https://ektelonistiki.gr

Αξιόπιστο σάιτ; Βγάζει σωστά νούμερα;

Οπότε παρακαλώ πείτε μου, ποια είναι τα βήματα και το κόστος. Σκέφτομαι από Ολλανδία κάτι καθώς έχω συγγενή εκεί. Βοηθάει αυτό όσο αναφορά τα κόστη;

Η τιμή προ φόρων που ρωτάει, εννοεί στην Ελλάδα;

Ή τιμή ειναι για Ελλάδα. 

Απο εκεί και πέρα δεν πρόκειται να βρεις σωστό  νούμερο για το τέλος ταξινόμησης στο ίντερνετ, μόνο σε εκτελωνιστη. 

Στο συγκεκριμένο site γέλασα με την περιγραφή "πτυχιούχοι" εκτελωνιστες, λες και τελειώνουν καμμια σχολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jmmys είπε

Ή τιμή ειναι για Ελλάδα. 

Απο εκεί και πέρα δεν πρόκειται να βρεις σωστό  νούμερο για το τέλος ταξινόμησης στο ίντερνετ, μόνο σε εκτελωνιστη. 

Στο συγκεκριμένο site γέλασα με την περιγραφή "πτυχιούχοι" εκτελωνιστες, λες και τελειώνουν καμμια σχολή. 

Ναι οκ προφανώς το ακριβές νούμερο σε εκτελωνιστή

Αλλά εκτός αυτού, τι αλλά κόστη υπάρχουν;;

Γίνεται να γίνει αγορά και να το κυκλοφορώ για λίγο με ξένες πινακίδες; Για έως 6 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Γίνεται να γίνει αγορά και να το κυκλοφορώ για λίγο με ξένες πινακίδες; Για έως 6 μήνες

Εφοσων είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, και το αμάξι ειναι στο όνομα σου όχι δεν μπορείς καθόλου να το κυκλοφορείς Ελλάδα. 

Τωρα βέβαια υπάρχουν πολλοί Έλληνες με αμάξια που έχουν βουλγαρικές κυρίως πινακίδες, και τα κυκλοφορούν παράνομα με το ανάλογο ρισκο. Το προστιμο ειναι αρκετές χιλιάδες ευρώ και πάει ανάλογα τα κυβικά,βλέπε φώτο πιο κάτω. Αν δεν το πληρώσεις το αμάξι κατασχεται.Αλλιως αν θέλεις να κρατήσεις το αμάξι πληρώνεις το προστιμο και μετά ή το εκτελωνίζεις ή το βγάζεις εκτός Ελλάδας και το κάνεις ότι θέλεις. 

Μεχρι πριν 10 χρόνια περίπου, δεν έκαναν σχεδόν καθόλου ελέγχους,μετά επειδή γέμισε με βουλγαρικές πινακίδες λόγω κρίσης και αυξημένων τελών κυκλοφορίας, έκαναν και κάνουν συχνά ελέγχους. 

Οπότε αν φέρεις το αμάξι, κανείς δηλωση άφιξης οχήματος, ΔΑΟ, στα σύνορα,πας το αμάξι σπίτι σού ή τελωνείο ή όπου θέλεις τέλος πάντων, και το βγάζεις για κυκλοφορία μόλις πάρει ελληνικές πινακίδες. 

Τα κόστη στην Ελλάδα είναι το τέλος ταξινόμησης, η αμοιβή του εκτελωνιστη, τα τέλη κυκλοφορίας, η ασφάλεια, τα παράβολα στο μηχανολογικο,το περιβαλλοντικο τέλος, αν είναι λίγο παλιό και το Κτεο.

Screenshot_20220103_115120_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...