Προς το περιεχόμενο

Εκτελωνισμος αυτοκινητου 2020


fanatilas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά , θέλω να αγοράσω ένα mini coooper countryman του 2017 με τιμή στην ιταλία 15000 ευρώ και στην γερμανία μία πιο καλή έκδοση 16000 ευρώ . Ο εκτελωνισμός μπόρει κάποιος να μου πει ένα εύρος ποιος θα είναι ; ευχαριστώ για το χρόνο σας . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 524
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2021 στις 3:34 ΜΜ, kzampa είπε

Καλησπέρα παιδιά , θέλω να αγοράσω ένα mini coooper countryman του 2017 με τιμή στην ιταλία 15000 ευρώ και στην γερμανία μία πιο καλή έκδοση 16000 ευρώ . Ο εκτελωνισμός μπόρει κάποιος να μου πει ένα εύρος ποιος θα είναι ; ευχαριστώ για το χρόνο σας . 

Αναλογα τον εξοπλισμο γυρω στα 2500 με 3000, ειχα ρωτησει προσφατα τον εκτελωνιστη αλλα για σιγουριά μονο με την αδεια

Επεξ/σία από bill_zaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ειναι EURO 6 θα γλυτωσεις ειδικους φορους οικολογικης καταναλωσης που θεσπισαν οι Βιομηχανιες με την ΕΕ για να πουλανε νεα ΙΧ!

ο Κανονας ειναι οσο περισσοτερο εξοπλισμος και πιο καινουργιο τοσο περισσοτεροι Δασμοι αλλα αυτος ειναι ο γενικος Κανονας και καθε περιπτωση υπαρχουν και εξαιρεσεις! Αυτο που ζηταει ο Εκτελωνιστης και εχω κανει στο παρελθον ειναι να βγαλω μια Φωτο την Αδεια κυκλοφοριας.

Στην συνεχεια θα χρειαστουν καποια επιπλεον εγγραφα CDC κλπ τα οποια παλι ο εκτελωνιστης θα στα εξηγησει και μπορουν πολλα να εκδοθουν απο την αντιπροσωπεια του ΙΧ οπως το τελευταιο!

 

Υ.Γ. για να σου δωσω να καταλανεις ενα SUZUKI VITARA 2015 Που ειχα απευθυνθει με ελαχιστο εξοπλισμο και απλα EURO 6 και ουτε 4Χ4 μου ειχε αξιολογηθει απο εκτελωνιστη παντα γιατι ειναι ο μονος που μπορει να προσεγγισει το ακριβες ποσο....στα 1100 ευρω

ενα NISSAN X trail του 16 παλι που ειχε τις παναγιας τα ματια πανω (μονο αλεξισφαιρα τζαμια ελειπαν και το εννοω) ειχε αξιολογηθει γυρω στα 6000 ευρω!

Επεξ/σία από PedroG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Για να μην πολυλογώ, θέλω να αγοράσω ένα απωθημένο μου , την slk r172 με 1.8 μοτέρ , με τους κανίβαλους που έχουμε μπλέξει στη χώρα. Κυκλοφορούν ελάχιστα στην Ελλάδα, και ακόμα λιγότερα στις αγγελίες, με τιμές εξωφρενικές κατά κύριο λόγο. Επομένως, φυσιολογικά κοιτάζω προς Γερμανία. Πριν ψαχτώ με το ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει να το ψάξω και να το κατεβάσω, σκέφτομαι έτσι και αλλιώς να κάνω κίνηση από την άνοιξη, ρώτησα έναν εκτελωνιστή, δείχνοντάς του μια αγγελία, και μου είπε περίπου 8,5 με 9κ!!

Ορίστε η αγγελία για να έχετε παράδειγμα:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=330630503&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelGroupId=18&maxMileage=70000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&pageNumber=3&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=142fdc65-bf93-39ca-96c4-f67770752f12

Αν όντως παίζει εκεί ξεφεύγει αρκετά η υπόθεση...θεωρούσα πως δε θα ξεπεράσει τα 5κ η διαδικασία. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον αποφασίσει να ασχοληθεί να μου απαντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Jimmy90 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Για να μην πολυλογώ, θέλω να αγοράσω ένα απωθημένο μου , την slk r172 με 1.8 μοτέρ , με τους κανίβαλους που έχουμε μπλέξει στη χώρα. Κυκλοφορούν ελάχιστα στην Ελλάδα, και ακόμα λιγότερα στις αγγελίες, με τιμές εξωφρενικές κατά κύριο λόγο. Επομένως, φυσιολογικά κοιτάζω προς Γερμανία. Πριν ψαχτώ με το ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει να το ψάξω και να το κατεβάσω, σκέφτομαι έτσι και αλλιώς να κάνω κίνηση από την άνοιξη, ρώτησα έναν εκτελωνιστή, δείχνοντάς του μια αγγελία, και μου είπε περίπου 8,5 με 9κ!!

Ορίστε η αγγελία για να έχετε παράδειγμα:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=330630503&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelGroupId=18&maxMileage=70000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&pageNumber=3&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=142fdc65-bf93-39ca-96c4-f67770752f12

Αν όντως παίζει εκεί ξεφεύγει αρκετά η υπόθεση...θεωρούσα πως δε θα ξεπεράσει τα 5κ η διαδικασία. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον αποφασίσει να ασχοληθεί να μου απαντήσει!

Με 30.000 βρίσκεις και εδώ παρομοια.Ενταξει δεν θα είναι η γερμανικη έκδοση, την οποία θα προτιμούσα και εγώ σε τέτοια κατηγορία, αλλά η "ελληνική", ουτε έχεις την ποικιλία που έχει η γερμανικη αγορά, αλλά δεν μπλέκεις με έξω. 

Ρώτησε και σε άλλον εκτελωνιστή. 

Το συγκεκριμένο έχει και ένα κάρο έξτρα πάνω, οπότε ανεβαίνει η τιμή. Στην Ελλάδα αυτό θα ήταν ένα full extra, εκεί είναι απλα ενα αμάξι με αρκετά έξτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα και σε άλλο εκτελωνιστή και μου είπε 7,5κ για το συγκεκριμένο. Είναι πολλά ρε γαμώτο. Εδώ δε βρίσκεις σχεδόν τίποτα, μόνο στημένος με καραμπίνα. Το πιο κοντινό σε έξτρα στο καρ με τα διπλά και βάλε χιλιόμετρα ζητά 30000. Άλλοι ζητάνε τρελά ποσά, πάνω και από 40κ! Τελοσπάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ψάξιμο και έλεγχο αποφάσισα να φέρω ένα MAZDA CX-3 1,5 DIESEL . 
Αποδείχτηκε δύσκολη επιλογή λόγω του ότι η αντιπροσωπία δεν έχει όπως μου είπαν πίνακες για να βρω την Τιμή λιανικής πώλησης προ φόρων, και περιμένω τον Τελώνη να μου πει. 
Μπανανία στο μεγαλείο σου 2 εκτελωνιστές μου έδωσαν 2 διαφορετικές τιμές ! Από 450 έως 1300 ! Αν είναι δυνατόν. 
Ξεπερνάει λέει η τιμή Λιανικής προ φόρων τα 18,000 και αλλάζει κλίμακα. 

926696774_Screenshot2021-12-20161145.jpg.dd5d4a8b4eec7a687e4f90892a7a2ff2.jpg1299510862_Screenshot2021-12-20161206.jpg.276f0b79361c3b821c17fcac45668ec2.jpg

 

Η διαφορά επιβάρυνσης μόλις ξεπεραστεί το όριο των 17,000 είναι τεράστια , για 1479 euro αξίας ζητάνε 783,87 φόρο 😡
Επειδή φίλος σκέφτεται και αυτός μετά την δική μου "επιτυχία" μπορώ να βρω κάπου τους πίνακες με τις Τιμές Λιανικής πώλησης προ φόρων, που καταθέτουν οι αντιπροσωπίες για τα μοντέλα τους ? 

Ώστε να μπορώ να ξέρω τι ψάχνω και τι θα κοστίσει. 

 

Πρόχειρο υπολογισμό μπορεί να κάνει κάποιος από εδώ :
https://ektelonistiki.gr/υπολογισμός-τέλους-ταξινόμησης-2/

Επεξ/σία από zakailiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2021 στις 11:04 ΠΜ, Jimmy90 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Για να μην πολυλογώ, θέλω να αγοράσω ένα απωθημένο μου , την slk r172 με 1.8 μοτέρ , με τους κανίβαλους που έχουμε μπλέξει στη χώρα. Κυκλοφορούν ελάχιστα στην Ελλάδα, και ακόμα λιγότερα στις αγγελίες, με τιμές εξωφρενικές κατά κύριο λόγο. Επομένως, φυσιολογικά κοιτάζω προς Γερμανία. Πριν ψαχτώ με το ποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει να το ψάξω και να το κατεβάσω, σκέφτομαι έτσι και αλλιώς να κάνω κίνηση από την άνοιξη, ρώτησα έναν εκτελωνιστή, δείχνοντάς του μια αγγελία, και μου είπε περίπου 8,5 με 9κ!!

Ορίστε η αγγελία για να έχετε παράδειγμα:

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=330630503&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelGroupId=18&maxMileage=70000&maxPrice=25000&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&pageNumber=3&scopeId=C&sfmr=false&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&sortOption.sortOrder=ASCENDING&searchId=142fdc65-bf93-39ca-96c4-f67770752f12

Αν όντως παίζει εκεί ξεφεύγει αρκετά η υπόθεση...θεωρούσα πως δε θα ξεπεράσει τα 5κ η διαδικασία. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον αποφασίσει να ασχοληθεί να μου απαντήσει!

Δεν αγοράζεις ανοιχτό αμάξι την άνοιξη.Η τιμή τραβάει την ανηφόρα τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γνωρίζω φίλε μου δυστυχώς. Όμως τότε θα μπορέσω να βγω στην αγορά με μετρητά στο χέρι και να κάνω την αγορά από φορολογικής σκοπιάς. Μήπως έχεις tips υπόψιν σου για την αγορά R172;;

Επεξ/σία από Jimmy90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, zakailiou είπε

Μετά από ψάξιμο και έλεγχο αποφάσισα να φέρω ένα MAZDA CX-3 1,5 DIESEL . 
Αποδείχτηκε δύσκολη επιλογή λόγω του ότι η αντιπροσωπία δεν έχει όπως μου είπαν πίνακες για να βρω την Τιμή λιανικής πώλησης προ φόρων, και περιμένω τον Τελώνη να μου πει. 
Μπανανία στο μεγαλείο σου 2 εκτελωνιστές μου έδωσαν 2 διαφορετικές τιμές ! Από 450 έως 1300 ! Αν είναι δυνατόν. 
Ξεπερνάει λέει η τιμή Λιανικής προ φόρων τα 18,000 και αλλάζει κλίμακα. 

926696774_Screenshot2021-12-20161145.jpg.dd5d4a8b4eec7a687e4f90892a7a2ff2.jpg1299510862_Screenshot2021-12-20161206.jpg.276f0b79361c3b821c17fcac45668ec2.jpg

 

Η διαφορά επιβάρυνσης μόλις ξεπεραστεί το όριο των 17,000 είναι τεράστια , για 1479 euro αξίας ζητάνε 783,87 φόρο 😡
Επειδή φίλος σκέφτεται και αυτός μετά την δική μου "επιτυχία" μπορώ να βρω κάπου τους πίνακες με τις Τιμές Λιανικής πώλησης προ φόρων, που καταθέτουν οι αντιπροσωπίες για τα μοντέλα τους ? 

Ώστε να μπορώ να ξέρω τι ψάχνω και τι θα κοστίσει. 

 

Πρόχειρο υπολογισμό μπορεί να κάνει κάποιος από εδώ :
https://ektelonistiki.gr/υπολογισμός-τέλους-ταξινόμησης-2/

 

1. Γιατι ειμαστε μπανανια, απο την στιγμη που ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν ξερει ποσο το πουλαει ?

2. Πως θα υπολογισει ο τελωνης την τελικη τιμη απο την στιγμη που δεν ξερει την τιμη του αυτοκινητου που δεν την ξερει ουτε ο κατασκευαστης?

3. Ειναι δυνατον να μην ξερει ο αντιπροσωπος ποσο το πουλαει και να ξερει το ινσομνια?

Μηπως να διαλεγες ενα αλλο αυτοκινητο που να ειναι λιγοτερο δυσκολο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tutuyo Εκτελωνιστής είσαι  ? 

Το ότι είμαστε μπανανία δεν περιμένω να το επιβεβαιώσω από το παραπάνω γεγονός. Αν θέλεις να ανοίξουμε κουβέντα να πάμε σε άλλο Thread να μην κουράσουμε τους φίλους που γράφουν και διαβάζουν το παρόν.

Η μπανανία (που ήμαστε) αναφέρθηκε για τον κλίμακα φορολόγησης. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το αναφέρω με λεπτομερώς αν και δεν συνηθίζω να κάνω quote τον εαυτό μου RTFP ¨ Η διαφορά επιβάρυνσης μόλις ξεπεραστεί το όριο των 17,000 είναι τεράστια , για 1479 euro αξίας ζητάνε 783,87 φόρο 😡 " Για να σε βοηθήσω είναι το 53% φόρος για αξίες άνω των 18,000 euro.
 

Και για να το κλείσω ... Δεν θα παραδοθώ στον παραλογισμό κανενός και θα διαλέξω όποιο αυτοκίνητο θέλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχα πολλα πραγματα με εχουν αποκαλεσει αλλα οχι εκτελωνιστη

Το σκαλοπατι των 17.000 δεν ειναι τωρινο, μεχρι το '20 εαν αγοραζες αυτοκινητο με αξια 17.001 πληρωνες τελος ταξινομησης 2700 ευρω. Μετα το εριξαν περιπου στα μισα

Ναι πλεον το τελος ταξινομησης αυτοκινητων 17.001 - 20.000 ειναι 53%

υπαρχουν χιλιαδες λογοι για να δειξουμε οτι ειμαστε μπανανια (που οντως ειμαστε) αλλα εδω ειναι ασχετο εντελως

πως θα υπολογισει την κλιμακα ο οποιοσδηποτε χωρις να εχει την αρχικη τιμη? Απλη ερωτηση κανω

Αμα δεν ξερει ο εμπορος ποσο το πουλαει, ο καθενας ψυχανεμιζεται οσα θελει, ριχνει τα κοκκαλα και βγαζει μια τιμη . Για αυτο και βλεπεις την τεραστια αποκλιση.

τωρα αν απο τα τοσα διαθεσιμα αυτοκινητα εκει εξω, εσυ θες να σπαταλησεις χρονο και χρημα για το συγκεκριμενο που ειναι μια περιπλοκη υποθεση, φυσικα και εσυ ελευθερος να το κανεις. Αυτο που δεν μπορεις να κανεις ειναι να γκρινιαζεις μετα οτι εχασες χρονο και χρημα

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zakailiou είπε

@tutuyo Εκτελωνιστής είσαι  ? 

Το ότι είμαστε μπανανία δεν περιμένω να το επιβεβαιώσω από το παραπάνω γεγονός. Αν θέλεις να ανοίξουμε κουβέντα να πάμε σε άλλο Thread να μην κουράσουμε τους φίλους που γράφουν και διαβάζουν το παρόν.

Η μπανανία (που ήμαστε) αναφέρθηκε για τον κλίμακα φορολόγησης. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το αναφέρω με λεπτομερώς αν και δεν συνηθίζω να κάνω quote τον εαυτό μου RTFP ¨ Η διαφορά επιβάρυνσης μόλις ξεπεραστεί το όριο των 17,000 είναι τεράστια , για 1479 euro αξίας ζητάνε 783,87 φόρο 😡 " Για να σε βοηθήσω είναι το 53% φόρος για αξίες άνω των 18,000 euro.
 

Και για να το κλείσω ... Δεν θα παραδοθώ στον παραλογισμό κανενός και θα διαλέξω όποιο αυτοκίνητο θέλω 

Στο car.gr πάντως έχει αρκετά cx-3 1.5d, μέση τιμή 17-18 χιλιάρικα.Αν και νομίζω ότι κανένα από αυτά δεν κυκλοφόρησε ποτέ Ελλάδα. 

Δηλαδή ούτε ένα CX-3 1.5d δεν πουλήθηκε ποτέ Ελλάδα από ελληνική αντιπροσωπεία; Ακόμα και έτσι να είναι, δεν είχε η εδώ επίσημη αντιπροσωπεία τιμοκατάλογο; Έκτος αν το συγκεκριμένο μοντέλο δεν εισαχθηκε ποτέ επίσημα Ελλάδα,τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση, μόνο το τελωνείο θα σου πει, αν και πολύ αμφιβάλλω. 

Στη θέση σου θα ρωτούσα και σε αλλους εκτελωνιστες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tutuyo 

Συνεχίζεις να αγνοείς το γεγονός ότι δεν αναφέρομαι στους εκτελωνιστές αλλά στο Νόμο καθώς και στην πολυπλοκότητα που δεν βοηθάει την διαύγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .

Μιας και έχω κάνει ήδη μια αγορά και έχω φέρει ένα αυτοκίνητο θα ήθελα να δώσω κάποιες συμβουλές που μπορεί να φανούν χρήσιμες . Βέβαια έκανα κάποια λάθη όπως στη επιλογή εκτελωνιστή που δεν ρώτησα αμοιβή εξαρχής .Εδώ να αναφέρω ότι δεν είμαι έμπορος απλά έχω κάποια αυτοκίνητα ενοικίασης και αποφάσισα να αγοράσω μερικά μεταχειρισμένα επιπλέον. Τα καινούργια αυτοκίνητα δυστυχώς έχουν μακρινές ημερομηνίες παράδοσης συν το ότι έχουν τιμές αρκετά ποιο ακριβές .

Τα δύο κύρια site για Γερμανική αγορά είναι το mobile.de και το autoscout24.com.Επειδη η Γερμανία είναι μεγάλη χώρα μου ήταν δύσκολο να βλέπω κάθε αυτοκίνητο .Εκεί έμαθα για μια εταιρεία η οποία μπορεί να κάνει ένα snapshot για αρχή μέσω τηλεφώνου για τα βασικά στοιχεία .Έπειτα εάν το επιθυμείτε με 200 ευρώ κάνουν έλεγχο στο αυτοκίνητο με 4 σελίδη αναφορά και δικές τους φωτογραφίες .Το σηκώνουν σε ανεβατοριο και βλέπουν εάν έχει σκουριές (σύνηθες στην Γερμανία) ή κάποιο τρακάρισμα .Τους προτείνω ανεπιφύλακτα :www.diepruefer.de.

Καποια στιγμή το mobile.de είχε αυτή την υπηρεσία αλλά την αφαίρεσε για άγνωστους λόγους.Τωρα τα επόμενα αυτοκίνητα τα ψάχνω με αυτούς(θα ξεκινήσω μετα τις γιορτές) και απλά όταν βρισκω το κατάλληλο αυτοκίνητο θα συνομιλώ με τον μαντρα για τα περαιτέρω . Επίσης μπορούμε να διπλό τσεκαρουμε τα σχόλια του κάθε μαντρα στο Google business με αυτά που έχουν ήδη στο mobile.de.

Επεξ/σία από gioren
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...