Προς το περιεχόμενο

Bug στα Windows 7 αποτρέπει τον τερματισμό του υπολογιστή


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

εγω λεω για την ms τι εχει σημασία... αλλο αυτο για την μσ δεν εχει καμια σημασία πος και γιατι...... σημασία έχει να τα βάλεις

Πάλι δεν καταλαβαίνεις (και δεν συμφωνώ απαραίτητα στο αν την "καίει" όπως λες ειδικά για το office ) απλά το δέχομαι χάρην κουβέντας μιας και το θέμα είναι άλλο για εμένα

 

Απο την στιγμή που είναι παράνομο γιατί να παρανομήσω και να μην είμαι νόμιμος;

Αν με νοιάζει να είμαι νόμιμος πολύ απλά δεν αγοράζω τέτοια παράνομα κλειδιά. 

Αν δεν με νοιάζει να είμαι νόμιμος γιατί να δώσω λεφτά στους κλέφτες και να μην βάλω τζαμπέ πειρατικά; 

 

Τέλος αν με νοιάζει να είμαι νόμιμος αυτοί δεν παρανομούν μόνο ξεγελώντας την MS αλλά και εμένα κάνοντας με κλεπταποδόχο χωρίς να το ξέρω μιας και πλασάρουν τα προιόντα τους σαν legit και δεν σου λένε "πάρε αυτό το κλειδί δεν είναι νόμιμο αλλά θα δουλέψει κανονικά για μερικούς μήνες ή λίγα χρόνια" (γιατί όντως κάποια τα καταλαβαίνει η MS και τα κλειδώνει μου έχει συμβεί τόσο με windows key όσο και με office όταν δεν ήξερα τι παίζει ) αλλά αντίθετα σου λένε "είμαστε συνεργάτες της microsoft και αγοράζεις νόμιμη άδεια" που είναι  ψέμα

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

την καίει δεν την καίει είναι άλλο και άλλο είναι αν είναι παράνομα ή νόμιμα τα κλειδιά γιατί να δώσεις στους κλέφτες δηλαδή έστω 9 ευρώ και να μην βάλεις πειρατικά αν το πάμε έτσι ;

Υπάρχει το θέμα της ασφάλειας, ο παλιός γνωστός ας πούμε loader των windows 7 εγκαθίσταται στο mbr που κάποιοι κρίνουν ότι είναι too much. Το κλειδί σε γλιτώνει από την εγκατάσταση third-party software αγνώστου ποιότητας. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Πάλι δεν καταλαβαίνεις (και δεν συμφωνώ απαραίτητα στο αν την "καίει" όπως λες ειδικά για το office ) απλά το δέχομαι χάρην κουβέντας μιας και το θέμα είναι άλλο για εμένα

Απο την στιγμή που είναι παράνομο γιατί να παρανομήσω και να μην είμαι νόμιμος;

Αν με νοιάζει να είμαι νόμιμος πολύ απλά δεν αγοράζω τέτοια παράνομα κλειδιά. 

Αν δεν με νοιάζει να είμαι νόμιμος γιατί να δώσω λεφτά στους κλέφτες και να μην βάλω τζαμπέ πειρατικά; 

Τέλος αν με νοιάζει να είμαι νόμιμος αυτοί δεν παρανομούν μόνο ξεγελώντας την MS αλλά και εμένα κάνοντας με κλεπταποδόχο χωρίς να το ξέρω μιας και πλασάρουν τα προιόντα τους σαν legit και δεν σου λένε "πάρε αυτό το κλειδί δεν είναι νόμιμο αλλά θα δουλέψει κανονικά για μερικούς μήνες ή λίγα χρόνια" (γιατί όντως κάποια τα καταλαβαίνει η MS και τα κλειδώνει μου έχει συμβεί τόσο με windows key όσο και με office όταν δεν ήξερα τι παίζει ) αλλά αντίθετα σου λένε "είμαστε συνεργάτες της microsoft και αγοράζεις νόμιμη άδεια" που είναι  ψέμα

αν και γενικά με win 10 νόμιμο παράνομο δεν έχει μεγάλη σημασία (άλλο το office)
σε γενικές γραμμές μόνο για έναν λόγο ουσιαστικά, ευκολία βάζεις και ξεμπερδεύεις ούτε το kms να το φάει το antivirus σε κάποιο update ούτε τπτ

εγω προσωπικά εχω Windows 10 Enterprise LTSC με οτι συνεπάγεται αυτό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Υπάρχει το θέμα της ασφάλειας, ο παλιός γνωστός ας πούμε loader των windows 7 εγκαθίσταται στο mbr που κάποιοι κρίνουν ότι είναι too much. Το κλειδί σε γλιτώνει από την εγκατάσταση third-party software αγνώστου ποιότητας. 

Υπάρχουν τρόποι να βάλεις νόμιμα windows 10 τζαμπέ επίσης μπορείς να κατεβάσεις πειρατικά windows απο αξιόπιστες πηγές αρκει να το ψάξεις,

Αν όντως τίθεται σοβαρό θέμα ασφάλειας (με άλλα λόγια είσαι σε εταιρία και βγάζεις λεφτά απο την χρήση του λογισμικού ) τότε σε ενδιαφέρει εξίσου και η νομιμότητα γιατί μπορούν άνετα να σε τρέξουν νομικά μιας και βγάζεις κέρδος με παράνομο τρόπο. 

Μόλις τώρα, Antilogos1975 είπε

για αυτο δεν μιλαμε?

Bildschirmfoto_2020-02-09_18-36-47.png

γενικά μιλάμε είναι και άλλες παρόμοιες σελίδες  και στο ebay πουλάνε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουλαχιστον υποπτη η συγκυρια εμφανισης του εν λογω bug

 

Spoiler

Ρε δε βαζουμε 10 που να βαρατε τον κωλο σας κατω εκει στη microsoft

 

Επεξ/σία από czarjuly
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα 10 χρόνια που είναι στην αγoρά τα windows 7 έχουν γίνει δισεκατομμύρια shutdown και τώρα που σταμάτησε η υποστήριξη εμφανίστηκε το bug. Περίεργα πράγματα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Παρεμπιπτόντως αυτές είναι παράνομες άδειες 

EDIT για να το αναλύσω λίγο λόγω των 2 αντιδράσεων που έλαβα για το post μου η microsoft δεν εξουσιοδοτεί καμία τρίτη εταιρία (εκτός απο την amazon ) για να διαμοιράζει το λειτουργικό της ή το office.

Στο eula αναφέρεται ρητά πως επειδή ενεργοποιήθηκε  ένα προϊόν δεν σημαίνει πως είναι και νόμιμο. 

Και πιο συγκεκριμένα αυτοί που πουλάνε τέτοια κλειδιά τα έχουν απο 2 τρόπους

1) κλειδιά που δίνει η microsoft δωρεάν σε developers/φοιτητές κτλ που είναι μονο για δοκιμαστική χρήση μόνο στα άτομα που έδωσε η MS την πρόσβαση (αυτοί όμως με την σειρά τους τα μεταπουλάνε παράνομα) <--πιο συνηθισμένη περίπτωση

2) Αγορά μέσω κλεμμένων πιστωτικών καρτών (αγοράζουν κλειδιά απο το windowsstore ) 

Άρα με την αγορά απο τέτοια site (ή αγγελιών ebay ) κτλ γίνεσθαι κλεπταποδόχοι και παρανομείτε και εσείς όχι μόνο εκείνοι. 

Πολύ σωστά τα λες συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.,και ασε τους άλλους να γελάνε επισης αν πας στην official page της Microsoft πουθενά δεν έχει τέτοιες τιμες ..... 

Επισης ξέχασες να πεις οτι δεν παρανομούν μόνο η αλλοι αλλα και το insomnia.gr απαράδεκτο να προωθήσει τέτοιου είδους κλειδια στους ανυποψίαστους πολίτες κατα εμε μεγα φαουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...