Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τα Windows 10 προκαλεί προβλήματα «κρύβοντας» το προφίλ χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Grimson είπε

windows 7 χωρίς ενημερώσεις και καθάρισες.

Έχω την αίσθηση πως δεν είναι optimized με ssd και νέες τεχνολογίες αλλά δεν έχω τρέξει κανένα συγκριτικό. Έτσι και αλλιώς δουλεύω 10% win 90% λινουξ. Ίσως βάλω 7 να ξεγνοιάζω με τις εξαναγκασμένες επεμβάσεις των 10 στο σύστημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, valkon είπε

Βγήκαν οι γνωστοί άγνωστοι να μας πας για το λινουξ. Μια φορά να γυρίσω σπίτι και να μην έχουν σκάσει τα καημένα τα λινουξακια. Χθες ας πούμε σκάσανε τα Manjaro, πριν ένα μήνα τα Arch και πάει λέγοντας. 

ΤΟ Linux, ΤΟ Arch, ΤΟ Manjaro.

Αν συγκρίνεις λειτουργικό rolling release, με ημερήσιες ενημερώσεις για αμέτρητα πακέτα, που σπάει ελάχιστες φορές κ αποτελεί πρότυπο του rolling release model, που διανέμεται δωρεάν από εθελοντές, με ένα λειτουργικό που βγάζει ενημερώσεις μια φορά το μήνα, από μια εταιρία τέτοιου μεγέθους, που απασχολεί χιλιάδες εργαζόμενους πληρώνοντας τους για να σου προσφέρουν αυτά τα σκουπίδια-ενημερώσεις, είσαι βαθιά νυχτωμένος.

Πριν ένα χρόνο διέγραψε αρχεία, τώρα τα "κρύβει". Δε το λες κ bug της πλάκας.

Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα για κάτι που προφανώς δεν γνωρίζεις καν.

Επεξ/σία από leonidas_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από το 2015 δεν έχω αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα με τα 10αρια
Απορώ κάθε φορά πως έχουν τόσοι θέμα

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Athoz είπε

Έχω την αίσθηση πως δεν είναι optimized με ssd και νέες τεχνολογίες αλλά δεν έχω τρέξει κανένα συγκριτικό. Έτσι και αλλιώς δουλεύω 10% win 90% λινουξ. Ίσως βάλω 7 να ξεγνοιάζω με τις εξαναγκασμένες επεμβάσεις των 10 στο σύστημα μου.

πλάκα κάνω για τα 7.

Δες εδώ

https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10?amp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kostafunk είπε

Moυ εκανε αναβαθμιση και ειναι να φανταστεις ακομα στην 1903 και ολα μια χαρα τον ελκεισα και την αλλη ημερα δεν ανοιγει βγαζει εκεινο το ηλιθιο προσωπακι οτι δεν μπορει να μπει και βγηκε καποιο προβλημα και με καμια 2-4 απανεκκηνισεις μετα μπενει !!Προσπαθησα να το φτιαξω εκανε μια μιση ωρα Restorre για να μου πει οτι δεν λυθηκε το προβλημα !! Ε τι να πω ?? Γαμω το #@#@#@@#2 αμα εσυ Microsoft που με γαμησες τα Windows Δεν μπορεις να μου το φτιαξεις Online τοτε ποιος θα το κανει ?? 

προεδρε εσυ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

ΤΟ Linux, ΤΟ Arch, ΤΟ Manjaro.

Αν συγκρίνεις λειτουργικό rolling release, με ημερήσιες ενημερώσεις για αμέτρητα πακέτα, που σπάει ελάχιστες φορές κ αποτελεί πρότυπο του rolling release model, που διανέμεται δωρεάν από εθελοντές, με ένα λειτουργικό που βγάζει ενημερώσεις μια φορά το μήνα, από μια εταιρία τέτοιου μεγέθους, που απασχολεί χιλιάδες εργαζόμενους πληρώνοντας τους για να σου προσφέρουν αυτά τα σκουπίδια-ενημερώσεις, είσαι βαθιά νυχτωμένος.

Πριν ένα χρόνο διέγραψε αρχεία, τώρα τα "κρύβει". Δε το λες κ bug της πλάκας.

Συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα για κάτι που προφανώς δεν γνωρίζεις καν.

Arch...

α, βρε τι μου θυμίζει...

Όταν ειχε εμφανιστεί τότε το είχα εγκαταστήσει με έναν οδηγό που είχε δημοσιεύσει ένα παληκάρι στο Linuxformat.....

Μιλάμε για εποχές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το εκανε την παρασκευη σε 2 υπολογιστες στην δουλεια , το ξεπερασα με shift+restart και μετα επιδιόρθωση .
Μολις τελειωσε βγηκε σε μια κενη επιφανεια εργασιας του εκανα restart και μετα ολα οκ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Grimson είπε

Ευχαριστώ για το λίνκ. Τα έχω δοκιμάσει τα περισσότερα αλλά η MS βρίσκει τρόπους να ενεργοποιεί πάλι τα updates. Δοκιμάζω τώρα το "Sledgehammer" και ελπίζω να κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AlexDimisGR είπε

Έτσι δεν κάνουμε δουλειά όμως. Πρέπει να γίνει κάτι με τα bugs και τα issues. 

Ανέλαβε ο δικός μας, ο Παναγιώτης του surface, και τα windows. Ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Athoz said:

Δοκιμασμένη μέθοδο απενεργοποίησης των update υπάρχει; Κάθε φορά με το update μου χαλάει το bootloader, κανένας σεβασμός στα άλλα λειτουργικά και τις επιλογές  του χρήστη.

Ναι βεβαια,με διαφορες επιλογες κιολας.Απλα δεν ειναι στα settings.Αν θες σου λεω μετα που θα γυρισω σπιτι.

edit. Το λεει στο λινκ που ποσταρε καποιος παραπάνω,ειναι η μεθοδος

 How to disable automatic updates using Group Policy

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, valkon είπε

Βγήκαν οι γνωστοί άγνωστοι να μας πας για το λινουξ. Μια φορά να γυρίσω σπίτι και να μην έχουν σκάσει τα καημένα τα λινουξακια. Χθες ας πούμε σκάσανε τα Manjaro, πριν ένα μήνα τα Arch και πάει λέγοντας. 

 

Τα bold φταίνε που σου σκάνε. Ακόμα τα βασικά δεν έμαθες, τι περίμενες να συμβεί;

Ξεκίνα βήμα-βήμα από τα βασικά, συνέχισε με την εξοικείωση με την κονσόλα και θα δεις ότι δεν θα "σκάνε" κάθε τρεις και λίγο, άσε δε που το "σκάσιμο", παίζει να 'ναι μία ρυθμισούλα σε κάποιο conf αρχείο.

Η λογική "με το παραμικρό, format" στο linux είναι καταστροφική και δεν βοηθάει.

Στο linux δεν έχει registry να προκαλεί ανήκεστες βλάβες που λύνονται μόνο με format.

Αλλά το linux θέλει διάβασμα. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Γι'αυτό το χρησιμοποιούν λίγοι άλλωστε.

Επειδή απαιτεί χρόνο για μελέτη και εκμάθηση. Όχι επειδή είναι ανεπαρκές.

Ανεπαρκή είναι τα windows, αλλά επειδή είναι προρυθμισμένα να λειτουργούν σε κάθε περίσταση, από τον οποιοδήποτε, γι'αυτό εδραιώθηκαν και φαντάζουν "ιδανικά". Αλλά τι να λέμε τώρα, ήδη φαντάζω γραφικός για τους περισσότερους. Το παν είναι να μη θίγουμε την ιερή αγελάδα που ακούει στο όνομα "MS windows". 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilias78 είπε

Όλοι linux θα έχουν στο τέλος...

  σαν να λες όσοι έχουν αμάξι να πάρουν μηχανάκι ένα πράγμα , ρε ξεκολάτε μερικοί που επειδή τρέχετε linux και σας βολεύει για την χρήση που το θέλετε πάει να πει ότι όλοι μπορούμε να κάνουμε ότι κάνουμε και στο linux........δεν είναι όλοι λογιστές και πωλητές να δουλεύουν 2 προγραμματάκια επίσης το linux είναι φοβερό λειτουργικό για συγκεκριμένα πράγματα και εργασίες ΟΧΙ για τους πολλούς επαγγελματίες.

1 ώρα πριν, azuli είπε

H μεγαλυτερη μ@λ@κια που εχει κανει ποτε η microsoft ειναι οι μηνιαιες αναβαθμισεις.

Ποτε δεν ειχαν bugs τα windows οσο εβγαζαν μια εκδοση καθε 2,3,5 χρονια.

Τουλαχιστον εγω δεν θυμαμαι κατι.

Τωρα καθε φορα που εχει update ειναι ρουλετα.

Εννοειται βεβαια οτι εξακολουθει να ειναι καλυτερο για τον χρηστη το os της microsoft απο linux και macOS αλλα αυτο που καναν ηταν μεγιστο fail.

Τελος του 19 χαλασανε το search bar του explorer τα ατομα,το search bar!Και κυκλοφορησαν το update σα να ειναι απλα Τριτη!Ακομα κουτσουρεμενο ειναι!

οχι βεβαια.Tα πειραγματα στη registry δεν χανονται με τα updates.Αν επαιζε αυτο θα εβαζα windows xp..

το θέμα είναι πως τώρα έχει γίνει της κακομοίρας με τους ιούς και τρέχουν συνέχεια με updates τα τελευταία χρόνια δεν είναι όπως παλιά που και με xp να έμενες αφοδεύτηκε η φοράδα στο αλώνι.

το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να δίνουν λίγη προσοχή παραπάνω

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Annihilator said:

 

Στο linux δεν έχει registry να προκαλεί ανήκεστες βλάβες που λύνονται μόνο με format.  😀

Ξερεις,υπαρχει επιλογη backup/restore registry στα windows.

Για τις "ανηκεστες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Annihilator είπε

 

Τα bold φταίνε που σου σκάνε. Ακόμα τα βασικά δεν έμαθες, τι περίμενες να συμβεί;

Ξεκίνα βήμα-βήμα από τα βασικά, συνέχισε με την εξοικείωση με την κονσόλα και θα δεις ότι δεν θα "σκάνε" κάθε τρεις και λίγο, άσε δε που το "σκάσιμο", παίζει να 'ναι μία ρυθμισούλα σε κάποιο conf αρχείο.

Η λογική "με το παραμικρό, format" στο linux είναι καταστροφική και δεν βοηθάει.

Στο linux δεν έχει registry να προκαλεί ανήκεστες βλάβες που λύνονται μόνο με format.

Αλλά το linux θέλει διάβασμα. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Γι'αυτό το χρησιμοποιούν λίγοι άλλωστε.

Επειδή απαιτεί χρόνο για μελέτη και εκμάθηση. Όχι επειδή είναι ανεπαρκές.

Ανεπαρκή είναι τα windows, αλλά επειδή είναι προρυθμισμένα να λειτουργούν σε κάθε περίσταση, από τον οποιοδήποτε, γι'αυτό εδραιώθηκαν και φαντάζουν "ιδανικά". Αλλά τι να λέμε τώρα, ήδη φαντάζω γραφικός για τους περισσότερους. Το παν είναι να μη θίγουμε την ιερή αγελάδα που ακούει στο όνομα "MS windows". 😀

Έχεις την εντύπωση ότι αυτός ο άνθρωπος που μιλάει για ΤΑ Arch, υπήρχε ποτέ περίπτωση να είχε κάνει όντως εγκατάσταση σε ένα λειτουργικό χωρίς γραφικό Installer;

Κ ακόμα κ αν χρησιμοποιήσε κάποιον Installer κ την έκανε, ή του την έκανε κάποιος άλλος, (ή απλά χρησιμοποιεί Manjaro κ το βαφτίζει Arch για την πόζα) κ επέλεξε συνειδητά να βάλει μια τέτοια διανομή, γνωρίζοντας εξ αρχής το Concept της κ τη φιλοσοφία της κ το κοινό στο οποίο απευθύνεται κ αν ήταν μέρος αυτού του κοινού, θα έμπαινε μετά στα φόρα για να κράξει;!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...