Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τα Windows 10 προκαλεί προβλήματα «κρύβοντας» το προφίλ χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχετε μπερδευτεί πολύ

1. το linux δεν θέλει διάβασμα βάλε ubuntu , manjaro , Pop!_OS  παίρνει 15-30 λεπτά και είσαι έτυμος να κάνεις τα πάντα με ένα κλικ αν δεν ξέρετε μην λέτε ότι νομίζεται ο μόνος λόγος που τα windows είναι τόσο δημοφιλή είναι ότι pc-λαπτοπ και να πάρεις έχει windows

2. τα 10 είναι για τα σκουπίδια το καταλαβαίνεται ότι πλέων τα 10 είναι "δωρεάν" (και χωρείς key μια χαρά δουλεύουν)  και ο κόσμος προτιμάει τα 7 ή linux

3.δεν συγκρίνω τα windows με τα linux καθένας ότι των βολεύει απλά διαβάζω συνέχεια για μαλακίες της Μ$ με τα 10

Επεξ/σία από Nemo1776
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Format κάνεις το στικάκι και τον ssd/hd για να σβυστούν τα πάντα και να ρυθμιστούν τα partitions , επανεγκατάσταση λειτουργικού και recovery είναι αυτά που κάνουμε με το "format" που λένε όλοι τόσα χρόνια και έχει καθιερωθεί.

Το linux θέλει διάβασμα,μελέτη και εκμάθηση αλλά το χρησιμοποιούν λίγοι όχι για αυτό και μόνο αλλά γιατί δεν μπορείς να κάνεις πολλές δουλειές,εγώ δουλεύω 3ds max ,inventor και sketchup για 3d modeling,animation και renering , το photoshop για επεξεργασία εικόνας,  το premiere για επεξεργασία βίντεο , το autocad για κατόψεις και σχέδια κτηρίων , ένα σωρό μικροπρογραμματάκια μηχανικών που δεν τρέχουν καν στο linux και ο κάθε μηχανικός δεν θα κάτσει να το στήσει για linux το κάθε πρόγραμμα, επίσης έχω δουλέψει after effects και άλλα διάφορα προγράμματα επεξεργασίας/παραγωγής κατά καιρούς ανάλογα τις δουλειές.... ξέρω ξέρω υπάρχει το wine και η μαυροδάφνη πατρών για συβματά exe στο linux αλλά η συμβατότητα σε τέτοια προγράμματα είναι απο ελλειπής εως ανύπαρκτη αλλά ξέχασα υπάρχουν και αντικαταστάτες συμβατοί όπως blender για το 3ds max, gimp για το photoshop , libre cad για το autocad κλπ αλλά δουλεύω τόσα χρόνια σε αυτά τα προγράμματα που δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να ξαναμάθω όλα αυτά τα προγράμματα απο την αρχή και με ελειπή αποτελέσματα! το θέμα είναι να βγάλουμε κανα φράγκο όχι να στηρίξουμε το linux και τους ιδεολόγους.

Τα windows που λες ανεπαρκή εμένα μου βγάζουν την δουλειά μου επαρκέστατα και δεν μου λείπει κάτι, επίσης είναι φτιαγμένα να δουλεύονται απο τον κάθε άνθρωπο και όχι να βγάλει phd ο καθένας στην πληροφορική για να δουλέψει το PC του αντί δηλαδή να τον διευκολίνει στην δουλειά του να του την κάνει πιο αργή.

Δεν με νοιάζει αν θίγει κάποιος την μοσχάρα την ms αλλά η εμμονή κάποιων να νομίζουν ότι επειδή τους βολεύει το linux ντε και καλά πρέπει να μας βολεύει όλους και να πάμε εκεί για να αυξηθεί η υποστήριξη και το πλήθος προγραμμάτων για να έχετε και εσείς αυτά που έχουμε εμείς στα windows , ντε και καλά δηλαδή να μας πείσετε για την ανωτερότητα του Linux ,όχι φίλε μου δεν είναι ανώτερο είναι άλλο εργαλείο απλά κάνεις άλλες δουλειές απο όσο γνωρίζω για προγραμματισμό πιο πολύ και τέτοια και όποιον τον βολεύει ας πάει εκεί. σαν να μου συγκρίνεις έναν καναπέ με μια καρέκλα είναι η σύγκριση το καθένα έχει τα υπέρ του και τα κατά του και δεν κάνουν και για τις δύο δουλειές.

όσο για αυτούς που βγαίνουν και σας κοροιδεύουν είναι γιατί εσείς οι ίδιοι βγαίνετε και λέτε λέτε λέτε για kernel για το ένα για το άλλο κάθε φορά που πέφτει στο τραπέζι θέμα με windows,os ,linux, osx κλπ.

Φορμάτ το λέω χονδρικά. Λες να μη ξέρω τι διαδικασία;

Είπα να βάλεις λινουξ; 

Στη δουλειά σου δούλεψε ότι γουστάρεις. Δικό σου το σύστημα, δικές σου οι επιλογές.

Για τα δικά μου γούστα, τα windows είναι ανεπαρκή. 

Για σένα μπορεί να είναι ιδανικά. 

 

 

8 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

έχετε μπερδευτεί πολύ

1. το linux δεν θέλει διάβασμα βάλε ubuntu , manjaro , Pop!_OS  παίρνει 15-30 λεπτά και είσαι έτυμος να κάνεις τα πάντα με ένα κλικ αν δεν ξέρετε μην λέτε ότι νομίζεται ο μόνος λόγος που τα windows είναι τόσο δημοφιλή είναι ότι pc-λαπτοπ και να πάρεις έχει windows

2. τα 10 είναι για τα σκουπίδια το καταλαβαίνεται ότι πλέων τα 10 είναι "δωρεάν" (και χωρείς key μια χαρά δουλεύουν)  και ο κόσμος προτιμάει τα 7 ή linux

3.δεν συγκρίνω τα windows με τα linux καθένας ότι των βολεύει απλά διαβάζω συνέχεια για μαλακίες της Μ$ με τα 10

Θα απαντήσω το 1 μόνο.

Οι έτοιμες διανομές δεν είναι Linux της προκοπής.

Είναι windowish Linux. 

Σοβαρή δουλειά, που να κρατήσει και να ξέρεις τι γίνεται στο σύστημα, είναι μόνο το Linux from scratch. Πχ Debian Arch Gentoo.

Οι ετοιματζηδικες διανομές είναι για pr, αρχάριους και καμιά γρήγορη δουλειά από live cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, azuli said:

H μεγαλυτερη μ@λ@κια που εχει κανει ποτε η microsoft ειναι οι μηνιαιες αναβαθμισεις.

Οι αναβαθμίσεις ήταν 2 φορές το χρόνο, πλέον είναι μονο 1.

 

4 hours ago, azuli said:

Ποτε δεν ειχαν bugs τα windows οσο εβγαζαν μια εκδοση καθε 2,3,5 χρονια.

Προφανώς κι είχαν, με το τσουβάλι. Σκέψου τα XP έγιναν της προκοπής από το SP2., τα Vista από το SP1,  τα Millennium ποτέ. Τα Win7 και 8 όχι σε τέτοιο βαθμό, αλλά προφανώς κι είχαν bugs.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

Format κάνεις το στικάκι και τον ssd/hd για να σβυστούν τα πάντα και να ρυθμιστούν τα partitions , επανεγκατάσταση λειτουργικού και recovery είναι αυτά που κάνουμε με το "format" που λένε όλοι τόσα χρόνια και έχει καθιερωθεί.

Το linux θέλει διάβασμα,μελέτη και εκμάθηση αλλά το χρησιμοποιούν λίγοι όχι για αυτό και μόνο αλλά γιατί δεν μπορείς να κάνεις πολλές δουλειές,εγώ δουλεύω 3ds max ,inventor και sketchup για 3d modeling,animation και renering , το photoshop για επεξεργασία εικόνας,  το premiere για επεξεργασία βίντεο , το autocad για κατόψεις και σχέδια κτηρίων , ένα σωρό μικροπρογραμματάκια μηχανικών που δεν τρέχουν καν στο linux και ο κάθε μηχανικός δεν θα κάτσει να το στήσει για linux το κάθε πρόγραμμα, επίσης έχω δουλέψει after effects και άλλα διάφορα προγράμματα επεξεργασίας/παραγωγής κατά καιρούς ανάλογα τις δουλειές.... ξέρω ξέρω υπάρχει το wine και η μαυροδάφνη πατρών για συβματά exe στο linux αλλά η συμβατότητα σε τέτοια προγράμματα είναι απο ελλειπής εως ανύπαρκτη αλλά ξέχασα υπάρχουν και αντικαταστάτες συμβατοί όπως blender για το 3ds max, gimp για το photoshop , libre cad για το autocad κλπ αλλά δουλεύω τόσα χρόνια σε αυτά τα προγράμματα που δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να ξαναμάθω όλα αυτά τα προγράμματα απο την αρχή και με ελειπή αποτελέσματα! το θέμα είναι να βγάλουμε κανα φράγκο όχι να στηρίξουμε το linux και τους ιδεολόγους.

Τα windows που λες ανεπαρκή εμένα μου βγάζουν την δουλειά μου επαρκέστατα και δεν μου λείπει κάτι, επίσης είναι φτιαγμένα να δουλεύονται απο τον κάθε άνθρωπο και όχι να βγάλει phd ο καθένας στην πληροφορική για να δουλέψει το PC του αντί δηλαδή να τον διευκολίνει στην δουλειά του να του την κάνει πιο αργή.

Δεν με νοιάζει αν θίγει κάποιος την μοσχάρα την ms αλλά η εμμονή κάποιων να νομίζουν ότι επειδή τους βολεύει το linux ντε και καλά πρέπει να μας βολεύει όλους και να πάμε εκεί για να αυξηθεί η υποστήριξη και το πλήθος προγραμμάτων για να έχετε και εσείς αυτά που έχουμε εμείς στα windows , ντε και καλά δηλαδή να μας πείσετε για την ανωτερότητα του Linux ,όχι φίλε μου δεν είναι ανώτερο είναι άλλο εργαλείο απλά κάνεις άλλες δουλειές απο όσο γνωρίζω για προγραμματισμό πιο πολύ και τέτοια και όποιον τον βολεύει ας πάει εκεί. σαν να μου συγκρίνεις έναν καναπέ με μια καρέκλα είναι η σύγκριση το καθένα έχει τα υπέρ του και τα κατά του και δεν κάνουν και για τις δύο δουλειές.

όσο για αυτούς που βγαίνουν και σας κοροιδεύουν είναι γιατί εσείς οι ίδιοι βγαίνετε και λέτε λέτε λέτε για kernel για το ένα για το άλλο κάθε φορά που πέφτει στο τραπέζι θέμα με windows,os ,linux, osx κλπ.

Κάπου μπερδευόματε.

Ότι αναφέρεις δεν είναι "προτέρημα" των windows που τα κάνει ιδανικά. Αλλά τα προγράμματα που οι developers αναπτύσουν για αυτά, καθώς έρχονται προεγκατεστημένα και οκ ας μην κάνουμε ιστορική αναδρομή γιατί και πώς είναι η microsoft νο1 στο desktop και όχι η apple για παράδειγμα. Σε όσα προγράμματα αναφέρεις, αφού είναι για επαγγελματικό σκοπο, προσωπικά θα πήγαινα σε mac. Όσο τραγική και αν ειναι η apple σε πολιτικές της, τουλάχιστον σε θέμα απόδοσης και σταθερότητας καλά κρατάει. Η βαλε windows server να ησυχάσεις, είναι το πιο stable σύστημα που έχει βγάλει η ms.

Τίποτα απο οσα αναφέρεις παραπάνω δεν είναι ατού των windows, και προς θεού, δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να χρησιμοποιήσεις linux. Θες να μου πεις οτι η πλειοψηφία των χρηστών που χρησιμοποιούν windows ξέρουν να κάνουν ενα υποτυπώδη maintenance στο σύστημα τους; Πάνε κ έρχονται τα 50ευρα για εργασίες λειτουργικού που εγκατάσταση εφαρμογής σε android φαίνεται πιο δύσκολη. (να ναι καλά που παίρνουμε και κανενα φραγκο στα μαύρα, μην ρουφιανέψει κανείς ^^ ) 

Δεν επιλέγουν ολοι linux απο ιδεολογία ούτε γιατι θελουν να το παιξουν Mr. Robot. Κανένας δεν υποχρεώνει ούτε κερδίζουμε κάτι αν πας σε linux, σε freebsd ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά ναι, όπου θα μπαίνει η σύγκριση, λειτουργικά είναι ανώτερο. Δεν είναι αίσθημα, είναι γεγονός. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, azuli είπε

H μεγαλυτερη μ@λ@κια που εχει κανει ποτε η microsoft ειναι οι μηνιαιες αναβαθμισεις.

Ποτε δεν ειχαν bugs τα windows οσο εβγαζαν μια εκδοση καθε 2,3,5 χρονια.

Τουλαχιστον εγω δεν θυμαμαι κατι.

Τωρα καθε φορα που εχει update ειναι ρουλετα.

Εννοειται βεβαια οτι εξακολουθει να ειναι καλυτερο για τον χρηστη το os της microsoft απο linux και macOS αλλα αυτο που καναν ηταν μεγιστο fail.

Τελος του 19 χαλασανε το search bar του explorer τα ατομα,το search bar!Και κυκλοφορησαν το update σα να ειναι απλα Τριτη!Ακομα κουτσουρεμενο ειναι!

οχι βεβαια.Tα πειραγματα στη registry δεν χανονται με τα updates.Αν επαιζε αυτο θα εβαζα windows xp..

Και ακομα δεν δουλευει σωστα το search bar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreasz68 είπε

"Εννοειται βεβαια οτι εξακολουθει να ειναι καλυτερο για τον χρηστη το os της microsoft απο linux"..

Πώς εννοείται; Ποιος το εννοεί; "Βέβαια" κιόλας; "Εξακολουθεί να είναι".. Πώς ορίζονται όλα αυτά; Οι γενικεύσεις ποτέ δεν ορίζονταν ως επιχείρημα. 

Τόσες βεβαιότητες σε μία πρόταση ούτε ο Satya Nadella δε βάζει πια για τα Windows.

....τώρα τι θέλετε ,να γίνουν οι χρήστες των linux πάρα πολλοί και αρχίσουν και σε αυτά οι υιοί και τα τοιαύτα;

άσε καλά είμαστε έτσι.....

5 ώρες πριν, Athoz είπε

Δοκιμασμένη μέθοδο απενεργοποίησης των update υπάρχει; Κάθε φορά με το update μου χαλάει το bootloader, κανένας σεβασμός στα άλλα λειτουργικά και τις επιλογές  του χρήστη.

....μπορείς να πάς με το grub customizer και να ορίσεις τα παράθυρα στην αρχή και αυτό ήταν .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rockdye είπε

Κάπου μπερδευόματε.

Ότι αναφέρεις δεν είναι "προτέρημα" των windows που τα κάνει ιδανικά. Αλλά τα προγράμματα που οι developers αναπτύσουν για αυτά, καθώς έρχονται προεγκατεστημένα και οκ ας μην κάνουμε ιστορική αναδρομή γιατί και πώς είναι η microsoft νο1 στο desktop και όχι η apple για παράδειγμα. Σε όσα προγράμματα αναφέρεις, αφού είναι για επαγγελματικό σκοπο, προσωπικά θα πήγαινα σε mac. Όσο τραγική και αν ειναι η apple σε πολιτικές της, τουλάχιστον σε θέμα απόδοσης και σταθερότητας καλά κρατάει. Η βαλε windows server να ησυχάσεις, είναι το πιο stable σύστημα που έχει βγάλει η ms.

Τίποτα απο οσα αναφέρεις παραπάνω δεν είναι ατού των windows, και προς θεού, δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να χρησιμοποιήσεις linux. Θες να μου πεις οτι η πλειοψηφία των χρηστών που χρησιμοποιούν windows ξέρουν να κάνουν ενα υποτυπώδη maintenance στο σύστημα τους; Πάνε κ έρχονται τα 50ευρα για εργασίες λειτουργικού που εγκατάσταση εφαρμογής σε android φαίνεται πιο δύσκολη. (να ναι καλά που παίρνουμε και κανενα φραγκο στα μαύρα, μην ρουφιανέψει κανείς ^^ ) 

Δεν επιλέγουν ολοι linux απο ιδεολογία ούτε γιατι θελουν να το παιξουν Mr. Robot. Κανένας δεν υποχρεώνει ούτε κερδίζουμε κάτι αν πας σε linux, σε freebsd ή οτιδήποτε άλλο. Αλλά ναι, όπου θα μπαίνει η σύγκριση, λειτουργικά είναι ανώτερο. Δεν είναι αίσθημα, είναι γεγονός. 

Πως δεν είναι προτέρημα των windows το ότι έχουν συμβατότητα με όλα αυτά που χρησιμοποιώ ε? αλλά ξέχασα παροπίδες μέχρι να σβύσει ο ήλιος κάποιοι άνθρωποι προσπαθούν να σε πείσουν ότι πετάει ο γάιδαρος.

Οι devs πάνε εκεί που έχει ψωμί και κόσμο δηλαδή android και windows όλα τα άλλα δεν τους νοιάζουν απλά , αν το linux τράβαγε τον απλό κόσμο έστω και σε multimedia, browsing κλπ τότε θα πηγαιναν και προς τα κει devs , μετά απο τοσα χρόνια έχασε το παιχνίδι όμως και είναι αργά.

σε MAC δεν υπάρχουν τα περισσότερα προγράμματα της Autodesk και απο αυτά που δουλεύω μόνο το autocad ! και όσο για την apple ναι σιγά θα δώσω χιλιάρικα για δουλειά που μπορώ να βγάλω και με 700 ευρώ μηχάνημα , εδώ γελάνε και οι πέτρες το θέμα είναι να βγάλουμε λεφτά όχι να τα ρίχνουμε στα PC και μιας και αναφέρεις την σταθερότητα μια χαρά σταθερά τα έχω τα 10 με την τελευταία εγκατάσταση να χρονολογείται όταν άλλαξα μητρική με επεξεργαστή πριν ενάμισι χρόνο και έκτοτε όλα μια χαρά, αν εσείς κάνετε ταρζανιές με PC της δουλειάς και τα χαλάτε πρόβλημα σας.

Για να χρησιμοποήσεις linux όπως τα windows ναι πρέπει να κάτσεις να φας χρόνο και να επενδύσεις άλλος 1 -2 μέρες εγώ μήνα και βάλε για να κάνω αυτά που κάνω τώρα με τόσα προγράμματα αν τα αλλάξω κλπ κλπ δεν το αρνείται κανένας πως πρέπει να ψαχτείς έστω για λίγο στην αρχή.

 Λες δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να δουλέψεις linux και μετά κοροιδεύεις την πλειοψηφία των χρηστών windows που δεν ξέρει να κάνει μια υποτυπόδη συντήριση στον υπολογιστή σαν να λες όσοι δουλεύουν windows είναι χαζοί που δεν μπορούν να πάνε σε linux, όχι φιλαράκι απλά δεν έχει κάποιος κάποιο κέρδος για να το κάνει και οι υπολογιστές είναι εργαλείο δουλειάς και εκεί πας σε ότι σου παράγει καλύτερα την δουλειά σου και πιο εύκολα.

Επίσης διάβασε τι γράφω και μετά απάντα γιατί μπαίνω σε υποψίες πως ούτε δημοτικό δεν τελείωσες δεν είπα ότι θέλει κανένας να το παίξει mr robot αλλά είναι για συγκεκριμένες δουλειές το linux και όχι για όλο τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΕ , ΣΚΕΨΟΥ (όσο είναι δυνατόν) ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ

Επεξ/σία από georgepppo
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Athoz είπε

Δοκιμασμένη μέθοδο απενεργοποίησης των update υπάρχει; Κάθε φορά με το update μου χαλάει το bootloader, κανένας σεβασμός στα άλλα λειτουργικά και τις επιλογές  του χρήστη.

Windows 10 ltsc  και Windows Update Blocker  και καθαρισες . Μια φορα το χρονο τα ανοιγω . 3 χρονια παει νερακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Και ακομα δεν δουλευει σωστα το search bar

 

Και να ηταν μονο αυτο.. απο την 1809 εκδοση οι Drivers ολων των καρτων  creative υπολειτουργουν .

Μιλαμε για αθλια και  αποτυχημενα windows που ομοια τους ειχαμε να δουμε απο την εποχη των vista , δυστυχως τα τρωμε αναγκαστικα στην  μαπα...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά το είχα αυτό το πρόβλημα.

Διέγραψα δύο μικρά αρχεία bug και μετά το πρόβλημα διορθώθηκε αμέσως μετά την επανεκκίνηση!

Αλλά μέχρι να το βρω μου βγήκαν τα μάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Πως δεν είναι προτέρημα των windows το ότι έχουν συμβατότητα με όλα αυτά που χρησιμοποιώ ε? αλλά ξέχασα παροπίδες μέχρι να σβύσει ο ήλιος κάποιοι άνθρωποι προσπαθούν να σε πείσουν ότι πετάει ο γάιδαρος.

Φαίνεται διαβάζεις τα μισά απο οτι γράφει ο άλλος, ή πάσχεις απο αναλφαβητισμό και δεν το αντιλαμβάνεσαι. Τα windows έρχονται προεγκατεστημένα στα pc απο την εποχή που υπήρχε σοβιετική ένωση. Οτι η ms, σαν σοφή εταιρεία που σκέφτεται το κέρδος της και χάρισε τα windows ουσιαστικά στους χρήστες (λες και δεν ηξερε οτι το 99% εχουν σπασμένα), το έκανε ως αλλη μια τακτική για να κερδίσει την αγορά. Αφού κέρδισε την αγορά, ήρθαν οι developers να φτιάξουν λειτουργικό, ΠΡΟΦΑΝΩΣ, για αυτο το λειτουργικό που έχει το μερίδιο. Τι δεν καταλαβαίνεις λοιπον απο το ότι η ms, μετά το μπαμ του 2000 στην ουσία, δεν προσφέρει ΤΙ_ΠΟ_ΤΑ σε θέμα εξέλιξης και δουλεύει στον αυτόματο εξαιτίας developers και hardware που την κουβαλάει. Οι developers του linux νομίζεις οτι βγήκαν απο κανένα γκουλάγκ; Οι μισοί πλέον είναι πρωην προγραμματιστές της ms και της apple.

Αναφορά σε κείμενο

Οι devs πάνε εκεί που έχει ψωμί και κόσμο δηλαδή android και windows όλα τα άλλα δεν τους νοιάζουν απλά , αν το linux τράβαγε τον απλό κόσμο έστω και σε multimedia, browsing κλπ τότε θα πηγαιναν και προς τα κει devs , μετά απο τοσα χρόνια έχασε το παιχνίδι όμως και είναι αργά.

Δεν καταλαβαίν απο που προέκυψε οτι οι devs δεν πάνε εκει που εχει ψωμί. Αλλά αποφάσισε τι συζητάμε, τα updates των windows που είναι ευθύνη της ms ή την συμβατότητα των προγραμμάτων;

Αναφορά σε κείμενο

σε MAC δεν υπάρχουν τα περισσότερα προγράμματα της Autodesk και απο αυτά που δουλεύω μόνο το autocad ! και όσο για την apple ναι σιγά θα δώσω χιλιάρικα για δουλειά που μπορώ να βγάλω και με 700 ευρώ μηχάνημα , εδώ γελάνε και οι πέτρες το θέμα είναι να βγάλουμε λεφτά όχι να τα ρίχνουμε στα PC και μιας και αναφέρεις την σταθερότητα μια χαρά σταθερά τα έχω τα 10 με την τελευταία εγκατάσταση να χρονολογείται όταν άλλαξα μητρική με επεξεργαστή πριν ενάμισι χρόνο και έκτοτε όλα μια χαρά, αν εσείς κάνετε ταρζανιές με PC της δουλειάς και τα χαλάτε πρόβλημα σας.

*Απο την μία θες να βγάλεις λεφτά, απο την άλλη δεν θές να επενδύσεις για την δουλειά σου. Είμαι σίγουρος ότι είτε συζητώ με 10χρονο troll που έμαθε το internet με το facebook, ή με τσαρλατάνο που δουλεύει με σπασμένα προγράμματα.

Πάντα υπάρχει αυτός ο ένας, που θα πει "εγω δεν το έχω πάθει ποτέ αυτό". Πάρε τώρα μερικά facts γιατί κουράζομαι να επαναλαμβάνω τα ίδια:

1) https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-update/windows-10-forced-update-destroyed-my-harddrive/12ea4b41-b120-42bf-9dc2-410754f91c9c

2) https://forums.windowscentral.com/windows-10-insider-preview/336439-2.htm

3) https://www.tenforums.com/drivers-hardware/59341-basically-windows-update-made-my-2nd-hard-drive-disappear.html

4) https://www.techradar.com/news/windows-10-giving-you-a-black-screen-after-latest-patches-dont-panic 

Ολοι οι παραπάνω, είναι geeks σύμφωνα με τα λεγόμενά σου που κάνουν ταρζανιες στο pc τους. Δεν ξέρω πως χρησιμοποιείς εσύ το pc σου, αλλά καμία σοβαρή εταιρεία δεν θέλει να χάνει τα αρχεία της και να κωλυσιεργεί με τα fake updates του λειτουργικού. Μάντεψε γιατί κανένας σοβαρό storage δεν γίνεται σε windows desktop. Μάντεψε γιατί το cloud έχει γίνει δεδομένη ανάγκη.

Αναφορά σε κείμενο

Για να χρησιμοποήσεις linux όπως τα windows ναι πρέπει να κάτσεις να φας χρόνο και να επενδύσεις άλλος 1 -2 μέρες εγώ μήνα και βάλε για να κάνω αυτά που κάνω τώρα με τόσα προγράμματα αν τα αλλάξω κλπ κλπ δεν το αρνείται κανένας πως πρέπει να ψαχτείς έστω για λίγο στην αρχή.

Και απο iphone σε android να πας και τουμπα λιμπρε πάλι χρειάζεται να ψαχτείς. Τι μας λές τώρα;  Δεν σε τραβάει κανεις απο το αυτι να αλλαξεις λειτουργικό. Γουστάρεις windows? κατσε εκεί, δεν είναι το 90% χρήστες autocad kai adobe. Οι πιο πολλοι για torrent και τσόντες χρησιμοποιούν pc. Αλλά ναι, που να ανοιγεις manual πως να κατεβάσω τσοντες σε linux.

Αναφορά σε κείμενο

 Λες δεν χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να δουλέψεις linux και μετά κοροιδεύεις την πλειοψηφία των χρηστών windows που δεν ξέρει να κάνει μια υποτυπόδη συντήριση στον υπολογιστή σαν να λες όσοι δουλεύουν windows είναι χαζοί που δεν μπορούν να πάνε σε linux, όχι φιλαράκι απλά δεν έχει κάποιος κάποιο κέρδος για να το κάνει και οι υπολογιστές είναι εργαλείο δουλειάς και εκεί πας σε ότι σου παράγει καλύτερα την δουλειά σου και πιο εύκολα.

Οπως είπα στην αρχή, προφανώς πάσχεις απο αναλφαβητισμό. Δεν ανέφερα τους χρήστες των windows χαζούς, εσύ έθιξες οτι για να χρησιμοποιήσει κάποιος linux πρεπει να είναι προγραμματιστής, ή κανένας παλαβός χακερ. Ναι οκ, κ ο Linus είναι σοβιετικός πράκτορας. 

Αναφέρεις οτι για να χρησιμοποιήσει κάποις linux, πρεπει να διαβασει καμια εγκυκλοπαίδεια ξέρω γω, κατί που δεν είναι αληθές, καθώς δεν θα αντιμετωπίσει περισσότερα προβλήματα απο ότι ενας χρήστης windows που σε παίρνει τηλ γιατί δεν βρίσκει τρόπο να κατεβάσει mp3 απο το youtube. 

 

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης διάβασε τι γράφω και μετά απάντα γιατί μπαίνω σε υποψίες πως ούτε δημοτικό δεν τελείωσες δεν είπα ότι θέλει κανένας να το παίξει mr robot αλλά είναι για συγκεκριμένες δουλειές το linux και όχι για όλο τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΕ , ΣΚΕΨΟΥ (όσο είναι δυνατόν) ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ

 

Για να τελειώσουμε, εκτός του ότι είσαι αγενής στις εκφράσεις σου, η αναφορά που έχεις κανει απο δω και απο κει "για συγκεκριμένες δουλειές" είναι τελείως αλλού για αλλου και ειτε χρησιμοποιείς επιχειρηματολογία που έχεις διαβάσει σε σχόλια του 9gag, είτε τρολλάρεις κατεβάζοντας ότι antilinux έχεις συναντήσει στο internet. 
Επειδή ΕΣΥ θεωρείς οτι δεν μπορείς να αντικαταστήσεις το photoshop (πληρωμένο έτσι;) δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος χρήστης δεν μπορεί ή δεν θέλει. Πώς έρχεσαι εσύ λοιπον ο ζηλωτής των windows και λες "δεν είναι για όλους".

Τέλος, η συζήτηση και το άρθρο αφορά τα windows σε επίπεδο kernel και σύγκριση λειτουργικών, όχι στις εφαρμογές που τα υποστηρίζουν ΧΡΥΣΟ ΜΟΥ. Αν αύριο η adobe σου βγάλει ολα τα προγράμματα για linux, δεν θα γίνει το linux γαμάτο επείδη θα έχει photoshop. Αντιλαμβού, χρυσό μου; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...