Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τα Windows 10 προκαλεί προβλήματα «κρύβοντας» το προφίλ χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Rockdye είπε

 Αυτοματισμοί, πήγαινε μια βόλτα στην cocacola στο σχηματαρι ας πουμε και ρωτα τους τεχνικούς τι σεμινάρια περνάνε στην ρουμανια για τους αυτοματισμους και σε τι λειτουργικό δουλεύουν. 

Με αναγκασες να κάνω login με αυτό :P

Μπορείς να το συγκεκριμενοποιησεις; Τι αυτοματισμούς έχουν σε Linux δλδ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Παραμυθάς δυνατός.
Μην σε απασχολούμε άδικα τώρα που γράφεις τον κώδικά σου σε slack για προσομείωση string theory...

Επίσης, ποιός σου είπε ότι χρησιμοποιώ σπασμένα προγράμματα ?
Επίσης, ας πούμε ένα πρόγραμμα σπασμένο, π.χ. το Photoshop, λειτουργεί διαφορετικά από το ίδιο version original ? ( πες ναι να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι )

Υποθετικά μιλούσα, δίνοντας έμφαση στο γεγονός ότι δεν με γνωρίζεις, δε σε γνωρίζω κ γι αυτό καλό θα είναι να λείπουν οι χαρακτηρισμοι!

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά το Photoshop είναι πλέον συνδρομητική υπηρεσία. Αν δεν έχεις ή δε θέλεις να δώσεις χρήματα για τη δουλειά σου κ θέλεις μόνο να βγάζεις είναι άλλο θέμα, αλλά όπως ξανά είπα δεν το ξέρω κ δεν με αφορά!! Θεωρώ πως ένας επαγγελματίας (κ όχι παραμυθάς όπως λες)που θα σε υποδεχτεί στο χώρο του για να κάνετε μια γραφιστική δουλειά κ θα τον πληρώσεις θα πρέπει να έχει MAC κ όχι Windows με σπασμένο Photoshop! Αλλά κ πάλι αυτή είναι η δική μου γνώμη, εσύ έχεις τη δική σου! Μπορεί αυτός που έχει Windows να κάνει καλύτερη δουλειά από αυτόν με το MAC, όμως τα πάντα είναι θέμα Marketing.

Όσο για το σπασμένο πρόγραμμα μπορεί να μην έχει καμμία διαφορά από το Original αλλά το "crack" που σου επέτρεψε να το χρησιμοποιείς δεν παύει να είναι κλειστού κώδικα κ να μην έχεις ιδέα καν τι BackDoor μπορεί να άνοιξε, αλλά δε νομίζω να είσαι ειδικός κ στα θέματα ασφαλείας εκτός από Codding κ Photoshop.

Επίσης είσαι OffTopic!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Ενώ το Windows VS Linux τόσα posts είναι ontopic, lol...

Οοοοοοχιιιι φίλε, δεν θα μου το χαλάσεις τώρα που περιμένω απάντηση. Συνεχίστε παιδιά, αυτός ειναι οφ τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Τα συμπεράσματα για την red-hat πως τα εβγαλες; Εχεις κάποιο στατιστικό; δηλαδή αμφισβητεις ότι 90% από τα εταιρικά περιβάλλοντα ειναι σε windows server;

Services στο Azure σε linux είναι ελάχιστα. Ουτε ο host του Azure είναι σε Linux. Όσο για το office, word excel, είναι μονόδρομος σε εταιρικό περιβάλλον ναι. Όλα τα άλλα είναι μουφες και έχουν ένα κάρο ασυμβατότητες και δεν είναι μόνο τα macros. Αν παω σε εταιρία και δω openoffice και ότι άλλη μουφα κυκλοφορεί καταλαβαίνω ότι πρόκειται για τζαμπατζηδες που έχουν κάνει εκπτωση στον τρόπο δουλειάς τους. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λεγαμε

Εγώ δεν αμφισβητώ τιποτα, δεδομένα διαβάζω. 95,2% σε ότι supercomputer υπάρχει. Τζαμπατζήδες που κάνουν έκπτωση κ αυτοί. 
Συμφωνω, αδιανόητο να έχεις οτιδήποτε πέρα από office γιατί που να τρέχεις να βάζεις πίνακα σε word τώρα κ να μαθαίνεις από τη  αρχή. Όλα σε ένα αρχείο κ νοικοκυρεμένα. Τελος, είναι κουραστικό να απαντάω σε αόριστες γενίκευσεις. Μου έδωσες link για μια τεχνολογία των win10 που υπάρχει ηδη

 

DE5355FD-DAA4-4166-A26E-621B06362E27.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Υποθετικά μιλούσα, δίνοντας έμφαση στο γεγονός ότι δεν με γνωρίζεις, δε σε γνωρίζω κ γι αυτό καλό θα είναι να λείπουν οι χαρακτηρισμοι!

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά το Photoshop είναι πλέον συνδρομητική υπηρεσία. Αν δεν έχεις ή δε θέλεις να δώσεις χρήματα για τη δουλειά σου κ θέλεις μόνο να βγάζεις είναι άλλο θέμα, αλλά όπως ξανά είπα δεν το ξέρω κ δεν με αφορά!! Θεωρώ πως ένας επαγγελματίας (κ όχι παραμυθάς όπως λες)που θα σε υποδεχτεί στο χώρο του για να κάνετε μια γραφιστική δουλειά κ θα τον πληρώσεις θα πρέπει να έχει MAC κ όχι Windows με σπασμένο Photoshop! Αλλά κ πάλι αυτή είναι η δική μου γνώμη, εσύ έχεις τη δική σου! Μπορεί αυτός που έχει Windows να κάνει καλύτερη δουλειά από αυτόν με το MAC, όμως τα πάντα είναι θέμα Marketing.

Όσο για το σπασμένο πρόγραμμα μπορεί να μην έχει καμμία διαφορά από το Original αλλά το "crack" που σου επέτρεψε να το χρησιμοποιείς δεν παύει να είναι κλειστού κώδικα κ να μην έχεις ιδέα καν τι BackDoor μπορεί να άνοιξε, αλλά δε νομίζω να είσαι ειδικός κ στα θέματα ασφαλείας εκτός από Codding κ Photoshop.

Επίσης είσαι OffTopic!!

Για αρχή, η σουίτα της Adobe παίζει καλύτερα και πιο γρήγορα στα Windows.
Είδες που λες πράγματα χωρίς να τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Εγώ δεν αμφισβητώ τιποτα, δεδομένα διαβάζω. 95,2% σε ότι supercomputer υπάρχει. Τζαμπατζήδες που κάνουν έκπτωση κ αυτοί. 
Συμφωνω, αδιανόητο να έχεις οτιδήποτε πέρα από office γιατί που να τρέχεις να βάζεις πίνακα σε word τώρα κ να μαθαίνεις από τη  αρχή. Όλα σε ένα αρχείο κ νοικοκυρεμένα. Τελος, είναι κουραστικό να απαντάω σε αόριστες γενίκευσεις. Μου έδωσες link για μια τεχνολογία των win10 που υπάρχει ηδη

DE5355FD-DAA4-4166-A26E-621B06362E27.png

Πολύ ωραία. Αφού λοιπόν η redhat και οι supercomputer έχουν κατά 90% linux όπως λέει το γράφημα τότε πάει να πει ότι όλος ο κόσμος που κινείται γύρω από Microsoft κοιμάται όρθιος. anyway όπως λέγανε πιο πάνω η συζήτηση windows vs linux είναι offtopic. Δεν έχεις την απαραίτητη γνώση windows και φαινεται από τις απαντήσεις σου. Το link Που σου έδωσα είναι για να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνει virtualized security kernel αλλα οκ. 

Πάμε παρακάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gnsX είπε

Με αναγκασες να κάνω login με αυτό :P

Μπορείς να το συγκεκριμενοποιησεις; Τι αυτοματισμούς έχουν σε Linux δλδ; 

σε Dracul-OS  😆😅🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gnsX είπε

Οοοοοοχιιιι φίλε, δεν θα μου το χαλάσεις τώρα που περιμένω απάντηση. Συνεχίστε παιδιά, αυτός ειναι οφ τοπικ

Σε άλλο Topic! Υπομονή μέχρι τότε, να μας έρθει κ εμάς καμία καινούργια ιδέα. Μη λέμε συνεχώς τα ίδια κ τα ίδια. Θα σου στείλω Inbox να κάνεις Log In για σχόλιο!! 😆

14 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Για αρχή, η σουίτα της Adobe παίζει καλύτερα και πιο γρήγορα στα Windows.
Είδες που λες πράγματα χωρίς να τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι ?

Είδες που είπα ότι είναι θέμα Marketing κ εγώ σαν άσχετος θα νόμιζα ότι αυτός με το MAC θα μου κάνει καλύτερη δουλειά; Συμφωνούμε σε μερικά πράγματα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, georgepppo είπε

αγορίνα μου πάρε επαγγέλματα μηχανολόγοι μηχανικοί, τοπογράφοι, αρχιτέκτονες, πολιτικοί μηχανικοί,αυτοματιστές , ηλεκτρολόγοι,φωτογράφοι, γραφίστες.....  και πάσης φύσεως επαγγελματίες είναι εξαρτημένοι απο τα windows/mac και δεν πάνε στο linux, τώρα όσο αφορά το δημόσιο άντε εκπαίδευσε άτομα απο 50 και πάνω να κάνουν τόσες δουλειές σε άλλο λειτουργικό γιατί εσύ έχεις την εντύπωση πως το Insomnia που είναι τεχνολογικό forum αντιπροσοπεύει στατιστικά τις γνώσεις όλης της χώρας έτσι ? εσυ προ λίγου έλεγες ότι απο τέτοιους βγάζεις λεφτά που δεν ξέρουν.

Αν έχεις κάποιο στατιστικό για αυτό που λες παρέθεσε το και άσε τις σαχλαμάρες και τα λόγια του αέρα χωρίς καμία υπόσταση για δήθεν μειοψηφίες.

κοίτα εδώ στατιστικά να μαθαίνεις https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

 

Ωραια στατιστικα φιλε μονο που ειναι λιγο ασχετα... Μηπως εχεις τιποτα στατιστικα και για τους επαγγελματιες που ανεφερες με πυγμη και σιγουρια να παραθεσεις να μας "μαθεις" και κατι παραπανω?

Καποια στιγμη πρεπει να ξεκολλησεις απο το 2000 εχουμε 2020 και ολοι αυτοι που αναφερεις τουλαχιστον οι σοβαροι απο αυτους δεν εχουν τα ασταθη windows... Και πως αλλιως δλδ μπορεις να εισαι η να θες να λεγεσαι σοβαρος επαγγελματιας οταν εχεις ραντεβου με τον πελατη να του δειξεις τα σχεδια και καθεστε να περιμενετε τα update να τελειωσουν και μετα να ψαχνετε μαζι που σκατα εκρυψε η MS τα αρχεια σου?  Ο μοναδικος λογος να παραμεινεις σε windows στον χωρο εργασιας σου ειναι να MHN εχεις εναλλακτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Πολύ ωραία. Αφού λοιπόν η redhat και οι supercomputer έχουν κατά 90% linux όπως λέει το γράφημα τότε πάει να πει ότι όλος ο κόσμος που κινείται γύρω από Microsoft κοιμάται όρθιος. anyway όπως λέγανε πιο πάνω η συζήτηση windows vs linux είναι offtopic. Δεν έχεις την απαραίτητη γνώση windows και φαινεται από τις απαντήσεις σου. Το link Που σου έδωσα είναι για να πάρεις μια ιδέα τι σημαίνει virtualized security kernel αλλα οκ. 

Πάμε παρακάτω

Ξέρω τι σημαίνει virtualized security kernel από την εποχή του kvm. Εσυ το ανακάλυψες με τα win10 (hands up).

Έχω την απαραίτητη γνώση να ασφαλίσω ένα μηχάνημα Windows μόνο από την registry και από τα services, χωρίς να εξαρτώμαι από αγορές προστασίας ή freegiatagelia προστασίες. Ξέρω τις δυνατότητες των Windows, οι οποίες κάθε άλλο παρά user friendly είναι, όπως και ξέρω σε ποσά σοβαρά ζητήματα υπερτερούν έναντι linux ή macOS.
Τιποτα από αυτά δεν έχει σημασία γιατί δεν κρίνουμε τις ικανότητες των χρηστών. 

Τιποτα από ότι ανέφερες εσυ δεν είναι μέσα στις πραγματικές δυνατότητες των Windows, πράγμα που δείχνει ότι ένας customer και καλά κανείς. (Επιχειρηματολογία τύπου : το office είναι μονόδρομος προκειμένου να δείξεις τος δυνατότητες των win είναι απογοητευτικό.) μπορώ να σου πω ότι το vs είναι ακόμα πιο ποιοτικό, παρολαυτα δεν έχει να κάνει με το os. Επειδή λοιπόν λέω Java και καταλαβαίνεις JavaScript, καλή συνέχεια ως power user

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rockdye είπε

Ξέρω τι σημαίνει virtualized security kernel από την εποχή του kvm. Εσυ το ανακάλυψες με τα win10 (hands up).

Έχω την απαραίτητη γνώση να ασφαλίσω ένα μηχάνημα Windows μόνο από την registry και από τα services, χωρίς να εξαρτώμαι από αγορές προστασίας ή freegiatagelia προστασίες. Ξέρω τις δυνατότητες των Windows, οι οποίες κάθε άλλο παρά user friendly είναι, όπως και ξέρω σε ποσά σοβαρά ζητήματα υπερτερούν έναντι linux ή macOS. Τιποτα από ότι ανέφερες εσυ δεν είναι μέσα στις πραγματικές δυνατότητες των Windows, πράγμα που δείχνει ότι ένας customer και καλά κανείς. (Επιχειρηματολογία τύπου : το office είναι μονόδρομος προκειμένου να δείξεις τος δυνατότητες των win είναι απογοητευτικό.) μπορώ να σου πω ότι το vs είναι ακόμα πιο ποιοτικό, παρολαυτα δεν έχει να κάνει με το os. Επειδή λοιπόν λέω Java και καταλαβαίνεις JavaScript, καλή συνέχεια ως power user

Τελοσπαντων φίλε λινουξάκια άσε το 98% του πλυθησμού να εξαπατάται από την Microsoft και κοίτα εσύ όταν πηγαίνεις σε εταιρίες να τους προτείνεις αλλαγή περιβάλλοντος. Ξήλωνε windows server, ξήλωνε office και βάζε τα ενναλακτικά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και σιγά σιγά οι χρήστες θα μάθουν.

Οσο για το αν ξερεις απο δυνατοτητες windows δεν μπορώ να το διαπιστώσω απο εδώ εκτός αν είσαι MS Certified. σου είπα και παραπάνω ότι δεν μπορώ να σου μεταφέρω κάποια πράγματα μέσα από ποστ για τα οποία δεν κατέχεις την γνώση. To self virtualized περιβάλλον των Windows και η αναφορά στο Azure ήταν απλοική όπως έγραψα για να σε βάλω σε σκέψη και για να καταλάβεις ότι η βάση των Windows έχει αλλάξει σε σχέση με τα προηγούμενα Windows. Τώρα μου λες εσύ για kvm και τρίχες κατσαρές. Μιλάμε για live πράγματα που συναντάμε στην πραγματικότητα στην ελλάδα έξω σε εταιρίες και παντού στο εξωτερικό και όχι σε υπόγεια και σπίτια ενναλακτικών. 

Αν σώνει και καλά θες να απαντήσεις τελευταίος κάντο και ας το κλείσουμε εδώ το VS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dareios21 είπε

Τελοσπαντων φίλε λινουξάκια άσε το 98% του πλυθησμού να εξαπατάται από την Microsoft και κοίτα εσύ όταν πηγαίνεις σε εταιρίες να τους προτείνεις αλλαγή περιβάλλοντος. Ξήλωνε windows server, ξήλωνε office και βάζε τα ενναλακτικά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και σιγά σιγά οι χρήστες θα μάθουν.

Οσο για το αν ξερεις απο δυνατοτητες windows δεν μπορώ να το διαπιστώσω απο εδώ εκτός αν είσαι MS Certified. σου είπα και παραπάνω ότι δεν μπορώ να σου μεταφέρω κάποια πράγματα μέσα από ποστ για τα οποία δεν κατέχεις την γνώση. To self virtualized περιβάλλον των Windows και η αναφορά στο Azure ήταν απλοική όπως έγραψα για να σε βάλω σε σκέψη και για να καταλάβεις ότι η βάση των Windows έχει αλλάξει σε σχέση με τα προηγούμενα Windows. Τώρα μου λες εσύ για kvm και τρίχες κατσαρές. Μιλάμε για live πράγματα που συναντάμε στην πραγματικότητα στην ελλάδα έξω σε εταιρίες και παντού στο εξωτερικό και όχι σε υπόγεια και σπίτια ενναλακτικών. 

Αν σώνει και καλά θες να απαντήσεις τελευταίος κάντο και ας το κλείσουμε εδώ το VS

Αντίθετα θα μπορούσε να σου απαντήσει ένας admin οπουδήποτε site και εδώ σε τι υπόγεια είναι το kvm. Τι διαβάζουμε στο insomnia Θεέ.

Σου παρέθεσα σοβαρές δυνατότητες των windows και εσυ περιορίστηκες να αναφέρεις κάτι τεχνολογίες του 2000 και κάτι office. Σοβαρά πράγματα. Σαν να λέμε αν ένα αμάξι έχει κλιματισμό ή a/c. Θα έκλεινα το post ενημερώνοντας σε με 10 τουλάχιστον σημαντικές και σοβαρές περιπτώσεις που υπερτερούν τα win αλλά είμαι certified και που να μοιράζομαι τα μυστικά. Στο εξής θα απαντώ με link στο forum γιατί πραγματικά όπως ειπώθηκε πιο πάνω το πλέξιμο φαίνεται πιο ελκυστικό. 
 

@gnsX https://inductiveautomation.com/ Το γιατί και πως τα σεμινάρια πλέον εντάσσουν ΚΑΙ το Linux είναι αυτονόητο. Less cost, security, stability. Αλλά που να ξέρουν κ αυτοί στα υπόγεια δουλεύουν  

live μια φωτό από υπόγειο της redhat

BB0EAFDD-ECEB-4E7A-B615-B28F2A790330.jpeg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Αντίθετα θα μπορούσε να σου απαντήσει ένας admin οπουδήποτε site και εδώ σε τι υπόγεια είναι το kvm. Τι διαβάζουμε στο insomnia Θεέ.

Σου παρέθεσα σοβαρές δυνατότητες των windows και εσυ περιορίστηκες να αναφέρεις κάτι τεχνολογίες του 2000 και κάτι office. Σοβαρά πράγματα. Σαν να λέμε αν ένα αμάξι έχει κλιματισμό ή a/c. Θα έκλεινα το post ενημερώνοντας σε με 10 τουλάχιστον σημαντικές και σοβαρές περιπτώσεις που υπερτερούν τα win αλλά είμαι certified και που να μοιράζομαι τα μυστικά. Στο εξής θα απαντώ με link στο forum γιατί πραγματικά όπως ειπώθηκε πιο πάνω το πλέξιμο φαίνεται πιο ελκυστικό. 
 

live μια φωτό από υπόγειο της redhat

BB0EAFDD-ECEB-4E7A-B615-B28F2A790330.jpeg

Έλιωσα με την φωτογραφία!! Θεός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...